co je pricina plesniveho krovu?

co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod ziletka » Pon 23. Nov 2009 15:50:12

v aprili mi zacali robit krov spolu s plnohodnotnym poschodim zostavenym z drevenych stojok a doteraz nebol ziadny vacsi problem. vsetky tramy som namacal v bochemite profi a po zlozeni krovu a poschodia som vsetko este raz natrel na mieste. Asi pred dvoma tyzdnami som si vsimol ze asi na 3 tramoch sa objavila taka cierna plesen. odfotene to nemam lebo fotak je v oprave ale v pripade zaujmu mozem pozicat fotak od svagra a hodit sem. Na dvoch tramoch je plesen mala a na jednom je plesen asi meter vysoka. Paradoxne je ze plesen zacina cca 40cm nad spodkom tramu a konci cca 60cm pod vrchom cize plesen sa nepotiahla od ineho tramu ale vznikla na tomto konkretnom. Dalsi paradox je ze tram nie je na boku domu, ale pri strede takze nan neprsi a zaroven dom nie je uzavrety, takze je ten tram stale vetrany.
Krovar tu plesen videl prvy krat a tak mi nevie poradit.
Nemate niekto tusenie preco ta plesen vznikla a ako sa da odstranit? Popripade ci bude tendencia vznikania tejto plesne aj na inych tramoch? Dakujem
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat




Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod atik » Pon 23. Nov 2009 18:18:40

Drevo mohlo zmoknúť pri skladovaní a potom sa to zaparilo. Skús to obrúsiť a znovu chemicky ošetriť. Nechaj to poriadne vyschnúť a až potom dávaj TI a SDK !
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod scott01 » Pon 23. Nov 2009 20:58:31

..ja som robil krov presne pred rokom a tiež sa tam objavila pleseň, a tiež som to mal až do augusta 09 otvorené bez okien.....je to z vlhkosti dreva a aj z vlhkosti natierania, zdá sa že so to vetrá ale vzduch priečne kopíruje krokvy a medzi ne až tak nevetrá......teraz idem dávať izolácie a po roku ten krov dobre preschol, aj pleseň bola suchá, štetcom som to omietol a ešte raz komplet natrel z bochemitom.......keď to teraz zavrieš asi ti to tam ostane.........vlhkosti z dreva je dosť a potom nebude mať kam ísť, toto sú také skryté chyby rýchlych stavieb.......napadá ma len vysušenie fénom, prebrúsenie a riadne natrieť bochemitom, ale aj to treba nechať preschnúť......stavba chce čas, chápem ale že niekedy to nejde, preto veľa zdaru :)
scott01
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Pia 09. Jan 2009 18:53:03
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod Dodo » Uto 24. Nov 2009 2:37:38

:evil: !PLESNE SA ODSTRANUJU ZA MOKRA! :twisted:
Chlapi, tak za prve: pokial sa tu bavite o odstranovani PLESNI ci HUB v obydli (http://www.wwpa.org/lumberandmold.htm)
nepouzivajte vyrazy typu -Skús to obrúsiť a znovu chemicky ošetriť- alebo -napadá ma len vysušenie fénom, prebrúsenie a riadne natrieť bochemitom- .... fenom rozfukat spory, smirglom dokoncit rozsev a pruser je na ceste.
V takychto zavaznych situaciach je vhodne najprv zistit o aky druh (pribl.) plesne ci huby sa jedna - bezkontaktne.
Je mozne, ze v pripade ziletkovej prerabky domu tam pliesen uz bola a len zvacsila priestor svojho posobenia.
Treba zohnat prislusny fungicidny a mykobaktericidny pripravok + kvalitny respirator.
Dane miesto postriekat pripravkom, nechat nacucat podla navodu a kefou alebo handrou namocenou v tom istom pripravku plesne z daneho miesta (aj oblasti) a povrchu mechanicky odstranit. Samozrejme, viackrat zopakovat.
A urcite by bolo dobre raz do tyzdna skontrolovat ako tie miesta vyzeraju.

Pokial by to drevo bolo napadnute hlbkovo, asi by som volal odbornika.

Vyzera to takto?
Obrázok
Per aspera ad astra

S týmto príspevkom autora Dodo súhlasili - 2
boro, WYSIWYG
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod ziletka » Uto 24. Nov 2009 8:31:34

moze byt ze to vyzera rovnako ako na tom obrazku ale v ovela mensej miere. Skusim sa popozerat po nejakom pripravku na odstranenie plesne.astavbu zatial zatvaram len zvonku. Vonkajsei tramy su vsetky v pohode. Ta plesen sa objavila na vnutornych takze este mam cas tu plesen odstranit a pozorovat. Dakujem za rady

to scott01: mam to chapat tak ze tu plesen si tam nechal a prirodzene sa vysusila a az teraz si ju omietol stetcom? Ak ano, nepokracovala plesen v rozsirovani? Alebo si to niecim predtym osetril?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod boro » Uto 24. Nov 2009 11:41:35

ziletka píše:to scott01: mam to chapat tak ze tu plesen si tam nechal a prirodzene sa vysusila a az teraz si ju omietol stetcom? Ak ano, nepokracovala plesen v rozsirovani? Alebo si to niecim predtym osetril?


Dodo píše dobre, pred odstraňovaním plesne/huby nasucho varujú aj v tých najstručnejších návodoch protiplesňových prípravkov.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod scott01 » Uto 24. Nov 2009 14:05:45

ziletka píše:moze byt ze to vyzera rovnako ako na tom obrazku ale v ovela mensej miere. Skusim sa popozerat po nejakom pripravku na odstranenie plesne.astavbu zatial zatvaram len zvonku. Vonkajsei tramy su vsetky v pohode. Ta plesen sa objavila na vnutornych takze este mam cas tu plesen odstranit a pozorovat. Dakujem za rady

to scott01: mam to chapat tak ze tu plesen si tam nechal a prirodzene sa vysusila a az teraz si ju omietol stetcom? Ak ano, nepokracovala plesen v rozsirovani? Alebo si to niecim predtym osetril?


...tiež som toho mal oveľa oveľa menej, na pár krokvách, ktoré boli najsurovšie a najviac premočené, vôbec sa to nešírilo a povrch teraz nie je nijak poškodený, jednoducho to vyschlo samo a len som to pretrel
scott01
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Pia 09. Jan 2009 18:53:03
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod rezivomh » Sob 28. Nov 2009 20:01:25

Ahoj,
priblížim ti pravdepodobnú príčinu tvojho problému.
Vzhľadom k tomu, že rezivo je už na stavbe o vetranej, neberiem v úvahu zaparenie v nevetranej miestnosti a podobné veci.
Príčina je nasledovná :
Guľatina z ktorej bolo rezané tvoje rezivo obsahovala túto pleseň ešte pred narezaním. Guľatina (strom) zrejme ležal dlho vo vode, močarine, alebo v takejto vlhkej oblasti rástol. Buď po zrazaní, alebo ešte pred zrezaním nasial túto veľmi nepríjemnú vlhkosť. Na píle keď sa takáto guľatina režie nie je nič poznať (je nerozoznateľná od ostatných). Kedže rezivo z píly odíde skorej ako sa pleseň prejavý na povrchu nič nieje stále poznať. Ale po určitom čase sa táto plesnivá vlhkosť schnutím dostáva na povrch. Keď nie je rezivo správne skladované, prejavý sa podstatne skorej. Takže to je 99% dôvod tvojej plesne.
Odstránenie :
Odporúčam špeciálne prostriedky nato určené!!! Určite je úplná blbosť nejaké sušenie fénom (pri sušení príde k rýchlemu odparení vlhkosti a následnému praskaniu reziva), a už vôbec nie nejaké brúsenie apd (ten problém je hlboko v rezive, nie na povrchu)!!!
Všetko ohladom stavebného reziva, rád poradím každému v rámci mojich vedomostí.
rezivomh
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Ned 10. Máj 2009 11:43:01
Bydlisko: Holíč
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod Bororo » Sob 28. Nov 2009 23:47:21

ja by som na tvojom mieste zasiel na kus reci aj na pilu, kde ti to predali, vraj este stale velmi vela dreva pochadza z kalamity spred x rokov...
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod atik » Ned 29. Nov 2009 13:29:34

"Ahoj,
priblížim ti pravdepodobnú príčinu tvojho problému.
Vzhľadom k tomu, že rezivo je už na stavbe o vetranej, neberiem v úvahu zaparenie v nevetranej miestnosti a podobné veci.
Príčina je nasledovná :
Guľatina z ktorej bolo rezané tvoje rezivo obsahovala túto pleseň ešte pred narezaním. Guľatina (strom) zrejme ležal dlho vo vode, močarine, alebo v takejto vlhkej oblasti rástol. Buď po zrazaní, alebo ešte pred zrezaním nasial túto veľmi nepríjemnú vlhkosť. Na píle keď sa takáto guľatina režie nie je nič poznať (je nerozoznateľná od ostatných). Kedže rezivo z píly odíde skorej ako sa pleseň prejavý na povrchu nič nieje stále poznať. Ale po určitom čase sa táto plesnivá vlhkosť schnutím dostáva na povrch. Keď nie je rezivo správne skladované, prejavý sa podstatne skorej. Takže to je 99% dôvod tvojej plesne.
Odstránenie :
Odporúčam špeciálne prostriedky nato určené!!! Určite je úplná blbosť nejaké sušenie fénom (pri sušení príde k rýchlemu odparení vlhkosti a následnému praskaniu reziva), a už vôbec nie nejaké brúsenie apd (ten problém je hlboko v rezive, nie na povrchu)!!!"

Na tej fotke to vyzerá dosť hrozivo!!!
KUA! KUA! KUA! Ak je to takéto hrozivé, prečo takéto drevo predávate!?
Vidím ho všade na pílach. Ste nezodpovední a naháňate zisk za každú cenu. Aj ja som už kúpil drevo s bezvýznamným "zaparením" Šľak aby to vzal! :dash :dash :dash
Tieto firmy nikto nekontroluje???
Vôbec nechápem ako sa môže kalamitné drevo predávať ako stavebné! Je to vrchol! Neexistujú normy? Prečo sa npr. drevo určené na výrobu papiera - minimálny obsah kolofónie - predáva ako stavebné?
Sušenie fénom a praskanie - toto je komické. Keď si predstavím fén a brvno 15x 20 cm a 6 m dlhé, tak sa mi chce smiať? A čo priemyselné presušovanie? Tam to nepraská? :nie: :nie: :nie:
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod rezivomh » Ned 29. Nov 2009 20:32:35

ATIK :
Asi takto, na gulatine ktorá je privezená na pílu NIE JE vidno že má tento problém. Ani po narezaní krovu s tohto dreva to stale nie je hneď poznať. Prejavý sa to až po nejakom čase. Nechcem nikoho obhajovať, alebo kaziť meno firmy preto je bezpredmetné diskutovať o tom kto od koho berie rezivo. Mi berieme rezivo III.A max III.B NIE kalamitné. Jedná sa len o čerstú guľatinu. U nás sa táto pleseň prejavila len dva krát čo si zákazník stažoval a toto sme vyriešily.Ako som písal v predchádzajúcom príspevku, táto vlhkosť sa môže nachádzať i v čerstvom rezive. A to že niekto kupuje stavebné rezivo za cca 130-140€ kubík tak nech sa potom nediví keď má takýto problém. Za kvalitu je treba priplatiť. Kalamitné drevo pokiaľ viem už nie je, a pokiaľ je tak je predávané ako III.C a III.C suchár/hnilač čomu zodpovedá kvalita a rôzne veci okolo toho. Samozrejme nákup tejto gulatiny je lacnejší min o 20€/m3 ako nákup gulatiny III.A a III.B čersté. (tabulka rozdelenia kvality III.A, III.B, III.C tu :http://rezivomh.webnode.sk/otazky-a-odpovede/

Moja rada-ozaj záleží na tom kde a za kolko kupujete stavebné rezivo, záleží kde a za kolko Vám ponúknu impregnáciu apd, apd. Jednoducho ja nemôžem predávať kvalitnejšie rezivo, za ktoré ručím v cene 140€/m3.......... Ale keď väčšina z Vás zákazníkov chce veľa muziky za málo peňazí a vôbec nerozmýšlate o kvalite a životnosti. (samozrejem že nie je taký každý).
Normy existujú, nou predávané rezivo spĺňa normu STN 49 1531 o stavebnom rezive a prírezoch.

Asi toľko.......
Všetko ohladom stavebného reziva, rád poradím každému v rámci mojich vedomostí.

S týmto príspevkom autora rezivomh súhlasil
bulko_
rezivomh
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Ned 10. Máj 2009 11:43:01
Bydlisko: Holíč
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod atik » Ned 29. Nov 2009 22:16:48

No neviem kde predávaš drevo Ty, klobúk dole, ak takto rozlišuješ. Ja som videl predávať drevo u obchodníkov ako stavebné za rovnakú cenu. Skoro všade som videl v rozbalených kopách nejaké také "zaparené". Bol som u obchodníkov s drevom aj v Maďarsku, kde sa obchodník aj pochválil, že má drevo z dovozu /Slovenské/. A bolo plesnivé /zaparené/ Všade, opakujem všade /dokonca aj v Rakúsku, kde sú celkom iné ceny/ sa obchodníci obhajovali tým, že to je zaparené po zmoknutí a že to "vyschne"!
To nepíšem o kvalite strešných lát, ktoré boli viditeľne prežraté červotočmi. Remeselníci to kľudne nakupovali a hádzali ľuďom na strechu. Zákazníkom ako Ziletka potom zostávajú iba oči pre plač.
:x :x :x
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod rezivomh » Ned 29. Nov 2009 23:07:08

ATIK:
No v prvom rade by ma zaujímalo ako poznáš nejako neviem ako veľmi, alebo menej zaparené rezivo - teda guľatinu. Niečo iné je vlhkosť dreva, niečo iné je zamodranie, niečo iné je červotoč apd, apd, apd...
Každe rezivo obsahuje vysokú vlhkosť - toto nieje žiaden problém, jednoducho sa dá vysušiť, alebo vyschne prirodzene.
Zamodranie, je spôsobená opakovaným nasiaknutím vlhkosti a opakovaným vyschnutím. Ide o suchár ktorý niekde leži dlhší čas, napr i v lese apd. Toto zamodranie je len obyčajné zafarbenie a nijako nanarušuje pevnosťnú struktúru reziva. Problém je len v tom že toto zamodranie je vydno po lakovaní.
Kôrovec je v kôre keždého suchára, ale nie priamo v rezive takže zasa to nie je problém pretože nijako nenarušeuje kvalitu samotnej sštruktúry reziva.
Červotoč už je problém-to je jasné....

Problém je v tom že OZAJ ludia kupujú mizernú kvalitu za nízku cenu. Ako som písal v predošlom príspevku o cenách, ja som na hranoloch o cca 30€ na kubíku drahší, ale tieto problémy z rezivom nemám. Predávam totiž kvalitu samozrejme za vyššiu cenu.

Neviem kde žiletka kupoval rezivo, ale dosť by ma to i zaujímalo, tak isto i cena ktorú zaplatil..........

Ale poviem že už som videl tiež hoci čo, predávaju niektorý to čo som si vždy myslel že je nepredajné. Cena ale u niektorých rozhoduje, takže to predajné je.
Všetko ohladom stavebného reziva, rád poradím každému v rámci mojich vedomostí.
rezivomh
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Ned 10. Máj 2009 11:43:01
Bydlisko: Holíč
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: co je pricina plesniveho krovu?

Poslaťod atik » Ned 29. Nov 2009 23:59:40

Gulatinu neriešim, bavíme sa od hotovom stavebnom rezive. Na skládke dreva neviem rozlíšiť zaparenie od pliesne bez mikroskopu. Zmodranie ano.
To čo som videl bolo čierne, podobné tomu hore na fotke, ale v menšom rozsahu a preto som šokovaný.
V mojom prípade Ťa uisťujem, že 3O Euro na kubíku navyše rád preplatím, je to zanedbateľný prd!
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat





Späť na Strecha, podkrovie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron