"Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

"Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod mlaco » Str 23. Dec 2009 13:34:02

Ahojte,

uz mesiac ziadny prispevok o VZT, tak skusim do diskusie taku laicku myslienku:

V pivnici mam technicku miestnost v ktorej bude plynovy kotol aj VZT jednotka. Co tak spravit si lacnu nahradu za zemny register a ponatahovat zo 20-40 metrov HT/KG trubiek v pivnici?

Mrazivy vzduch by sa v zimnom obdobi oteplil a v letnom obdobi by sa horuci vzduch v chladnejsej pivnici mozno ochladil. Instalacia je nepomerne jednoduhsia ako zakopavat rury do zeme. Aj pripadne cistenie je jednoduhsie nez pri podzemnom registri.

Len nedokazem posudit efekt tohto riesenia. Kazdopadne, ak by to neslo, tak skoda nie je velka = material.

Any thoughts?
Prílohy
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod MiroM » Str 23. Dec 2009 13:41:39

1.)Pri takej dlzke a tolkych kolenach by bola velka tlakova strata. Hod si to do programu phluft a uvidis sam(musis tam zaratat sucinitele miestnych tlakovych strat vsetkych kolien).
2:)Treba si uvedomit jednu vec, ze vlastne budes odoberat energiu z pivnice. Vzduch nema taku kapacitu ako zemina, takze sa ten tvoj register po case vybije, resp. budes tam tu energiu musiet dodat. V pivnici klesne teplota.............
Toto je len teoria, nepoznam nikoho kto by to tak mal urobene, mozno nejaka cast ide niekomu v pivnici ale nie cely ZR.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod fabka2004 » Str 23. Dec 2009 14:37:50

2 mlaco:
tepelna kapacita zeminy v hlbke 2m v porovnani s tepelnou kapacitou vzduchu v pivnici je neporovnatelna .... a detto to iste plati o ucinnosti takehoto registra a narast tlakovych strat v danych kolenach je znacny ....

otazka je co ma vo vasom pripade ZR splnat ak nezamrzanie vymennika, tak sa da riesit aj inac (predohrev alebo solankovy vymenik),
brani Vam nieco v realizacii ZR v zemi?
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod MartinH » Str 23. Dec 2009 14:42:58

Som velmi skepticky. Druhy bod v prispevku MiraM to vystihuje, ale malo dramaticky. Energia v pivnicnom vzduchu nestoji za rec. Dala by sa nou uvarit voda na dva salky caju :drink a to je vsetko.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod esde » Str 23. Dec 2009 14:53:22

Takyto ZR bude fungovat uspokojivo len v lete, max. skoru jesen.

Je tam navyse zvytocna rurka, staci odsavat vzduch priamo z pivnicnych priestorov. Zalezi samozrejme od pivnice (izolacia, hlbka,...).
Pouzitie takehoto ZR v zime je vylucene, daleko viac stratite zvysenymi stratami cez strop pivnice ako ziskate ohrevom cez stratove teplo z prizemia.
Riesenie vyskusane niekedy davno na rodicovskom.
Niekde som si tie veci okolo ZR predsa musel najskor vyskusat na "necisto" :-).
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod mlaco » Str 23. Dec 2009 15:05:21

Hm... len doplnim:

- samotna pivnica je 2m v zemi, t.j. energia je stale dobijana zemou pod nou a okolo nej (?)
- v technickej miestnosti bude vznikat prebytkove teplo - plynovy kotol, rozvadzac, servery..
- klasickemu zemnemu registru mi nebrani nic, len som nie rozhodnuty ho realizovat.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod esde » Str 23. Dec 2009 15:21:47

Aj napriek tomu by som do toho nesiel a radsej klasicky ZR, ktory sa da vyuzit pocas celeho roka.
Ak budete pouzivat uvedeny pivnicny (za pokus takmer nic nedate), bacha na zvysenu vlhkost v lete v pivnici. Aby ste si dobrovolne nenasadili do domu plesne.

Stratove teplo z kotolne serverov, atd. vam posluzi ako dobra izolacia odspodu. Sucasna izolacia nebude namahana takym velkym rozdielom teplot a teda do pivnice vam bude unikat menej W. Len je nutne zabezpecit dobre utesnenie pivnice (t.j. napr. externy privod vzduchu ku kotlu). Ak bude v pivnici prievan, vsetky uspory su fuc.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod MartinH » Str 23. Dec 2009 16:05:25

esde píše:Aj napriek tomu by som do toho nesiel a radsej klasicky ZR, ktory sa da vyuzit pocas celeho roka.


Nekomplikujte si život so ZR. Pomer peňazí a muziky je nepriaznivý. V lete má symbolický význam ako malé chladenie, ak má rekuperátor bypass. V zime slúži proti zamŕzaniu, ale rovnako poslúži spomínané odpadové teplo z pivnice. Zvyšok roka je na obtiaž. Minule mi hovoril geológ, že po meraní radónu rovno zrušili v jednom dome celý ZR, nemal 100% vzduchotesné spoje.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
Kokxo
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod mlaco » Str 23. Dec 2009 21:17:33

esde píše:Ak budete pouzivat uvedeny pivnicny (za pokus takmer nic nedate), bacha na zvysenu vlhkost v lete v pivnici. Aby ste si dobrovolne nenasadili do domu plesne.


Preco teple rury zvysuju vlhkost? Maju byt vzduchotesne.

BTW: stavim sa ze tu nie som najstarsi, ani nejaky outsider, tykajte mi prosim :oops:
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod bobco » Str 23. Dec 2009 22:38:27

mlaco píše:Preco teple rury zvysuju vlhkost? Maju byt vzduchotesne.

na tých x m2 rúr ti v lete niečo skondenzuje a teda zvýši vlhkosť v pivnici
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod Nastas » Str 23. Dec 2009 23:00:06

Výmena tepla toho istého vzduchu skrz potrubie stráca zmysel. Musel by si pivnicu napájať minimálne rovnakým objemom vzduchu, ako je nasávanie jednotky. O pár minút je potrubie zbytočné.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod antraxit » Sob 26. Dec 2009 0:32:00

neviem ako to mal v umysle mlaco, ale co ak by potrubie cez pivnicu iba prechadzalo a nasavanie by bolo cez mur pivnice niekde vonku, myslite ze by to fungovalo lepsie?
antraxit
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pia 26. Dec 2008 11:16:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod mlaco » Sob 26. Dec 2009 13:56:19

Isteze, ano, myslel som to tak, ze nasavanie je v exterieri na fasade a v pivnici sa len vedu rury pred vstupom do rekuperatoru.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod Nastas » Sob 26. Dec 2009 21:36:43

Uvedomte si, že ide o rovnaké médium (v pivnici). Zem má inú kapacitu ako vzduch. Odkiaľ dodáte pivnici KW?
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: "Pivnicny register" namiesto Zemneho registra?

Poslaťod antraxit » Ned 27. Dec 2009 14:45:04

Nastas píše:Uvedomte si, že ide o rovnaké médium (v pivnici). Zem má inú kapacitu ako vzduch. Odkiaľ dodáte pivnici KW?


..uvazujem o podobnom sposobe ako mlaco, s tym rozdielom ze v pivnici mam zem (hlinu) ,takze by som tie rury zakopal do nej a nie tahal pod (betonovym) stropom... ani tak ;) ?
antraxit
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pia 26. Dec 2008 11:16:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron