Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod vvv » Štv 19. Nov 2009 12:03:07

Asi tam chybaju tie vence, ktore by roznasali zvisle sily rovnomerne na cele murivo. Ja som mal v projekte vence na vsetkych nosnych stenach koncil som ich asi 5 - 10 cm pri otvoroch.
Tie praskliny su rovnake z jednej aj z druhej strany mura - hrubka, dlzka? A prechadzaju v rovine maltoveho lozka? - to by sa malo dat vyratat.
Pokial su len na tych vnutornych muroch, tak to bude asi len posobenim zvislych tlakovych sil na murivo. V tomto momente sa asi netreba zbytocne stresovat, par mesiacov odsledovat stav a pravdepodobne len pri kazdom malovani opravis prasklinku ak sa znovu objavi.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat




Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod Miro Ke » Štv 19. Nov 2009 12:22:54

emkac si to mozna neuvedomil, ale dom je zatepleny tak pripadna prasklina z vonkajsej strany na obvodovom murive by zatial nebola zistena a este jedna otazka, neobjavili sa praskliny v SDK?
Naposledy upravil Miro Ke dňa Štv 19. Nov 2009 12:34:10, celkovo upravené 1

S týmto príspevkom autora Miro Ke súhlasil
WYSIWYG
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod mendo » Štv 19. Nov 2009 13:51:50

Podla mna to dobre to vystihol Miro Ke. Ak je na fotkach krov v konecnej podobe pred pokladkou lat tak co spevnuje krokvy pozdlzne? Ked to porovnam s mojim projektom , ktory my staticka invidualne ratala tak pri sklone 35 st. a rozpone cca 8,8m mam navrhnute este plne debnenie, zavetrenie zavetrovacimi pasmi na hornej urovni krokiev ( neaky system DAD, este som neprisiel nato co to je :) ) a sikmimi doskami 150/20 na hornej urovni kliestin. Kliestiny musia byt po dlzke spojene hranlom 120x180x180mm á max. 600mm (toto je asi namiesto väznice). Krov je dimenzovany na hmotnost zatazenia 50kg/m2
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod vvv » Štv 19. Nov 2009 15:04:12

Mozno tomu nerozumiem, ale neda sa mi nespytat. Naco zavetrovat vaznicovu strechu v pozdlznom smere? Vsak ta strecha sedi na pomurniciach a podopretych vazniciach, ktore som ja mal v projekte ukotvene aj k murom, aj ked tesari mi povedali, ze to nema vyznam robit. V pozdlznom smere jednoducho nema kde uhnut, ked sedi na styroch priamkach v dvoch roznych vyskovych urovniach a z obrazkov sa to neda posudit, ale krajne vonkajsie krokvy mam tesne pri obvodovych muroch (oni sa trochu zoschnu ja viem, takze toto az taky vyznam nema). Naviac u emkaca je este v strede dost vyrazny vikier, ktory taktiez meni tvar strechy a spevnuje v pozdlznom smere.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod WYSIWYG » Štv 19. Nov 2009 15:35:49

Fotky prasklin nie su k dispozicii?

Samozrejme, ze chapem, ze sa hned ponuka staticky problem, ale v zavislosti od velkosti (nielen sirka, ale aj hrubka, hlbka) su mozne aj ine alternativy.

1. Ten staticky problem - nielen od krovu, ale kedze je to v strede domu: trafili sa stavbari presne na vnutorne zaklady?
Vlastna skusenost - stavebny dozor na mojej stavbe vcas odhalil zaklad pod kominom posunuty do aleluja...
2. Nebude to len odflaknuta lozna skara - ci uz mnozstvom alebo kvalitou malty?
3. Alebo: ak su praskliny vlasocnicove - moze ist o chemicky problem, malovka vyriesi. Tiez som sa trochu zlakol pri malovani, ked sa mi po naneseni penetracneho nateru (adhezneho mostika) objavili na omietke vlasocnicove trhliny kopirujuce loznu skaru.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod Miro Ke » Štv 19. Nov 2009 15:52:32

vvv píše:Naco zavetrovat vaznicovu strechu v pozdlznom smere?

Pri klasickom rieseni su stlpiki v pozdlznom smere "zavetrene" pasikmi. A ja som si polozil otazku ci murivo bez venca je schopne to vystuzenie krovu zabezpecit a teda ci tie praskliny nevznikli ako dosledok prave toho, ale mozna ma pravdu wysiwig a nie je to nic vazne.
Prílohy
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Preco praskaju steny v nosnych prieckach?

Poslaťod MiroM » Pia 20. Nov 2009 9:16:30

mendo píše:Podla mna to dobre to vystihol Miro Ke. Ak je na fotkach krov v konecnej podobe pred pokladkou lat tak co spevnuje krokvy pozdlzne? Ked to porovnam s mojim projektom , ktory my staticka invidualne ratala tak pri sklone 35 st. a rozpone cca 8,8m mam navrhnute este plne debnenie, zavetrenie zavetrovacimi pasmi na hornej urovni krokiev ( neaky system DAD, este som neprisiel nato co to je :) ) a sikmimi doskami 150/20 na hornej urovni kliestin. Kliestiny musia byt po dlzke spojene hranlom 120x180x180mm á max. 600mm (toto je asi namiesto väznice). Krov je dimenzovany na hmotnost zatazenia 50kg/m2


Plne debnenie neplni nejaku rozhodujucu staticku funkciu. Ty mozes mat uplne iny typ strechy ako emkac. U emkaca ziadne zavetrovanie netreba. Zataz 50kg/m2 je velmi malo. Ved ked si zratas zatazenie pre najpriaznivejsiu snehovu oblast a zatazenie od vetra, je to ovela viacej.

Pri streche typu, aku ma emkac by mali byt kotvene vaznice vo venci a tym je zabezpecene , ze krov sa nebude pohybovat v smere stitov. Pohyb je vsak velmi maly, zavetrovanie sa pouziva skor pri hambalku, tam je vacsia pravdepodobnost horizontalnych pohybov, kedze ju nedrzia vaznice.

Tie praskliny budu podla mna sposobene kombinaciou zatazenia od vaznice a jej malym pohybom v horizontalnom smere. Praskliny sa mozu aj nemusia znova objavit, tazko to predpovedat.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Predchádzajúci

Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron