Polovnictvo za plotom rodinneho domu

Polovnictvo za plotom rodinneho domu

Poslaťod Dodo » Pon 14. Dec 2009 23:55:01

...o veciach, ktore suvisia s nasim bezprostrednym okolim: susedske vztahy, okolita priroda, architektura, genius loci, etc...
Polovnictvo a domace zvierata: odpoved pre deka
http://www.wolf.sk/sk/clanky/nie-spolocnym-polovackam
http://www.wolf.sk/sk/node/460
Na potulkach so psom:
V extravilane sa pes stava skodnou, ak je podla zakona "mimo vplyvu pana", teda ak si volne pobehuje a zrazu sa pusti po stope bez ohladu na privolavanie (neschopny majitel). Je to nebezpecne pre rodiace srny. Pes je pre ne predator, nebezpecenstvo. Srna sa instinktivne dava na utek. Vo vacsine pripadov sa taketo uteky rodiacej srny koncia smrtou potomka.

Kto moze zastrelit psa?
Zakon o polovnictve (PDF http://www.pzi.sk/zakonopolovnictve.pdf, Word http://www.polovnictvo.sk/down.php?id=403)jasne stanovuje, kedy mozno volne pobehujuceho psa po lese alebo na luke zastrelit, kto to moze urobit je pre laika trochu zlozitejsie.
Pozor!!! Nie kazdemu polovnikovi je umoznena tato "radost", zakon dava takuto moznost polovnikovi iba vtedy, ak je sucasne strazcom lesa. Na vysvetlenie - kazdy polovnik je strazca lesa, ak vlastni preukaz strazcu lesa. Ak vlastni "len" preukaz polovnika, dopusta sa trestneho cinu, ak psa zastreli (nehohoriac o zlyncovani :twisted: ).
Lesna straz: Moze usmrcovat psy, ktore sa bez vplyvu svojho pana pohybuju volne v reviri vo vzdialenosti vacsej ako 200 metrov od najblizsieho obyvaneho domu, alebo prenasleduju zver, alebo sa k nej plazia. Toto opravnenie sa nevztahuje na pastierske psy, ak sa nevzdialia od stada viac ako 200 m, na psy polovne, slepecke, sluzobne, ak ich ako take mozno rozoznat. (polovny pes znamena, ze ma polovne skusky a prave sa zucastnuje oficialnej polovacky).
Takze bacha, koletivne polovacky su v plnom prude.

2 citacie z http://www.wolfdog.org/:
Moje skusenosti s polovnikmi su vatsinou zle (v takomto pripade su to len lovci ) napr.:
1.Este s NO som sa dostal do potycky so zanietenym „lovcom“ s nabitou 12- tkou. Problem bol v tom, ze lovec vychadzal poza stohu slamy, kde asi spal, zobudil sa na moje povely a zbadal volne iduceho psa asi na vzdialenost 80 m od neho a hned strielal. Po kratkej debate to skoncilo fyzickym napadnutim a modrinami. Broky som z psa vyberal asi dva dni.
2.Dalsia skusenost z prechadzky po hradzi rieky. „Lovec“ na babete chcel okamzite uplatnit svoje právo na vystrel napriek tomu, ze pes bol na 10m stopovacke. Dovod bol ze plasi zver a nepatri do volnej prirody a jeho reviru. A urcite aj ja vraj pytliacim v jeho revire. Pocas celej debaty, pri ktorej napriek vsetkym zasadam polovnikov a rozumnych ludi so zbranou mieril na mna nabitou 16 kou. Ked som vyzliekol presivak a vyhrhul nohavice v snahe ukazat mu ze nemam zbran a som len na vychadzke nastastie nakoniec ustupil. Mimochodom nerozoznal kormorana od volavky a jazdil s nabitou a nezlomenou brokovnicou. Doprial by som mu skusenost s krabickou siriek vo vacku vo Vesnicce me strediskove.
3. Tretia skusenost uz s vlkom na vychode Slovenska. V novom prostredi sme s nim boli na prieskume. Moja chyba bola, ze vlk bol na volno a kedze ho chyta puberta, neprisiel na zavolanie. Tak som sa mu schoval, lenze som nezbadal chlapa s puskou vo vetrolame asi 200 m od nas. Vlk sa uplne osamostatnil a zacal nahanat zajaca. Nastastie polovnik bol riadny chlap so zmyslom pre prirodu. Vysiel z ukrytu a zahucal na vabnicke na jelena. Vlka zarazil neznamy zvuk a konecne zacal postradat majitela. Polovnikove „ci pana co to mas za zvera, mariu tvoju, lem lem ze sem ho nepicol, to volk ci co?„ som bral ako zasluzenu vycitku. Pri vetrolame sme potom stravili skoro tri hodiny a hrali sa s novonarodenym vlkom.
Kazdy rozumny polovnik dokaze rozoznat ci ide o tulaveho psa, alebo len cviciaceho, ktory ma este menej discipliny a ake su jeho sance na dolapenie koristi. Vacsinou staci len varovny vystrel do vzduchu aby sa pes spamatal a v tom pripade rad uhradim naklady na naboj.
Neobhajujem ani plasenie zveri, urcite vasa pritomnost vyrusi zver, ak je v tom okoli nejaka, ale asi poznas aj ty co s tebou dokaze spravit spod noh vyletujuci bazant. Sme sucastou prirody a nema vyznam robit z polovnych revirov zoologicke zahrady, kde ma pravo vstupit len polovnik. Aj ten vacsinou vykonava svoje polovne pravo na prenajatom pozemku.

Pozdravujem vsetkych priatelov zvierat. Tiez som mal s polovnikmi par problemov, raz mi jeden z nich chcel zastrelit psa priamo na Stedry den, pricom som psa mal pri nohe. Mam s nimi taku skusenost, ze najmenej 70% z nich su alkoholici, ktori sa staraju len o plnu chladnicku svojej rodiny a na polovne povinnosti (vakcinacia proti besnote napr.) uplne kaslu. Poznam pripad, ked polovnik postrelil srnu, a aby usetril na nabojoch, presiel ju, ked lezala na zemi, autom. Cest skutocnym polovnikom, ale mam pocit, ze aspon u nas na Slovensku dostane polovny listok za flasku kazdy.

na zaver pohlad na hrdinskeho polovnika http://www.youtube.com/watch?v=_VkTHUg8 ... re=related
doplnene: este jeden frajer v zelenom http://www.youtube.com/watch?v=NhxHcMIq ... re=related
Naposledy upravil emkac dňa Str 16. Dec 2009 10:02:43, celkovo upravené 2
Dôvod: Zmena nazvu temy z ""Za Plotom""
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat




Re: "Za Plotom"

Poslaťod deko » Uto 15. Dec 2009 0:14:47

dodo ocenujem tvoju snahu. odpoved na moju otazku - v akej vzdialenosti od mojho plotu (mam posledny dom v dedine) mozu polovnici strielat bazanty a zajace. lebo mam pocit, ze to nie je take iste ako pri psoch... ak by ale platilo tych 200 metrov, maju nasi polovnici PPF. toto im len tak nedarujem :kill

minimalne jedno porusenie zakona uz maju na krku - vykracovali si po ceste s nezlomenou puskou... cim viac poruseni, tym jednoduchsie im zoberu zbrojaky...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: "Za Plotom"

Poslaťod Dodo » Uto 15. Dec 2009 3:01:28

to deko, kedze si lenivy :nie: :
ZÁKON z 16. júna 2009 o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov:
Čl. I Základné ustanovenia
§ 2 Vymedzenie zakladnych pojmov

Na účely tohto zákona sa rozumie
f) nepoľovnou plochou zastavané územie obce, zastavaný pozemok, cintorín, nádvorie a dvor, ihrisko, ohradená záhrada, ovocinárska a lesná škôlka, vinica, sad, park, pozemok slúžiaci k farmovému chovu zveri, dráha ), diaľnica, cesta I., II. a III. triedy, letisko ) a prístav, ostatný oplotený pozemok, ak nie je zvernicou, iný pozemok podľa rozhodnutia obvodného lesného úradu [§ 74 ods. 1 písm. b)],
m) poľovnou lokalitou ucelené územie v rámci poľovnej oblasti s výskytom danielej zveri alebo muflonej zveri, ktorého prírodné podmienky umožňujú chovať ich ako hlavný druh zveri,
n) poľovnou oblasťou rozsiahle ucelené územie s vhodnými prírodnými podmienkami pre príslušný druh hlavnej zveri spravidla zhodné s orografickými celkami. Je základnou jednotkou veľkoplošného poľovníckeho hospodárenia pre zver, ktorá sa chová a obhospodaruje podľa jednotných kritérií a zásad, schválených poradným zborom,
o) poľovným pozemkom každá plocha, ktorá nie je uvedená v písmene f),
p) poľovným revírom poľovný pozemok alebo súbor súvislých poľovných pozemkov jedného alebo viacerých vlastníkov vymedzených v rozhodnutí orgánu štátnej správy poľovníctva, v ktorom možno vykonávať právo poľovníctva; za poľovný revír sa považuje aj samostatná zvernica a samostatná bažantnica,
r) samostatným poľovným revírom poľovný revír uznaný z poľovných pozemkov vo vlastníctve jednej fyzickej osoby alebo jednej právnickej osoby,
s) spoločným poľovným revírom poľovný revír uznaný z poľovných pozemkov vo vlastníctve viacerých vlastníkov

§ 53 Povolenie na lov zveri
(1) Každý, kto sa nachádza v poľovnom revíri so zbraňou určenou na lov zveri, musí mať pri sebe poľovný lístok, povolenie na lov zveri a doklady podľa osobitného predpisu. Tieto doklady je povinný predložiť na požiadanie orgánu Policajného zboru, poľovníckemu hospodárovi, poľovníckej stráži a orgánu štátnej správy poľovníctva.
(2) Povolenie na lov zveri je verejnou listinou, oprávňujúcou jeho držiteľa spolu s ďalšími dokladmi na lov zveri alebo inú činnosť v poľovnom revíri podľa tohto zákona. Vydáva ho na predpísanom tlačive užívateľ poľovného revíru. Povolenie na lov zveri podpisujú štatutárny zástupca užívateľa poľovného revíru a poľovnícky hospodár. Povolenie na lov zveri je neprenosné na inú osobu.
(3) V povolení na lov zveri musia byť uvedené osobné údaje držiteľ poľovného lístku (ďalej len „poľovník“), a to meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu, údaje o druhu zveri, jej pohlaví, vekovej triede a počte zveri, ktorú môže loviť, doba v ktorej môže jednotlivé druhy zveri loviť a doba platnosti povolenia.
(4) Poľovnícky hospodár vedie evidenciu vydaných povolení na lov zveri a zodpovedá za to, že vydané povolenie na lov zveri je v súlade s týmto zákonom.
(6) Pri plánovaných spoločných poľovačkách vydáva užívateľ poľovného revíru pre všetkých účastníkov poľovačky len jedno povolenie na lov zveri, ktorého prílohou je zoznam účastníkov spoločnej poľovačky

§ 58 Lov zveri na spoločnej poľovačke
(9) Spoločnú poľovačku nemožno organizovať v lokalitách a čase, v ktorom sa na nich zároveň vykonávajú poľnohospodárske práce alebo lesné práce alebo ak na lokalitách platí zákaz vykonávania spoločnej poľovačky podľa osobitného predpisu.(Zákon č. 543/2002 Z.z.)
(10) Na spoločnej poľovačke je zakázané strieľať
c) v smere a spôsobom ohrozujúcim zdravie, bezpečnosť a majetok osôb a poľovných psov

§ 59 Povinnosti vedúceho spoločnej poľovačky a jej účastníkov
(9) Spoločnej poľovačky sa nesmú zúčastniť ani ako honci osoby mladšie ako 15 rokov, osoby pod vplyvom alkoholu http://www.youtube.com/watch?v=ePTxr07g ... re=related alebo psychotropných látok.

§ 62 Zaobchádzanie so strelnou zbraňou
(1) Pri love zveri je poľovník povinný zaobchádzať so strelnou zbraňou (ďalej len „zbraň“) a strelivom podľa osobitného predpisu29) a tohto zákona tak, aby neohrozil svoj život, zdravie a majetok ako aj život, zdravie a majetok iných osôb.
(2) Prenášať a používať zbraň na poľovné účely je zakázané osobám, ktoré sú pod vplyvom alkoholu, psychotropných alebo omamných látok.
(3) Zakázané je strieľať alebo mieriť v smere, v ktorom by následkom výstrelu mohlo prísť k ohrozeniu života, zdravia osôb alebo majetku.
(5) Zbraň na poľovné účely možno nabiť až po začatí individuálnej poľovačky a na spoločnej poľovačke po začatí pohonu.

Mozno z toho nieco vyuzijes :geek:
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: "Za Plotom"

Poslaťod deko » Uto 15. Dec 2009 8:43:22

dodo veru nie som lenivy, poctivo som si to precital a teraz este raz ked si to dal sem. ale o tej minimalnej vzdialenosti od domov som tam nenasiel nic - ten pozemok za plotom nie je oploteny, ziadna cinnost sa tam nevykonava. proste nic z toho zakona na to nepasuje... skusim este dat rec s kamosom co ma niekolko druhov zbrojakov (a nie je polovnik), ci v nejakych inych predpisoch nie je nejaka zmienka o minimalnej vzdialenosti od budov pri strelbe...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: "Za Plotom"

Poslaťod kurt » Str 16. Dec 2009 9:17:55

Bažanty a zajace môžu strieľať hneď za plotom ak je tam uznaný poľovný revír (čo zrejme je).Riadi sa to jedine bezpečnosťou pri streľbe, t.j. nemôžu strieľať smerom k obydliam ktoré sú v dostrele. Pri použití 3,5 mm bokov ktoré sa používajú najčastejšie je to cca. 400m aj s rezervou.
kurt
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Štv 17. Sep 2009 13:16:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: "Za Plotom"

Poslaťod deko » Str 16. Dec 2009 10:00:56

kurt dik. presne taketo nieco som sipil. problem je, ze sa neda nasit im ani to chodenie s nezlomenou brokovnicou, lebo sa presuvali z miesta na miesto pocas polovacky :dash

este pre istotu zistim, ci naozaj zacina polovny revir hned mne za plotom (co sa mi nezda ale v slovenskej bananistanovej džamahírii je mozne vsetko). ale asi z toho odoberania zbrojakov nic nebude :dash

a urcite nebudem nikoho upozornovat na fakt, ze jeden z ozratych debilov zastrelil zajaca presne v smere, kde bol "honec". mozno sa casom zadari a takymto sposobom sa navzajom vystrielaju... :yahoo
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Polovnictvo za plotom rodinneho domu

Poslaťod kurt » Str 16. Dec 2009 10:09:04

Ak tam budú v budúcnosti nejaký podnapitý "poľovníci" tak treba zavolať na políciu nech im dajú fúkať a po zbrojákoch sa len tak zapráši. Takéto hovadá čo si nevedia odpustiť len kazia meno všetkým slušným poľovníkom a škoda ich nebude.
kurt
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Štv 17. Sep 2009 13:16:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron