vymáhanie - zaplatenie dlhu

vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod petok » Štv 04. Mar 2010 22:50:06

Zdravím kolegovia
poprosil by som Vás o seriózne názory na tento dolu uvedený kuriózny problém:
V r.2006 nám firma na základe cenovej ponuky (obsahovala materiál aj práce) dodala a naištalovala nami objednaný materiál na ÚK, vodu, kanalizáciu a plyn pre novostavbu RD. Vyfaktúrovali nám materiál na základe skutočných merných jednotiek čo použili, my sme ho zaplatili, oni ho odskúšali atď s tým, že po inštalácií a skúškach doplatíme za prácu. Táto dohoda bola ústna, nebola medzi nami podpísaná žiadna oficiálna zmluva o dielo. Po skončení prác, viac ako rok sme sa snažili dorovnať dlh, ale majiteľ firmi sa stále vyhováral, že to ešte nemá spracované, že ma veľa práce atď. Snažili sme sa to vyrovnať nakoľko s prácami sme boli spokojní a mali sme ešte financie, ktoré sme si držali bokom. Nakoľko nám to už pripadalo trápne sa vnucovať (veď 1 rok sme majiteľa obvolávali, boli za ním osobne) nechali sme to tak. Financie čo sme mali vlastne odložené pre neho sme po roku investovali do ďalších potrebných vecí pri stavbe RD. Po viac ako troch rokoch sa ozval majiteľ firmy, že už to má papierovo spracované a chce sa stretnúť. Dolahla asi naňho krýza nakoľko sme sa dopočuli že musel pracovníkov prepustiť a robí iba sám. Obávame sa však aby nenaúčtoval niečo naviac atď, keďže je už tomu 3 roky a človek si už všetko nepamätá a momentálne to vlastne nebudeme mať ako vyplatiť v hotovosti jedine ak by sme sa dohodli na splátkach.
Ako by ste postupovali? Môže ešte od nás vymáhať dlh? Dočítali sme sa že podľa občianske zákoníka je premlčacia doba 3 roky ale podľa obchodného 4 roky a nevieme vlastne v akom vzťahu sme?
Ďakujem za vaše názory.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod Jano Matis » Štv 04. Mar 2010 23:56:13

Bez ohladu na to ako je to z pravneho hladiska.

Ked mu nezaplatite tak je to kradez. Specialne ak ste boli s vykonanou pracou spokojny.

Mozete mu vysvetlit ze momentlane nemate peniaze a ze musi pockat a ze je to len a len jeho vina ze po vas neziadal zaplatit hned.
Jano Matis
 
Príspevky: 47
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 20:49:47
Bydlisko: asi uz nastalo UK
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod Jano Matis » Pia 05. Mar 2010 0:21:58

Tak som to predychal a skusim este raz.

1. pokial nema v ruke zmluvu o dielo tak moze tvrdit co chce ale nema to ako vydokladovat - bolo by to tvrdenie proti tvrdeniu
2. stretnut sa s nim a porozpravat sa o tom vas nebude stat nic a pokial mu nic nepodpisete a nebudu tam svedkovia tak mozete tvrdit ze po vas chcel zaplatit nieco co pre vas nerobil
3. zistite kolko realne chce a pokial mate aspon trochu ochoty mu zaplatit tak na neho tlacte aby vam dal zlavu - kedze vas fakturuje dnes tak aby boli prace v dnesnych cenach (krizovych ) a nie z pred troch rokov ( nechajte si na 123dopyt.sk spravit ponuku na rovnaku cinnost :)
4. Ak nieste ochotny zaplatit nic tak pokial naozaj nema zmluvu o dielo alebo podpisane dodacie listy na vykonanu pracu tak ma smolu (ja to vsak stale vidim ako kradez )
Jano Matis
 
Príspevky: 47
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 20:49:47
Bydlisko: asi uz nastalo UK
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod deko » Pia 05. Mar 2010 0:25:00

Jano Matis píše:Ked mu nezaplatite tak je to kradez. Specialne ak ste boli s vykonanou pracou spokojny.


no, neviem ci by som to oznacoval ako kradez. ked ho obhanali a on bol lajdak, tak si tie peniaze velmi nezasluzi.

dalsia vec - ak ten material dodaval fyzickej osobe, vztahy sa riadia obcianskym zakonnikom. cize premlcacia lehota 3 roky plati a keby nedostal vobec nic, bolo by to uplne "lege artis".

takisto ak nebola podpisana ziadna zmluva, s najvacsou pravdepodobnostou by neuspel ani pred sudom.

ale osobne by mi to svedomie nedovolilo a dohodol by som si s nim splatkovy kalendar. ale samozrejme iba v tom pripade, ze by bol slusny. akonahle by sa zacal vyhrazat, mohol by sa rozlucit so vsetkymi peniazmi.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod MartinH » Pia 05. Mar 2010 1:51:29

Ak Vam dielo odovzda teraz, zacne plynut zaruka. To by v tych papieroch malo byt, inak ich vratte na dopracovanie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod mlaco » Pia 05. Mar 2010 17:59:59

Noooo, necital som vsetky prispevky, ale dohoda je zavazna aj ked je ustna !!!

Ano, plati aj ustna dohoda a na zaklade nej moze vam sud prikazat uhradit dlh.

A to ze kurenie mate skutocne nainstalovane - to je argument v prospech realizatora. Ako dokazete ze vam kurenie nenainstaloval on, ale niekto iny??? Budete klamat?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod sigma » Pia 05. Mar 2010 22:19:17

A to akoze 3 roky nepovedal, kolko to bude stat? Pokial nepovie cenu dopredu (aspon kalkulaciu, cenovu ponuku), tak si moze teraz popytat melon? Haluz.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: vymáhanie - zaplatenie dlhu

Poslaťod petok » Ned 07. Mar 2010 20:37:57

Precital som si pozorne vase prispevky a dakujem za nazory. Sme si vedomi ze sme dlznikmi (ze aj ustna dohoda plati) a preto sa chceme s majitelom firmy stretnut, vypocut ho a dohodnut sa na sume a nejakom splatkovom kalendari.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron