Rovná strecha - aké sú možnosti

Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod zuzina » Str 10. Dec 2008 19:36:37

Máme na rodinnom dome rovnú strechu - ipa - 2vrstvy. Je možné riešiť izoláciu strechy neakým iným spôsobom - niečo som počul o liatych stechách alebo niečo na taký spôsob.
Neprichádza do úvahy robiť krov a klasickú strechu, lebo sme na kopci a to by sme videli až pánbožkovi do okien. Proste možno na budúci rok budem musieť niečo s tou strechou robiť a neviem čo. A lepiť znova ipu........ :|
zuzina
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Str 10. Dec 2008 14:49:26
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod deli » Str 10. Dec 2008 20:14:06

dajte plochu strechu s extenzivnou zelenou
Obrázok užívateľa
deli
 
Príspevky: 80
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 19:28:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod tomas g » Str 10. Dec 2008 21:35:46

deli píše:dajte plochu strechu s extenzivnou zelenou


az na tu cenu.... chcel som to dat na svoj dom, po cenovej ponuke ma chut presla....
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod deli » Štv 11. Dec 2008 10:21:45

tomas g píše:
deli píše:dajte plochu strechu s extenzivnou zelenou


az na tu cenu.... chcel som to dat na svoj dom, po cenovej ponuke ma chut presla....


tomas g, ze som tak zvedava, kolko, alebo kolko-nasobok to vyjde?
Obrázok užívateľa
deli
 
Príspevky: 80
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 19:28:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod zuzina » Štv 11. Dec 2008 13:46:23

Ak si ešte pamätáte, o akú sumu sa jednalo, tak len pre tú srandu - odpíšte
zuzina
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Str 10. Dec 2008 14:49:26
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod tomas g » Ned 14. Dec 2008 0:57:54

Klasicka plocha ma stala cca 1300 Sk/m2 komplet aj s klampiarinou, zelena by isla cez 2000 Sk/m2.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod Jano68 » Pia 02. Jan 2009 22:03:29

Ahoj. V októbri tohto roku som robil plochú strechu. Ale nie zelenú. Štruktúra strechy bola takáto: Na vrchný betón stropnej dosky išla parozábrana, potom 20 cm EPS, geotextília, SIKAPLAN G ako vrchná vrstva (ide o takú PVC hmotu, pozri si to na internete). SIKAPLAN sa kotvila kovovými hmoždinkami (skrz EPS a aj parozábranu) do betónu vrchnej časti stropnej dosky. V cene bola "klampiarčina" ak sa to tak dá nazvať. Celé to trvalo od 10,00 do 16,30 4-rom chlapom (bez navozenia materiálu a vynesenia na strechu). Celkom to bolo ca 108 m2. Cena 136 tis SKK, bez DPH.
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod martin1 » Pia 02. Jan 2009 22:34:27

Jano68 píše:Ahoj. V októbri tohto roku som robil plochú strechu. Ale nie zelenú. Štruktúra strechy bola takáto: Na vrchný betón stropnej dosky išla parozábrana, potom 20 cm EPS, geotextília, SIKAPLAN G ako vrchná vrstva (ide o takú PVC hmotu, pozri si to na internete). SIKAPLAN sa kotvila kovovými hmoždinkami (skrz EPS a aj parozábranu) do betónu vrchnej časti stropnej dosky. V cene bola "klampiarčina" ak sa to tak dá nazvať. Celé to trvalo od 10,00 do 16,30 4-rom chlapom (bez navozenia materiálu a vynesenia na strechu). Celkom to bolo ca 108 m2. Cena 136 tis SKK, bez DPH.


Takato rovna strecha nejaka by ma zaujimala, ale nezda sa mi to riesenie ,,SIKAPLAN sa kotvila kovovými hmoždinkami (skrz EPS a aj parozábranu) do betónu vrchnej časti stropnej dosky.", kovovymi hmozdinkami skrz esp do betonu? sak to je tepelny most jak svina a este k tomu na stope, teplo ide hore, to bohvieco ...neuvazoval si o vystuzenych platovych konzolach? teraz to akurat riesim v teme ako prichytit mrezu. tvoja cena sa mi tiez zda trochu vysoka a eps 20 sa mi na strop zda malo, to vidim primerane na fasadu, na strop asi potom viac, preco si inak daval eps a nie vatu?...
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod Jano68 » Sob 03. Jan 2009 20:07:40

Ahoj Martin1. Ta stropna konstrukcia ktoru mam je klasicka plocha strecha (su aj ine kontrukcie plochej strechy). EPS, (ale myslim ze aj vata) sa jednoducho, v takejto konstrukcii strechy pre aku som sa rozhodol, musi kotvit kovovými hmozdinkami (alebo plastovymi). Ak by som to neurobil, tak riskujem ze sacia sila vetra mi celu stresnu konstrukciu odfukne. Existuje este jedno riesenie, ako sa vyhnut kotvam a zaroven potlacit riziko "odfuknutia strechy". Na SIKAPLAN sa alternativne moze dat vrstva strku frakcie myslim 16-35, v hrubke myslim 15-30 cm. Prepac, tie ci cifry si presne z hlavy nepamatam, ale ta skladba sedi. Rozhodol som sa pre kotvu. Mam strechu vo vyske 7 m, na vylozenie strku by som potreboval mechanizaciu co by nieco stala. Ale to nie je ten hlavny dovod. Ide o ten strk. Jeho kamienky by nemali byt ostre, ak ano potom je riziko, ze pri obcasnom vystupni na strechu moze dojst k pretrhnutiu SIKAPLANu - aspon ja som mal tuto obavu.

Tepelne mosty vznikli, tomu sa ale neda vyhnut pri tejto skladbe strechy. Inak ide asi o porovnatelne tepelne mosty ako u zateplenia obvodovej steny - tam idu tiez tanierove hmozdinky v uctyhodnom mnozstve. I ked je treba povedat ze nie kazdy kontaktný zateplovaci system (KZS) je potrebne kotvit hmozdinkami. Rozdiel je v materiale - ja mam kotvy kovove, a na KZS su dnes plastove. Pozeral som sa na nete (Knauf a pod.) to kotvenie sa standardne robi tymto sposobom - teda ak sa investor rozhodne pre kotvy a nie strk. Kotvy idu cez parozabranu, s tym sa tiez neda nic robit. Ale aj parozabrana montovana zvnutra na sikmu strechu sa tiez obcas prederavi pri srobovani. Ale tu nie som expert.

K hrubke EPS. Treba poznat celkovu skladbu strechy a stropu na to aby som sme zhodnotili ci je 20 cm EPS málo ci vela. Ja som sa rozhodol pre montovaný strop od YTONGu, hrubka je 25 cm a priemerny tepelný odpor stropu je, podla udajov od vyrobcu R 1,14 (iste realita moze byt ina). Na tom je 20 cm EPS (10 cm R=2,7) co je celkom R= 5,4. Teda uz tu je teoreticke R strechy rovne 6,5. Trosku to este vylepsi vnutorná omietka stropu, takisto SIKAPLAN ma iste R, i ked vzhladom k jeho hrubke to nie je zasadna hodnota. Takze moja strecha ma celkove okolo R= 6. Ja ako investor som si zhodnotil, ze mi to staci.

K vate, ak si mal na mysli mineralnu vlnu. Vlna je oproti EPS drahsia. Ja ako investor na to nemam. Nemozem si to dovolit. Bodka.

K cene. Platil som 136 tis SKK. Mal som alternativu (zhodna konstrukcia strechy aj s kotvami) ale na vrchu asfaltove pasy. Tu bolo nacenenie radovo o 40 tis vyssie. Zaruka vsak bola rovnaka - 10 rokov. Mohol by som hladat aj dalej nejaku firmu ktora by mi tu strechu urobila lacnejsie. Ale rozhodol som sa pre niekoho koho mi odporucal stavebny dozor. Nemyslim si ze som urobil zle. Ak mas pocit ze je to vela a ze som preplatil, nuz v BA su taketo ceny (a to nehovorim ze niektore firmy ktore robia ploche strechy v BA na mna jednoducho nemali cas). Naviac, staviam dom z velkej casti sam - vlastnorucne (stropy, priecky, kanalizacia...) a tu som dost usetril, az neuveritelne. A ak by som teda tu strechu aj preplatil povedzme o 20 tis SKK, v globale celej stavbu som aj tak hlboko v pluse oproti dodavke hrubej stavby "na kluc". No myslim si ze ta je cena je (preratane na m2) primerana.

S pozdravom,
Jano68
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod martin1 » Sob 03. Jan 2009 21:08:06

Ja mam na projekte strechu 67 m2, mam tam sikmu, ale chcem to obist a pri realizacii dat rovnu, potom po bokoch mam mat zrezania, ktore v projekte su a tie uz obist nechcem. No tak teraz rozmyslam ze co s tym vrskom 67 m2. konkretne ide o cast 6,7 x4,5 a cast 6x7. Rozmyslam nad nejakym systemom, ktory by som zvladol svojpomocne, kedze nejde o velku plochu a chcem co najjednoduchsiu striesku...
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod Jano68 » Sob 03. Jan 2009 22:15:00

Ahoj Martin1.
Ak si to chces spravit svojpomocne, teda taku strechu ako mame na dome my, tak treba povedat ze to svojpomocne nejde.
Aby som bol presný. Položiť parozábranu a na nu rozlozit EPS tak aby neboli tepelne mosty to este dokaze kazdy sam. Potom vsak ide o poplastované plechy na atiku. Aj tie nastrihat a srobovat do atiky este dokazes, ale uz zacinaju prve problemy.

Tu vsak uz naozaj skoncis. Zacinaju sa strihat a lepit platy SIKAPLANU. Lepenie sa robí teplozdusnou pistolou. Neviem nakolko sa nastavuje teplota, naviac treba mat taky valcek ktorym sa tie nahriate platy pritlacaju k sebe. Potom pridu rohy, na ktorych sa to robi troska odlisne.

Aby som nezabudol na to kotvenie. To sa robi este pred lepenim. Poukladajú sa pláty SIKAPLANu a ten sa prevrtava po okrajoch kotvami. Potom sa kotvy prelozia druhym pasom SIKAPLANu a zacne lepenie. Toto radsej nechaj na firmu. Ide aj o zaruku - davaju bezne 10 rokov.

A naviac strecha tak ako ju mame my je tzv. obcasne pochôdzna (na rozdiel od pochodznej - tam ide tvrdy polystyren - Styrodur). Nie je to ziadna terasa na party. Stojis na EPS 100 Stabil, ktory sa mierne stlaci ked nan stupis, neviem ci je to presne to co chces.

Skusim prilozit nejake fotky, ale neviem ci sa mi to podari.

S pozdravom,

Jano68
Prílohy
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod GEM » Sob 03. Jan 2009 22:47:41

Krásna strecha, podľa foto pekná robota,Nakoľko aj mňa čaka plochá strecha na prístavbe systém Icopal mám pár otázok.Tá šedá farba čím je to natreté,prečo pod EPS parozábrana,koľko % je spádovanie strechy a ako je urobené ?
GEM
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Štv 04. Dec 2008 23:08:38
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod martin1 » Ned 04. Jan 2009 9:29:40

Jano68 píše:Ak si to chces spravit svojpomocne, teda taku strechu ako mame na dome my, tak treba povedat ze to svojpomocne nejde.

Naozaj to vyzera krasne,
s niecim takymto ale neuvazujjem, respketive ciastocne. Rozmyslam ze dam plochu zateplim a prykrajem krytinou - velke platy, ktoru nejako prichytim - toto chcem vyriesit ze ake su moznosti, a potom budem pokrycovat sikmo dole s krytinou okolo bocnych murov. aj k vycnelku so stropu s prizemia.
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod joko » Ned 04. Jan 2009 11:50:52

To Jano 68: Vybral si si dobrého dobávateľa 8-) ak Ti to za jeden deň spravili na komplet, " dátum na fotkách". Z fotiek vyzerá na kvalitnú prácu. ;)
To GEM: Nie je to ničím natreté , je to už hotová fólia Sikaplan , vlastne hotová strecha aj s pekným komínom :shock: , mne sa to veľmi páči. Spád, ak sa nemýlim 1%, ale Jano Ti to určite upresní.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Rovná strecha - aké sú možnosti

Poslaťod Jano68 » Ned 04. Jan 2009 16:48:23

Ahoj GEM,

Ako uz napisal joko, nie je to nicim natrete. To sede je vlastne ta folia SIKAPLAN, jej horná vrstva. Na fotke mozes vidiet aj mierne priehlbinky - tak pod nimi su tie kotvy mechanickeho kotvenia.

No a teraz k tomu spadu. Tato folia urobi zo strechy nieco ako bazen. Ak je dobre vodotesne urobena a perfektne zlepena dokopy (pasy SIKAPLANu sa prekryvaju 10 cm - je tam taka linka) pri realizacii, tak voda sa jednoducho nedostane pod nu. Nema sancu. Ak sa dostane - potom sa uplatnuje zaruka. V mojom pripade asi je dobre urobena. V polovici decembra tu boli v Senci silne a vydatne dazde (a neboli ani prve). Ale strecha ich zvladla. Ale spat k bazenovemu efektu. Sikaplan folia je totiz aj na bokoch strechy (vid foto je to tam vidno) a takisto pokracuje aj na hornej strane atiky (opat foto toho detailu rohu). Ak upchas vytoky, tak tam tu vodu mozes aj skladovat - ako bazen (to ale nie je mojim cielom). Na streche su dve vypuste dazdovej vody kazda o rozmere 10x10 cm (stvorcovy profil) - stavebny dozor to vyhodnotil ako postacujece na ca 100m2 strechy a je to aj v projekte. Dal som ich na tie miesta, kde sa strecha mierne zvazuje - nie zamerne. Robotnici ktorí betónovali strop to nedali do idealnej roviny - neumyselne. V strede strechy tam kde je komin je to mierne vyssie a zvazuje sa to ku krajom (ale velice malo), a hlavne k jej severnemu. Ide o jemny spad ale staci. Ja som tam ziadnu spadovu vrstvu nedaval. Nechal som to na 0 stupnoch. Spodne hrany vypustnych otvorov su totiz v rovine s vrchom SIKAPLANu. Cokolvek vyssie nez ca 3 mm vodneho stlpca automaticky vytecie von najblizsim odtokom. A ten zvysok? Zostava tam a odpari sa. Voda sa odparuje neustale - ci je leto ci je zima. SIKAPLAN je roztiazny, teda voda pri zamrzani na lad ho netrha, SIKAPLAN ide s nim. Naviac SIKAPLAN je "relativne" volne polozeny na EPS (ano su tam kotvy, ale ked ho chytis rukou tak ho mozes o kusok posunut) takze lad mu nerobi problemy. Naviac vrstva ladu (nehovorim o zladovatelom snehu) je iba ca 3 mm vysoka, a ca do 0,5 metra od vnutorneho okraja strechy ( v rohoch, nie vsetkych, viac). Opat skusim prilozit nejake foto.

Fotky: prva je vypustny otvor s vodu ktora tam zostane po dazdi// druha je detaill na vypustny otvor aj s vodou ktora zostane na streche po dazdi v jeho okoli// tretia je vypustny otvor ihned po realizacii.

V projekte som mal naplanovane spadove kliny z EPS. Ale tlacil ma cas (polovica oktobra - blizil sa koniec roka a dazde), ak nie je ozaj rovny podkladovy beton (moj pripad a moja chyba neodsledoval som to) tak potom tie spadove kliny sa mozu lamat lebo niekde su naozaj tenke, treba cakat kym ti tie spadove kliny narezu vo vyrobe (samozrejme podla planu), a dalsie aspekty. To bola moja realita. Vysledkom bolo toto rozhodnutie - 0 stupnov.

Treba to vsak udrziavat, o tuto strechu sa treba starat. Ide o prach, ktory vietor fuka a ktory sa usadzuje aj na streche na folii. V kombinacii s dazdom to robi blato, ktore sa usadzuje v okoli vypustnych otvorov. Ale nie je to nic alarmujuce. Len to treba raz za cas opachnut vodu z hadice a metlou s jemnymi vlasmi to zmyt von cez vypustne otvory.

A ozaj pozor na akykolvek ostry predmet na streche - aj klinec, alebo ulomok skla z rozbitej flase od piva ktore ti zostanu v podrazke ako sucast blata ked ides hore skontrolovat strechu. Na to sa zaruka nevztahuje.

Joko dakujem za pochvalu za komin. Pri komine sa trocha pristavim. Ide o PRESPOR komín, ktorý som staval sam s jednym pomocnikom ktoreho som zohnal ako brigadnika cez internet. Komin je: DN 200 mm (krb) + vetraci otvor (to do buducnosti na kable od SAT, pripadne solar, nasavnie externeho vzduchu pre krb) + DN 160 mm (plynove kotle). Vyska komina je 8,2m. U komina nad plochou strechou ide aj o to, ze prevysenie horneho okraja komina nad vrchnou urovnou atiky (nie nad strechou) ma byt 1,5 m. Treba to vziat do uvahy. Naviac je najlepsie ak je komin uz finalne omietnuty este pred SIKAPLANom. Aj na komin je totiz potrebne nalepit ca 20-30 cm pás SIKAPLANu.

Ku kvalite prac. Som spokojny na 95 %.

Zaverom, nie som diler SIKAPLANu a ani nemam firmu na ploche strechy. Iba sa s vami delim o moje skusenosti. Ked som zacal stavat tak som dost cerpal z efilipa, tak je cas splacat dlh.

S pozdravom,
Jano68
Prílohy
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat




Ďalší

Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť