smeti a odvoz odpadu

smeti a odvoz odpadu

Poslaťod MartinH » Ned 17. Jan 2010 22:55:31

Mám na dnes takú prozaickú tému - odovoz odpadu v rodinnom dome. Musím sa spýtať, lebo celý život sme mali iba kontajner pre celú bytovku :oops:

Tu v okolí je bežné mať v plote niku na smetiaky s mrežou. Domáci majú prístup zvnútra. Smetiari prídu z ulice a v dohodnutý deň smeti odvezú.

1. Koľko nádob spolu ? Samozrejme jedna na netriedený odpad. Rastlinné zvyšky pôjdu do kompostu. Okrem toho doma separujeme papier, plasty, sklo. Na sídliskú sú na to kontajnery. Sú také nádoby aj v malom vyhotovení ? Ale aj tak by som smetiak napr. na sklo plnil mesiace, nebude lepšie odniesť to pár krát za rok do zberného dvora ? Alebo majú viacerí jeden spoločný ?

2. Smetiari dostanú kľúč od mreže, alebo im treba otvoriť v určený deň, alebo treba smetiaky vytiahnuť na ulicu ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod deko » Ned 17. Jan 2010 23:04:42

MartinH, univerzalna odpoved neexistuje. v kazdej dedine je to ine. smetiari ale urcite nedostavaju kluce (vies si predstavit tie tonove zvazky co by museli nosit) a niektori su taki <autocensored> ze si nedokazu otvorit ani odomknutu niku (zazil som v byvalej robote).

v PK separuju relativne poctivo. maju 3 samostatne nadoby (papier, netriedeny a treti je tusim na pet flase) - objemovo su take iste ako klasicke nadoby co maju pri rodinnych domoch.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod MartinH » Pon 18. Jan 2010 1:57:20

deko píše:v kazdej dedine je to ine. smetiari ale urcite nedostavaju kluce (vies si predstavit tie tonove zvazky co by museli nosit) a niektori su taki <autocensored> ze si nedokazu otvorit ani odomknutu niku (zazil som v byvalej robote).


Kedysi pred rokmi sme mali v nasej "dedine" take obdobie, ze sa zamykali kontajnery. Neviem ci kluce davali smetiari nam (potom im staci jeden general), alebo my im (a mali tonove zvazky), ale nejak to chvilku fungovalo. Vybavoval to vtedajsi spravca domu. Skoncili s tym dost rychlo po opakovanej sabotazi visiacich zamkov.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod Andrej » Pon 18. Jan 2010 2:31:50

Na nasej ulici vzdy vecer pred tym ako pridu smetiari, si kazdy vylozi smetiak von. Ja tam mam sice tiez dvierka a ani ich nezamykam, ale keby som ho nechal tam, tak ich nezaujima. Co nieje na chodniku pripravene, to sa nevyvezie. :)
Andrej
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:47:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod k+k » Pon 18. Jan 2010 8:54:22

U nas na "dedine" je to tak, ze kto nevyteriga smetiak pred dom, ma smolu. V jeden den sa odvazaju smeti, v iny den zase vyhodim pred dom velky modry sacok s PET flasami a smetiari mi daju novy sacok. Sklo a papier pravdepodobne len zberny dvor alebo najblizsie sidlisko :)
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod Rudi_M » Pon 18. Jan 2010 9:53:26

aj u nás je to rovnako, ako uvádzajú Andrej a k+k, ale štve ma na tom to, že termín odvozu nie je úplne pravidelný = v rovnaký deň týždňa, ale vyhlási to miestny rozhlas deň vopred a ak nie si doma príp.ti sused / rodina nepripomenie, nedáš smetiak pred dom a čakáš znovu cca 14 dní :dash
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod k+k » Pon 18. Jan 2010 10:24:37

Rudi_M píše:aj u nás je to rovnako, ako uvádzajú Andrej a k+k, ale štve ma na tom to, že termín odvozu nie je úplne pravidelný = v rovnaký deň týždňa, ale vyhlási to miestny rozhlas deň vopred a ak nie si doma príp.ti sused / rodina nepripomenie, nedáš smetiak pred dom a čakáš znovu cca 14 dní :dash

no to mate hodne blbe. u nas v stredu odvezu PET flase, v piatok smeti. dokonca aj 25.12.2009 (bol piatok :)) prisli smetiari, co ma dost soklo.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod zahradnik » Pon 18. Jan 2010 11:03:31

podobne aj u nas...

vylozis smetiak na kraj cesty (na chodnik), das tam listok, aby vyviezli smeti (listky sa kupuju na obecnom urade, maju svoje cislo a napises tam cislo domu)... ak to je vsetko tak tak vyvezu smeti, ak chyba listok alebo smetiak je dnu, tak smola...... niekedy chodia uz pred siestou rano, takze sa treba poponahlat :)a chodia tusim raz za dva tyzdne... ked sa kurilo pevnym palivom, tak chodili kazdy tyzden :)

v iny den vyvazaju PET flase (v modrom odpadovom vreci) + v dalsom vreci tetrapaky.. kedysi sa PET flase museli krcit, aby bol co najmensi objem, potom sa nesmeli krcit, a teraz je to tusim jedno :)

kovovy odpad je jasne ze su zberne suroviny :)
na sklo je v dedine centralny kontajner... bezplatne...
na bezny papier je takisto centralny kontajner... bezplatne.. ale tusim ho odovzdava skola, nieco z toho ma par eur :)
na elektroodpad je vyhlaseny zber dva tri krat do roka, takze sa to dovtedy kopi doma a potom sa to nalozi a odvezie do centralneho kontajnera... zber je bezplatny...
podobne aj iny odpad (nabytky, koberce, a veci, co sa nedaju inak zuzitkovat ani recyklovat), tak sa vyvazaju dva tri krat do roka do centralneho konajnera pre celu obec... zber je bezplatny...

samozrejme, biologicky odpad je zalezitost kompostu...

vecsinou je to pravidelne, pridu raz za dva tyzdne... ale daju vzdy vediet rozhlasom, alebo je to zverejnene na web stranke obce, ako sa budu vyvazat smeti, vecsinou je to zname na pol roka dopredu (a tie elektroodpady a stavebne tak daju vediet mesiac dopredu, kedy to bude)
aaa, ze to vyhlasia rozhlasom... na web stranke obce su aj prepisovane spravy miestneho rozhlasu, ake boli vyhlaslene...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod opek » Pon 18. Jan 2010 11:47:02

U nas su presne pravidelne datumy odvozu odpadu, to sa smetiak da pred branku. V januari kazdy obyvatel dostane Kalendar zberu na cely rok, kde ma farebne vyznacene dni zberu jednotlivych komodit. Nafasuje farebne vrecia na separovany zber (modre-sklo, zelene -PVC...), tie staci vylozit den pred zvozom pred branku, vrecia vezmu a nechaju nove. Parkrat do roka su bezplatne velke kontajnery na vacsi odpad. V obci je obecne kompostovisko (mozete vyvazat hocikedy kompostovatelny odpad, konare a pod.), da sa pozicat i drvicka konarov... :ano:
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod ninaclaudius » Pon 18. Jan 2010 13:42:11

a kde to byvas?? :lol: by sme sa prestahovali :yahoo
ninaclaudius
 
Príspevky: 123
Registrovaný: Štv 18. Dec 2008 13:32:27
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod opek » Pon 18. Jan 2010 13:54:41

Kosice a Kosice-okolie je to standard, pokial viem... ;)
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod MartinH » Pon 25. Jan 2010 15:37:39

V nasej velkej dedine je firma OLO a.s. a ta sa do telefonu vyjadrila, ze nadoby na triedeny zber by nam mohli dat, ale ze si musime u nich objednat a zaplatit odvoz kazdy tyzden, lebo "menej sa neda". No a kedze 110l papiera alebo plastov domacnost za tyzden nevyseparuje, mame to vraj hadzat do kontajnerov na najblizsom sidlisku, lebo odtial to vozia zadarmo. Milujem monopoly :kill
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod mlaco » Str 15. Aug 2012 23:10:39

OLO v bratislave mi povedalo toto:
- 120L nadoba, jedno vysypanie 3.32 eura (raz za 7 dni, alebo raz za 14 dni)
- 240L nadoba, jedno vysypanie 5.31 eura (raz za 7 dni, alebo raz za 14 dni)

nadoba na separovane sklo, plasty, papier: jedno vysypanie 1.20 eura, ale musi byt kazdy tyzden, ako pisal vyssie MartinH


Ludia sa mozu zdruzit a vytvorit "zberne hniezdo" - zdielat kontajnery (ma vyznam na separovany odpad).
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod MartinH » Štv 16. Aug 2012 8:19:34

Na tuto temu som zabudol.... Medzitym som bol este na urade (magistrat).

Odvoz komunalneho odpadu je "dan", povinny poplatok sa plati mestu. Odvoz separovaneho odpadu je sluzba, ktoru poskytuje OLO a treba sa dohodnut s nimi, mesto to neriesi, A kedze vsetci bratislavcania vedia, ze OLO ma spalovnu, do separacie sa nehrnie ani o kusok viac, ako prikazuje zakon.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: smeti a odvoz odpadu

Poslaťod mlaco » Štv 16. Aug 2012 9:54:28

MartinH píše:N ze OLO ma spalovnu, do separacie sa nehrnie ani o kusok viac, ako prikazuje zakon.


tymto hovoris ze v bratislave separovany papier a plasty koncia v spalovni, ci ako?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Ďalší

Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron