Navrh - NED bungalow by caki

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod caki » Ned 21. Feb 2010 21:20:20

skusil som to nasketchovat - na prvy pokus v sketch up ujde no vidim ze vysledok je zvlastny. Takze ocakavam nejake rady ohladom okien :roll: a prikladam tiez a vyrez z podorysu - kuchyna v smere od obyvacky:

1. pracovna doska (napr. s mikrovlnkou) a za nou okno,
2. el. varna doska s digestorom
3. drez (miesto v rohu vyuzite ako odkvapkavac na riad)
4. umyvacka riadu
5. pracovna doska
6. chladnicka

kam s rurou - pod varnu dosku alebo ??? :)
Prílohy
kuchyna.PNG
dalsie prehodenia kuchyne
kuchyna.PNG (13.91 KiB) Zobrazené 2525 krát
Bungalow1 JZ.png
pohlad z JZ strany
Bungalow1 JZ.png (328.39 KiB) Zobrazené 2525 krát
Bungalow1 JV.png
pohlad z JV strany
Bungalow1 JV.png (287.78 KiB) Zobrazené 2525 krát
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod Pavlík Juraj, Ing. » Ned 21. Feb 2010 21:47:23

Pre praváka: špajza/komora - chladnička/mraznička - pracovná plocha - umývanie - pracovná plocha - varenie - pracovná plocha a môže sa to uzavrieť do okruhu, keďže zvyšné suroviny a nespotrebované jedlo ide zasa uskladniť.
Pre ľaváka opačný postup.

Ak sa to aj pomení, ale je dobré, aby to malo nejakú logiku a aby ste po kuchyni nenabehali "kilometre"...

Stále je tá kuchyňa dosť v tmavom kúte. Osobne by som tam aj cez deň, napr. pri umývaní riadu, potreboval prisvietiť. A mikrovlnku postaviť pred okno tiež nemá zmysel. Bolo by dobré to okno čo najviac posunúť smerom ku kútu, alebo si dosvetlovať kuchyňu svetlovodom a pod...
Pavlík Juraj, Ing.
 
Príspevky: 71
Obrázky: 1
Registrovaný: Pon 21. Dec 2009 1:01:37
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod caki » Ned 21. Feb 2010 22:31:09

s tou kuchynou uz vela nespravim viem, tazko dostanem nejake prirodzene svetlo nad drez - uvazoval som aj nad drezom na ostrovceku a varnou doskou pri okne - vznikne kruh pre pravaka ak som to dobre pochopil :)
kilometre tam zas nenalietam kedze "nezapratany" priestor zostane cca 2,9 x 1,4 m ;) ale ergonomika musi byt, chapem
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod bazilka » Ned 21. Feb 2010 22:47:58

Vidim, ze pracovna ma vstup AJ zvonka. Neda sa to premodelovat nejako tak, aby AJ ten sklad mal vchod zvonka? Potom by lepsie sluzil svojmu ucelu. Alebo aspon hned v predsieni. Teda ak stale ma sluzit na kosacku a podobne. Napr. by som vchodove dvere posunula o to WC smerom k spalni, z tej plochy (WC+spajza) by som vytvorila prave sklad, a to co je teraz sklad, rozdelit na WC a spajzu. Alebo nieco ine obdobne... Inak sa mi nepozdava este jedna vec - ze vsetko (vodu, odpad) budes tahat zo vsetkych stran baraku - ze "keby nieco", ak by vznikol problem...., ale hold, asi riziko komfortu a predstav.
Motto: Najťažšou úlohou v živote je poznať, ktorým mostom treba prejsť a ktorý zrútiť...
Obrázok užívateľa
bazilka
 
Príspevky: 92
Obrázky: 8
Registrovaný: Sob 02. Máj 2009 21:37:34
Bydlisko: BA/SC
Dal súhlas: 22 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod caki » Ned 21. Feb 2010 23:17:39

bazilka píše:Vidim, ze pracovna ma vstup AJ zvonka. Neda sa to premodelovat nejako tak, aby AJ ten sklad mal vchod zvonka? Potom by lepsie sluzil svojmu ucelu. Alebo aspon hned v predsieni. Teda ak stale ma sluzit na kosacku a podobne. Napr. by som vchodove dvere posunula o to WC smerom k spalni, z tej plochy (WC+spajza) by som vytvorila prave sklad, a to co je teraz sklad, rozdelit na WC a spajzu. Alebo nieco ine obdobne... Inak sa mi nepozdava este jedna vec - ze vsetko (vodu, odpad) budes tahat zo vsetkych stran baraku - ze "keby nieco", ak by vznikol problem...., ale hold, asi riziko komfortu a predstav.


s tou kosackou to mi len tak v rychlosti napadlo :D. Budu tam sezonne veci a bordel ktory vacsina ludi dava na pojd a o par mesiacov vytahuje naspat :D Ja budem mat pojd nevyuzivany preto xcem mat taku miestnost zasitu bez okien v dome. Ano ukrajuje to priestor ale garaz stavat neplanujem iba pristresok. Aj to neskor :) A dalsie dvere zvonka len na bordel velmi nexcem - radsej uz ten garaz pripadne zahradny domcek alebo susedova garaz :mrgreen:

dvere do pracovne byt nemusia a mozem chodit z terasy do kupelne naokolo (zartujem) - v tom sa este rozhodnem ci su naozaj potrebne :mrgreen:

vodu planujem priviest zo severu do TM a odtial rozvody - do kuchyne a tiez do samostatneho wc len studena voda (maly lokalny prietokovy ohrievac) a zvysok bude v kupelni. Hlavny odpad pojde von z kupelne.
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod caki » Ned 07. Mar 2010 19:15:08

Tak som sa pokusil opat o nejake zmeny, tentokrat som uz poposuval aj obvodove steny. Dom ziskal kompaktnejsi tvar a nevyzera ako "vyschnute L-ko" :)

1. Pokusil som sa dat co najblizsie rozvody vody a kanalizacie, co sa mi myslim podarilo. Kuchynsky drez by mal mat teraz dostatok prirodzeneho svetla a ergonomia je zabezpecena v smere hodinovych ruciciek - chladnicka, drez (vedla umyvacka), sporak. Este to urcite budem modelovat (nejako mi nejde ALNO ani po reinstalle :evil: ).
2. Pracovna je tvaru L - na pracu staci a pre caste ci obvykle navstevy tiez. Ak bude deti viac tak utulna detska izba to bude tiez.
3. Vedla samostatneho WC mi vznikol priestor, ktory asi vyuzijem ako miesto pre pracku a kos na spinave veci za zatahovacimi dverami resp. harmonikove. Videl som to v jednom dome - je to celkom pekne zasite na chodbe a rychlo pristupne.ma niekto iny napad?
4. Satnik a Sklad - takmer identicke priestory - len sa rozhodnut ktory kam. Mozno dam do skladu male okienko a pouzijem dvere so sklom pripadne sklobeton na presvetlenie tejto casti chodby. Sklad ma tiez lepsiu polohu oproti TM na rekuperacnu jednotku ;)
5. Zadverie - nie je velke? Mozem este zapustit obvodovu stenu dovnutra a vznikne v tej casti zavetrie.
6. Last but not least - okna maju konecne normalne rozmery a lepsie by to malo vyzerat aj zvonka (Obyvacka a spalna 3+1 1,5x1,5m a ostatne obytne 1,2x1,5m)

Prikladam aj osadenie domu na pozemok (cele to zlte). Severneho suseda mam len jedneho a cesta dole ide k dvom juznym. Zo zapadu nie je nikto ani sa neplanuje. Medzi cestami vznikol trojuholnik ako parkovisko. Ciarkovane je odstup od hranice pozemku (2m).

Dufam, ze je to aspon lepsie ako ten povodny navrh a ze som sa posunul spravnou cestou :)
Prílohy
mojdom 5.PNG
dalsia verzia :) - viac jednoduchosti?
mojdom 5.PNG (62.03 KiB) Zobrazené 2389 krát
osadeny dom.PNG
osadenie domu na pozemok, na vychodnej strane vznikne priestor pre buducu garaz
osadeny dom.PNG (76.2 KiB) Zobrazené 2389 krát
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod fabka2004 » Ned 07. Mar 2010 20:17:15

nepozeral som si predchadzajuce komentare
14 x 14 slusna plocha na bungalov, ak uz taketo rozmery a bungalov tak L-ko hodnotim pozitivne (inac preferujem 4 rohy a teda kvader)
okna na sever: - v technickej miestnosti by som okno zrusil
- v kupelke rozmer okna nevidim snad bude skor mensie
do detskych izieb vela nabytku, resp skrin ci roldorov pri danom podoryse nedate
usporiadanie prac stolov v detskych izbach oproti oknu nieje stastne riesenie, takisto v pracovni
chodbu budete musiet presvetlit svetlovodmi
dve WC kvitujem
satnik v dome o takejto rozlohe je samozrejmost, avsak zabera viacej miesta ako uzitku v spalni
zadverie by som zmensil
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod 2mm » Uto 09. Mar 2010 13:03:13

Ahoj, vidieť, že si sa naozaj posnažil v projektovaní, v tvojom budúcom dome určite budeš spokojný, aj keď ťa to nejakú tú námahu bude stáť. Ak prezentuješ dom ako NED, daj si pozor na vstupnú investíciu do obvodových konštrukcíí, pretože bungalov nie je najefektívnejšia forma NED domov. Poriadne zatepli hlavne strechu a podvozok domu. Daj si max. námahu pri riešení tepelných mostov, hlavne pri styku stena - strecha a stena - základ. Pri NED je výhoda mať pasívne zisky z okien, toto teplo je oproti kotlu na nezaplatenie, pokús sa orientovať svoje okná k slnku. Dispozícia je veľmi jednoduchá, povedal by som elementárne vsadená do obvodového tvaru so stredovou chodbou ovenčenou miestnosťami. Jednoduchosť dispozície nie je na škodu, ale v tvojom prípade vzniká dlhočizná nepresvetlená chodba, izby sú na prvý pohľad náhodne rozmiestnené, detaily už vieš z príspevkov ostatných. Ja, ako architekt nebudem hovoriť o detailoch, ale o celkovej koncepcii, ktorá sa podobá na byt, ktorý sme si stavali z lega ako deti. Dom máš na celý život a projektu treba venovať čas. Odborná pomoc, alebo celkové naprojektovanie architektom nie je naškodu. Katalóg by som bral len ako inšpiráciu, alebo výstrahu. Na záver ti ale poviem, že bývam v paneláku, byt je veeeľmi neefektívne riešený a nesťažujem sa. Ale: keby som si mal vybrať, nájdem nespočetné množstvo bytov, kde mi bude lepšie.
2mm
 
Príspevky: 51
Registrovaný: Uto 09. Mar 2010 12:26:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod caki » Pon 29. Mar 2010 22:14:24

vdaka vsetkym za konstruktivne napady
opat som sa radikalnejsie dotkol vnutornych stien a skratil chodbu a nahradil stredovy sklad spajzou z kuchyne.

Takze PROSBA na vas: skuste zhodnotit ci je tento navrh lepsi ako predchadzajuce pripadne kriticke miesta. Je to asi posledny vytvor kedze sa blizi cas ist za projektantom, ale v pripade velkych chyb este popracujem. S manzelkou sme sa uuuuplne zhodli na nocnej casti domu takze vela zmien uz dufame nebude :)

ALE
- Kuchynu musim este doriesit - mam okno nad drezom aj spajzu (huraaaa). Manzelke sa pacila predchadzajuca verzia kuchyne, no v tejto "pracovnej" verzii sme s zhodli takze este s nou pocmarame nieco v kitchen planneri.
- Izby su o malicko vacsie. Pracovna bude v buducnosti detska izba c. 3 dufam :)
- zo zadveria sa ide do chodby popod zabudovane skrine - v tejto casti + vedla zadveria je akysi skladovaci priestor na sezonne satstvo, drobne naradie, obuv, stromcek, vysavac, upratovacoie naradie a pod (teraz mi napadlo potiahnut tam male umyvadielko+odpad ???).
- velke juzne presklenie az po zem v jedalni + 2 izby na juh, a na zapad kvoli prehrievaniu toho vela nebude :)
- priestor medzi jedalenskym stolom a barovymi stolickami asi nemusi byt vacsi kedze je to v case ked idem na terasu pozasuvane

to 2mm: na zateplenie a tepelne mosty samozrejme myslim => okrem tvaru domu som tomu podriadil ASI vsetko ostatne :)
Prílohy
bungalow.PNG
bungalow.PNG (66.68 KiB) Zobrazené 2343 krát
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod emkac » Štv 01. Apr 2010 12:19:20

Ja sa narovinu priznam, ze som necital predchadzajuce vytky, takze sa mozno vyjadrujem k niecomu, co sa uz riesilo. (nestiham :( )

a) ako budu odvetrane zachody? najma ten v strede domu
b) nepaci sa mi, ze vchod do obyvacky je "za chrbtom" sediacich ludi. Mne osobne velmi vadi, ked mam akokeby za sebou vchod. (Viem ze ked si sadnem do rohu, je to vzadu zboku, ale nevidim na vchod. A to je pre mna problem.)
c) TV v rohu? ee, skor na ten stolik vedla. Kde bude krb?
d) zachod v kupelni by som predelil aspon posuvnymi dverami, ked sa uz neda (alebo ho nechcete) samostatne.

Inac ja velmi bungalovy nemusim, ale tento sa mi pozdava. Povazujem ho za asi najlepsi, co som doteraz videl. (az na to L)
- rozvody blizko seba, oddelena denna a nocna cast, ziaden zachod tesne pri vchode a pod.

Fakt sa mi to paci. :ano:

p.s. Smerovania na svetove strany nehodnotim a nezaujimaju ma. Ja mam ine potreby ako vacsina, cize tuto otazku neriesim.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Navrh - NED bungalow by caki

Poslaťod caki » Štv 01. Apr 2010 13:16:29

dik emkac, viem ze nie si zastanca bungalowov a preto si cenim tvoj prispevok :ano:

skusim odpovedat na tvoje podnety
a) centralna rekuperacia, takze na wc bude odsavanie odpadoveho vzduchu
b) to ze je vchod za chrbtom nevidim ako problem ale mozem prediskutovat s manzelkou - da sa to zrkadlovo preklopit :)
c) tym sa moze presunut aj TV na spolocnu stenu so zadverim no trochu sa bojim odleskov od okien (aj prenikaniu slnka na obrazovku) preto je to zatial takto. Krb klasicky nebude. Uvazujem nad krbom na bioalkohol len ako zaloznym zdrojom - nepotrebuje komin.
d) kedze jedno samostatne wc je tak nevidim problem ked je druhe spojene s kupelnou (usetrim na priecke, jednom umyvadielku,pripadne na okne v jednom wc a obklade ale to su az druhorade dovody :mrgreen: )
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Predchádzajúci

Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť