Ako polohovat podlahovu vpust v ramci rastru dlazby?

Ako polohovat podlahovu vpust v ramci rastru dlazby?

Poslaťod mlaco » Str 27. Jan 2010 21:16:39

Ahojte,

v práčovni aj v kotolni budem mať podlahovú vpusť.

Mám ju umiestniť pred vyhotovením poteru v rámci plochy "hoci ako", alebo už brať do úvahy pokládku budúcej dlažby???

Alebo je to fuk, pokládka za začne od steny a dlažobná kocka sa nareže v oblasti vpuste už podľa potreby, nech je tá vpusť umiestnená ako-koľvek?

Ak mám dať pozor už teraz, tak ako je vhodné polohovať vpusť vzhľadom na dlažobnú kocku? Do jej stredu, alebo vstrede jej hrany, alebo v jej rohu?

dakujem za podnety.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Ako polohovat podlahovu vpust v ramci rastru dlazby?

Poslaťod joko » Str 27. Jan 2010 21:45:08

Mlaco: určite ber do úvahy rozmery dlažby, a podľa toho dávaj vpuste. Je to krajšie, a nastavenie nepotrebuje veľa námahy. Takmer každá novodobá vpusť sa skladá z telesa vpuste, ktorá je zabetónovaná v potery, a vrchná časť povedal by som "komín" ktorá sa s O-krúžkom vsúva do telesa vpuste, nastavuje sa výška a dá sa otáčať 360 st. Tá výška sa dá nastaviť od 2 do 5-8 cm v dlažbe - pozor na to pri osadzovaní telesa , čo najhlbšie :!: Pre teba to znamená, že s kolienkom dostaneš teleso do presne požadovanej polohy, aby vrchná časť bola buď na hrane, alebo naopak v strede dlažby. Cez HT spoje sa to dá nastaviť na + - 2 mm. Ak to nastavíš, ešte pred poterom to zafixuj do kopčeka betónu, nech sa pri potery nepohne. Ešte ti pripomínam, že ak dávaš vpusť, tak mal by si dať na poter aj tekutú HI, a na to dlažbu.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako polohovat podlahovu vpust v ramci rastru dlazby?

Poslaťod MiroM » Štv 28. Jan 2010 9:03:33

Bolo by pekne mat vpust presne v strede plochy jednej dlazdice. Ale to sa ti pravdepodobne nepodari. Vies uz teraz aku dlazbu tam budes mat? Vzdy sa rezie do dlazby vyrez z jednej strany akoby si mal rezat v dlazbe "okno". Dolezitejsie, ako sa starat o umiestnenie vzhladom na dlazbu, je je vyskove umiestnenie. Vpust musis samozrejme pripravit uz pred potermi. Kup si vpust, ktorej vyska sa da nastavit(cast s nerezovou mriezkou sa da orezavat podla buducej vysky. Je to jednoduchsie ako tam manipulovat s potrubim a nastavovat vysku ohybanim potrubia.
Na stenu som si naniesol vysku hornej hrany poteru a podla toho som zrezal tu nastavitelnu cast vpuste. Hornu hranu vpuste som dal cca 5mm nad hranu poteru. Dlazba vysla potom par mm-ov nad mriezku vpuste. Dolezite je, aby si vpust nedal velmi vysoko.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako polohovat podlahovu vpust v ramci rastru dlazby?

Poslaťod mlaco » Štv 28. Jan 2010 9:29:29

Ano, iste, vyskovo nastavitelnu. Mam vyhliadnutu HL 510 NPR so zapachovou uzaverou:
Obrázok

Takze hovoris ze v strede dlazdice je pekne mat vpust.


Dlazbu vybratu nemam, musim pozriet aspon nejake "typicke" velkosti dlazdic a spar, aby som sa mohol cca zariadit.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako polohovat podlahovu vpust v ramci rastru dlazby?

Poslaťod MiroM » Štv 28. Jan 2010 9:34:20

mlaco píše:Ano, iste, vyskovo nastavitelnu. Mam vyhliadnutu HL 510 NPR so zapachovou uzaverou:
Obrázok

Takze hovoris ze v strede dlazdice je pekne mat vpust.


Dlazbu vybratu nemam, musim pozriet aspon nejake "typicke" velkosti dlazdic a spar, aby som sa mohol cca zariadit.


Ano presne taku. Ja som este spodok tej vpuste pripenil k polystyrenu, aby sa to nepohlo, keby typci na to stupia.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako polohovat podlahovu vpust v ramci rastru dlazby?

Poslaťod joko » Štv 28. Jan 2010 10:10:40

Tento "primus" je najlepší, ale aj najdrahší z tejto rady. Má unikátnu schopnosť zápachovej uzávierky aj na sucho. Vhodné do práčovní, kotolní technickej miestnosti, ale aj do kúpeľní, kde sa iba výnimočne púšťa voda, a je predpoklad , že vpusť vyschne.
Štvorcový otvor do dlažby zo zadu s flexkou, obkladač to vie.
Tak ako aj Miro zdôrazňuje, pred poterom vpusť 3-4 cm pod povrch dlažby, zakotviť betónovým kopčekom poter iba po tanier, HI a na to lepidlo s dlažbou. Komín sa skracuje po 5 mm, a tesniacu gumu na druhú drážku od spodu. Nezabudni namažať gumu pri montáži. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Podlahy, dlažby, obklady

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť