Projekt Jano Matis - hmotnost domu a zaklady

Projekt Jano Matis - hmotnost domu a zaklady

Poslaťod Jano Matis » Pon 01. Feb 2010 1:07:42

Snazim sa urobit si domacu ulohu pred diskusiou so statikom.

V povodnych planoch (kupili sme Klasik 134, nebite ma - niektori sa ucime aj na vlastnych chybach) mam navrhnutu sirku obvodovych zakladov 60 cm (a hlbku meter ) s tym ze sice originalne som v planoch mal navrhovane vyplnit cely priestor betonom, ale nasledne sme sa uzrozumeli na tvare obrateneho T t.j. v zemi 60x40 a potom v sirke obodovych murov (30)

v prilozenej tabulke som sa pokusil spocitat predpokladanu hmotnost domu, jeho nasledny tlak na podlozie, a vyslednu cenu betonu do zakladov v troch pripadoch (dom bude postaveny z porobetonu hr 30cm, podlozie je pravdepodobne il - deko asi bude vediet povedat viac :) ) :
  • zalozka Povodne je momentalny navrh zakladov - obratene T spodna sirka 60cm
  • zalozka Upravene obsahuje zaklady zuzene na 30 cm
  • zalozka Skratene ma odstranenu cast zakladov, ktora (podla mna) je len pozostatok z planovanych pivnic, ale kedze tie sa uskutocnovat nebudu, a kladacsky plan stropu (premaco - ozaj - nieje na trhu nieco lacnejsie ? ) s tou castou nosneho muru nerata, tak sa mi zda zbytocna

Uvedomujem si ze som pri scitani hmotnosti zanedbal niekolko detailov ale snazil sa ich vyvazit niecim inym.
  • nezaratal som hmotnost schodista - zatial este niesme rozhodnuti ake chceme (drevo ? / beton ? )
  • zanedbal som okna a preklady - naivne verim ze sa to vyrovnava s hmotnostou muriva, ktoru som neodpocital
  • prehnal som to s hmotnostou komina - vo vypocte figuruje ako stlp plny betonu
  • napriek tomu ze uvazujeme o strope premaco, ratal som s doskou z betonu (hrubka 30cm) - to snad vyrovna chybajucu hmotnost zeleza pre ten strop
  • ratal som s 500kg snehu na m2 plochy strechy napriek tomu ze dom bude stat nedaleko Trnavy
  • neviem si predstavit hmotnost zariadenia a nabytku

Bol by som vdacny ak by ste sa mohli pozriet na ten vypocet a poradit mi s nasledujucimi otazkami:
  • nezabudol som na nieco vyrazne ?
  • Nemam radsej nez cestou zuzovania zakladov ist len odstranenim tej "nepotrebnej casti" ?
  • v planoch sa hovori ze zemina ma mat unosnost 0.25 MPa, a vypocet s povodnou sirkou zahladov ukazuje cca 0.1 MPa (s 30 cm sirkou potom cca 0.2 MPa) - ma zmysel sa snazit dostat co najblizsie k 0.25 MPa alebo predimenzovanie zakladov - preplatenie na betone o cca 500 euro je "uz znesitelne" ?
Prílohy
hmotnost_domu.xls
Obsahuje 3 zalozky: Povodne, Upravene a Skratene
(34 KiB) 132 krát
povodne_zaklady.jpg
povodne_zaklady.jpg (52.4 KiB) Zobrazené 922 krát
upravene_zaklady.jpg
upravene_zaklady.jpg (41.77 KiB) Zobrazené 922 krát
skratene_zaklady.jpg
skratene_zaklady.jpg (40.21 KiB) Zobrazené 922 krát
Jano Matis
 
Príspevky: 47
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 20:49:47
Bydlisko: asi uz nastalo UK
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Projekt Jano Matis - hmotnost domu a zaklady

Poslaťod Miro Ke » Pon 01. Feb 2010 13:27:54

Pravdu povediac nechce sa mi do detailov analyzovat tvoj XLS len tak na hrubo mas tam dve chyby
1. hmotnost zakladov do celkovej zataze sa nemusi uvazovat pretoze beton nahradi zeminu v zasade to znamena ze uvazujes s vyssou zatazou na m2 ako bude v skutocnosti
2. nemozes zratat celkovu hmotnost a plochu zakladov a to podelit
- napr. komin ma samostatny zaklad t.j. nezatazuje ostatne casti domu
Asi lepsie by bolo samostatne spracovat zataz na bezny meter zakladu pre jednotlive obvodove aj vnutorne steny.
Sirka a vyska zakladu sa inac riesila v teme o zakladoch ale uvazovat o sirke 30cm sa mi zda zcestne.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron