Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod mjuraj » Ned 03. Jan 2010 17:48:21

V projekte mam strkove lozko pod zakladovymi pasmi. Tu na tomto fore je ale pisane, ze strkove lozko moze dokonca uskodit unosnosti v niektorych pripadoch a lepsie ho nedavat, zavisi podla podlozia...ale nikde som nenasiel, pre ake podlozie strkove lozko ano a pre ake nie. Geologicky prieskum na mojom pozemku nerobeny, ale je tu vsade (Zahorie - Malacky) takmer cisty piesok. Co poradite, davat alebo nedavat strkove lozko? Vdaka
mjuraj
 




Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod MartinH » Ned 03. Jan 2010 18:28:43

mjuraj píše:Co poradite, davat alebo nedavat strkove lozko?


Tu by som nespekuloval. Vykopat ryhu, zavolat statika, nech rozhodne. Na mieste spravit zapis do stavebneho dennika, samozrejme s podpisom statika.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod Pavlík Juraj, Ing. » Ned 03. Jan 2010 23:12:41

Hlavne aby úroveň základovej škáry siahala do nezámrznej hĺbky. V mieste základu urobiť sondu, resp. pri výkope základov prizvať statika resp. geológa...
Pavlík Juraj, Ing.
 
Príspevky: 71
Obrázky: 1
Registrovaný: Pon 21. Dec 2009 1:01:37
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod Ludo » Pon 04. Jan 2010 11:44:56

Ak máš projekt z katalogu tak si asi priplatíš,
ale pri mojom dome bol moj projektant aspon kuknut pri všetkých doležitých častiach tzv. hrubej stavby
pri výkope, kvoli posúdeniu stavu podložia to bolo nielenže jasné - ale sám to vyžadoval- aby tam bol !!! však to projektoval :netusim
l
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod impietro » Pon 04. Jan 2010 13:08:20

Ja som mal v projekte tiež štrkové lôžko, ale stavebný dozor to zatrhol, pretože v tejto lokalite TT, je tzv. "trnavská spraš". Ja som akurát postrehol, že výkopy mali zloženie z hora ornica asi 50-60cm a potom už len "žltá hlina prechádzajúca do ílu, čo nieje pre stavbu domu moc dobré.(stavba na íle sa môže "šmyknúť"). Pieskové podložie je omnoho lepšie. Stavebný dozor takéto veci vie určite, alebo by mal, posúdiť. Takže stačí volať dozora.
impietro
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Str 04. Nov 2009 4:18:49
Bydlisko: BA,TT
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod Jano Matis » Pon 04. Jan 2010 16:48:28

impietro píše:Ja som mal v projekte tiež štrkové lôžko, ale stavebný dozor to zatrhol, pretože v tejto lokalite TT, je tzv. "trnavská spraš". Ja som akurát postrehol, že výkopy mali zloženie z hora ornica asi 50-60cm a potom už len "žltá hlina prechádzajúca do ílu, čo nieje pre stavbu domu moc dobré.(stavba na íle sa môže "šmyknúť"). Pieskové podložie je omnoho lepšie. Stavebný dozor takéto veci vie určite, alebo by mal, posúdiť. Takže stačí volať dozora.


mozem zo zvedavosti ? do akej hlbky si isiel (koli nezamrzajucej hlbke ) - budem stavat dom v jarnej pri ciferi a viditelne je tam rovnaky typ pody.
Jano Matis
 
Príspevky: 47
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 20:49:47
Bydlisko: asi uz nastalo UK
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod deko » Pon 04. Jan 2010 16:55:03

Jano Matis píše:mozem zo zvedavosti ? do akej hlbky si isiel (koli nezamrzajucej hlbke ) - budem stavat dom v jarnej pri ciferi a viditelne je tam rovnaky typ pody.


jj, aj v Halmesi, aj v Gocnogu, aj v Sarfii aj u nas je ten isty podklad. ja osobne mam zaklady cca do -80 cm (po zltu zem)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod impietro » Pon 04. Jan 2010 16:57:04

Priemerne to išlo na 85-90 cm a bez toho podsypu štrkom.
impietro
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Str 04. Nov 2009 4:18:49
Bydlisko: BA,TT
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod marek_kokso » Pon 04. Jan 2010 22:51:51

Ja tiež staviam z katalógového projektu a tiež som mal projektované štrko-pieskové lôžko. Ja som ho tam aj dal, v rozmedzí 10 - 30 cm. Jednak na urovnanie nerovností vo výkopoch, jednak pre ušetrenie betónu, ale najmä kvôli premŕzaniu - aby dom nestál na vlhkej zemi, ktorá bude v zime meniť svoj objem. Pri určitých typoch podložia sa to však neodporúča - treba sa poradiť priamo na mieste
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod Mich » Pon 04. Jan 2010 23:38:39

marek_kokso píše:Ja tiež staviam z katalógového projektu a tiež som mal projektované štrko-pieskové lôžko. Ja som ho tam aj dal, v rozmedzí 10 - 30 cm. Jednak na urovnanie nerovností vo výkopoch, jednak pre ušetrenie betónu, ale najmä kvôli premŕzaniu - aby dom nestál na vlhkej zemi, ktorá bude v zime meniť svoj objem. Pri určitých typoch podložia sa to však neodporúča - treba sa poradiť priamo na mieste


Len poznamku. Zaklady musis vykopat do takej hlbky aby zem pod nimi nepremrzala. To je zakladna poucka zakladania stavby.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod Mich » Pon 04. Jan 2010 23:40:43

MJuraj:

Strkove lozko sa neodporuca v ilovej zemi. V piesku to fakt musi asi statik posudit.

edit by deko: debatu o okoli Bahona som presunul do tejto temy: viewtopic.php?f=7&t=2583&start=0
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod marek_kokso » Sob 16. Jan 2010 18:12:44

Mich píše:Len poznamku. Zaklady musis vykopat do takej hlbky aby zem pod nimi nepremrzala. To je zakladna poucka zakladania stavby.

Samozrejme, ale betón nemusí byť nevyhnutne v nezamŕzavej hĺbke. Stačí, ak je v nezamŕzavej hĺbke štrkové lôžko pod základovými pásmi.
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod zamnio » Sob 16. Jan 2010 19:41:54

marek_kokso píše:
Mich píše:Len poznamku. Zaklady musis vykopat do takej hlbky aby zem pod nimi nepremrzala. To je zakladna poucka zakladania stavby.

Samozrejme, ale betón nemusí byť nevyhnutne v nezamŕzavej hĺbke. Stačí, ak je v nezamŕzavej hĺbke štrkové lôžko pod základovými pásmi.


no neviem, ale ked ti strkove lozko neprepusti dostatocne rychlo vodu a ta zamrzne?
zamnio
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 14:24:57
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod bobco » Sob 16. Jan 2010 19:54:17

to marek_kokso: no s týmto by som moc nesúhlasil. Ak by bolo v nezamŕzajúcej hĺbke len lôžko tak v prípade, že sa ti tam dostane nejaké množstvo vody ( špatné odvodnenie, výdatné zrážky a presak popri sokli ...) tak by dochádzalo k jej zamrzaniu a následne k prípadným pohybom a deštrukcii stavby. Betón pojme iba nejakú vlhkosť, ale štrkové lôžko určite aj nejaké množstvo vody.
Ak by to fungovalo podľa teba, tak by to bol dobrý recept ako šetriť, vysypať pásy od -80 do -30 cm štrkovým lôžkom a následne už od -30 do 0 betón.
Iným prípadom bude zakladanie na základovej doske.

Vidím že zammio ma predbehol :D

S týmto príspevkom autora bobco súhlasil
Kokxo
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Davat strkove lozko pod zakladove pasy?

Poslaťod marek_kokso » Uto 19. Jan 2010 0:27:15

Samozrejme až do takého extrému sa nedá ísť, aj keď pri menej zaťažovaných základoch je to možné - napr. plot. Ale 10 - 20 cm štrku je ok.Treba konzultovať s projektantom
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron