Nie je este neskoro na potery?

Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod Marian H » Uto 24. Nov 2009 9:40:53

Dobry den,
da sa pri tychto teplotach este zrealizovat cementovy poter na podlahovku alebo uz je riziko, ze to nevyzreje?
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod MiroM » Uto 24. Nov 2009 10:03:14

Myslim, ze sa to da este zvladnut, teploty su priaznive, aj predpovede. Vyzriet to vyzreje. Rataj s tym, ze vysusenie bude trvat mozno aj 3 mesiace. Ale zase, budes mat na jar o starost menej.

Samozrejme predpokladam, ze dom mas uz uzavrety.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod Jano68 » Uto 24. Nov 2009 14:21:42

Marian H

Môj názor (i keď je v tom len teória a nie prax) je že poteru sa asi nič nestane, ale je tu iná vec ktorú musíš zvážiť.

Ďalej čítaj len ak máš vodnú podlahovku, ak elektrickú pokračuj v inej časti fóra.

Takže máš vodnú, O.K.

Pred betonážou poteru by si mal mať natlakovanú podlahovku. Natlakovanú vodou, nie vzduchom. Teda voda vo všetkých okruhoch a v rozdelovačoch tiež. Neobávaš sa že voda v rozdelovačoch a v okruhoch môže zmrznúť a niečo potrhať? V polovici decembra (respektíve aj neskôr, než ti poter vyschne - čo podľa MiraM môže byť veľmi dlho) už môžu byť teploty také, že aj dnu budeš mať pod nulou (neviem však z ktorej časti SR si). Predsa len, ide o rúrky 16 mm. Nech je vnútorný priemer vodného stĺpca ca 1 cm je to dosť tenký lúč vody, môže to zmrznúť rýchlo.

Ďalej tá voda v podlahovke je bez pohybu (snáď ak by si mal rozdeľovače s vlastným čerpadlom) a tak stuhne možno ešte rýchlejšie.

Naviac rúrky sú v potere nad tepelnou izoláciou podlahy a tak ani síce nízke, ale predsa len plusové teploty zo zeme pod základmi sa do vody v podlahovke neprenesú - aspoň podľa mňa.

Podľa technologického postupu sa môže vykurovacia skúška začať po 28 dňoch od položenia poteru. Ale neviem či 28 dní v podmienkach uzavretej stavby (minimum vetrania aby neprišiel dnu aj mráz) bude stačiť na také vyzretie aby si mohol začať s vykurovacou skúškou. MiroM ti niečo písal o tom ako dlho to asi môže schnúť.

Ak na poter budeš dávať dlažbu potom po vykurovacej skúške by si mal nechať podlahu vychladnúť na teplotu okolného prostredia. Ak by to bolo 28 dní + ca 7-10 dní vykurovacia skúška tak sme v závere roka. To už bude decembrovo/januárová zima a tomu zodpovedajúce teploty (vonku aj dnu).

Rozhodnúť sa však musíš sám,

S pozdravom,
Jano68
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".

S týmto príspevkom autora Jano68 súhlasili - 2
deko, Ferdo
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod Marian H » Uto 24. Nov 2009 17:49:02

Dakujem za postreh, stale som mal take tusenie, ze bude niekde problem, len som nevedel kde (-:
Teraz vazne - musim sa na to opytat vodara on mi nieco take aj spominal, ze to bude musiet potom po skuske kompresorom vyfuknut.
Dufam, ze vie co robi.
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod boro » Uto 24. Nov 2009 18:12:30

No ja som zalieval podlahovku bez natlakovania (trochu som pri tom tŕpol, ale nakoniec bez problémov). Treba však dodať, že liatie anhydridu je trochu šetrnejšie než liatie betónu (je samonivelačný, takže netreba zhutňovať, hladiť a teda netreba toľko behať po trubkách). Záleží kto to robí.

Aj tak si myslím, že hlavným zmyslom natlakovania je odhalenie prípadného porušenia trubiek počas betonáže (a teda možnosť okamžitej opravy ešte pred stvrdnutím poteru).

Po betónáži sa dá voda vyfúknuť kompresorom.

Po skončení vykurovacej skúšky netreba nechať podlahovku vychladnúť na -15 stupňov celzia (ak bude práve vonku taká teplota). +20 stupňov je úplne OK.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod joko » Uto 24. Nov 2009 18:32:30

Čiastočne zdielam Janové obavy, opatrnosti nikdy nie je nazvyš. No ako píšeš, dá sa to riešiť. Ja si myslím že ak spravíš poter teraz, a v interiéry aspoň 14 dní bude nad 5 stC, tak po 14 dňoch tú vodu zo systému môžeš bezpečne vyfúknuť a nezamrzne. po 14 dňoch môžeš tam osadiť provizórne kúrenie na temperovanie na ďalších 14 - 20 dní. Po takom čase ani poteru by nemal uškodiť prípadný mrazík v uzavretom interiéry.
Čo sa týka vyfúknutia vody, pred prvými mrazmi t.r.som robil vodovod a tlakové skúšky pre člena fóra na stavbe bez okien. Po tlakovke sme potápačskou flašou vyfúkli vodu z potrubia a nehrozí cez zimu a mrazoch žiadna ujma. Odporúčam, vodu vytláčať jednotlivo po okruhoch, ale hlavne stále mať preventívne jeden okruh otvorený, aby si tlakom vzduchu nepoškodil časti podlahovky. Odporúčam opakovať vyfúkanie každej vetvy , aby stečená voda bola opakovaním tiež vyfúknutá.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod Jano68 » Uto 24. Nov 2009 19:53:40

Pre joko/boro

díky :ano: za návod na to ako vypustiť podlahovku. Dávnejšie ma to zaujímalo ako sa to robí.

Pre boro
len upresnenie. Vychladnutím podlahy som mal na mysli jej vychladnutie na teplotu okolného vnútorného prostredia, nie vonkajšieho.

Jano68
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod joko » Uto 24. Nov 2009 22:26:21

Jano68 píše:Pre joko/boro

díky :ano: za návod na to ako vypustiť podlahovku. Dávnejšie ma to zaujímalo ako sa to robí.

Jano68

Pre info Ti presne popíšem. Na flašu dám regulačný ventil, čo mi pustí max. 10 barov. Hadicou pritlačím - propojím na napúšťací ventil na systéme. Nechám otvorený koniec vetvy, ktorú chcem vyfúknuť, a prietok vzduchu regulujem napúšťacím ventilom. Pri vodovode je to podobné, len tam som prikladal vzduch k nástenkám a pri nižších nástenkách resp. otvoroch som vodu a vzduch odpúšťal.
Kompressor je tiež dobré riešenie, no potápačská flaša váži iba 18 kg a je tam 3000 litrov vzduchu, ľachko sa prenáša po poschodiach a miestnostiach a nehovoriac o tom, že okamžitý objem - prietok vzduchu je podstatne vyšší ako pri kompressore. takto sa dá odvodniť aj zavlažovanie pozemku pred mrazmi aj mimo obdobia stavby.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod MiroM » Str 25. Nov 2009 12:01:59

No neviem, ja ked som dom uzavrel, odvtedy mi v dome nikdy nemrzlo, aj ked bolo vonku -15. Vzdy som mal v dome teplotu okolo 10°C. Dom som mal samozrejme uz zatepleny. Takze podla mna zamrznutie vody v rurakach nehrozi, aj ked vonku zacne mrznut. Aj bezny nezatepleny dom ma pomerne velku tepelnu zotrvacnost.
Vodu vsak samozrejme vyfukat moze.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod Ferdo » Str 25. Nov 2009 19:59:34

Poslednú zimu boli dlhodobejšie mrazy s minimálnou teplotou pod -15C. Dom uzavtretý, zateplená strecha, bez zateplenia múrov. Všetko v ňom zmrzlo na kosť. Vo vedre som mal vodu a tá zmrzla až na dno a vedro roztrhla. Okrem toho v dôsledku vyššej vlhkosti z poterov sa na tepelných mostoch- vence, stropné nosníky, okná vytvoril srieň až ľad. Aspoň viem kde mám "slabiny" aj bez termokamery ;) Srieň sa vytvoril aj na SDK v miestach kde sú CD profily
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod juro_b » Str 25. Nov 2009 20:54:47

ja som mal uzavretu stavbu,ale nezaizolovanu strechu,a tiez mi v nutri voda zmrzla.uvidim tento rok,strecha zaizolovana,steny nie,zatial sa mi drzi teplota min. do 7°C
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Nie je este neskoro na potery?

Poslaťod MiroM » Štv 26. Nov 2009 10:08:00

juro_b píše:ja som mal uzavretu stavbu,ale nezaizolovanu strechu,a tiez mi v nutri voda zmrzla.uvidim tento rok,strecha zaizolovana,steny nie,zatial sa mi drzi teplota min. do 7°C


Ja som sa ho pytal, ci ma uzavrety dom. Uzavrety nemyslim iba okna, ale aj vatu s foliou v podkrovi, prip. strope. TS domu pri neizolovanej streche su obrovske. Ak by tam bola vata, urcite by ti nic nezamrzlo. Staci , ze sa po stavbe pohybujes, svietis, zisky cez okna. Ked som nemal na podlahe eps, tak kvazi rovnovazny stav cca 10°C mi v podstate udrzovala podlaha, "kurila" mi zem.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat





Späť na Podlahy, dlažby, obklady

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron