Ako vetrať v technickej miestnosti (stred domu)?

Ako vetrať v technickej miestnosti (stred domu)?

Poslaťod zahradnik » Štv 07. Jan 2010 13:00:35

Zdravim,
nenasiel som tu info ake hladam... zatial je to len rovina uvah a v priprave na realizaciu...
a este som sa nedostal ku konkretnym informaciam na webe...

technicka miestnost v strede domu (vyslo to tak ako to vyslo pri rekonstrukcii, bola to byvala kupelna)... rozmery cca 2,0x2,5 m, vyska cca 2,5m, miestnost je bez okien, budu iba dvere do miestnosti (60 alebo 80cm), v tejto miestnosti je stary komin na pevne palivo, ktory bude vymeneny/opraveny/rekonstruovany, nakolko sa bude kurit plynom...
v miestnosti bude kotol (asi kondenzacny), zasobnik na TUV, technicke umyvadlo, skrinka a asi nic viac sa uz nezmesti:)

kedze potom potrebujem vetranie do tejto miestnosti, tak ma napadaju moznosti :

- pri rekonstrukcii komina dat tento ako "dvojprieduchovy" s tym, ze jeden prieduch by bol klasicky komin z kotla a druhy prieduch by bol na vymenu vzduchu v tech.miest.
(financne narocnejsie ale komin musim stavat tak ci tak, ale tazko odhadnut, ci takto zabezpecim zelanu vymenu vzduchu z technickej miestnosti)
- otvorit strop, spravit vetraciu mriezku v strope a odvod na povalu a odtial na strechu... (tramovy strop so záklopom (palach) sa mi otvarat velmi nechce a asi problem s tepelnou izolaciou, povala bude pochodzna)
- rekuperacia (decentralna)... pozdava sa mi ako najlepsie riesenie, odtah vzduchu schovat pod podhladovy strop, potrubie v dlzke cca 6-7m by islo pod stropom cez chodbicku a komoru a ustilo na severnu stranu domu (alebo cez izbu a vyustilo by na juznej strane domu, cca 4m)... s tym, ze rekuperacia sa zapne kazdu polhodinu-hodinu-dve-tri-Xhodin na minutu-dve-tri-pet-Xminut a vymeni vzduch (je to cca 13m3 vzduchu)... prevladajuce vetry su od smeru Z resp. SZ, takze obava, ze by mi vrazalo spet "spinavy"vzduch nie je celkom namieste...

Otazky:
-- moze byt take dlhe potrubie (cca 6-7m) na odtah vzduchu...
-- bude postacovat na privod vzduchu do technickej miestnosti vetracia mriezka v dverach? alebo mam separatnym potrubim riesit aj privod vzduchu do tech. miestnosti (z druhej strany domu, cca 4m)?
-- alebo rozmyslam zle a technicka miestnost v strede domu nie je dobry napad (mozem ju vymenit za komoru na severnej strane domu kde mam okno, ale narazil som na manzelkin odpor :) a komora tiez predsa potrebuje ako take vetranie)

Vdaka za vase postrehy...
Naposledy upravil emkac dňa Pon 11. Jan 2010 17:03:42, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "vetranie v technickej miestnosti"
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: vetranie v technickej miestnosti

Poslaťod Nastas » Štv 07. Jan 2010 14:12:39

Technická v strede domu je super, odvetrať ju je malina. Skôr ma zaujíma, ako riešite vetranie zvyšku domu, to je dôležitejšie.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: vetranie v technickej miestnosti

Poslaťod zahradnik » Štv 07. Jan 2010 14:16:53

Nastas píše:Technická v strede domu je super, odvetrať ju je malina. Skôr ma zaujíma, ako riešite vetranie zvyšku domu, to je dôležitejšie.


aaa, to som zabudol napisat... ostatne vetranie bude klasicky, oknami, aj ked... je lakava aj ta rekuperacia, ale financie nepustia...

v tomto momente riesim len tu technicku miestnost
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: vetranie v technickej miestnosti

Poslaťod Nastas » Štv 07. Jan 2010 14:25:49

10 cm trubka plus ventilátor za 10 EUR rovno na povalu. Ak máš nové okná tak uvažuj o rekuperačke, aspoň rozvodoch s ventilátormi.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: vetranie v technickej miestnosti

Poslaťod Miro Ke » Štv 07. Jan 2010 15:02:59

je to len teoreticka uvaha, ale stary komin by mohol mat vnutorny prierez 150mm, a vonkajsi rozmer bude na urovni okolo 30-35 cm. Co tak po zburani ten priestor vyuzit na osadenie rury v rure
- rura 300 mm
- v nej vyvod z turbo kotla
tak by sa vytvoril priestor co zodpoveda vetracej rure na urovni cca. 200mm
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: vetranie v technickej miestnosti

Poslaťod Nastas » Štv 07. Jan 2010 20:29:17

Určite sa dá ten priestor využiť. Najľahšie sa to rieši po obhliadke. Ale znovu, technincká je ten menší problém.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: vetranie v technickej miestnosti

Poslaťod esde » Pia 08. Jan 2010 12:13:35

technicku nemusite mat vetranu ale potrebujete privod vzduchu pre kotol. A na to je najvhodnejsie pouzit koax. komin.
Stary komin mate (predpokladam) a tak do tohto umiestnit plastovy komin z kondenzacneho kotla (priemer cca 70 mm) a priestor medzi touto rurou a povodnym kominom bude sluzit ako privod vzduchu. Samozrejme, komin pred akciou vycistit.

Ako pise Nastas, vyssou prioritou ako vzduch pre kotolcek, je vzduch pre ludi. Aspon v mojom vnimani su ludia v dome dolezitejsi ako kotol :-). T.j. aspon zabudovat rozvody.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako vetrať v technickej miestnosti (stred domu)?

Poslaťod zahradnik » Uto 02. Mar 2010 12:25:46

Tuto temu tiez uzatvaram...

riesenie je take, ze technicka miestnost ostava v strede domu...

co sa tyka komina, podla doporucenia kurenara, je najjednoduchsie riesenie take, v danej situacii a dispozicii aka je sa pouzije komin, ktory ma vonkajsi obal na nasavanie vzduch... (tusim sa to vola koax. komin alebo tak nejako)
na privod vzduchu ku kotlu bude teda sluzit toto a vetracie mriezky vo dverach...

(ako som chcel ja riesit do buducnosti cez dvojrurovy komin tahat trubky a mat tym padom pripravu na solar a pod, tak po zvazeni situacie so solarom a nakladmi a uzitkovou hodnotou najblizsie 7-10rokov solar nebudem riesit...)

Vdaka za nazory ktore tu odzneli, pomohlo to pri rozhodovani...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako vetrať v technickej miestnosti (stred domu)?

Poslaťod motylka » Uto 02. Mar 2010 19:15:30

vetracie mriežky do dveri..easy :ano:
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť