XPS do okenných otvorov pred montážou okna

XPS do okenných otvorov pred montážou okna

Poslaťod KoMiKo » Str 17. Feb 2010 14:16:17

Dostal som tip na úpravu okenných otvorov (Ytong 300 mm) takým spôsobom, že po celej šírke sa do okenného otvoru nalepí XPS1 20-30 mm, potom sa zameria a osadí okno a následne sa z vnútornej strany ostenia pridá ďalších 20 mm XPS2. Rám okna bude osadený na vonkajšej hrane steny, na ktorú príde 200 mm EPS.
ostenie1.jpg
ostenie1.jpg (31.2 KiB) Zobrazené 2864 krát
Dôvodom je ako eliminácia tepelných mostov, tak aj súčasná vysprávka okenného otvoru (Ytong PD).
Mám trošku obavu z toho, že bude problém uchytiť okno hlavne v hornej časti, kde je v preklade vložený zvislo plát XPS 50 mm, aby nevznikal tepelný most pod roletovým boxom, ktorý bude schovaný v zateplení.
ostenie2.jpg
ostenie2.jpg (90.86 KiB) Zobrazené 2864 krát
Z tohoto dôvodu sa tu všetky okná, pričom jedno z nich je 3400 x 2300, nemôžu uchytiť cez rám pomocou turboskrutiek, ale musia sa použiť uchytávacie pásiky. Tu mám obavu, či uchytenie bude dostatočne pevné, keďže pásik nebude skrutkou pritiahnutý priamo na preklad, ale iba na XPS, ktoré predsa trochu pruží. Bolo by riešením v mieste prichytávacích pásikov vyrezať XPS a pásiky pritlačiť priamo na preklad?
Čo si myslíte o takomto riešení?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: XPS do okenných otvorov pred montážou okna

Poslaťod bobco » Str 17. Feb 2010 21:48:23

KoMiKo niečo podobné som sa tiež pýtal v tejto téme post13723.html?hilit=ostenie%20okna#p13723 . No po diskusii sa na to vykašlem a budem to riešiť tradične. Teda okno zarovno muriva, z ext. prekryjem časť rámu tep. izoláciou fasády a z int. použijem na špalety EPS. ;)
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: XPS do okenných otvorov pred montážou okna

Poslaťod caki » Str 17. Feb 2010 23:43:43

zdravim, tiez mi vrta tato otazka v hlave a rozmyslal som nad xps.
ja musim vsak riesit este problem s kotvenim pretoze xcem stavat z tehly 25 cm. Rozmyslam nad tym, ze ostenia spravim z ytongu a ram okna pojde zarovno s vonkajsou stranou muriva. EPS pretiahnem kolko sa bude dat
Vyhody:
- jednoduchsie kotvenie ramu okna
- rovne ostenie - rychlejsie vyspravky z vnutra
- o trosicka mensi TM z dovodu rovnakeho tepelneho odporu ytongu vo vsetkych smeroch
Nevyhody:
- ina tepelna roztaznost tehly a ytongu. Aj ked je rozdiel mat len par cm ytongu alebo 2 spojene steny z dvoch roznych materialov. Myslim, ze to az take problemy nenarobi, ked budem mat bungalow.
Ako by ste to riesili u tenkych stien z tehly vy?
Prílohy
ostenia.jpg
ostenie z ytongu pri tehlovej stavbe
ostenia.jpg (67.48 KiB) Zobrazené 2802 krát
caki
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Str 10. Feb 2010 12:47:38
Bydlisko: bude v okoli PO
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: XPS do okenných otvorov pred montážou okna

Poslaťod sigma » Str 17. Feb 2010 23:49:27

Mna by zaujimalo, ci su nad oknami Ytong preklady a ci staticky su OK, ale viac ma trapi, preco stit nedomurovali z Ytongu, tam to treba ovela viac ako okolo okien, lebo inak fuci odspodu az hore.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: XPS do okenných otvorov pred montážou okna

Poslaťod stevo79 » Štv 18. Feb 2010 10:45:38

sigma píše:Mna by zaujimalo, ci su nad oknami Ytong preklady a ci staticky su OK, ale viac ma trapi, preco stit nedomurovali z Ytongu, tam to treba ovela viac ako okolo okien, lebo inak fuci odspodu az hore.



neboj, majitel tej stavby tie zuby na stite domuroval ytongom a na fasadu buchol polystyren hrubky asi 35 cm
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat





Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia