Ako riesit privod vzduchu pre KK?

Ako riesit privod vzduchu pre KK?

Poslaťod yoyo » Uto 15. Dec 2009 14:09:58

ako zvykne byt rieseny privod vzduchu pre kondenzacny kotol? kazdy Kk ma nejaku prirubu z ktorej sa vyvedie trubka k obvodovemu muru odkial bude 'nasavat' vzduch - nieco podobne ako u krbovych vloziek s externym privodom vzduchu? alebo je to len o tom, ze v technickej miestnosti sa otvori okno a kotol tam bude mat dostatok kyslika (tu to vidim ako nevyhodu pre tych, ktori nemaju technicku meistnost v suterene a teda maju ju na prizemy/poschodi => technicka miestnost bude chladna.. vzdnikaju tam teplotne straty cez dvere a pod.. )?
Naposledy upravil emkac dňa Str 16. Dec 2009 10:05:54, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "privod vzduchu pre KK"
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: privod vzduchu pre KK

Poslaťod esde » Uto 15. Dec 2009 14:46:11

Bezne sposoby privodu vzduchu:
1. Prisavanie cez technicku miestnost. A ta je v nejakom dome. T.j. vzduch najskor ohrejete za drahe peniaze a potom si ho nacucne kotol, spali s nim plyn a vyfukne von. Najvacsie straty.
2. Prisavanie cez zvlast privod. Studeny vonkajsi vzduch si kotol nacucne, spali s nim plyn a vyfukne von. Vysoke straty, kedze studeny vzduch musi kotol pri spalovani zohriat a privod vzduchu je nutne dobre zaizolovat.
3. Prisavanie koaxialnym kominom. Nasavany studeny vonkajsi vzduch preteka okolo odvodu spalin (tzv. komin). Na svojej ceste je predohrievany a vstupuje do kotla. Najmensie straty, sposob funguje ako rekuperacia.

Vsetky sposoby su dostatocne nazorne nakreslene a popisane v pdf vyrobcov kotlov a kominov.

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
Slavo_T
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: privod vzduchu pre KK

Poslaťod juro_b » Str 16. Dec 2009 0:20:38

este doplnim,riesenie koaxialnym kominom je najdrahsie ( pri rovnakych dlzkach kominov ) a podla mojho servisaka najnachylnejsie na poruchu. tesnenie na vstupe do kotla je dost namahane,a ked zacnu prenikat spaliny do nasavaneho vzduchu, kotol to vyhodnoti ako chybu a ide off.samozrejme,ako povedal,bud na stedry vecer,alebo ked su vsetci na 2 tyzdne prec (lebo Murphy)
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: privod vzduchu pre KK

Poslaťod boro » Str 16. Dec 2009 1:02:22

Koaxiál je najdrahší, ale aj to sa dá riešiť. Keď už nie obe, tak určite vonkajšia trubka sa dá použiť HT kanalizačná (z polypropylénu).

Neviem si predstaviť čím by to tesnenie malo byť namáhané viac než tesnenia iných spojov trubiek. Ale vždy lepšie, keď kotol vďaka koaxiálu zistí chybu, než by spaliny mali unikať do priestoru. Z tohto hľadiska sa koaxiál dá považovať aj za bezpečnejší.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Ako riesit privod vzduchu pre KK?

Poslaťod Slavo_T » Str 16. Dec 2009 21:54:59

To myslite vazne , ze koaxialny je najdrahsi? To vazne ? Meter koaxialnej rury 60/100 = 713 SK , komin 2363 SK . Takze ak mame 8m komin , tak to vychadza 7x713 + 1x2363 = 7354 Sk . Chcete mi povedat , ze kupite za taku cenu klasicky komin ? Koleno a ruru od kotla do komina neratam , to je potrebne aj pri koaxialnom aj pri klasickom komine.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Ako riesit privod vzduchu pre KK?

Poslaťod boro » Str 16. Dec 2009 22:30:38

Slavo_T píše:To myslite vazne , ze koaxialny je najdrahsi? To vazne ? Meter koaxialnej rury 60/100 = 713 SK , komin 2363 SK . Takze ak mame 8m komin , tak to vychadza 7x713 + 1x2363 = 7354 Sk . Chcete mi povedat , ze kupite za taku cenu klasicky komin ? Koleno a ruru od kotla do komina neratam , to je potrebne aj pri koaxialnom aj pri klasickom komine.


Z možností, ktoré pripadajú do úvahy (prívod vzduchu z miestnosti, prívod vzduchu cez stenu, prívod cez koaxiál) je koaxiál najdrahšia možnosť. Bavíme sa o KK, takže klasický komín nás nezaujíma.
Čo sa týka ceny koaxiálu - nie vždy vyhovie 60/100 a potom treba 80/120. Do ceny treba zarátať aj pekne drahé kolená, revízny kus a pod.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Ako riesit privod vzduchu pre KK?

Poslaťod Slavo_T » Str 16. Dec 2009 23:02:22

boro píše:
Slavo_T píše:To myslite vazne , ze koaxialny je najdrahsi? To vazne ? Meter koaxialnej rury 60/100 = 713 SK , komin 2363 SK . Takze ak mame 8m komin , tak to vychadza 7x713 + 1x2363 = 7354 Sk . Chcete mi povedat , ze kupite za taku cenu klasicky komin ? Koleno a ruru od kotla do komina neratam , to je potrebne aj pri koaxialnom aj pri klasickom komine.


Z možností, ktoré pripadajú do úvahy (prívod vzduchu z miestnosti, prívod vzduchu cez stenu, prívod cez koaxiál) je koaxiál najdrahšia možnosť. Bavíme sa o KK, takže klasický komín nás nezaujíma.
Čo sa týka ceny koaxiálu - nie vždy vyhovie 60/100 a potom treba 80/120. Do ceny treba zarátať aj pekne drahé kolená, revízny kus a pod.


Ok , suhlasim , bral som do uvahy cely komin pre KK. Pokial sa jedna iba o privod vzduchu , tak cim rychlejsie a kratsie cez stenu , a tym aj lacnejsie. Ak je to technicky mozne.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Ako riesit privod vzduchu pre KK?

Poslaťod deko » Str 16. Dec 2009 23:59:52

Slavo_T píše:Ok , suhlasim , bral som do uvahy cely komin pre KK. Pokial sa jedna iba o privod vzduchu , tak cim rychlejsie a kratsie cez stenu , a tym aj lacnejsie. Ak je to technicky mozne.


ak pises o koaxialnom komine, tak to nie je uplna pravda. na vacsej trase skondenzuje viac par (ktore stecu naspat do kotla) a aj vzduch sa viac ohreje. samozrejme, existuje "bod zlomu", za ktorym uz kondenzat kotol ochladzuje a nie ohrieva. ale na druhej strane aj za tymto bodom prebieha ohrev nasavaneho vzduchu, takze straty nie su az take velke.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako riesit privod vzduchu pre KK?

Poslaťod juro_b » Štv 17. Dec 2009 1:07:50

Tu cenu som samozrejme myslel na nasavanie vzduchu,presne ako napisal boro. mne nacenili koaxial so vsetkym na cca 130€,uz si to presne nepamatam,a nezavisly privod vzduchu ma vysiel cca 2 €...co sa tyka toho tesnenia,je to skusenost mojho servisaka,nie moja.na koaxialnu ruru su ine,a aj ina priruba.okrem toho,u mna ma komin vysku nieco vyse 1meter,takze efekt zahriatia privadzaneho vzduchu by bol maly.
Naposledy upravil juro_b dňa Štv 17. Dec 2009 1:08:14, celkovo upravené 1
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia