Akvarium 240 l

Všetko čo nesúvisi so stavbou

Akvarium 240 l

Poslaťod emkac » Str 25. Nov 2009 1:38:07

V poslednej dobe som oStavbe.sk zanedbaval. Dovod bol ten, ze som sa venoval inemu foru. Studoval som a studoval a studoval.
A tu je vysledok. :mrgreen:
Pozor, akva je v zabehu, takze ak mate pocit, ze tam nie su ryby, tak mate skoro pravdu. Este nejaku dobu nebudu.




A aby som pridal aj trochu stavbariny do toho, tak pod akvarkom je XPS, cize snad tych 300 kil rozlozenych na 4 nozicky o 6x12cm nie je az taky pruser. :!:
XPS znesie aspon 300kPa, co je 300 ton na m2, co je v pohode. Na plochu skrinkovych noziciek je maximalna zataz 8,6 tony. Akva nema nad 300kg, takze som predimenzovany az az. :ano:
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Akvarium 240 l

Poslaťod ninaclaudius » Str 25. Nov 2009 9:05:37

tiez off... :-) toto je nase, ale len taky krpec 60 l, mali sme 400 ale obetovali sme ho - detska postielka je prednejsia :-)
toto ma asi 4 mesiace, je to viacmenej dekoracia do obyvacky
Prílohy
ninaclaudius
 
Príspevky: 123
Registrovaný: Štv 18. Dec 2008 13:32:27
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod atik » Str 25. Nov 2009 10:48:37

EMKAC: Oprav ma ak sa mýlim. Myslím, že si tam zčasti použil nevhodné dno, obsahujúce vápennatý dunajský štrk. Bude Ti to neúmerne zvyšovať Ph a vačšine rastlín to nemusí vyhovovať. Prepokladám, že sa chceš venovať rastlinkovým, tzv. holandským nádržiam?
To fórum, ktoré si študoval bolo toto: http://www.akva.sk ???
Naposledy upravil atik dňa Str 25. Nov 2009 11:46:13, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod emkac » Str 25. Nov 2009 11:25:42

a) jj, je to http://www.akva.sk. Prve forum, kde som posobil. Uz od roku 2005. Ked som zacal stavat, presedlal son na filipa a neskor na oStavbe.sk. Teraz je to so stavanim uz lepsie, tak sa mozem rozvijat aj inak. :D

b) strk bol kupeny v zoodome, je akvaristicky, Cize nema tam co byt vapenec. Aj som kde tu skusal kvapnut ocot a ziadna reakcia. Ale si ma vyprovokoval, skusim sa na neho znova zamerat a pooctovat ho. Lebo strku tam mam tri druhy. Jemny nalavo, tmavsi nalavo az stred a svetly zvysok.

c) holandske akva nechcem, cize dzungla nebude. Staci mi par nenarocnych rastlin. Ved tam budu velke ryby, chcem sa pozerat aj na ne. Rastliny maju najma biologicku ulohu.
Na holandske akva som est nedorastol, nevyse ani nie je doma priechodne. ;-)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod deko » Str 25. Nov 2009 11:40:21

emkac skus zobrat par tych kamenov, nalej par deci octu do hrnca a postav to na ohen. ak ani pri 80 stupnoch nebudu "bublinkovat", su ok. kuchynsky ocot (CH3COOH) nie je az taka silna kyselina aby nejako viditelne reagovala pri izbovej teplote - ved vyskusaj par kvapiek kvapnut na zvapenatenu spiralu v rychlovarnej konvici, kde su ciste zluceniny Ca a Mg
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod atik » Str 25. Nov 2009 11:52:51

EMKAC: už som Ťa na tom fóre objavil. Svet je malý!
Kvapni na to HCl, ak to nezašumí, je to OK. 3 druhy dna je škoda, lebo časom sa to celé pomieša.
Ak tam ten vápenec bude - neni až taký problém, niektorým rastlinám sa nebude dariť, budeš tam musieť viac hnojiť COčkom.
Ja som bol takýto akvarista, kým som sa nepustil do "domčekárenia" :

http://www.akva.sk/gallery/barky-a1241/ ... 11905.html

:dash :dash :dash
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod emkac » Str 25. Nov 2009 12:48:25

barky?
Uff, svet je fakt maly. Ved toto nedavno sme sa videli na akvazime, kde si mi poradil kupit L201. :mrgreen:
Hehe, akonahle som ju dal do mensieho akvarka, tak sa strcila do skulinky v koreni a uz nevysla von.

Tu chovnu si zrusil kvoli stavaniu? Nemas tolko casu? Sa ti ani nedivim, najma ak to nemas na kluc.
Nj, niekedy pridem na akvastretko a pokecame.

S tou HCl to mozno skusim, lenze ziadnu nemam. Cize najprv bude pokus s octom.
Pridavat CO2 sa mi ale velmi nechce.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod deko » Str 25. Nov 2009 15:27:08

emkac píše:S tou HCl to mozno skusim, lenze ziadnu nemam. Cize najprv bude pokus s octom.
Pridavat CO2 sa mi ale velmi nechce.


co? kde? ake co2? ci to sa toho testovania netykalo?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod emkac » Str 25. Nov 2009 15:36:43

CO2. Znizuje PH, podporuje rast rastlin. Ak chces mat krasne rastlinkove akvarium, je to okrem silnho svetla a spravneho hnojenia tretia silna podmienka.
Ak mam teda vapenec, ktory zvysuje PH vody, pridavanim CO2 by som to PH mohol znizit.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod deko » Str 25. Nov 2009 15:51:31

heh myslel som, ze to co2 chces pridavat pri tom vareni kamienkov v hcl alebo v octe :)

k tej zmene ph - nie nie, co2 s Ph nema* nic spolocne. rast rastlin podporuje zlepsenim fotosyntezy, ktora v pripade prebytku co2 prebieha mohutnejsie ako v pripade nedostatku.

preco pridavanie co2 neznizuje* pH? lebo vsetky* molekuly vyplavaju na hladinu namiesto toho, aby sa zlucili s vodou na kyselinu uhlicitu.

*takmer - jedna sa o velmi male pacty, v praktickom zivote zanedbatelne
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod emkac » Str 25. Nov 2009 16:13:05

Tillmanova tabulka hovori o vztahu CO2, pH a UT. Neplati, ze znizenim pH (napr. raselinou) nam stupne CO2, ale plati, ze pridanim CO2 nam klesne pH.
Takze pridavanie CO2 moze radiklane znizit pH, preto na tieto hratky treba ist velmi opatrne. A samozrejme s testermi, pretoze mozeme sposobit zakillenie rybiek.
Samozrejme, pokial nemam nejaky CO2 zvon, ale iba "bublinkujem", nestihne sa vo vode rozpustit. Tym padom nepridavam CO2, ale ho len tak vypustam. A tym padom pH neklesne. Ak to vsak robim spravne, pH mi klesne.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Akvarium 240 l

Poslaťod atik » Str 25. Nov 2009 18:32:42

CO2 sa pridáva hlavne z dôvodu výživy rastlín /fotosyntéza/. Vedĺajší a priaznivý efekt je, že znižuje pH. V kyslejšej a makkej vode sú mikroprvky lepšie prístupné rastlinám. Npr. také železo. Darmo ho je v akvarku dostatok, keď rastliny sú neschopné ho zúžitkovať z dôvodu tvrdej a málo kyslej vode /ph viac ako 7/ Výsledkom sú chlorotické - žlté rastliny.
Je to totálne zjednodušené, ale táto téma prekračuje tematiku tohoto fóra.

Obecne a veľmi-veľmi zjednodušene pre sedliacky rozum:
Tvrdá voda - pridávať viac CO2
Makká voda - menej CO2 a veľmi opatrne.
Pridávať podľa možnosti počas osvetlenia, aby rastliny ho stihli "papať". Nepridávať počas noci!
Samozrejme CO2 sa pridáva cez difuzér, aby jeho rozpustenie vo vode nastalo čo najefektívnejšie .
Najjednoduchší difuzér sa dá vyrobiť z cigaretového filtra /po nejakom čase ho treba vymeniť, lebo zhnije/, najjednoduchší ihlový ventil na jemné zregulovanie CO2 sa dá vyrobiť z regulačného ventilu starého zapalovača. :ano:

EMKAC: Kým sa stopercentne rozbehne nitrifikačny proces - trvá to 22 - 30 dní. Počas tohoto obdobia sa rozmnožia kolónie nitririkačných baktérií, ktoré osídlia dno, resp. filtračnú náplň. Voda ešte aj po 14 dňoch obsahuje pre ryby otravné množstvo NO2. Mám to odsledované a zdokumentované. Počas tohoto nábehu doporučujem do akva vypustiť nenáročné a drobné ryby, npr. Gubky, ale nie skôr ako po týždni. Tieto sa postarajú o minimálne živiny pre rastliny, Ak sú dobre krrmené, hojne aj se---ú.
Náročnejšie druhy určite nevypúšťat do čerstvého akvária skôr, než sa tieto nitrifikačné procesy rozbehnú!
Rozbeh nitrifikačných procesov podporujú rôzne zázračné vodičky, ale najjednoduchšie a najlacnejšie je, keď sa do čerstvo založeného akvarka pridá cca. 10 - 20 percent vody zo zabehnutého akvarka od kolegu akvaristu. :yahoo
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat





Späť na Offtopic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron