Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod MiroM » Str 17. Feb 2010 8:35:03

bobco píše:Nedá mi nerýpnuť :D , šírka podestvy 900 mm. Naozaj ti bude postačovať? Šírka schodiska je taktiež len uvedených 900 mm? Odrátaj nejaké zábradlie a môžeš inštalovať semafor, lebo sa na ňom s nikým neobídeš.


Zabradlie sa da instalovat aj zboku. Vela ludi ma sice sirku schodiska 100cm , ale kotvenie zabradlia slahnu zhora na stupienka, tym padom je svetlost schodiska cca 90cm.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod pretorianm » Str 17. Feb 2010 8:57:57

ako bolo uz vwela krat napisane, KEBY.....
je to katalogac, a keby sme si vsetko dopredu rozmysleli a rozhodli sa dat spravit individualny projekt tak by sa s tym dalo nieco robit, len nas vsetci odradili vysokou cenou individualu. ako to uz byva, casom sme nasli aj lacnejsie riesenie, ale co uz....

Projektovana sirka ramena je 950mm, je to medzi dvomi nosnimi stenami takze neako posuvat alebo nieco sa to nedalo, teda dalo by sa cisto teoreticky, ale zase na ukor inych veci, takze nedalo :)

ok, dakujem za inputy, skusim si neako spravit par schodov tej vysky tych 18 na 28 (alebo upravit panelakove) vyskusame a uvidime.... :ano:
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod Ferdo » Str 17. Feb 2010 10:28:54

Tiež som riešil tento problém so schodmi z katalógového projektu. Nezdali sa mi práve úzke schodnice na moje 11-tky nohy, tak som si navrhol v programe TREPCAD úplne iné. Sám som si ich aj podľa toho urobil a vyzerajú super.Stáli cca. 600 Eur (treba ešte olištovať popri stene) :yahoo Schodnice majú šírku 31 cm a výšku 18 cm aj vďaka tomu, že štyri schody a podesta sú zošikmené. Bez programu by som určite nezvládol navrhúť zošikmenia.
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod MartinH » Str 17. Feb 2010 10:54:43

Ferdo píše:Schodnice majú šírku 31 cm a výšku 18 cm aj vďaka tomu, že štyri schody a podesta sú zošikmené.

Vraj nie je dobre prekrocit 30 cm, ak pojde na schody dlazba.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod Jecko » Str 17. Feb 2010 11:27:09

Preco by nemalo byt vhodne prekrocit 30cm? Ak myslis, ze kvoli rozmeru dlazby, tak dnes mas na vyber rozne formaty, teda tym by som sa neobmedzoval. Rozmer dlazby potom treba vybrat tak, aby boli co najmensie odpady.

Pretorianm, by som povedal, ze vyska 18cm je uz hranica. Ja som mal v projekte 18,5 a tocene schody. Nakoniec som ich spravil 17.8/28cm s podestou, ale stale sa mi to zda vysoke, keby ich robim este raz, tak by som pridal schodik aj na ukor miesta v chodbe. Potom by to vychadzalo 17cm, co by uz bolo pohodlne, aj pre ludi mensieho vzrastu.
Obrázok užívateľa
Jecko
 
Príspevky: 234
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:03:46
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod MartinH » Str 17. Feb 2010 11:45:20

Jecko píše:Preco by nemalo byt vhodne prekrocit 30cm? Ak myslis, ze kvoli rozmeru dlazby, tak dnes mas na vyber rozne formaty,

No, majstri hovorili, celkom sikovna partia. Viac som to neriesil, mam 28 cm, ale iny dovod ako rozmer dlazby nebude, v 30-ke je velky vyber.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod pretorianm » Str 17. Feb 2010 15:33:19

Jecko píše:Preco by nemalo byt vhodne prekrocit 30cm? Ak myslis, ze kvoli rozmeru dlazby, tak dnes mas na vyber rozne formaty, teda tym by som sa neobmedzoval. Rozmer dlazby potom treba vybrat tak, aby boli co najmensie odpady.

Pretorianm, by som povedal, ze vyska 18cm je uz hranica. Ja som mal v projekte 18,5 a tocene schody. Nakoniec som ich spravil 17.8/28cm s podestou, ale stale sa mi to zda vysoke, keby ich robim este raz, tak by som pridal schodik aj na ukor miesta v chodbe. Potom by to vychadzalo 17cm, co by uz bolo pohodlne, aj pre ludi mensieho vzrastu.


presne pre toto sa pytam.
spravil som dalsiu variantu:
vyska 170mm
hlbka 275mm
podesta 950mm
celkovo schodov 17
sklon 31,7 stupna
Prílohy
schodisko_170-275mm.JPG
schodisko_170-275mm.JPG (39.93 KiB) Zobrazené 2360 krát
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod esde » Str 17. Feb 2010 17:14:02

Mozno drobnost, ale uz tu bola spominana a asi zapadla. Sirka schodista.
Podla uvedeneho obrazku mate obe ramena pri pohlade zhora tesne vedla seba, t.j. ziadna medzera.
Ak je to naozaj tak, potom zabradlie smerujuce od podesty dolu neupevnite na boky schodov ale len na vrch stupnov a koli estetike tak budete musiet urobit na celom schodisti.
Co znamena:
- par cm zboku schodov bude nevyuzitelnych
- manzelka sa vam nepodakuje za udrzbu cistoty okolo stlpikov

Ak pouzijete (vybetonujete) uzsie schodiste:
- mozte upevnit stlpiky zabradlia zboku (myslite na lahke cistenie)
- schody budu potrebovat menej betonu o uvedeny pas (mrtva, nefunkcna cast, pridavajuca len kg)
- do salovania buducich schodov, ich bokov, mozte upevnit pred betonovanim kovove hmozdinky a po vybetonovani mate pripravene zapustene kotvy aj zo zavitom

T.j. medzera medzi ramenami ma vyhody. Radsej si dobre premyslite detaily, kym dokreslite projekt.
Ak budete pocitat rozmery schodov tak voci cistym podlaham a cisty povrch. Hruby povrch uz potom lahko ziskate odratanim planovanej hrubky povrchu (drevo, keramika, sklo, lino, plech,korok,...nic ine ma nenapada).
Pre betonovanie vsak budete potrebovat koty od hrubych podlah. Aby sa nestalo, ze budete mat prvy a posledny schod "divne".
Vy si na to sice po rokoch zvyknete ale pre navstevy to moze byt prekvapenie spojene s padom.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod pretorianm » Štv 18. Feb 2010 8:36:40

no, ono je to diskutabilne ako to zabradlie bude riesene.
Nakolko pod schodami sa vacsinou robi bordel plac, tak sa komplet uzatvara aby tam nebolo vidiet.
v tom pripade neake stlpiky nehrozia, lebo mas po oboch stranach plnu stenu takze upevnis len na stenu
druhe rameno uz moze byt riesene aj tak aj tak (jedine ze by si tu stenu vytiahol cca meter nad schody aj pre horne rameno...
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod Miro Ke » Štv 18. Feb 2010 9:23:33

no teraz mas presne variant ako ja, len ja som chcel mat vysku schodov do 16.2-16.3 cm tak som pridal este jeden stupen na ukor casti podesty
Prílohy
schodisko_170-275mm.JPG
schodisko_170-275mm.JPG (42.3 KiB) Zobrazené 2330 krát
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod Jecko » Štv 18. Feb 2010 9:36:24

pretorianm píše:no, ono je to diskutabilne ako to zabradlie bude riesene.
Nakolko pod schodami sa vacsinou robi bordel plac, tak sa komplet uzatvara aby tam nebolo vidiet.
v tom pripade neake stlpiky nehrozia, lebo mas po oboch stranach plnu stenu takze upevnis len na stenu
druhe rameno uz moze byt riesene aj tak aj tak (jedine ze by si tu stenu vytiahol cca meter nad schody aj pre horne rameno...


Takisto idem riesit "bordel plac" resp. komoru pod schodami, preto som schody riesil tak, ze spodne rameno ma sirku 105cm, vrchne rameno 95cm. Teraz idem domurovat priecku hrubky 5cm ktora bude polozena na spodnom ramene(pripadne 7.5cm s previsom) a bude koncit zaroven hornych schodov. Po domurovani budu teda sirky ramien presne 100cm ;) .

No a hlavna pointa je v tom, ze takto priecka nepojde od podlahy a teda bude ulozny priestor aj pod spodnym ramenom.
Obrázok užívateľa
Jecko
 
Príspevky: 234
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:03:46
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod pretorianm » Štv 18. Feb 2010 10:09:27

no ja som dumal nieco obdobne, ale len z SDK
je to lahsie (co na vahu) a aj jednoduhsie a rychlejsie co na vystavbu...
ci rozmyslam zle? :)
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod esde » Štv 18. Feb 2010 10:10:46

>ono je to diskutabilne ako to zabradlie bude riesene.

Predpokladat, ze mate jasno v tom co chcete je prilis ...optimisticke?
Ak chcete mat boky ramien schodista zamurovane, bolo by vhodne aby do muru boli schody zapustene a mur bol dimenzovany na prenasanie casti zatazenia. Tym by sa mohli schody dimenzacne odlahcit a zvysit tuhost (nizsia hlucnost).

Ale ked som si precital vase ostatne prispevky, asi to bude zbytocne, predpokladal som podla znenia otazky, ze projekt len kreslite, prekreslujete, ladite detaily. Ale vy zacinate premyslat uprostred stavby.
Ale ...faber suae quisque fortūnae
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod MiroM » Štv 18. Feb 2010 10:18:53

esde píše:>ono je to diskutabilne ako to zabradlie bude riesene.

Predpokladat, ze mate jasno v tom co chcete je prilis ...optimisticke?
Ak chcete mat boky ramien schodista zamurovane, bolo by vhodne aby do muru boli schody zapustene a mur bol dimenzovany na prenasanie casti zatazenia. Tym by sa mohli schody dimenzacne odlahcit a zvysit tuhost (nizsia hlucnost).

Ale ked som si precital vase ostatne prispevky, asi to bude zbytocne, predpokladal som podla znenia otazky, ze projekt len kreslite, prekreslujete, ladite detaily. Ale vy zacinate premyslat uprostred stavby.
Ale ...faber suae quisque fortūnae


Preco by mali byt tie schody do mura zapustene? U svagra sme to vyriesili v pohode. On tam mal cez ten trojuholnikovy otvor dieru. Povodne chcel murovat na schodoch, ale kvoli znizeniu svetlosti schodiska sme to vymurovali normalne ako priecku prilepenu ku schodisku. Znizila sa o 10cm sirka tej miestnosti pri schodoch, ale svetlost schodiska zostala nezmenena. Bavime sa samozrejme o samonosnych schodoch a nie shcodoch typu prefabrikat a la ytong a pod. Tam by musel tie priecky(resp. nosne steny) mat vymurovane uz pred schodiskom.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Aky pomer schodov zvolit (vyska/hlbka)?

Poslaťod pretorianm » Štv 18. Feb 2010 10:24:01

esde píše:>ono je to diskutabilne ako to zabradlie bude riesene.

Predpokladat, ze mate jasno v tom co chcete je prilis ...optimisticke?
Ak chcete mat boky ramien schodista zamurovane, bolo by vhodne aby do muru boli schody zapustene a mur bol dimenzovany na prenasanie casti zatazenia. Tym by sa mohli schody dimenzacne odlahcit a zvysit tuhost (nizsia hlucnost).

Ale ked som si precital vase ostatne prispevky, asi to bude zbytocne, predpokladal som podla znenia otazky, ze projekt len kreslite, prekreslujete, ladite detaily. Ale vy zacinate premyslat uprostred stavby.
Ale ...faber suae quisque fortūnae


velmi mudro napisane, len zabudame na jeden detail - CLOVEK MIENI PANBOH MENI

nie vzdy sa da vsetko realizovat ako bolo naplanovane
ako bolo milionkrat napisane nie len na tomto fore, dom alebo akakolvek ina stavba je otazka kompromisov a vela veci sa musi riesit / upravovat za behu, ale mi chces odbornik esde napisat ze ty si postavil vsetko presne podla papiera a po vytyceni stavby si NIC nezmenil? ;) ale no tak...

neverim ze je tu niekto na fore kto by NIC nezmenil
takze jedna vec je plan a druha skutocnost.
takze len pre esde-ho plan bol a bol pekny takze sa musel zmenit
a kedze sa musel zmenit tak sa veci musia prisposobit u existujucemu stavu, len tolko k tomu
aby si v tom mal jasno, hruba stavba stoji a z dovodou ktore ti tu nebudem teraz vysvetlovat ideme robit ZB schodisko s uloznym priestorom pod schodami. ako tu uz bolo napisane, tych 950mm nie je ziadna slava takze murovat v strede schodiska neaku nosnu cast by asi na sirke ramena nepridalo, a nakolko piseme aj o vyuziti placu POD schodami, tak aj tam by mal ostat rozmuny priestor
takze obcas treba len lepsie citat....
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron