solar do vodnej podlahovky

solar do vodnej podlahovky

Poslaťod fabka2004 » Uto 22. Dec 2009 17:45:47

Zdravim stavebnikov,

premyslali ste niekto nad tym ze ci solar by utiahol kurenie do vodnej podlahovky pri dome s malou TS (<2kW) ?

staviam domcek s malou tepelnou stratou a dilemu mam ci dat teplovodnu podlahovku ci elektricke kable,
rozhodnut moze jedine zistenie (fakt) ze solar budem moct napojit na vodnu podlahovku
a znacne sa odbremenim od kurenia, ale mozno sa mylim ...

zatial som rozhodnuty pre topne folie pod laminatovu podlahu (resp topne kable (ci rohoze) v poteri), prave kvoli malej TS

ale ak niekto nad tym premyslal, resp pocital ci solar utiahne povedzme vykurovanie
maleho domceka so 105m2 vnutornej plochy ked je velmi dobre izolovana obalka domu (34cm EPS),
ci solar utiahne kurenie (okrem treskucich mrazov, kedy by bezal elektrokotol),
alebo to solar neutiahne a oplati sa len na ohrev TUV ??

zatial solar nieje v plane, casom ak budu peniaze, dotacie a lacnejsi solar, tak by som ho kupil
primarne na TUV v lete a do bazena prebytok, pricom v prechodnych obdobiach by som tym aj kuril
vtedy by som sa rozhodol pre vodnu podlahovku
Naposledy upravil fabka2004 dňa Uto 22. Dec 2009 17:48:00, celkovo upravené 1
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod bobco » Uto 22. Dec 2009 21:31:44

fabka myslím, že postačí online sledovanie sol. systémov napr. na stránke http://www.regulus.cz/ , vpravo dole teda aj ich reportov či už mesačných , alebo aj ročných . Sám vieš ako dokurovanie funguje v prípade p. Kocinu http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=104988&start=0 . Teda v čase ked by si aj ty potreboval teplo na prikurovanie, tak je ho nedostatok. Investične by to bolo nerentabilné. Pokiaľ chceš sol. systém , tak asi iba na pokrytie spotreby TUV, aj to iba v čase najväčších sol ziskov. ;)
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod fabka2004 » Uto 22. Dec 2009 22:19:00

bobco píše:fabka myslím, že postačí online sledovanie sol. systémov napr. na stránke http://www.regulus.cz/ , vpravo dole teda aj ich reportov či už mesačných , alebo aj ročných . Sám vieš ako dokurovanie funguje v prípade p. Kocinu http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=104988&start=0 . Teda v čase ked by si aj ty potreboval teplo na prikurovanie, tak je ho nedostatok. Investične by to bolo nerentabilné. Pokiaľ chceš sol. systém , tak asi iba na pokrytie spotreby TUV, aj to iba v čase najväčších sol ziskov. ;)

Kocinu som uz oslovil, a nevyjadril sa presvedcivo ....

na druhej strane pri dome s malymi stratami sa mi nevidi rentabilne vykurovanie solarom najme pocas nov-dec-jan-feb pretoze vtedy potrebujem dodat najviacej tepla do systemu a prave vtedy solar najmenej doda tepla ... na jar a jesen ma solar nezaujima, lebo vtedy dobre izolovany dom vykuri slnko cez juznu okna .... takze dotaz sa tyka tych co maju solar ze ako su na tom s praktickymi skusenostami pocas novembra az februara, ak im v tom obdobi nestiha ani natapat TUV tak nieje co riesit, ak ano, tak je to uz pre mna zaujimave a pojdem do vodnej podlahovky, pytam sa preto lebo penazi je malo (a aj to malo je z HYPO) takze kazdy cent obratim niekolkokrat
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod dreamer » Str 23. Dec 2009 1:41:33

nemyslim ze sa tu najde niekto kto ma prakticke skusenosti s relativne jednoduchym solarnym riesenim, asi budes prvy ;)

podla mna to fungovat nebude(teda priame napojenie solaru na podlahovku)
cez zasobnik to vcelku ide, ale zas to su ine investicne naklady
bol som v jednom dome v Guntramsdorf_e(AT), maju 26m2(!!!) kolektorov na fasade a asi 2000l zasobnik, ked svieti slnko v zime dokaze im solar pokryt bezrproblemov aj 3 zamracene dni, ale pokial je zamracene dlhsie dokuruju kachlami (http://www.holz-solar.at/phguntramsdorf.htm)

nemam preluskane vsetky tvoje prispevky, (ja som zatial iba vo faze projektu, takze citam povacsinou len tu sekciu) takze teraz len strielam
* uvazoval si aj o stenovom vykurovani, v tvojom pripade by podla mna stacilo v obyvaku mat jednu stenu vykurovanu, plus povedzme este v destkej a to by malo stacit(teda miestnosti kde sa malo pohybujes), tam kde sa pohybujes je podla mna zbytocne davat kurenie(ci uz podlahove alebo stenove), ale nemam predstavu ako to cenovo vychadza. Nie je potrebne ani ukladat kable do steny, existuju take vykurovacie listy co sa montoju na omietku na spodok steny a tie nahrievaju stenu samotnu a ta potom sala teplo
Naposledy upravil dreamer dňa Str 23. Dec 2009 1:47:54, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
dreamer
 
Príspevky: 213
Registrovaný: Pia 08. Máj 2009 11:52:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod MiroM » Str 23. Dec 2009 9:46:26

Nie som nejaky odbornik na solar, nie som ani jeho fanusikom. Davat ho vsak na podlahovku bez nejakej akumulacnej nadrze, to v ziadnom pripade - ved tam nie je prakticky ziadna moznost regulacie - velke vykyvy teplot.
Na druhej strane by som si aj elektricke kable rozmyslel. Ak ti ide o teplu podlahu, tak sa spytaj Kocinu, ci vobec aj mava teplu podlahu v jeho dome (on ti vsak bude tvrdit aj nemozne :-)).
Najlacnejsie riesenie pre dom s nizkymi stratami je samozrejme pouzitie priamovyhrevnych konvektorov - vyborna moznost regulacie. Dneska sa uz robia aj pekne dizajnove kusky, uz to niesu take skarede plechove krabice. Ak tvrdosijne trvas na podlahovom kureni, tak by som isiel do teplovodnej podlahovky(moznost pripojenia roznych zdrojov, napr. v buducnosti nejakeho lacneho TC a pod.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod deko » Str 23. Dec 2009 10:28:10

fabka: studnu vykopes u teba aj s motykou. nebolo by vyhodnejsie pouzit u teba cerpadlo voda-voda?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod fabka2004 » Str 23. Dec 2009 10:29:05

2 dreamer:
so zasobnikom neuvazujem v blizkej buducnosti, jedine ak solar na TUV teda zasobnik na TUV (standardne 120litr, pri solare by som volil asi 500verziu)
o stenovom vykurovani neuvazujem, dam podlahovku asi elektricku a teda folie priamo pod podlahu

2 MiroM:
tepla podlaha v dobre zateplenom dome nebude, prave naopak ... priamovyhrevne telesa uvazujem iba do kupelky (salavy panel) ... prave z investicnych dovodov sa mi nevidi teplovodna podlahovka v dome s nizkymi TS ako ekeonomicke riesenie, preto kusok kablov v potere resp folia pod podlahou ... TC nebudu tak lacne tak skoro aby mali pre tak nizke TS ekonomicky zmysel (aj ked jeden nikdy nevie co bude o 15r), na druhej strane fotovoltaika vyzera tiez slubne (nie dnes ani zajtra, ale o 15r mozno ...)

vyhody a nevyhody elektr vs vodnej poznam ... ale rocne okolo 200€ na kureni znamena ze akekolvek ine riesenie okrem priamovyhrevneho telesa je plytvanie peniazmi ... iny zdroj tepla ako elektrina ani neuvazujem a jedine TC a solar by som vedel vyuzit, avsak ma to svoje uskalia ...

pozeral som nejake clanky o solare a jeho vyuziti hlavne pocas nov az febr a teda nic moc, mimo toto obdobie to uz zacina byt zaujimave (nie dnes a nie pri tychto cenach, ale napr s dotaciou resp o par rokov na TUV)

ako alternativu vidim v biokrbe, nie na kurenie, ale na atmosferu (ako bonus temperovanie pocas prechodnych obdobi), idem zistit co potrebujem zabezpecit aby som mohol mat biokrb
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod esde » Str 23. Dec 2009 12:07:48

Pri dokurovani solarom:
- nov, jan, feb je ok
- najhorsi je dec.

Najskor doporucujem solar na TUV (vyssia polozka ako kurenie). Az potom , po ziskani skusenosti presmerovat cast prevadzky do podlahy.

Podlahovka: navrhnut na co najnizsiu teplotu => male rozostupy. Pozor, neprehnat to, spotreba na cerpadlo a vyssie naklady na hadicu.

Solar: montovany firmou nepripada do uvahy, je tam prilis vela dolezitych detailov, ktore firma vychytavat nebude. Ale tych "odbornych" reci okolo...

T.j. je to len pre technicky zdatnych a tych co nemaju problemy s trojclenkou.

Predstava typu: objednam a namontuju je v tejto oblasti UPLNE nerealna. Presnejsie, da sa objednat aj namontuju aj obkecaju ale vysledok budu len ulozene prachy bez moznosti vybrat si ich spat.
T.j. ak chcete hrat v krcme frajera, tak sa da aj cez firmy a "jedine prave riesenia" (samozrejme certifikovane).
Ak chcete za co najmenej penazi, casu, nervov a udrzby, je nutne vyhrnut si rukavy a nastartovat karkulacku.
Ako vo vsetkom.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod fabka2004 » Str 23. Dec 2009 14:17:23

deko píše:fabka: studnu vykopes u teba aj s motykou. nebolo by vyhodnejsie pouzit u teba cerpadlo voda-voda?

studna sa bude kopat uz coskoro, teda vrtat lepsie povedane, spolu s vykopavkou na ZR a zvody na okapy ...

TC je pre mna nerentabilne ....
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod dreamer » Str 23. Dec 2009 14:22:32

vykurovanie/dokurovanie elektrinou je asi najekonomickejsie pre PD ,
mam proti tomu sice "ekologicky odpor", ale budem to musiet asi prekonat a nemysliet na to

ja by som sa pokusil urobit vnutorne podlahy rozoberatelne, tzn bez betonu, aby sa dali v buducnosti rozobrat a domontovat to co bude treba.
Obrázok užívateľa
dreamer
 
Príspevky: 213
Registrovaný: Pia 08. Máj 2009 11:52:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod fabka2004 » Str 23. Dec 2009 14:25:27

2 esde:
plne s Vami suhlasim ... nad solarom primarne uvazujem co sa tyka TUV, lebo to tvori najvaciu cast spotreby energii, avsak chcel som to vyuzit sekundarne do podlahy ... tak ci onak cas straveny pracou a volne iba vikendy mi nedovoluju vsetko robit svojpomocne a to som este vo faze nedokoncenej hrubej stavby kde ma caka kopec prace ... chvalit sa nepotrebujem, prave naopak mna zaujimaju iba vysledky ....
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod motylka » Str 23. Dec 2009 21:53:49

Podla Mna ,možne ale dosť naročne na kompatibilitu,objemovo a hlavne finančne.145m2 6,4kwTS a nebali sme sa ist do 2tarif.elekriky.Ano učty budu vadšie ale už teraz ťi možem povedať že nie až tak velke aby ma to trhalo zo stoličky :D Ked si teraz zratam celkove naklady na kurenie(komplet)až k spusteniu,vyskoči mi suma na mojej kalkulačke 5 400e.Tep.čepadlo napojim ak bude stať 3330e max4000e :yahoo ale to už budem velmi samopašna.Takže skutočnost ukazuje 25-30kw energii za 24h pri temperovani 13 stupnoch. pRI teplotach ake boli minuly tyžden.Dom je zatial prazdny,neobyvany.Ale všetko je o financiach a vyvoji a hlavne vedomosti stavitela.Vdaka za ostavbe.sk
štastne a Vesele.
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod Ludo » Str 23. Dec 2009 22:35:53

S takou tepelnou stratou chod kludne do elektriny :yahoo
taký pekný mramorový sálavý konvektor poteší aj oko
http://www.oblibene.name//userdata/shop ... _velky.jpg
http://www.dimplex.termokomfort.cz/tept ... amorsalavy

ešte by som to podsvietil nejakými led-kami - a máš interiérový solitér ako vyšitý :ano:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod bobco » Str 23. Dec 2009 22:53:09

Ludo píše:S takou tepelnou stratou chod kludne do elektriny :yahoo
taký pekný mramorový sálavý konvektor poteší aj oko
http://www.oblibene.name//userdata/shop ... _velky.jpg
http://www.dimplex.termokomfort.cz/tept ... amorsalavy

ešte by som to podsvietil nejakými led-kami - a máš interiérový solitér ako vyšitý :ano:


ak bude mať v dome 3-4 takéto chuťovky, tak môže ísť aj do podlahovky http://www.dimplex.inshop.cz/salavypane ... ItemIdx=22
OT: nevadí vám pri priamovýhrev. telesách pach ako z fénu :?: ( teda prepaľovanie prachu )
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: solar do vodnej podlahovky

Poslaťod Ludo » Štv 24. Dec 2009 0:05:49

takúto chuťovku :lol: ak bude mať chuť, tak si necháš vyrobiť lacno
kúpiš si kus mramoru v kamenárstve - necháš donho zo zadu vyfrezovať drážky a do nich vložíš topný kabel :idea:
a mramor zoženieš
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron