Ako zrealizovat trativod?

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod Miro Ke » Pon 28. Dec 2009 13:45:47

ja som neriesil trativod lebo mam il, nastastie mam dostupnu dazd. kanalizaciu tak to riesim cez to, ale vsimol som si ze v ramci budovania trativodu pre dazdovu vodu vobec neuvazujete aj o vytvoreni zasobnika na vodu pre polievanie zahrady a pod. nie je to na skodu veci?
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat




Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod mendo » Pon 28. Dec 2009 14:43:09

ja nad tym uvazujem, vid. 3 prispevky vyssie. Okrem dazdovej vody bude tam koncit aj drenaz
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod Miro Ke » Pon 28. Dec 2009 15:45:34

mendo tu nadrz s odpalenym dnom som bral ako riesenie na vytvorenie dutiny ale mozna to bude fungovat aj ako zasobnik. Ale je tam objem 5m3, Mozna to trocha prezeniem ale viem ze boli u nas/Slovensko/ aj zrazky na urovni 50mm, co predstavuje 50l na m2, ak budem brat do uvahy strechu, terasu a pod tak do trativodu moze ist vyrazne nad 5m3.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Pon 28. Dec 2009 19:52:36

Mimo, ako píšeš, tá geotex je na zamedzenie napadania hliny do vsakovacej jamy. Aj zo spodu. Voda cez ňu presiakne. Ak máš pochybnosti, tak obávam sa že ti ostane iba vykopať väčšiu jamu, a viac prepraviek, aby si mal nárazovo väčší objem a následne dlhšiu dobu na vsiaknutie. (Alternatíva, spraviť prepad z vrchu trativodu do obecnej kanalizácie, že ak sa trativod nasýti, tak zvyšok odtečie do kanalizácie.) :netusim Samozrejme nik o tom nemusí vedieť.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod mimo » Uto 29. Dec 2009 13:02:58

miro ke píše:vsimol som si ze v ramci budovania trativodu pre dazdovu vodu vobec neuvazujete aj o vytvoreni zasobnika na vodu pre polievanie zahrady a pod. nie je to na skodu veci?


pre polievanie záhrady plánujem studňu, tak snáď to na škodu nie je... respektíve (viď nižšie link), niečo také je možné stále urobiť

joko píše:obávam sa že ti ostane iba vykopať väčšiu jamu, a viac prepraviek, aby si mal nárazovo väčší objem a následne dlhšiu dobu na vsiaknutie


projekt akoby ani s ílovitým podložím nerátal - výpočet podľa plochy strechy a úhrnu zrážok = potrebe troch vsakovacích objektov o celkovom objeme 2500 litrov, a hneď aj odporučený systém ewabloc... tak som si našiel cenu: http://www.fonhit.sk/krecht_vsak_cov.htm - a dať 2000€ a zahrabať ich do zeme, no čo ja viem 8-)

viac sa mi páčia tie prepravky od piva, poprípade to riešenie o ktorom skoro nik nebude vedieť ;)

edit - ešte otázočka - na čo potrebuje trativod odvetrací otvor? (link, obrázok) - tak to mám nakreslené aj v projekte
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Uto 29. Dec 2009 22:09:05

Nič múdrejšie ma nenapadá, iba to aby pri prietrži mal vzduch z tých prepraviek ľahší výfuk, a nevznikol tam relatívny pretlak . Prípadne ak sa to používa aj na ČOV, tak tam predsa len môžu vznikať nejaké zbytkové bioplyny. Ale pri zahltení to určite pomôže, a pri ílovitom teréne určite. (výfuk pod kvetináč) :o

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
deko
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod misso » Uto 29. Dec 2009 23:24:40

Myslím, že Joko to vystihol. Aspoň, tak to bolo vysvetlené aj mne a má to logiku. Ak si predstavíš, tie koše, alebo prepravky zasypané hlinou, tak to množstvo vzduchu musí niekade preč.
misso
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 29. Okt 2009 14:24:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Uto 29. Dec 2009 23:51:25

Nerobí to problém pri klasickom daždi alebo pri hrubej rúre, kde vzduch môže uniknút prívodným potrubím. Ak však potrubie sa zahltí, tak tam už môže vzniknúť protitlak, a následné vyvieranie vody cez lapač strešných splavenín. V konečnom dôsledku, je vždy lepšie ak voda vyviera cez výfuk trativodu v trávniku, než pri sokli na hrane domu z lapača.
Takže výfuk "pod kvetináčom" nepoškodí ale môže vylepšiť. :drink
Ak by si náhodou chcel originálne prepravky, tak daj do vyhľadania RONN a nájdeš aj konkurenčnú značku. O cenách netuším. Skúsim to sem hodiť, ak to nájdem.

http://www.ronn.cz/produkty/vsakovaci-systemy/
Napr. na dialnici , križovatka Senec, logistika BILLa, tak zo strechy cca 3 ha je dažďová voda odvedená do jedného takého trativodu v 6 vetvách každá o priemere 250mm podtlakový systém Geberit Pluvia.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
deko
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod petok » Str 30. Dec 2009 13:51:07

Po case sa vraciam k tejto teme, nakolko som konecne zrealizoval ten trativod z Ronn tunelov a pripajam nejake foto aj navod. Nebudem rozpisovat ako som to robil nakolko je to podrobne popisane v navode a dobre vidiet z fotiek.

montazni_navod_tunel_cz_verze_mc_060822.pdf
navod
(278.07 KiB) 448 krát


petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod petok » Str 30. Dec 2009 13:55:13

Pokracovanie - dalsie fotky:



petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod petok » Str 30. Dec 2009 13:59:56

Pokracovanie - dalsie fotky:





tak a to je v podstate vsetko.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod mimo » Str 30. Dec 2009 14:42:08

tiež som tak uvažoval joko, že veď vzduch sa vyženie cez prívod, ale je pravda že ak bude tých zrážok akosi mohutnejšie, radšej si zaliať trávnik ako sokel ;)

tak to čo použil peťok je skoro 5 krát lacnejšie :o , ešte to porovnm s cenou prepraviek od piva :)

otázka - načo nopovka?

a ešte z iného súdka - v projekte mám drenáž okolo celého domu... máte tiež?, má drenáž dostatočnú pridanú hodnotu keď to porovnám s prácou a cenou za materiál?
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod fabka2004 » Str 30. Dec 2009 16:46:31

mimo píše:..... v projekte mám drenáž okolo celého domu... máte tiež?, má drenáž dostatočnú pridanú hodnotu keď to porovnám s prácou a cenou za materiál?


otazka je v projekte to mate uvedene pretoze to je opastovane z inych projektov, lebo sa to tak dava, alebo je to na zaklade geologickeho prieskumu z daneho podlozia? ... alebo inac, co tou drenazou chcete dosiahnut, je to potreba? ...

osobne nemam drenaz, nebola potrebna ... sused ma vedla vykopanu jamu cca 3,5m hlboku a vodu v nej nema (zlozenie ornica do 1m, potom hnedozem az zltozem a sem tam piesok)
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod petok » Str 30. Dec 2009 18:23:28

mimo píše:otázka - načo nopovka?


Aby travnik nevysychal rychlejsie ako na inej okolitej ploche. Podla navodu sa odporuca tuto plochu pokryt plachtou, plechom atd (ja som pouzil zbytky nopovky) a potom zahrnut vrstvou hliny.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod emkac » Uto 12. Jan 2010 0:33:43

Ja mam pod sebou cisty il. Urobil som si odvodnenie strechy do drenaznej jamy, ale nema to velky vyznam. Skor je to o tom, ze tu vodu dostanem od domu dalej, kde sa rovnomerne rozleje.
Neviem o ziadnom riesenii. Teda pokial to nedat do kanalizacie (co ja nesmiem) alebo do studne (co jednako nechcem, lebo je to to iste, a jednako sa to nesmie). Inac to odvodnenie zlabov do studne maju snad vsetci v okoli.....
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron