Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod MartinH » Sob 27. Mar 2010 0:34:28

Mal som plan, ze podla schemy si odfajkam kable (typ, odkial, kam), ale dnes ma trochu vylakal clanok o chybnych kabloch z vyroby: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,15590.0.html

Ak mate chut diskutovat, otazka plati v sirsom zmysle - kontrolovali ste nejako kabelaz pred zaomietanim ? Ak ano, ako ?
Namatkovo alebo celoplosne ? Len vizualne alebo ste funkcne nieco zapojili ? Ukazoval niekto stav pred zakrytim revizakovi ? A nasli ste nejake chyby ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod Majo 2 » Sob 27. Mar 2010 1:38:55

to je nepríjemné, mal som si presvietiť káble ešte vo zvitku.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod deko » Sob 27. Mar 2010 6:57:16

kedze som rekonstruoval, kable som menil "pocas jazdy", takze kontrola bola okamzita - meral som kazdu zasuvku. skor ale pre kontrolu seba sameho - ci su vsetky zily zapojene spravne a ci maju kontakt. ziadny kabel som menit nemusel, pritom som natahal cez 300 metrov na 230V.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod fabka2004 » Ned 28. Mar 2010 19:05:07

kable by som zasadroval (teda prichytil) a pred kompletnym zapracovanim pod omietku by som kazdy jedne premeral, je to sice pracne a casovo narocne ale je to lepsie riesenie ako napravat chyby ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod pedro » Pon 29. Mar 2010 22:04:55

Vlastná skúsenosť-po natiahnutí káblov som osadil rozvodné skrine a pri pripájaní každého kábla som každý premeral. Ak to raz zahádžeš tak amen. Samozrejme je dôležité každý spoj v rozvodnej skrini riadne dotiahnuť. Ako príchodzie, tak aj odchádzajúce z rozvodnej skrine. Správne si nastav hrubé káble (napr. prívodný), aby správne držali jednotlivé žily v spoločných lištách.
pedro
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 12:33:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod Elektrospel » Uto 30. Mar 2010 13:29:05

prepípnuť nestačí lebo ak ten kábel zaťažíš ( pripojíš na väčší odber) v najslabšom mieste prehorí. na 100% uistenie je potrebné zmerať izolačný stav ešte nenainštalovaného kábla alebo po nainštalovaní pred omietnutím premerať všetky káble. Ale aj tak nemáš istotu že Ti ho nejakí murári, sadrokatronisti, atď. naprevŕtajú.
Elektrospel
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 30. Mar 2010 13:22:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod Bororo » Uto 30. Mar 2010 21:28:50

Elektrospel píše:prepípnuť nestačí lebo ak ten kábel zaťažíš ( pripojíš na väčší odber) v najslabšom mieste prehorí. na 100% uistenie je potrebné zmerať izolačný stav ešte nenainštalovaného kábla alebo po nainštalovaní pred omietnutím premerať všetky káble. Ale aj tak nemáš istotu že Ti ho nejakí murári, sadrokatronisti, atď. naprevŕtajú.


prosim ta mozes popisat ako a cim sa meria izolacny stav kabla?
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod MiroM » Str 31. Mar 2010 7:44:33

Bororo píše:
Elektrospel píše:prepípnuť nestačí lebo ak ten kábel zaťažíš ( pripojíš na väčší odber) v najslabšom mieste prehorí. na 100% uistenie je potrebné zmerať izolačný stav ešte nenainštalovaného kábla alebo po nainštalovaní pred omietnutím premerať všetky káble. Ale aj tak nemáš istotu že Ti ho nejakí murári, sadrokatronisti, atď. naprevŕtajú.


prosim ta mozes popisat ako a cim sa meria izolacny stav kabla?


Megmetom

Pochybujem vsak, ze to nejaky maniak naozaj vo svojom RD na vnutornej instalacii aj robil. Na pripojnom kabli je to nutnost, hodnoty izolacnych odporov su sucastou RS.
"Presvietenie" kablov na vnutornych rozvodoch postacuje.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako ste kontrolovali elektroinstalaciu ?

Poslaťod starec » Str 31. Mar 2010 8:04:02

Elektrospel píše:prepípnuť nestačí lebo ak ten kábel zaťažíš ( pripojíš na väčší odber) v najslabšom mieste prehorí. na 100% uistenie je potrebné zmerať izolačný stav ešte nenainštalovaného kábla alebo po nainštalovaní pred omietnutím premerať všetky káble.


Myslím že spletáš dve veci dokopy. Meranie megmetom dá informáciu o stave izolácie kábla. Kábel ktorý prehorí pri zaťažení prehorí preto, že je niekde zvýšený odpor žily a na tomto mieste sa vytvára teplo zodpovedajúce násobku odporu a kvadrátu pretekajúceho prúdu. V tomto mieste však nemusí byť izolácia predsa prerušená. Takže meranie megmetom v žiadnom prípade neodhalí, že niektorá žila má v danom nieste napr. menší prierez.
Obrázok užívateľa
starec
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Uto 28. Júl 2009 10:03:49
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron