financovanie stavby

financovanie stavby

Poslaťod yoyo » Uto 19. Jan 2010 10:36:59

aku ste mali hotovost ked ste zacali stavat a kolko ste brali uver? kolko podla vas je minimum mat hotovost pred stavbou a pocas nej... ??
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: financovanie stavby

Poslaťod Jookie » Uto 19. Jan 2010 10:45:22

No, toto je dost vseobecna otazka, chyba tu nieco ako cas, za ktory to chces stihnut postavit. Poznam par pripadov, kde stavali dom aj 10 rokov - prisla vyplata, zaplatili co museli (jedlo, ubytovanie, atd.) a zvysok pouzili v dany mesiac na stavanie.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod k+k » Uto 19. Jan 2010 10:47:13

juj, zijes uz v inej dobe :). nasa hotovost bola minimalna, vsetko je financovane cez hypoteky :(. to sa ti ale teraz asi nepodari. 100% zabezpeku ti asi ziadna banka teraz uz neda, takze cim viac hotovosti, tym lepsie. penazi nikdy nie je dost. :dash
pri uvere zalezi, cim rucim. ak stavanou nehnutelnostou, hotovost je nutna, lebo kym nie su mury aspon 1m vysoke, banka ti uver neda. ak inou nehnutelnostou, hotovost teoreticky nepotrebujes (nas pripad).
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod Peter H. » Uto 19. Jan 2010 10:58:35

U mna to je cca 50:50 pomer hotovost vs. 25-rocna hypoteka, z celkovej ceny dom+pozemok. Za hotovost som kupil pozemok a vytiahol hrubu stavbu, ktora sa nasledne zalozila v prospech banky. Ak sa bude darit, chcem znizit pozicanu sumu alebo skratit dobu splacania, teraz pocas stavby som to rozlozil radsej takto opatrnejsie.
Peter H.
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 0:58:16
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod ziletka » Uto 19. Jan 2010 12:17:45

my sme s manzelkou nejake peniaze doniesli zo zahranicia. Uver zatial nemame. Predpoklad: 70% hotovost, 30% uver
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod yoyo » Uto 19. Jan 2010 12:52:18

ziletka píše:my sme s manzelkou nejake peniaze doniesli zo zahranicia. Uver zatial nemame. Predpoklad: 70% hotovost, 30% uver

to znie dobre... 'doniesli' ... kde to rozdavali? nech idem aj ja nieco doniest... :D
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod ziletka » Uto 19. Jan 2010 13:06:39

yoyo píše:
ziletka píše:my sme s manzelkou nejake peniaze doniesli zo zahranicia. Uver zatial nemame. Predpoklad: 70% hotovost, 30% uver

to znie dobre... 'doniesli' ... kde to rozdavali? nech idem aj ja nieco doniest... :D

v Dubline. A ku podivu ani som moc nemusel pracovat :D
Vcas sme odisli. Momentalne si tam zo slovakov robia srandu kvoli bombam
Naposledy upravil ziletka dňa Uto 19. Jan 2010 13:07:57, celkovo upravené 1
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod Mia » Uto 19. Jan 2010 20:35:28

Noo ... moja verzia financovania:
1. nemala som ani halier, ale mala som 3i byt (neviem šetriť ;) )
2. vzala som si hypoúver zo Slov. sporiteľne (1 mil.) na kúpu pozemku na 100% ceny - založený pozemok - na 27 rokov, splátku si nepamätám
3. odsťahovali sme sa do prenájmu (na tom sme stratili cca 200 tis. za prenájom), počas prenájmu sme predali byt (2,7 mil.) a začali sme z toho stavať
4. z peňazí za byt som vyplatila predčasne hypoúver
5. vzala som si stavebné sporenie vo Wustenrote na 1 mil. (medziúver) na 20 rokov, splátka 7000,- Sk
6. teraz splácam :cry:
7. a keďže mi teraz kvôli kríze znížili plat o polovicu, tak to nie je ružové, keďže všetko financujem sama :dash
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...
Mia
 
Príspevky: 120
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:52:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod drotko » Uto 19. Jan 2010 21:01:43

No ja som mal hotovost nejakych 50 000Sk, za ktore som vybavil projekt a stavebne povolenie:

1. na bytovke (byva v nej 6 rodin), kde byvaju moji rodicia bolo nutne vymenit strechu
2. zo susedom sme to zobrali na seba, a ludia nam darovacou zmluvou prepisali vrch
3. na katastri mi to zapisali ako rozostavany byt
4. zalozil som si 6 mesiacov pred hypotekou ucet v banke cez ktoru som to chcel financovat
4. prisiel znalec a ohodnotil ten pojd na 13 000€ (lokalita je znama pod aferou pozemky pod Tatrami :D )
5. manzelka bola na materskej, ja pracujuci na dobu urcitu, (mame este vedlajsi prijem z prenajmu nebytovych priestorov)
6. v banke mi schvali hypoteku pre mladych na sumu 32000€ na 30 rokov s 5,2% urokom, ale od toho treba odpocitat benefit nejakych 2,5%
7. sucasnost - strecha a obvodove mury postavene- stresne okna namontovane, vetracka postavena, izolacia kupena, podlaha do manzardu kupena a neminul som este ani polovicu
8. plan - februar pridu mi namontovat okna a pridu mi profily na izolaciu a sadrokarton - cca 3000 €
komin + krb cca 2000€
elektrina gratis (otec)
9. a potom sadrokarton, kurenie + zvysok ale verim ze sa zmestim do rozpoctu, ktory som si urobil
Obrázok užívateľa
drotko
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Pon 23. Nov 2009 9:01:12
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod Stefan BA » Str 20. Jan 2010 19:49:47

Zacalo sa to pred 3 rokmi ked som mal dve moznosti, bud dostanem 2-izb. byt alebo vyplatim vysporiadanie rodicovskeho pozemku s domom. Riesil som to hypotekou, teraz mam pozemok s 50roc.domom . Na rekonstrukciu domu peniaze neboli, tak som staval zatial nejake zazemie, garaz,sklad... Momentalne z par ,,drobnych " davam dokopy projekt a stavebne povolenie. Financie na stavbu domu su v jednom pozemku, ktory predavame. Takze tadialto vedie cesta :oops:
Stefan BA
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Pia 02. Jan 2009 20:38:46
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod bazilka » Štv 21. Jan 2010 22:20:28

Tých možností je niekoľko - pokiaľ takáto otázka vôbec padla, znamená to, že potrebnú hotovosť nemáte. Treba si spočítať, koľko potrebujete vs. koľko máte... Potom treba zistiť aké sú ostatné možnosti - či ísť od výplaty k výplate, alebo to riešiť úverom, či už hypo alebo stavebným... Trba zvážiť pomer medzi tým, kde bývate teraz, koľko za to dáte, a tak. Faktorov je strašne veľa. No a s takýmito číslami obehať banky a sporiteľne, tam Vám namodelujú situáciu. Treba si zrátať, či je možné použiť aj štátny príspevok pre mladých, koľko mesačne viete dať na úver, na akú dlhú dobu... No a treba brať všetko s rezervou - v každej banke Vám ukážu len tie najlepšie možnosti - ak by bol Váš "skóring" ideálny - čo zrejme nebude, inak by ste úver brať nemuseli... Ak to vychádza na hrane - tak to nevyjde, alebo s mega úrokmi, neverte, čo povedia, prirátajte si minimálne 50% úrokov navyše z toho, čo vám ukazujú... Na slovensku existuje jediná banka, ktorá nerieši to, či ste ich klient alebo nie, v akej lokalite staviate, a úrok je taký, ako vám na pobočke povedia. Dokonca dávajú priamo do zmluvy, koľko je marža banky, takže úrok Vám počas splácanie nemôžu nekontrolovteľne zdvíhať. Ale bohužiaľ, len jedna je taká... Ostatné zarábajú kde sa dá. Takže zrátať si koľko máte, koľko potrebujete, a koľko viete dať mesačne (prirátať krízovú zituáciu, že jedne z Vás nebude dlhšie robiť - materská, dlhodobá PN, nezamestnanosť...), aby ste aj v takomto období vedeli situáciu zvládať. Preto doporučujem neísť na maximum svojich možností...
Motto: Najťažšou úlohou v živote je poznať, ktorým mostom treba prejsť a ktorý zrútiť...
Obrázok užívateľa
bazilka
 
Príspevky: 92
Obrázky: 8
Registrovaný: Sob 02. Máj 2009 21:37:34
Bydlisko: BA/SC
Dal súhlas: 22 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod escaflowne » Štv 21. Jan 2010 23:18:03

1. Pozemok 19 000eur, peniaze zerobene pocas 2 liet v USA a cca 7 mesiacov v prvom zamestnani.
2. Uver cislo 1 v sume 33000EUR (1mil sk) 20 rokov v banke ktora je podla mna a zrejme nazoru vyssie co sa tyka uverov najlepsia. Zalozeny byt rodicov 50% hodnoty teda islo o bezucelovu urok bol okolo 5% vdaka krize je momentalne 1,76%.
Za tie peniaze plus zarobene v zamestnani postavena hruba stavba + okna, dere. (RD Optimal od Prodomu).
3. Uver cislo 2 v sume 53000EUR 20 rokov v banke inej lebo ta kvoli krize zmenila podmienky a nezalozila by rozostavanu stavbu zaroven kvoli krize zvysila svoju marzu a pri raste Euro Briboru by sla sadzba tiez vyrazne hore. Zalozeny teda dom s pozemkom ucelove cerpanie 33000 muselo byt vydokladovane (aj spetne mohlo byt) zvysok na cestne prehlasenie a rozpisu ucelu. Vyhoda toho je v tom ze sa vycerpal cely uver a hned sa plati aj istina a nie len urok do vycerpania celeho uveru. Urokova sadzba 5,05% fix 3roky.
Prvy krok po uvolneni prostriedkov bolo prevedenie na ucet v mojej oblubenej banke kde je velmi dobra vec bilancny ucet to znamena ze som urcitu dobu platil len istinu a ziaden urok. Za tieto peniaze bolo realizovane podlahove kurenie, tepelne cerpadlo, elektroinstalacia a budu sa dalsie veci ako kuchyna kupelna omietky.
Snaha cca po 3 rokoch konsolidovat uvery zalozenim domu v oblubenej banke a splatit oba uvery a mat len 1 a teda odbremenit byt rodicov.
Vsetko financujem sam splatky momentalne 160eur + 365eur. Uvery si treba sakramensky premysliet su to brutalne sumy ktore v konecnom dosledku preplatis. :evil:
escaflowne
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Str 12. Aug 2009 11:36:53
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod Slavo_T » Pia 22. Jan 2010 1:03:40

Hotovost cca 500 000 , uver 1,1mil SFRB . Pozemok som mal , co bola velka pomoc. Ak to zratam , tak mi to stacilo do stadia aby sme sa mohli nastahovat , ale kazdym mesiacom sa suma navysuje a este dost dlho bude. K upravam pozemku som sa este ani nedostal , .... Takze mne to vychadza kolko som mal uver , tak tolko bude potrebna aj hotovost , aby som si mohol povedat , ze dom je ako tak dokonceny. A bola to fakt brutalna svojpomoc , jedine co som nerobil bola strecha. Takze aj ja uz viem , ze 1,6 mil je na RD malo .To zariadovanie a dokoncovanie zozerie viac ponazi , ako ma vysla hruba stavba.

S týmto príspevkom autora Slavo_T súhlasil
MartinR
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod bazilka » Pia 22. Jan 2010 20:47:30

escaflowne píše:Prvy krok po uvolneni prostriedkov bolo prevedenie na ucet v mojej oblubenej banke kde je velmi dobra vec bilancny ucet to znamena ze som urcitu dobu platil len istinu a ziaden urok.

Tvoja oblubena banka je sice super, ale hej, maju veeelmi obmedzene podmienky, ale verim, ze ich coskoro uvolnia, inak pracovnici (cize aj ja) skrachujeme, a budeme si hladat inu robotu, a nie rozmyslat nad uverom a stavbou... :dash Dufam, ze pozitivne zmeny pridu coskoro, potom sa da dat refinanc.
Ale ine som chcela povedat, prave mam preverene, ze ista stavebna sporitelna dava 70% pre novych klientov, a 90% pre tych, co uz zmluvu maju, ale bohuzial nemam preverene aj na ake ucely. Ale viem, ze teraz sa budu k februaru menit podmienky, ale nikto nevie ci k lepsiemu alebo k horsiemu.
No a seba som este neuviedla:
Pozemok: 2,7M Sk kde - 1,8M hypouver (u otca, na 19 rokov, splatka cca 470€ aktulane, urok cca 6,7% fix, ale maju aj lepsie, vediet to vtedy) + 0,7M stavebne bez zalozenia nehnutelnosti (splatka 200€, na 8-9 rokov, ale urok fakt neviem, od v rozmedzi 5-10%) + hotovost 0,2M.
No a nad stavbou sa rozmysla, a caka, kym oblubena banka povoli podmienky :netusim Inak budem riesit konkurenciu, ak to bude nutne... Ale predbezne este nemam doriesene, kolko bude stavba - je to v stadiu riesenia, ale zrejme z finacneho profilu viac ako 2,5M Sk nebude mozne - teda myslim, aby sme stihali splacat...
Motto: Najťažšou úlohou v živote je poznať, ktorým mostom treba prejsť a ktorý zrútiť...
Obrázok užívateľa
bazilka
 
Príspevky: 92
Obrázky: 8
Registrovaný: Sob 02. Máj 2009 21:37:34
Bydlisko: BA/SC
Dal súhlas: 22 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: financovanie stavby

Poslaťod kubko333 » Pia 28. Máj 2010 15:58:03

zmazane na ziadost autora prispevku
Obrázok užívateľa
kubko333
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pia 29. Máj 2009 13:19:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia