Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod mlaco » Pon 01. Mar 2010 0:12:12

Ahojte,

zemniaci drôt, ktorý trčí z deky, idem potiahnúť k stene, kde bude ekvipotenciálna svorkovnica. Je však prikrátky, preto ho musím predĺžiť.

Plánujem použiť 2ks spojky ako na obrázku. Drôt potiahnúť v EPS v rámci FXP chráničky a spoj obaliť vulkanizačnou páskou.

Je to takto ok, alebo by som spoj mal zvariť???

Účelom je samozreme dosiahnuť dlhodobo dobrý spoj a zemniaci odpor.
Prílohy
IMG_3831.JPG
IMG_3831.JPG (71.26 KiB) Zobrazené 2394 krát
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod MiroM » Pon 01. Mar 2010 9:46:30

Spoj to svorkami a samozrejme to aj zavar. Zvar osetri proti korozii (nalep na to asfaltovu HI). Spojky obalovat paskou nemusis. Ja som vsetky spoje zemnenia zvaral, tymto spojkam neverim, po case tam moze vzniknut velky prechodovy odpor. Zvar je zvar, nezabudnut vsak na poriadne osetrenie proti korozii.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod mlaco » Uto 02. Mar 2010 22:45:14

Dakujem za radu.

Dufam ze pri zvarani mi ten, uz polozeny, EPS nevzblkne - musim ho nejako ochranit :)
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod krtho » Str 03. Mar 2010 0:12:47

Uff,tak ja nic taketo vo svojom novom nedostavanom dome este nemam.na nieco som zabudol alebo je to k hromozvodu?
Nemalo by byt zemnenie uz v kabli ktory dotiahnem od hlavneho centralneho rozvodu elektriny,ktory je pred domom od elektrarni?
Vopred sa ospravedlnujem za blby dotaz :?
krtho
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 20:13:06
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod mlaco » Str 03. Mar 2010 1:18:28

Ja to robim podla projektu.

Mozno ty prepojenie budes mat spravene inym sposobom, podla tvojho projektu.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod MiroM » Str 03. Mar 2010 8:43:18

krtho píše:Uff,tak ja nic taketo vo svojom novom nedostavanom dome este nemam.na nieco som zabudol alebo je to k hromozvodu?
Nemalo by byt zemnenie uz v kabli ktory dotiahnem od hlavneho centralneho rozvodu elektriny,ktory je pred domom od elektrarni?
Vopred sa ospravedlnujem za blby dotaz :?

Z ktoreho roku mas projekt? A ako mas riesene hlavne pospojovanie a doplnkove pospojovanie? A tento uzol(ekv. svorkovnica) musi byt uzemneny.
Dakedy sa taketo nieco nerobilo, bol si v podstate "uzemneny" iba cez PE (resp.PEN) v privodnom kabli. Ak sa vsak nedajboze prerusi tato trasa (ludovo povedane "strati" sa zem), problem je na svete. Ja mam uzemnenu aj EPS a dokonca aj elektromerovy rozvadzac v plote, akoby povedal klasik: dobrej "zeme" nie je nikdy dost.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod krtho » Str 03. Mar 2010 23:51:34

a ja ze preco ma este davno v nasom starom rodicovskom dome pri kupani vo vani a pri dotyku baterie niekedy trocha triaslo.vtedy som este nechapal co to je a preco sa tak deje.no,bola to docela sranda :D

ten projekt je uz dost stary.nejake 4 roky.bol to iba jednoduchy projekt pre stavebne povolenie.cize ziadna elektrina.bohuzial.

kabely su uz na poschodi natahane skoro vsetky.na prizemi chyba kuchyna.hlavny privodny,este nieje.

(A ako mas riesene hlavne pospojovanie a doplnkove pospojovanie?)-tomu nejako nerozumiem

teraz,ak by som chcel to uzemnenie spravit,potrebujem vykopat nejaku jamu a zatlct tam drot tomu urceny? je to spravne?
krtho
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 20:13:06
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod emkac » Pia 05. Mar 2010 14:30:22

Tamu som rozdelil, pre diskusiu o hlavnom a doplnkovom pospajani pozrite hlavne-a-doplnkove-pospajanie-t2881.html
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod mlaco » Uto 09. Mar 2010 16:59:19

Vraj sa takýto spoj zvára nie obyčajnou elektródou, ale nejakou inou, špeciálnejšiou. Nič bližšie zatiaľ neviem. Vie niekto o čo ide? :netusim
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod esde » Uto 09. Mar 2010 17:50:37

Ide o to, ze zinok nie je dobra prisada do akejkolvek taveniny, od ktorej chceme aby z toho nebol krehky zvar.
Podla znenia otazky predpokladam, ze nie su dostatocne znalosti o zvarani (nic v zlom). V takom pripade doporucujem VELMI dobre ocistit konce od zinku az na hole Fe. Najjednoduchsie je hruba kefa vo flexe. Potom jemne prebrusit povrch, zinok je potvora (brusny kotuc vo flexe), DOBRE pozvarat a na zaver minimalne natriet asfaltovym naterom.
Urcite to nebude moct byt jedno z prvych zvarani v zivote. Ak ano, radsej si na tych par cm zavolat zvaraca. Clovek musi mat aspon nejake povedomie o teorii a aspon par desiatok metrov husenic za sebou :-). Teraz uz zrejme na nieco take nebude cas, ale neskor (ked bude cas ;-) ) sa to oplati.
Pozor, aj v oblasti zvarania panuje mnoho "zarucenych" pravd typu: steny musia dychat, 5cm izolacie staci, tehly 44 cm s vybornou zlavou a pod. Preto je nutne byt obozretny.

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
deko
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod deko » Uto 09. Mar 2010 18:18:39

k esdeho prispevku - stacia obycajne elektrody. presnejsie - take, na ake je robena zvaracka. a zvaracka musi zvladnut poskytnut dostatocny prud na zvarenie dost hrubej pasoviny - ten zvar nesmie byt iba na povrchu, ale po celej ploche.

mimochodom - tiez sa teraz na jar chystam spravit par metrov husenic :ano: . zaklady sice mam, ten zvar ale ma daleko od idealu :roll:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod mlaco » Uto 09. Mar 2010 19:52:01

Uh, no dobre, dakujem za rady.

Minimalne som si chcel overit, ze tym zvaranim nemam co pokazit (utahovacie svorky tam budu ajtak). Stretol som sa totiz s nazorom, ze zvarom mozem tie droty oslabit a tym porusit ich el. odpor. Ale aj nakolko sa tu taka obava nespominala, som nazoru ze taketo poskodenie nehrozi.

(PS: Veru, som len sviatocny zvarac. Oplotenie okolo stavby som si vsak pozvaral sam. Prve zvary veru davali zabrat :mrgreen: Hlavne ked sa clovek ponadycha toho dymu :grc
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako napojiť zemniaci drôt v podlahe?

Poslaťod MiroM » Str 10. Mar 2010 8:38:25

mlaco píše:Uh, no dobre, dakujem za rady.

Minimalne som si chcel overit, ze tym zvaranim nemam co pokazit (utahovacie svorky tam budu ajtak). Stretol som sa totiz s nazorom, ze zvarom mozem tie droty oslabit a tym porusit ich el. odpor. Ale aj nakolko sa tu taka obava nespominala, som nazoru ze taketo poskodenie nehrozi.

(PS: Veru, som len sviatocny zvarac. Oplotenie okolo stavby som si vsak pozvaral sam. Prve zvary veru davali zabrat :mrgreen: Hlavne ked sa clovek ponadycha toho dymu :grc

Netreba zase z toho robit vedu. Je dobre dat samozrejme pozink "dolu". Ale zvaracka to v pohode prevari aj cez pozink. Pri chytani obluka bude trocha prskat, ale ked chyti obluk, pozink prepali ako papier. Len tie vypary nie su prijemne, poriadne vetraj. Pri gulatine sa nemusis bat, ze to prepalis, musis nastavit ampere tak akurat, samozrejme nie 150A. Ja som pouzil elektrody 3-ky a nastavene som mal cca 85A. Spoj droty svorkou a hod husenicu z jednej a ak sa da aj z druhej strany.
Ze sa zmensi zemny odpor sa bat nemusis, to povedal urcite nejaky "odbornik".

Samozrejme elektrody stacia obycajne, podla zvaracky. Ja som pouzil bezne bazicke.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron