Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod nový prispivateľ » Ned 14. Feb 2010 17:48:42

Ahojte stavbári!
Mám na vás jednu otázku: veľkosť hlavného ističa (3 fázového)pre nasledujúci zoznam najväčších žrútov ee:
kúrenie podlahové: 12 kW
sporák: 6 kW
rúra: 3,5 kW
bojler: 3 kW
ostatné: do 5 kW

Bohužiaľ, nikto mi nevie poradiť, pre ZSE je to jedno.
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď
Naposledy upravil emkac dňa Ned 14. Feb 2010 21:59:02, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Hodnota hlavného ističa"
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod Jookie » Ned 14. Feb 2010 23:48:58

Zdar,

jedna sa o prerabku alebo o novy stavbu? Pri prerabani nie vzdy ludia maju projekt, pri novej stavbe je viac-menej nutny. Tiez tak podobne pri prerabke sa nerobi vzdy revizia (zalezi od velkosti zasahov a od toho, ci sa to ludom chce, i ked spravne by sa asi mala stale robit) a pri novej stavbe je revizia nutna.

Mate projekt elektroinstalacie alebo nie? Ak nie a bude sa rekonstruovat alebo robit elektroinstalacia vo vacsom rozsahu, tak sa projekt zijde a ten uz toto vsetko bude riesit. Cize mozno by bolo dobre potom ist za projektantom elektroinstalacii a nechat si to vypracovat. Co sa tyka samotnej velkosti istica, tak zrejme 3x25A bude malo, kedze tam mate celkovy vykon priblizne 30 kW, cize to uz sa skor zda na podla jenoducheho vypoctu na 3x40A, ale toto by skor by mal zhodnotit ten projektant (co ja nie som). Tu si este treba dat pozor aj na to, ze podla velkosti hlavneho istica sa platia do elektrarni aj mesacne poplatky, cize vacsi istic bude znamenat vacsie mesacne poplatky (a preto by bolo mozno lepsie sa snazit ten celkovy vykon znizit, napr. vacsim zateplenim domu, atd.)

Takto odhadom sa zda, ze v danej lokalite nie je plyn a tak vsetko (kurenie, ohrev vody i pripava jedla) pojde na elektrinu. Tu by este bolo vhodne zrejme to dalej doriesit co sa tyka izolacii a samotneho kurenia, kedze kurenie elektrinou v beznom dome moze byt nakladne, ale to je uz do inej diskusie.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod nový prispivateľ » Pon 15. Feb 2010 0:31:20

Ďakujem za odpoveď.

Ide o novostavbu. Nakoľko ide o katalógový dom, ktorý neuvažuje s elektrickým kúrením (ani s varením),projekt bol dorábaný iba na kúrenie (odporové káble). Nakoľko nebol problém s dostupnosťou ee, elektrikár ktorý robil elektriku navrhol istič (3x50A). Nie sol elektrikár, ale osobne sa mi to zdá príliš veľa (aj z pohľadu mesačných záloh).

A preto táto téma: aký je optimálny istič pri daných používaných spotrebičoch?
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod Jookie » Pon 15. Feb 2010 1:14:02

nový prispivateľ píše:Ide o novostavbu. Nakoľko ide o katalógový dom, ktorý neuvažuje s elektrickým kúrením (ani s varením),projekt bol dorábaný iba na kúrenie (odporové káble).


Ak revizny technik nebude prilis spekulovat a vyzadovat zmeny v projekte projektantom, tak to pojde aj bez toho pozmenenho projektu. Ale v tom pripade by sa aspon zislo popytat sa nejakeho projektanta nazivo, mozno za nejaku tu flasu bude schopny lepsie poradit :)

nový prispivateľ píše:A preto táto téma: aký je optimálny istič pri daných používaných spotrebičoch?


Tak to tazko povedat :) S 3x50A to bude istota, z 3x40A je to tak na hranici, ale beznych 3x25A bude malo. Dalo by sa ist aj na menej ako 3x50A alebo 3x40A, ale to by potom bolo za podmienky, ze by vsetky spotrebice nesli naraz - myslim ze su nejake moduly, ktore sleduju odoberany prud a ked to presiahne nejaku uroven (nastavenu alebo nejaku fixnu), tak cast odopina a cast bezi, pomocou coho by sa dalo teda bezat aj cez mensi istic, ale ci by Vam to potom prislo komfortne, ze ked bezi kurenie a varna doska, tak nejde napr. rura a bojler.... :) Osobne s tymto nemam skusenost, ale je tu par sikovnych elektrikarov, tak ti by sa mohli presnejsie vyjadrit.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod MartinH » Pon 15. Feb 2010 1:14:19

Na fore to nevyriesite optimalne. Treba prepocitat viacero alternativ a vziat do uvahy vela dat ako napr. predpokladane rocne odbery na kurenie a TUV. Obratte na cloveka s prehladom o problematike, je tam vela suvislosti odbornych (parametre privodneho vedenia), technickych (blokovanie pomocou HDO, pripadne odpajanie neprioritnych spotrebicov) aj netechnickych (tarify a cenniky).
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod MiroM » Pon 15. Feb 2010 8:56:32

Najskor si zisti na rozvodnych zavodoch, aky velky istic ti vobec v tvojej lokalite povolia. Tu niekto pisal o 3x40A hl. istice, by som chcel vediet, kde taketo velke istice povoluju. Jedine, ak by si bol par metrov od trafaku. Pri vacsej vzdialenosti od trafaku a starsich vedeniach ti daju tak 3x20A. V mojej lokalite davaju 3x20A a s velkymi problemami som si vydupal 3x25A. To, aky istic bude stacit, zavisi aj od toho ako mas rozlozene zataze na jednotlive fazy. Predpokladam, ze to mas rozvrhnute rovnomerne. Vidim to tak na 3x32A. V praxi by mozno stacil aj 3x25A, neviem vsak ako sa bude chovat ta tvoja elektricka podlahovka v praxi, ale urcite nepojdu vsetky vetvy naraz. Existuju taktiez tzv. "strazice" prudoveho maxima. Pri prekroceni zataze v jednej faze odpoja niektore vykonove spotrebice, v tvojom pripade niektoru z vetiev podlahovky, pripadne bojler a pod. Ak sa zatazenie znizi,odpojene spotrebice znova zapne. Takto sa da znizit hl. istic aj o dva rady. Skus pozriet www.bmr.cz.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod esde » Pon 15. Feb 2010 11:34:35

Pre uvedeny zoznam bude 3 x 25 A stacit. Bohuzial, je nutne DOBRE si premysliet zapojenie spotrebicov, nespoliehat sa na elektrikarov. Kazdy vyssi stupen (32 A, 40A, atd) znamena mensie vyuzitie sedej kory mozgovej a lepsie vyuzitie vasej penazenky (v prospech rozvodnych zavodov). T.j. musite sa rozhodnut, comu date prednost, niekolkym hodinam nad papierom a internetom alebo vyssimi platbami.

Zakladnu pomocku tu uz popisal MiroM.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod caki » Sob 20. Mar 2010 21:14:10

caute stavbari
nevyznam sa v elektro az tak dobre aby som rozumel svojmu projektu NN pre buduci dom. vsetci ste spominali, aj mi je jasne ze by som mal mat 3x25 alebo vyssi ak chcem kurit elektrikou. A preto mam zarazilo ze v projekte mam len IT 25A. Z nakresov som uz uplne mimo a preto by som vas poprosil o radu, ci je to OK.

1. Mam tomu rozumiet ze tam je len 1x25A alebo ako?
2. Bude mi to postacovat na elektricke kurenie kde predpokladam max. vykon 4kW pre el. kable v podlahe alebo xx kW kotol pre podlahovku?
3. Ako postupovat dalej? Za projektantom alebo do VSE?

Prikladam par stran z projektu.
Prílohy
3_resize.JPG
3_resize.JPG (182.21 KiB) Zobrazené 1764 krát
2_resize.JPG
2_resize.JPG (195.06 KiB) Zobrazené 1764 krát
1_resize.JPG
iba vybrane strany z projektu
1_resize.JPG (187.74 KiB) Zobrazené 1764 krát
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako určiť veľkosť hlavného ističa?

Poslaťod MartinH » Ned 21. Mar 2010 0:03:00

caki píše:1. Mam tomu rozumiet ze tam je len 1x25A alebo ako?

Na scheme su tri fazy.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
starec
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron