info o práčke na teplú vodu

info o práčke na teplú vodu

Poslaťod MartinH » Str 13. Jan 2010 0:12:52

Nemám otázku, ale ak by niekoho zaujímalo, aké sú možnosti využitia lacnej teplej vody napr. zo soláru v automatickej práčke, zistil som pri hľadaní náhrady za beznádejne pokazenú práčku, že minimálne :x .

Optimisticky som si dal spraviť k práčke prívod na teplú vodu, tá doba ešte neprišla. Spotrebiteľské a ekologické združenia vypisujú výzvy výrobcom, ale na trhu sú práčky s prívodom teplej vody len exotické výnimky v tej najvyššej kategórií okolo 1000€ (Za to sú tri dobré alebo dve výborné práčky).

Existuje niekoľko možností, ako teplú vodu využiť aj s bežnou práčkou, ale všetky sú úplne nanič, nebudem ich ani spomínať, strata času.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod deko » Str 13. Jan 2010 0:15:25

no, my doma perieme v podstate stale na 40 stupnoch. takze tam by sa ta tepla voda v pohode mala dat pustit namiesto studenej...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod MartinH » Str 13. Jan 2010 0:44:49

deko píše:no, my doma perieme v podstate stale na 40 stupnoch. takze tam by sa ta tepla voda v pohode mala dat pustit namiesto studenej...

Naozaj to nema velky vyznam skusat zmenit. Komplikacii je viac:
- hadica byva stavana na 25 stupnov, to ako keby robili naschval
- tepla voda sa pouziva len v hlavnom cykle, v dalsich plachacich je to mrhanie teplom. Da sa to obist roznymi casovacmi a ventilmi, ale tie viac stoja, ako usetria.
- cas na zohrievanie je normalne zahrnuty v case prania. Ked termostat hlasi zohriatu vodu skor, skrati sa tym cas prania a teda aj ucinnost
- ak by sa nahodou napustila voda napr. 45 stupnova, moze program vyhlasit chybu a zastavit sa
- vraj je problem s rozpustanim prasku, ked teplota nerastie pomaly, ale tomu moc neverim
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod Jarka » Str 13. Jan 2010 1:25:20

MartinH píše:- tepla voda sa pouziva len v hlavnom cykle, v dalsich plachacich je to mrhanie teplom. Da sa to obist roznymi casovacmi a ventilmi, ale tie viac stoja, ako usetria.


Ja to plánujem robiť tak, že počkám, kým práčka napustí vodu na pranie, potom prepnem ventil na studenú. Pri odloženom štarte nie... ale o.š. akosi už nepoužívam.

MartinH píše:- cas na zohrievanie je normalne zahrnuty v case prania. Ked termostat hlasi zohriatu vodu skor, skrati sa tym cas prania a teda aj ucinnost


Myslím, že počas studeného "prania" tej špiny moc nezíde, takže je to asi narovnako.

MartinH píše:- vraj je problem s rozpustanim prasku, ked teplota nerastie pomaly, ale tomu moc neverim


Riešením je prací gél.

Ostatné beriem do úvahy a tuším aj súhlasím... ;)
+ http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=108640
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod deko » Str 13. Jan 2010 1:27:20

MartinH píše:- vraj je problem s rozpustanim prasku, ked teplota nerastie pomaly, ale tomu moc neverim


s tymto jedinym nesuhlasim (skuska - hod si za hrst prasku do teplej vody). inak musim uznat, ze vsetko ostatne su maximalne logicke argumenty...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod impietro » Str 13. Jan 2010 3:25:42

Mám práčku Whirpool AWG 326-600 od roku 1997(made in italy), a asi od vtedy +- napúšťam do práčky teplú vodu cez hornú násypku sprchovou hadicou. Robím tak lebo máme tvrdú vodu a nechce sa mi kupovať soľ a druhá vec nemusím čakať na zohriatie vody. Susedom okolo aj keď solili, už dávno odišli ohrievacie telesá aj práčky :cry: . Tiež som ju chcel vymeniť za novší model, ale mi je ľúto ju vyhodiť aj preto, že som sme si zvykli na to trocha zložitejšie pranie a funguje ako "hodinky". Musím však povedať, pôvodný zámer bol rýchlo oprať vtedy ešte malým škôlkarom veci, čo som sľúbil mojej veliteľke" :mrgreen: a srdečne som sa na to s kamarátmi v bare vy :grc . Podarilo sa :D a do rána to uschlo... aj keď asi preto lebo bolo leto... Museli sme dávať niekedy dlhší program, aby sa prášok "lepšie" rozpustil, ale odkedy predávajú gelové saponáty je to :ano:. Čo budeme bez nej robiť si zatiaľ neviem ani predstaviť... Nedá mi ešte nespomenúť, že vtedy sme kúpili naraz aj chladničku a mikrovlnku všetko Whirpool made in italy a fungujú dodnes bez poruchy, o tri roky neskôr aj umývačku a keď teraz počúvam zo všadial na túto značku len ponosy, tak sa teším :D , že som asi jeden z mála v "Slovakiacoutry".
impietro
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Str 04. Nov 2009 4:18:49
Bydlisko: BA,TT
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod Miro Ke » Str 13. Jan 2010 10:48:25

no vidite aky boli predvidavi v Tatramate, ked davno, davno dozadu vyrabali pracky s privodom teplej aj studenej vody
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod opus » Str 13. Jan 2010 12:37:03

Nezabudnut na to ze v pracke ma studena voda velky vyznam, zoberte si situaciu:
1. pranie na 90 aj ked to sa uz asi velmi nepouziva, na konci prania ma voda okolo 90 stupnou, pred vypustanim vody (prve zmykanie) sa dopusti studena voda aby sa teplota ochladila na min 60 stupnou koli bezpecnosti (aspon takto to robia vsetky pracky od firmy xxxx pre ktoru pracujem)
2. normalne pranie dajmetomu 60 vase pradlo by mali na konci prania 45 stupnou lebo taku vodu ste pouzili na plakanie, ak teplota v bubne je nad 40 stupnou nedovoli elektronika otvorit dvere (znova ci to maju vsetky pracky to neviem nase od firmy xxxx to maju) samozrejme ak vypnete pracku zo zasuvky tak sa dvere otvoria po case (zalezi od typu doorlocku niektore ostanu zavrete)
3. cim teplejsia voda tym skor sa pracka zanesie vodnym kamenom

existuju aj pracky na teplu a studenu len su urcene pre USA trh
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod mpp » Štv 14. Jan 2010 20:05:47

s teplou vodou do práčky mám dve dlhodobé skúsenosti - prvá práčka romo fulnek, ktorá mala dva oficiálne pripojenia na vodu. neviem, ako to fungovalo, ale boli to štyri pračky na osemdesiat rodín v činžiaku. a všetci tam prali, aj tí čo sa prisťahovali s automatickou. vydržali okolo pätnásť rokov pri priemerných dva a pol cykla denne (víkendy boli plne obsadené od rána do večera). druhá bola samsung, "odišiel" elektromagnetický napúšťací ventil a servisák nechodil. prať bolo treba a tak som nasadil záhradnú hadicu na točku a napúšťal cez násypný šuplík. pokusne som prešiel na teplú vodu, zrušil predpieranie a pranie sa skrátilo. ale - na dĺžku cyklu to vplyv nemalo, ostal rovnako dlhý. na takéto pranie sme si zvykli a oprava ventilu sa nekonala. pračka doprala pre dierku v spoji - kvapkala voda na motor a vyhadzovala istič. za tých pätnásť rokov prežila myš hryzúcu káble pod napätím a najmenej dva odvápňovacie procesy - fixinela + vyvárka. nákup súčasnej práčky bol pre personál stresujúci - požiadavka bola na manuálne nastavenie cyklu - otáčky odstredenia, teplota a cena. víťaz indesit.
ps - tvrdenie, že teplota vody je určujúca pre dobu cyklu je nesprávna rovnako ako tvrdenie, že chladnička nesmie byť v nevykurovaných priestoroch, pretože by mrazila viac ako je nastavený termostat. oboje som vyskúšal (viď vyššie) a nie je to pravda.
mpp
 
Príspevky: 57
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 9:30:21
Bydlisko: Na Dolinách 1787/31. 91105 Trenčín
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod opus » Pia 15. Jan 2010 15:25:03

mpp píše:ps - tvrdenie, že teplota vody je určujúca pre dobu cyklu je nesprávna rovnako ako tvrdenie, že chladnička nesmie byť v nevykurovaných priestoroch, pretože by mrazila viac ako je nastavený termostat. oboje som vyskúšal (viď vyššie) a nie je to pravda.


S tymto uplne nesuhlasim zalezi od toho ako je "naprogramovana" (je to trocha zlozitejsie ako "Naprogramovana" ale mozme to takto volat)
Pranie na pozadovanu hodnotu moze byt zabezpecene 2 procesmi:
"lacna" pracka mechanicky program selektor toto rozpisovat nebudem nema to vyznam
1. pracka ktoru si kupi 80% ludi ano tam moze byt jedno aku teplu vody pustate lebo vsetko je riadene casom, cize niekde v programe je podmienka po zapnuti spiraly zohrievaj vodu 10 min potom ukonci pranie (nezalezi na koncovej teplote a ci vobec dosiahla nastavenu)
2. pracka trocha drahsia ma tento system asi taky ze sa caka po zapnuti spiraly na konecnu teplotu nastavenu pri zacati prania az potom ako sa dosiahne pozadovana teplota sa ukonci pranie, cize ak nastavime pranie na 60 stupnov caka sa pokial pracka tuto teplotu nedosiahne

cize ak pri 2 variante pustime pociatocnu vodu z teplotov 45 stupnov tak sa nahreje ovela rychlejsie ako voda studena.
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod esde » Pia 15. Jan 2010 15:59:27

Tatramat 241

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
Jarka
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: info o práčke na teplú vodu

Poslaťod Jarka » Pia 15. Jan 2010 18:11:32

esde píše:Tatramat 241

Jáj, to je resp. bol strojček... Naši ju mali. Ale boli moderní - už vtedy napúšťali iba studenú. :lol:
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron