kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod cliff » Pon 15. Feb 2010 21:38:30

Zdravím stavebníci,

kamarátovi ostalo asi 120 m2 EPS 70 s hrúbkou 10 cm (nepýtajte sa ma prečo ;) ) a núka mi ho zadarmo. Ja však plánujem zatepľovať hrúbkou 20 cm a neviem či je vhodné zatepľovať fasádu dvoma vrstvami, respektíve ak je to potrebné 2x lepiť či sa to zbytočne nepredraží a nevznikne riziko že sa môže niečo pokaziť.

keďže chcem zatepľovať podlahu cca 15 cm EPS rozmýšľal som či by sa tento EPS nedal využiť práve tu. Ako spodná vrstva vrstva by prišlo 10cm EPS 70 a na to 5,6-8 cm EPS 150 (alebo viac podľa výpočtu). Chcem sa opýtať či by bola vôbec voľba takejto kobmbinácie šťastnou a nespôsobila viac škody ako úžitku. podľa mojej teórie by mal EPS 150 rozniesť zaťaženie tak, že na väčšej ploche by bolo v pohode únosné aj pre EPS 70.

alebo ako inak by sa ešte tento EPS dal podľa vás využiť? Predsa len je to pár m3 a zvažujem či sa mi to vôbec oplatí skladovať, keďže moje možnosti na skladovanie majú limit.

vďaka z apostrehy a pekný zvyšok večera,
cliff
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 14:09:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod deko » Pon 15. Feb 2010 21:54:15

kombinovat 70 a 150 je uplne zbytocne. kazda retaz je len taka silna, ako jej najslabsie ohnivko... na fasadu nie je dobry, musel by si zaplatit 2x tolko lepidla.

osobne by som ho fukol do podlahy, poter sa postara o rovnomerne roznesenie hmotnosti na vacsiu plochu. na kriticke miesta (kozub, pracka, cojaviem co) fukni 100 a si v pohode. :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod boro » Pon 15. Feb 2010 21:57:45

Fasádny EPS do podlahy ee. Predaj a kúp podlahový. A nezabudni kámošovi vyplatiť podiel :)
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod deko » Uto 16. Feb 2010 5:44:47

boro píše:Fasádny EPS do podlahy ee. Predaj a kúp podlahový.


dovod?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod MiroM » Uto 16. Feb 2010 9:52:19

V pohode s tym zatepli fasadu. Prvu vrstvu by som prilepil bud cementovym lepidlom alebo penou na eps a druhu vrstvu by som prilepil urcite penou(je uz toho na trhu hromada). Lepit dve dosky cementovym lepidlom - ja by som to nerobil, pri testoch mi to nedopadlo dobre, lepidlo medzi platnami tvrdne aj vyse mesiaca, vlhkost sa odtial iba velmi pomaly dostava von.

Dal by sa vyuzit aj na zateplenie podlahy. Co sa tyka toho najslabsieho ohnivka ako pisal deko, tuna to celkom neplati. Ved do podlahy sa bezne dava elastifikovany eps, ktory ma mizernu unosnost a podlaha sa urcite nehupe. Ak si drzal podlahovy eps a fasadny, tak velky rozdiel v nich nie je 70kPa vs 100kPa. Niektori vyrobcovia predavaju podlahovy takej kvality ako niekto fasadny a typek si da do podlahy akoze podlahovy a je happy a pritom tam ma eps s parametrami fasadneho.

Ale prioritne by som ten eps pouzil na fasade.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
sigma
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod boro » Uto 16. Feb 2010 10:26:46

deko píše:dovod?


Ja by som sa bál, že to pri tej hrúbke sadne viac než je zdravé (nehovoriac o možnom nerovnomernom sadnutí v dôsledku lokálneho zataženia). Za tých pár ušetrených grošov by mi to nestálo. Elastifikovaný EPS je trochu iná situácia - dáva sa ho len pár cm.

Ty si dával do podlahy fasádny EPS, keď to radíš druhým?
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod deko » Uto 16. Feb 2010 16:33:34

boro píše:Ja by som sa bál, že to pri tej hrúbke sadne viac než je zdravé (nehovoriac o možnom nerovnomernom sadnutí v dôsledku lokálneho zataženia). Za tých pár ušetrených grošov by mi to nestálo. Elastifikovaný EPS je trochu iná situácia - dáva sa ho len pár cm.


kalkulacka, pero, papier. treba si spocitat, aky tlak nan bude vyvijany a clovek sa razom prestane bat. ved preboha fasadny EPS znesie 70 kPa, co je viac ako 7 ton hmotnosti na m2... a ked si zoberies rezervu 20% (aby neostal trvale stlaceny), mas 5,7 tony na meter stvorcovy. navyse, ked sa poter postara o rovnomerne sadanie...

boro píše:Ty si dával do podlahy fasádny EPS, keď to radíš druhým?


nie, nedaval. pretoze na fasadu som daval 15 cm a do podlahy iba 12 cm. navyse, podlahovy v skladbe 5-5-2 cm. a navyse2 - v case, ked som kupoval EPS do podlahy, bol podlahovy drahsi iba o 3 percenta - bola nan vtedy akcia ci co. keby som ale mal zadarmo fasadny eps, urcite by som nevahal....
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod Majo 2 » Uto 16. Feb 2010 17:45:25

asi každému kto má EPS v podlahe behom roka, možno aj neskôr podlaha ešte trochu sadne.
neviem aký podiel má na tom nerovnosť podkladného betónu a stlačenie EPS.
toto sadanie býva niekoľko mm, takže či to budú 3 alebo 5 je v podstate jedno, soklové lišty by sa aj tak nemali hneď fugovať s podlahou, lebo aj akrylát to roztrhne.
kľudne by som dal fasádny.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod Majo 2 » Uto 16. Feb 2010 17:51:33

na fasáde robiť dve vrstvy bude možno trochu viac práce, dosky by sa dali po dve polepiť aj pred tým, to by nebola práca ale zábava, len na fasáde by sa stratila výhoda prekrývania medzier, teda pokiaľ bude práca na fasáde draho platená.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod cliff » Uto 16. Feb 2010 20:33:21

Vďaka za komentár a návrhy. Technická miestnosť aj s práčkou je naplánovaná na poschodie, takže tam problém nevidím. Skôr by som sa bál chladničky a "skriňovej" špajzy v kuchyni a vstavanej skrine v izbe, ale to už by sa dalo poriešiť vynechaním EPS 70 a položením len EPS 100/150 na kritické miesta (aj keď je neviem či by tam kôli rôznym pevnostiam nemohlo dôjsť k rozdielom v "sadnutí" medzi EPS 70 a 100). Nevim či to má prípadný vplyv ale v prvom príspevku som zabudol že plánuem podlahové kúrenie a ako povrchová krytina je pre prízemie plánovaná dlažba, okrem jednej izby kde budú parkety.

Čo sa fasády týma máte niekto skúsenosti so zateplením lepeným vo viacerých vrstvách? Keďže rosný bod je vypočítaný do EPS nemohlo by sa stať, že vlhkosť sa bude zhromažďovať práve medzi týmito dvoma vrstvami a spôsobiť v budúcnosti problémy?
cliff
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 14:09:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: kombinácia zateplenia podlahy fasádnym a podlahovým EPS

Poslaťod MiroM » Str 17. Feb 2010 8:39:28

cliff píše:Vďaka za komentár a návrhy. Technická miestnosť aj s práčkou je naplánovaná na poschodie, takže tam problém nevidím. Skôr by som sa bál chladničky a "skriňovej" špajzy v kuchyni a vstavanej skrine v izbe, ale to už by sa dalo poriešiť vynechaním EPS 70 a položením len EPS 100/150 na kritické miesta (aj keď je neviem či by tam kôli rôznym pevnostiam nemohlo dôjsť k rozdielom v "sadnutí" medzi EPS 70 a 100). Nevim či to má prípadný vplyv ale v prvom príspevku som zabudol že plánuem podlahové kúrenie a ako povrchová krytina je pre prízemie plánovaná dlažba, okrem jednej izby kde budú parkety.

Čo sa fasády týma máte niekto skúsenosti so zateplením lepeným vo viacerých vrstvách? Keďže rosný bod je vypočítaný do EPS nemohlo by sa stať, že vlhkosť sa bude zhromažďovať práve medzi týmito dvoma vrstvami a spôsobiť v budúcnosti problémy?


Preco akurat chladnicka by mala sposobovat problemy? Vsak pocitaj: vaha chladnicky cca 60kg-70kg ,obsah narvanej chladnicky moze mat tak 20-30kg, takze chladnicka bude mat vahu malicko moletnejsieho chlapa :mrgreen:
Ako som ti pisal, ked zlepis platne PUR penou, nemusis sa nicoho bat. Horsie su na tom ludia , co maju 5-ku eps a spoj eps-murivo je nielenze v rosnom bode, ale castokrat to aj premrza.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron