drevený rošt v podkroví

drevený rošt v podkroví

Poslaťod Grey1 » Štv 20. Nov 2008 9:46:27

Tak po X...tý raz. asi je to zlá otázka, ale aj tak by som chcel radu. idem robiť rošt do podkrovia z dreva, ktory musi byt 6 cm vysoky, pretoze mam 6 cm izolaciu. (medzi krokvy pojde 18 cm). rad by som vedel, zo statickeho hladiska, ked mam osovy rozostup krokiev cca meter, aky prierez lat na ten rost je optimálny? este podotknem, ze na to pojde parozabrana, CD profili, medzi profili 5 cm izolacie a SDK.

mam este problem, resp. neviem si celkom dobre predstavit ako sa riesi detail oblozenia SDK v zlome pri pomurnici a nadmurovky. vsade su vacsinou detaily zlomu šikmej steny a podhľadu. neviem co by bolo lepšie, či dať SDK aj pred nadmurovku, alebo iba pred pomurnicu.

skusim nafotit a vyvesim aj foto
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod jojkoz » Štv 20. Nov 2008 10:04:55

Ja osobne som daval rost na vysku 10 cm (medzi krokvamy mam 15 cm) - pozil som dosky 10x4 cm.
Krokvy mam od seba cca 90 cm a vzdialenost medzi jednotlivymi rostovymi doskami som daval 59 cm ( mam vatu v platoch siroku 60 cm).

POdmurovku mam z ytongu - a vedla pomurnice som z tenkeho ytongu ( 5cm) - nadmuroval pas vedla pomurnice (u mna to vychadzalo na vysku 18 cm) - zato napchal vatu a zvrchu sa o to prilepi parozabrana . SDK sa potom uz len k tomu zosikma prilozi a zatmeli.
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod Peter1 » Štv 20. Nov 2008 22:42:44

Ja sa v blízkej dobe chystám tiež robiť drevený rošt, ale na strope. Akurát chcem použiť ako obklad tatranský profil. Keďže stropné hrady mám až 23cm hrubé, tak mi stačí výška roštu 4cm, aby som ešte hrady zospodu podložil izoláciou a nielen medzi hradami (tepelný most).

Zaujalo ma u Jojkoz-a, že si použil dosku 10x4cm. Ja uvažujem, že by stačilo použiť strešnú latu o hrúbke 4cm (napríklad 6x4 alebo 5x4). Je v tom nejaký háčik ? Ceny som neporovnával, čo je výhodnejšie. Materiál ešte len budem zháňať.

Vie mi niekto poradiť, ako mám riešiť strop v kúpelni ? Uvažujem, že spomínaný drevený rošt dám nad celou plochou domu, vrátane parozábrany. Vo všetkých miestnostiach chcem dať na strop tatranský profil, ale v kúpelni ho nechcem. Čo je tam dobré použiť ? Nejaký sadrokartón s vyššou odolnosťou voči vlhkosti ?

Vďaka za radu.
Peter1
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 22:26:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod jojkoz » Pia 21. Nov 2008 8:38:29

Peter1 píše:Zaujalo ma u Jojkoz-a, že si použil dosku 10x4cm. Ja uvažujem, že by stačilo použiť strešnú latu o hrúbke 4cm (napríklad 6x4 alebo 5x4). Je v tom nejaký háčik ? Ceny som neporovnával, čo je výhodnejšie. Materiál ešte len budem zháňať.

Vie mi niekto poradiť, ako mám riešiť strop v kúpelni ? Uvažujem, že spomínaný drevený rošt dám nad celou plochou domu, vrátane parozábrany. Vo všetkých miestnostiach chcem dať na strop tatranský profil, ale v kúpelni ho nechcem. Čo je tam dobré použiť ? Nejaký sadrokartón s vyššou odolnosťou voči vlhkosti ?

Vďaka za radu.


Ja som pouzil 10 cm na vysku kvoli tomu ze medzi ne isla 10 cm izolacia.
Pod to ide parozabrana - a potom uchytena kovova konstrukcia na sadrokarton.

A tu by si mal aj ty spravit v tej kupelni pripade zachode a pouzit zeleny sadrokarton - ten je urceny na vlhkejsie prostredie.
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod MiroM » Pia 21. Nov 2008 9:32:36

Podla tych obrazkov, co si uz niekde uverejnil, chces davat rost az na vaznice. Uvedomujes si, ze sa tam potom ani nenarovnas? Ja mam pri sklone strechy 37° a sirke 10m v spice cca 190cm. Ale pokial by som to dal na vaznice, tak by som tam musel chodit zhrbeny.
Ja som to vyriesil takto: Ja mam izolaciu pod kliestinami, medzi kliestinami aj nad kliestinami. Kliestiny mam vzdialene od seba v priemere 80cm. Kolmo na kliestiny som spravil rost z lat 5x4 , co mi zostali zo strechy. Natlkol som ich na kliestiny v rozostupe 50cm. A kolmo na tie laty som dal uz pochodzne 1" dosky, samozrejme s medzerami medzi nimi. Este som zabudol spomenut, kedze mam kliestiny pomerne dlhe, tak som ich v strede kotvil o vrchol v spoji krokiev. Takto je povala maximalne stabilna a nemoze sa stat, ze by sa nedajboze prehybala, co by mohlo sposobit praskliny v SDK.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod Grey1 » Pia 21. Nov 2008 10:06:09

hmmm.....ja som kliestiny posunul o trosicka vyssie. statik mi na to nezamietol. a tak mam myslim vrchnu hranu kliestny 2,9 m nad podlahou. takze sa mi zmesti 10 cm na podlahu a 30 na izolaciu. ale zaujimalo by ma, cim si kotvil tie kliestiny do spica? nejakym lankom?
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod MiroM » Pia 21. Nov 2008 10:15:48

Grey1 píše:hmmm.....ja som kliestiny posunul o trosicka vyssie. statik mi na to nezamietol. a tak mam myslim vrchnu hranu kliestny 2,9 m nad podlahou. takze sa mi zmesti 10 cm na podlahu a 30 na izolaciu. ale zaujimalo by ma, cim si kotvil tie kliestiny do spica? nejakym lankom?

Nie lankom, to by pruzilo. Najskor som kliestiny medzi sebou prepojil drevenymi spalikmi, podstatne sa zvysila ich tuhost. Kliestiny, ktore boli asi tak v trede dispozicie som ukotvil hrubou fosnou, ostatne pary kliestin som ukotvil latami 4x5cm. Pohladam dakde fotky a vlozim ich sem.
Ale aka ti zostane svetlost od buducej podlahy na povale k hrebenu? Bude sa ti tam dat pohybovat? Aj svagor mal velke plany, ze bude mat na povale kancelariu, uz vtedy som mu vravel, ze tam sa ani nenarovna (ma pomerne uzky dom, aj ked s velkym sklonom strechy). Teraz po dokonceni strechy mi dal za pravdu, lebo sa nenarovna ani tesne pod hrebenom.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod Grey1 » Pia 21. Nov 2008 11:05:42

momentalne, ked si stanem na kliestiny tak sa zmestim vystrety rovno do stredu, takze vyska je tam cca 2,0 - 2,1 metra. ja to nechcem na nejake extra priestory, mozno na nejake uskladnenie a taktiez aby som mal pristup pod strechu. napr. kvoli antene, na nejake priestory na izbu to nieje, mozno pre deti :o). ale je fakt, ako pises, ze ked som polozil laty na kliestiny, tak sa tam ovela lepsie chodi a neprehynaju sa tak, alebo to necitim. a to mam takych 120 kg. ked chodim len pokliestinach tak sa podo mnou hompalaju. prierez kliestiny mam 5*18
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod jojkoz » Pia 21. Nov 2008 11:49:00

No ja sa tiez v podkrovi vystrem tesne len uplne v strede - ale nevadi mi to - ja mam ten priestor len na odkladanie veci a na rekuperaciu a nejake rozvody.

Pokial ale niekto potrebuje ten plac hore - je este moznost izolovat na celu dlzku krokiev az po spic - a potom neni problem s kliestinamy.
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: drevený rošt v podkroví

Poslaťod MiroM » Pia 21. Nov 2008 12:02:44

Grey1 píše:momentalne, ked si stanem na kliestiny tak sa zmestim vystrety rovno do stredu, takze vyska je tam cca 2,0 - 2,1 metra. ja to nechcem na nejake extra priestory, mozno na nejake uskladnenie a taktiez aby som mal pristup pod strechu. napr. kvoli antene, na nejake priestory na izbu to nieje, mozno pre deti :o). ale je fakt, ako pises, ze ked som polozil laty na kliestiny, tak sa tam ovela lepsie chodi a neprehynaju sa tak, alebo to necitim. a to mam takych 120 kg. ked chodim len pokliestinach tak sa podo mnou hompalaju. prierez kliestiny mam 5*18


No ved to som ti chcel naznacit. Ak by si dal rost na vaznice, tak by sa svetlost extremne znizila.
Prehybaju sa menej aj preto, lebo ta nesu vlastne dva pary kliestin, hmotnost sa rozdeli medzi ne a ked das este na to krizom dosky, pripadne OSB, tak uz sa ta hmotnost roznesie plosne a budu ta niest v podstate vsetky kliestiny. Ja som aj napriek tomu pouzil to kotvenie stredov kliestin.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron