Je parozábrana potrebná?

Je parozábrana potrebná?

Poslaťod k+k » Pia 04. Dec 2009 10:27:53

emkac píše:c) opravy nejakeho terminu, co uz niekto napisal
priklad:
Do popisu parozabrany treba doplnit:
Parozabrana - specialne paronepriepustna folia, ktora sa pouziva pri izolovani mineralno vlnou. Sluzi na zabranenie prieniku vodnych par z domu do izolacie.
A treba pridat tento link: Izolácie-konštrukčné zásady

Ak takyto popis nebude na prvy pohlad blud alebo reklama, admin povodny text prepise. Ak si nebude isty, poradi sa s niekym.


Parozabrana je nutna pri pouziti mineralnej vlny. Je to skutocne tak ? Lebo samotny Knauf hovori ine, vid:

zdroj: http://www.knaufinsulation.sk/sk/products/classic-040 píše:Doporučená aplikácia - viacúčelové použitie.
Možná aplikácia – stropy a stropné podhľady, šikmé strechy, vnútorné steny, vonkajšie steny (roštové konštrukcie)

Izolačný materiál Classic 040 je vyrobený z minerálnych sklených vlákien. Ide o multifunkčný materiál. Využitie jeho tepelnoizolačných a zvukopohltivých vlastností môže byť v konštrukciách ľahkých obvodových plášťov, primárne potom v konštrukciách na báze dreva a kovu, ale aj v miestach ako výplň trámových stropov. Pri aplikácii do konštrukcie sa v prípade otvorených difúznych systémov nemusí na vnútornú stranu aplikovať parotesná zábrana. Veľmi dobre sa aplikuje medzi skeletový systém v drevenom či kovovom rošte. Z vonkajšej strany sa môže použiť drevovláknitá doska, na ktorú sa aplikujú finálne povrchové úpravy. Z vnútornej strany je pri drevostavbách opäť drevovláknitá doska. Pri systémoch, ktoré nie sú difúzne otvorené sa odporúča aplikovať na vnútornú stranu tepelnej izolácie parotesnú zábranu.

Ako som pisal v inej teme, mam pouzitu prave tuto izolaciu. Parozabranu ale davam (minimalne kvoli zabraneniu prasenia z vlny), mam difuzne otvoreny system (aspon si myslim, zvnutra von: SDK, parozabrana, 32 cm vlny, vysokodifuzna folia na sikmine/4 cm dosky na strope - teda bol by difuzne otvoreny, ak by tam ta parozabrana nebola :)).

Skratka ma len zaujima ako to je.

tomas g, co ty na to ? :)
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat




Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod emkac » Pia 04. Dec 2009 12:01:46

a) temu som rozdelil, je mozne ze sa to zvrhne na celkom zaujimavu diskusiu, tak nech to nie je v teme o stavebnych pojmoch
b) tak toto fest zaujima aj mna :D
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod tomas g » Pia 04. Dec 2009 14:41:35

Zakladne predpoklady pre aplikaciu bez parozabrany su:

- difuzne otvorena konstrukcia
- priazniva rocna bilkancia kondenzovanych par, teda mnozstvo skondenzovanej pary v porovnani s mnozstvom odvetraneho kondenzatu

Pri difuzne otvorenej konstrukcii bez parozabrany by som osobne pouzil aspon parobrzdu vo forme OSB s prelepenymi spojmi - tak ci tak treba osetrit vzduchotesnost (ked uz neriesime parotesnost) obalky budovy zo strany interieru.

Inac, velmi obtiazna tema, rozoberal som ju 1000x na roznych stretnutiach, skoleniach, konferenciach.... Samozrejme, ako pri kazdej zlozitej teme, aj tu je viacej relevantnych odbornych nazorov a vysledok ziaden ;)

Ja som parozabranu dal aj pri difuzne otvorenej konstrukcii, bolo to menej pracne a lacnejsie nez OSB.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod k+k » Pia 04. Dec 2009 17:06:50

tomas g píše:Inac, velmi obtiazna tema, rozoberal som ju 1000x na roznych stretnutiach, skoleniach, konferenciach.... Samozrejme, ako pri kazdej zlozitej teme, aj tu je viacej relevantnych odbornych nazorov a vysledok ziaden ;)

Som si myslel :) Aj preto som tam tu parozabranu dal.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod atik » Pia 04. Dec 2009 22:20:21

....aj ja... :yahoo
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod juraj.novo » Sob 05. Dec 2009 20:30:31

ja sa chcem spýtať jeden pán mi povedal že namiesto parozábrany aby som dal len agrofoliu v celosti bez spojov ..čo vy na to? poradte
juraj.novo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 09. Feb 2009 15:02:03
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod tomas g » Ned 06. Dec 2009 15:01:36

netusim, aku ma agrofolia hodnotu Sd, ale ak by to bolo take dobre a lacne, uz by to asi bolo uchytene medzi odbornou verejnostou. Parozabrana je v stresnom plasti minimalna polozka, takze by som neriskoval s lacnymi alternativami a noname vyrobcami, ale dal by som nieco overene - Dorken, Juta..,.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod atik » Pon 07. Dec 2009 14:34:12

Agrofólia je totálny omyl. Je stavaná tak, aby sa časom rozpadla. Ani z tohoto dôvodu nie je vhodná.
Osobne som sa v susedstve stretol s použitím obalu od tepelnej izolácie ako parobrzdy.
Následky do budúcna katastrofálne. :nie:
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Je parozábrana potrebná?

Poslaťod MiroM » Uto 08. Dec 2009 8:40:36

atik píše:Agrofólia je totálny omyl. Je stavaná tak, aby sa časom rozpadla. Ani z tohoto dôvodu nie je vhodná.
Osobne som sa v susedstve stretol s použitím obalu od tepelnej izolácie ako parobrzdy.
Následky do budúcna katastrofálne. :nie:

Tak toto je neuveritelne, nechapem, ze na takomto niecom(obaly ako parozabrana) ludia mozu setrit, ved parozabrana stoji par korun......
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron