Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod MartinH » Pon 30. Nov 2009 17:41:48

Podla hesla "kto nic nerobi, nic nepokazi" sa moja stavebna firma parkrat sekla. Na moj vkus prilis casto, ale na druhej strane, co sa dalo, to bez zbytocnych reci opravili na svoje naklady. To na Slovensku nie je samozrejmost, preto nechcem pocuvat rady, kam ich mam nakopat.

Ale nieco sa uz nedalo alebo by oprava bola neumerne pracna. Ziadne katastrofy, ale za nepresnu pracu si nezasluzia zaplatit v plnej vyske. Neviem vsak, aku zlavu mam ziadat, aby som si ju vedel obhajit argumentami. Zmluva s tymto pripadom neratala.

Priklad - posunuta priecka alebo otvor na dvere alebo okno. Kto nepozna projekt, by si nic nevsimol, ale ja som si objednal nieco ine.

Horsi priklad - nedodrzany pravy uhol a este k tomu na obvodovej stene. Asi budem mat problemy pri kachlickovani.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod esde » Pon 30. Nov 2009 18:10:23

Nie je jasne cia je to vlastne firma:

Ak je to vasa firma (ako pisete), potom je naprava jednoducha, pracovnikov vyhodit a najat novych, pracovne zmluvy upravit.

Ak firma nie je vasa ale cudzia a robila na vasom dome, potom ziadat napravu alebo taku zlavu aby pre nu bola naprava lacnejsia. T.j. sadnut si, vypocitat (odhadnut) kolko by stala naprava a toto predlozit firme. Hlavne aby to vyzeralo rozumne. Budete sa tvarit, ze tie naklady budete musiet vynalozit tak ci tak. Takze bud to preplatia vam v podobe zlavy alebo sebe v podobe oprav. Ako argument pri nepresnostiach jednoznacne pouzit znenie prislusnej STN.

Ak sa opravit neda, zostava vam len tvarit sa pohorsene ako pomocka k bodu 1.
Vnutorne sa musite zmierit s tym, ze to budu vase naklady za vas podpis na zmluve tohto typu.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod esde » Pon 30. Nov 2009 18:57:04

Samozrejme ako prve si podate vasho stavebneho dozora.
Presne na tento ucel ste si ho platili. Mate aj jednoznacne argumenty, jeho zapisy v stavebnom denniku (respektive neexistenciu tychto zapisov) a tak nie je dovod mu zaplatit vobec.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod MartinH » Uto 01. Dec 2009 1:17:29

esde píše:Nie je jasne cia je to vlastne firma:

Sorry, ak to nebolo z kontextu jasne. Myslel som firmu, ktora mi stavala dom.

potom ziadat napravu alebo taku zlavu aby pre nu bola naprava lacnejsia

Kde som chcel napravu, tam som reklamoval.
Kde vznikli nasledne investicie v preukazatelnom rozsahu, tam som ziadal ich uhradu.
Ale teraz mi ide o chyby, o ktorych aj druha strana vie, ze sa nebudu napravat, ani keby napravu zaplatili dvakrat. Prakticky su to vsetko nepresnosti nad ramec tolerancie. Zlava na problematicke casti stavby obdobna tej, co sa dava v obchode na poskodeny tovar by podla mna riesila problem. Mala by byt primerana, aby odrazala znizenu kvalitu a sucasne aby to bola cesta pre ukoncenie spoluprace s minimom dalsich zdrzani, nakladov alebo nervov.

Nemate nejake priklady z praxe, ako penazne vyjadrit nedodrzanie projektu v pripadoch podobnych prikladom v otazke ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod esde » Uto 01. Dec 2009 10:50:45

Penazne sa to vyjadruje v %.
Pri vyjednavani je najdolezitejsia priprava (cca 95% uspechu).
Preto si musite urobit domacu ulohu:
- ak je znesitelne a akceptovane % pre uvedenu firmu? Zavisi od miery zisku ktoru nahodili na vasom dome. Povedzme ze 40%. Tych 30% by ste uhrat mohli. A teda zacnete na 45% ;-)
- mate vytlacene znenie STN kde sa uvadzaju tolerancie?
- poznate paky na vyjednavaca (asi majitela) firmy? Typ (vizualny, zvukovy), osobne slabosti, nejake tie "hriesky" z minulosti, ...
- mate zoznam natlakovych metod a taktik ktore prichadzaju do uvahy?
- mate ich nacvicene? Bicyklovat sa tiez musite naucit ,nestaci si o tom precitat.

Odhadujem (nic blizsie neviem), ze ak budete pripraveny, podari sa vam uhrat tych 35 - 30%. Ak ste zaciatocnik, tak aj 20% bude uspech.
Nemusite mat obavy alebo "zabrany" z uvedeneho postupu, druha strana to ma urcite natrenovane lepsie.

Ale nedate predsa svoju kozu zadarmo.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod MiroM » Uto 01. Dec 2009 11:42:36

esde píše:Penazne sa to vyjadruje v %.
Pri vyjednavani je najdolezitejsia priprava (cca 95% uspechu).
Preto si musite urobit domacu ulohu:
- ak je znesitelne a akceptovane % pre uvedenu firmu? Zavisi od miery zisku ktoru nahodili na vasom dome. Povedzme ze 40%. Tych 30% by ste uhrat mohli. A teda zacnete na 45% ;-)
- mate vytlacene znenie STN kde sa uvadzaju tolerancie?
- poznate paky na vyjednavaca (asi majitela) firmy? Typ (vizualny, zvukovy), osobne slabosti, nejake tie "hriesky" z minulosti, ...
- mate zoznam natlakovych metod a taktik ktore prichadzaju do uvahy?
- mate ich nacvicene? Bicyklovat sa tiez musite naucit ,nestaci si o tom precitat.

Odhadujem (nic blizsie neviem), ze ak budete pripraveny, podari sa vam uhrat tych 35 - 30%. Ak ste zaciatocnik, tak aj 20% bude uspech.
Nemusite mat obavy alebo "zabrany" z uvedeneho postupu, druha strana to ma urcite natrenovane lepsie.

Ale nedate predsa svoju kozu zadarmo.


Tak pochybujem, ze niekomu by sa podarilo "vyjednat" zlavu 30% z celkovej ceny domu. Maximalne dokaze vyjednat alikvotnu ciastku vztahujucu sa na pracu vymurovania danej steny/priecky. Toto, co si napisal je sci-fi. Uz vidim ako povie majitelovi firmy. "No viete, za tu krivu stenu ziadam 30% z celkovej sumy". A uz vidim ako majitel firmy odpoveda: "Nema problema, vsak vidim,ze ta stena je ukrutne kriva, uznavam nase pochybenie a nedame vam 30 ale 35%" :mrgreen:
Realita byva ina.

Ako som pisal, maximalne moze ziadat zlavu z vymurovanej casti steny. Povedzme(napisem odbrucha) za m3 muriva pytaju 100Eur. Stena ma 5m3, teda vymurovanie stalo 500Eur, moze ziadat povedzme 50% zlavu. Aj tu je vsak vysledok nejasny, zavisi od arogancie, resp. serioznosti majitela firmy.

Martin vsak nic nenapisal, ako su krive steny, kolko je krivych stien, odchylky, ine chyby. Skus to sem napisat, potom sa moze dat odhadnut , aku zlavu mozes pytat. Ale naozaj zavisi od majitela, lebo ak v zmluve nemas sankcie za zle prevedene dielo, moze sa na teba vykaslat (ak je arogantny). Popis o ake chyby sa presne jedna, napis odchylky od pravouhlosti a pod.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod esde » Uto 01. Dec 2009 12:21:45

>Tak pochybujem, ze niekomu by sa podarilo "vyjednat" zlavu 30% z celkovej ceny domu

O celkovej cene domu rec nebola, len o praci uvedenej "firmy". T.j. to co firma "dala" do domu.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod mlaco » Str 02. Dec 2009 0:58:33

Nuz, tazko radit... sam som mal podobne situacie... Ked realizator "to tak vzdy robi" a clovek ho behom prace neukontroloval, tak je potom uz tazko zjednavat...

Nabuduce :roll: by som bol nekompromisny od zaciatku a naozaj VSETKO meral. Priklad, to ze murari nepouzivali olovnicu by mali napokon odskakat oni sami.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod Jookie » Str 02. Dec 2009 8:20:26

Este je zaujimavym pripadom to, ked sa clovek snazi usetrit a tak na niektore veci nema ziadnu zmluvu, ziadne blocky, ved predsa vieme obaja, kolko sme zaplatili a co chceme ;) No a potom pripadne problemy sa riesia slubom ze sa da nejaka zlava, ale ostalo to len pri slube :) a takto s papierovo nepodlozenou pracou mozem byt akurat tak nespokojny, ale neviem to oficialnymi cestami reklamovat, atd.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod MartinH » Str 02. Dec 2009 10:34:00

esde píše:- poznate paky na vyjednavaca (asi majitela) firmy? Typ (vizualny, zvukovy), osobne slabosti, nejake tie "hriesky" z minulosti, ...
- mate zoznam natlakovych metod a taktik ktore prichadzaju do uvahy?
- mate ich nacvicene? Bicyklovat sa tiez musite naucit ,nestaci si o tom precitat.

Toto nás mali učiť v škole, a nie integrovať ! ;)

V tomto pripade si vsak myslim, ze bude dolezitejsie natlaku odolavat a v tom ma zivot uz vycvicil. Staci, ze argumenty su na mojej strane a peniaze na mojom konte a kym sa nedohodneme, kolko je dielo aj s chybami hodne, dovtedy prevod nepodpisem.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod Miro Ke » Str 02. Dec 2009 11:01:11

MartinH píše: peniaze na mojom konte a kym sa nedohodneme, kolko je dielo aj s chybami hodne, dovtedy prevod nepodpisem.
toto je velmi dobra paka na dohodu, zial pocul som uz aj oj o pripade, ked investor nasiel pri dome nastrazny system.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Aku zlavu ziadat za nedodrzanie projektu ?

Poslaťod MartinH » Str 02. Dec 2009 14:10:10

Miro Ke píše:
MartinH píše: peniaze na mojom konte a kym sa nedohodneme, kolko je dielo aj s chybami hodne, dovtedy prevod nepodpisem.
toto je velmi dobra paka na dohodu, zial pocul som uz aj oj o pripade, ked investor nasiel pri dome nastrazny system.

Chlapi, nedramatizujte !

Mame nedoriesenych par detailov, z celej stavby asi tak 3%, mozno to za hodinku-dve pri stole doriesime, uzavrieme.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron