Ako zateplovat mineralnou vatou?

Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod liborko » Str 06. Jan 2010 14:59:54

CHcel by som zateplit stary dom 10cm mineralnej vaty - nobasilom. prosim vas o radu ohladom vasich skusenosti, ktori ste uz tymto materialom zateplovali, popripade vyvarovania sa nejakych chyb pri aplikacii tohto materialu. Tiez poprosim aj majitelov zateplenych domov o ich nazor, ktori zateplili polystyrenom. Mam moznost zohnat vatu za rozumnu cenu , preto by ma zaujimalo, ci idu vsetky komponenty rovnake na polystyren a rovnake na vatu. Dakujem za rozumne rady.
Naposledy upravil emkac dňa Pon 11. Jan 2010 23:06:56, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "zateplenie mineralnou vatou"
liborko
 




Re: zateplenie mineralnou vatou

Poslaťod ziletka » Pon 11. Jan 2010 12:00:44

napis blizsie info o dome ktory chces zateplovat.
Ja som zateploval vatou drevodom.
Ak mas murovany a tu vatu chces lepit a na nu chces davat omietku tak je podla mna pouzitie vaty zbytocne lebo nevyuzijes jednu z jej hlavnych vlastnosti a to je priedusnost.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: zateplenie mineralnou vatou

Poslaťod MiroM » Pon 11. Jan 2010 12:05:59

Vatu je nutne v kazdom pripade kotvit. Nie som si isty, ale je nutne pouzit kotvy s kovovym trnom. Ak chces, aby ti dom dychal 8-) , tak musis pouzit lepidlo, stierku a aj vrchnu omietku s co mozno najnizsim difuznym koeficientom. Toto iste plati aj o omietkach z interieru.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod ToBo » Uto 26. Jan 2010 13:21:32

mozes to spravit systemom odvetranej fasady. kratke info najdes tu: http://www.izolaciesk.sk/knauf/postup.htm musis ale davat velky pozor na detaily. Ako vsade... ;-)
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod stevo79 » Uto 26. Jan 2010 14:03:57

MiroM píše:Vatu je nutne v kazdom pripade kotvit.



MiroM mas len polovicnu pravdu, ja som takmer nekotvil, podstatne je aky typ mineralnej vlny pouzijes, pokial je do doska FKD- fasadna kontaktna doska s pozdlznymi vlakmani tak kotvenie je potrebne ale ak pouzijes lamelu- fasadna kontaktna lamela s vlaknom kolmo orientovanym na stenu tak kotvenie nie je do vysky 20 m potrebne, lamela s kolmym vlaknom je vyrazne pevnejsia ako doska, lepi sa celoplosne, na lamele drzi lepidlo ovela lepsie ako na doske,

liborko píše:prosim vas o radu ohladom vasich skusenosti, ktori ste uz tymto materialom zateplovali, popripade vyvarovania sa nejakych chyb pri aplikacii tohto materialu.


praca s vatou je podstatne horsia ako s polystyrenom (picha, zerie - ale dost vyrazen pomoze respirator a maliarsky skafander), pri puntickovani je praca s lamelou asi trikrat pomalsia ako s polystyrenom (poometat lamelu od jemneho prachu, poriadne vtriet lepidlo do struktury vaty a potom este nanies lepidlo hrebenom na celu plochu), spotreba lepidla je samozrejme vyssia a potrebujes hmozdiny s kovovym trnom, ktore su tiez drahsie ako plastaky na polystyren
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod MiroM » Štv 28. Jan 2010 9:27:58

stevo79 píše:
MiroM mas len polovicnu pravdu, ja som takmer nekotvil, podstatne je aky typ mineralnej vlny pouzijes, pokial je do doska FKD- fasadna kontaktna doska s pozdlznymi vlakmani tak kotvenie je potrebne ale ak pouzijes lamelu- fasadna kontaktna lamela s vlaknom kolmo orientovanym na stenu tak kotvenie nie je do vysky 20 m potrebne, lamela s kolmym vlaknom je vyrazne pevnejsia ako doska, lepi sa celoplosne, na lamele drzi lepidlo ovela lepsie ako na doske,


To je tvrdenie proti tvrdeniu. Ja by som vatu jednoznacne kotvil bez ohladu na orientaciu vlakien. A preco?
1. Vata ma omnoho vacsiu hmotnost ako eps
2.Lepidlo ma o nieco horsiu prilnavost na vatu ako na eps

Ci ma vata pozdlzne alebo priecne orientovane vlakna, to sa lisi iba sposobom kotvenia, ci das kotvy na dosky, alebo az nad sklotextilnu mriezku. Kto sa ti zaruci, ze do 20m nemusis kotvit? Dokonca musis kvoli hmotnosti vaty pozivat kovove trny.
Ak sa rozhodnes nekotvit vatu, je to len tvoje rozhodnutie.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod stevo79 » Štv 28. Jan 2010 10:39:50

MiroM píše:To je tvrdenie proti tvrdeniu. Ja by som vatu jednoznacne kotvil bez ohladu na orientaciu vlakien. A preco?

treba si precitat technicky list vyrobcu, je velky rozdiel ako je vlakno orientovane, sam vyrobca udava ,ze do 20 m pri kolmom vlakne nie je potrebne kotvit
MiroM píše:1. Vata ma omnoho vacsiu hmotnost ako eps

ano ma vacsiu vahu ale kolme vlakno sa lepi celoplosne a pridrznost lepidla na lamele (kolme vlakno) je ovela lepsia ako na doske(pozdlzne vlakno), overene v praxi: lamela ma rozmer 1000x200xhrubka, ked som nalepil nad seba dve taketo lamely a po tyzdni sa na ne postavil tak ma udrzali (stycna plocha 0,4 m2) odtrhli sa v strukture materialu po chvily ked som sa na nich hupal,=80 kg + svih
MiroM píše:2.Lepidlo ma o nieco horsiu prilnavost na vatu ako na eps

asi si nerobil vobec s vatou, prax by ti ukazala nieco ine (stale hovorim o kolmom vlakne),
MiroM píše:Ak sa rozhodnes nekotvit vatu, je to len tvoje rozhodnutie.

plochy som nekotvil (iba rohy a ostenia okien,dveri) teraz este neviem povedat ci to bolo dobre rozhodnurtie, cas ukaze o 10-40 rokov
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod MiroM » Pia 29. Jan 2010 9:58:41

stevo79 píše:treba si precitat technicky list vyrobcu, je velky rozdiel ako je vlakno orientovane, sam vyrobca udava ,ze do 20 m pri kolmom vlakne nie je potrebne kotvit

Mozes mi dat link na ten technologicky list? Vyrobca coho tvrdi, ze netreba kotvity? vaty alebo lepidla? Ak vyrobca vaty, tak by som chcel vediet , keby ti to spadne, ci je aj vyrobca vaty zodpovedny za pouzitie spravneho lepidla. Tych tech. listov som precital hromadu, ale NIKDE som nenasiel ani zmienku o vate a uz vobec nie o nepotrebnosti kotvenia vaty. A ani na forach nikto nikdy nespominal, ze vatu nekotvil.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod stevo79 » Pia 29. Jan 2010 10:58:10

.
MiroM píše:Mozes mi dat link na ten technologicky list? Vyrobca coho tvrdi, ze netreba kotvity? vaty alebo lepidla? Ak vyrobca vaty, tak by som chcel vediet , keby ti to spadne, ci je aj vyrobca vaty zodpovedny za pouzitie spravneho lepidla. Tych tech. listov som precital hromadu, ale NIKDE som nenasiel ani zmienku o vate a uz vobec nie o nepotrebnosti kotvenia vaty. A ani na forach nikto nikdy nespominal, ze vatu nekotvil.

ja cely cas hovorim o mineralnej vlne, nie o lepidle

a tu mas par linkov, ked si sa stym este nikdy nestretol:


rockwool:

http://sprievodca.rockwool.sk/media/143 ... 032009.pdf

Doska Fasrock L je určená na stavebné tepelné, protipožiarne a akustické izolácie vo vonkajších kontaktných zatepľovacích systémoch. Doska je vyvinutá na použitie ako celoplošne lepený a prípadne mechanicky prikotvený izolačný a nosný podklad pre tenké šľachtené stierkové výstužné a omietkové vrstvy priedušné pre vodnú paru. Pokiaľ sa doska aplikuje celoplošným lepením na kvalitný a pevný podklad, ktorý je bez omietok a náterov, v objektoch do 20 m výšky nad terénom nie je obvykle v ploche zateplenia nutné použiť mechanické kotvenie.



vynatok zo stranky ISOVER:

http://www.isover.sk/?tepelne_zvukove_a ... &isover=29

Dosky s pozdĺžne orientovanými vláknami (FASOTERM PF) vyžadujú vyšší počet kotviacich prvkov - min. priemer 140 mm a 6 ks hmoždiniek na m2. Dosky s kolmo orientovanými vláknami (FASOTERM NF) sa celoplošne lepia, a len sa dodatočne kotvia od výšky 20 m - min. priemer 60 mm a 4 ks hmoždiniek na m2.


a do tretice este Nobasil:

http://www.knaufinsulation.sk/files/ki_ ... screen.pdf

NOBASIL FKL nie je potrebné pri aplikácii mechanicky kotvit do vysky 20 m stavby, avsak podklad musi splnat predpísané poizadavky z hladiska rovinnosti a stability......
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod vladoh » Pia 29. Jan 2010 20:59:07

jo, netreba hmozdinkovat, vsak to je zrejme z toho ze su to kolme vlakna
vladoh
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 19:07:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod MiroM » Uto 02. Feb 2010 9:32:22

to stevo: Presne to som tusil, ze to udavaju vyrobcovia vaty. Ako sa vyrobca vaty moze zarucit , ze sa nemusi kotvit, ked nevie ake lepidlo stavebnik pouzije? Toto by snad mal udavat vyrobca lepidiel. Vyrobca lepidiel neudava pridrznost k vate, iba k eps, preco asi? Vyrobca vzdy rad udava vyssiu hodnotu. To, ze ta udrzala nalepena platna eps este nic neznamena, tvojich 80kg na takej relativne velkej ploche je slabym testom. A ked stojis na platni, posobis v podstate na strih a nie na odtrh. Ja som testoval pridrznost na kocke cca 20x20x20 a ked som sa na nu postavil ma udrzala. Pokial som vsak potiahol, tak som ju odtrhol. A take sanie na zaveternej strane urcite neposobi na platne na strih.
Pokial veris vyrobcovi vaty, je to tvoja vec.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako zateplovat mineralnou vatou?

Poslaťod stevo79 » Uto 02. Feb 2010 10:08:33

MiroM píše:to stevo: Presne to som tusil, ze to udavaju vyrobcovia vaty. Ako sa vyrobca vaty moze zarucit , ze sa nemusi kotvit, ked nevie ake lepidlo stavebnik pouzije? Toto by snad mal udavat vyrobca lepidiel. Vyrobca lepidiel neudava pridrznost k vate, iba k eps, preco asi? Vyrobca vzdy rad udava vyssiu hodnotu.
Pokial veris vyrobcovi vaty, je to tvoja vec.



ale aj vyrobca lepidla, ktore som pouzil uvazdza to lepidlo ako vhodne prave na mineralnu vlnu s kolmym vlaknom (v technickom liste) a dokonca vsetky komponenty, ktore som pouzil su certifikovane ako celok (lepidlo, vata ...) cize spavat budem kludne


MiroM píše:To, ze ta udrzala nalepena platna eps este nic neznamena, tvojich 80kg na takej relativne velkej ploche je slabym testom. A ked stojis na platni, posobis v podstate na strih a nie na odtrh. Ja som testoval pridrznost na kocke cca 20x20x20 a ked som sa na nu postavil ma udrzala. Pokial som vsak potiahol, tak som ju odtrhol. A take sanie na zaveternej strane urcite neposobi na platne na strih.


uznavam priklad s tym testom pridrznosti nebol spravny (naozaj nejde o strih), a test som aj ja zacinal s malymi kuskami 20x30 cm a aj som sa na to postavil ale udrzalo ma to len do druheho-tretieho hupnutia, ale nie preto, ze by sa odtrhlo lepidlo z tehly alebo vaty ale nastala destrukcia vaty, a ked som sa pokusal odtrhnut ten kusok len rukami tak sa mi to ani nepodarilo
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron