Riešenie kanalizačnej prípojky

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Pia 20. Nov 2009 8:28:18

laco910 píše:To MiroM-ako vyzera ta
Sada a kolko stoji,lebo ja sa potrebujem napojit na 300 mm korug.ruru ale na spodnu cast(lebo min.spad).

Sklada sa to z dvoch casti. Vonkajsi tesniaci golier - je to hruby tesniaci lem, osadza sa najskor do vykruzeneho priestoru. Vnutorny PVC medzikus, je vnom tesnenie na utesnenie zasunutej rury a naspodu to ma doraz, aby rura cez to neprepadla. Kupoval som to kdesi v Topolcanoch a stalo to vtedy cca 700Sk.

Tu je nieco podobne http://content.wavin.com/WAXSK.NSF/3392 ... n-situ.pdf
To na obrazku vsak bude drahsie, ta moja tvarovka nebola vykyvna.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod laco910 » Pia 20. Nov 2009 14:44:57

joko píše:Laco, zavolal by som toho vodára, nech to dopojí na faktúru, nech na to dá záruku, a nech nesie zodpovednosť, ak to tak spravil. Aj ja by som Ti od počítača mohol napísať že Ti to vdá, že to napoj, však mne o nič neide :dash . Ako som písal podstivo premerať, a podľa výsledkov hľadať riešenie, ktorá dlhodobo obstojí. ˇUtecha, že dnes si druhý v rade, o desať rokov už pravdou nemusí biť. :drink


Partiu murarov som po dokonceni prizemia uz nezavolal a pokracoval sam a ten vodar patril k nim,takze tito uz u mna robit nebudu,takze pomali sa musim zmierit s tou precerpavackou-viete mi dat nejake info co potrebujem a priblizne naklady,dakujem.
laco910
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Str 04. Mar 2009 19:32:20
Bydlisko: šaľa
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod Miro Ke » Pia 20. Nov 2009 16:08:41

laco a neda sa ist s rurou vysie aj ked nie v nezamrzavej hlbke a povedzme ju zateplit???. Mozna je to blbost tak len taka uvaha
Naposledy upravil Miro Ke dňa Pia 20. Nov 2009 16:09:46, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod laco910 » Sob 21. Nov 2009 21:07:07

s rúrou sa už nedá hýbať je v základoch a pod dekou a nad ňou poschodový dom :cry: a pri dome bude v hlbke cca20cm-kanalizácia nezamrzne
laco910
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Str 04. Mar 2009 19:32:20
Bydlisko: šaľa
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Ned 22. Nov 2009 16:33:27

Miro Ke píše:laco a neda sa ist s rurou vysie aj ked nie v nezamrzavej hlbke a povedzme ju zateplit???. Mozna je to blbost tak len taka uvaha

Laco Predpokladám , že stavbu máš na svahu pod kanalizáciou, ak máš vývod v -20cm a si už pod obecnou kanalizáciou. Je to škoda že to musíš riešiť po hrubej stavbe a nie pred. Inak ja by som určite išiel pod - 50, aj keď "kanalizácia nezamrzá" čo si myslíš Ty a ešte niekto, lebo kanalizácia pri -20 stC a v hlbke -20cm by som tak presvedčený nebol. Ak dáš prečerpávačku, tak určite choď nižšie. Dám sem niektoré linky na prečerpávačky, no uvažuj s modelmi, ktoré sú vrátane WC a pre RD.

http://www.ebara.sk/index.php?stranka=p ... avacie#top
http://www.vodoshop.sk/cerpadla/ponorne ... kalove.htm
http://www.empiria-shop.sk/katalog/prod ... page_id=98
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod jaseco » Ned 22. Nov 2009 23:20:22

joko píše:
Miro Ke píše:laco a neda sa ist s rurou vysie aj ked nie v nezamrzavej hlbke a povedzme ju zateplit???. Mozna je to blbost tak len taka uvaha

Laco Predpokladám , že stavbu máš na svahu pod kanalizáciou, ak máš vývod v -20cm a si už pod obecnou kanalizáciou. Je to škoda že to musíš riešiť po hrubej stavbe a nie pred. Inak ja by som určite išiel pod - 50, aj keď "kanalizácia nezamrzá" čo si myslíš Ty a ešte niekto, lebo kanalizácia pri -20 stC a v hlbke -20cm by som tak presvedčený nebol. Ak dáš prečerpávačku, tak určite choď nižšie. Dám sem niektoré linky na prečerpávačky, no uvažuj s modelmi, ktoré sú vrátane WC a pre RD.

http://www.ebara.sk/index.php?stranka=p ... avacie#top
http://www.vodoshop.sk/cerpadla/ponorne ... kalove.htm
http://www.empiria-shop.sk/katalog/prod ... page_id=98


Joko mal by som na Teba otazku. Mam k dispozicii pozemok, ktory sa od cesty zvazuje. Existuje ina moznost ako precerpavacka? Nie je vyhodnejsie riesit cisticku - co sa tyka nakladovosti a udrzby?
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Pon 23. Nov 2009 8:55:13

jaseco píše:
Joko mal by som na Teba otazku. Mam k dispozicii pozemok, ktory sa od cesty zvazuje. Existuje ina moznost ako precerpavacka? Nie je vyhodnejsie riesit cisticku - co sa tyka nakladovosti a udrzby?

Nie som sice joko, ale skusim odpovedat :D
Pokial je k dispozicii obecna kanalizacia na hranici pozemku, tak legislativa,resp. obec vylucuje pouzitie domovej COVky. Pouzitie COV je mozne len v specifickych pripadoch (neviem v akych, mozno nejake extremne prevysenie a pod.). Kamarat mal pozemok nizsie cca o 1,5m oproti obecnej kanalizacii, uvazoval o COV, zial nepochodil. Ma precerpavacku.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod Miro Ke » Pon 23. Nov 2009 9:05:07

Zaujimalo by ma v pripade precerpavacky, ako sa riesi problem jej vypadku, napriklad v piatok vecer to cele vypadne a mozna oprava bude az v pondelkok poobede, pricom doma je povedzme 5 clenna rodina. Pytam sa na to pretoze znamy funguju na tlakovej kanalizacii a obcas sa stane ze to cerpadlo vypadne, oni maju ale rezervu v podobe povodnej zumpy.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Pon 23. Nov 2009 9:28:37

Miro Ke píše:Zaujimalo by ma v pripade precerpavacky, ako sa riesi problem jej vypadku, napriklad v piatok vecer to cele vypadne a mozna oprava bude az v pondelkok poobede, pricom doma je povedzme 5 clenna rodina. Pytam sa na to pretoze znamy funguju na tlakovej kanalizacii a obcas sa stane ze to cerpadlo vypadne, oni maju ale rezervu v podobe povodnej zumpy.


Myslis akoze aj obecna kanalizacia ked je tlakova? Nezostava nic ine, len dostatocna dimenzacia nadrze(zumpy). V pripade domovej precerpavacky je nadrz nutna tak, ci tak, otazka zostava len jej objem, teda financie ktore si ochotny do nej investovat vzhladom na mozny vypadok. Ale pochybujem, ze moze nastat taky dlhy vypadok, VaK robia udrzbu aj cez vikendy.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod Miro Ke » Pon 23. Nov 2009 10:42:12

.
MiroM píše:Myslis akoze aj obecna kanalizacia ked je tlakova?
ano aj obecna je tlakova, ja som sa na to pytal preto, lebo zo zvedavosti som si pozrel odkazy podla Joka a tie precerpavacky bud boli bez rezervy alebo mali nadrz ale teda podla mna dost s malym objemom.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Pon 23. Nov 2009 19:45:31

Najprv pre Jeseco: Pokiaľ si pod obecnou kanalizáciou, tak veľa na výber nemáš. Ak by si presadil ČOV, alebo to spravil na čierno, tak tie jednorázové náklady (odhadujem na cca 2000 - 2500Eur pri kvalitnej ČOv) sú porovnateľné na vstupné náklady pre prečerpávačku. Ide o problám čo MiroM písal, že Ti to asi neodsúhlasia.
Pre Miro Ke: Ja som dával linky na predajcov, ako vzor, a tam máš aj ponorné kalové čerpadlá, ktoré dáš do hocijakej nádrže, a plavákovým ventilom si sama reguluje svoju funkciu. Iné modely majú nádrž, tie osadíš napr. do suterénu a nepotrebuješ žiadnu inú nádrž. Tam však výpadok el. prípadne porucha čerpadla sa rovná okamžite odstaviť vodu, aby si nezahltil kanalizáciu po obývačku.
Jaseco má problém že je cca 50 cm pod potrebnou výškou, a iba on sám sa môže rozhodnúť do ktorej verzie ide. Či dá nádrž o objeme cca 2 m2 , a iba čerpadlo s plavákovým spínačom, alebo dá komplet prečerpávačku do šachtičky lebo kanál má už pod dekou je to iba na ňom. Určite mu odporúčam, aby si hľadal rozumy aj od iných, aby nemal iba odo mňa, lebo aj ja sa môžem mýliť, osobne som jeho dom nevidel, a možno iný mu dokáže dať lepšiu radu. Podľa jeho popisu ale ak má vyústenie 20 cm pod terénom a odtiať na 18 m má 0-vý spád lebo musí trafiť aspoň do polovice priemeru obecnej kanalizácie, tak tá prečerpávačka je tam opodstatnená. Samozrejme ale vtedy už bez šachty a spätnej klapky, ako bola postavená prvá otázka.
Znovu opakujem pre ostatných aby sa poučili aj na tomto príklade, že "uver, ale over" , plánuj a meraj.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod jaseco » Pon 23. Nov 2009 22:30:32

joko píše:Najprv pre Jeseco: Pokiaľ si pod obecnou kanalizáciou, tak veľa na výber nemáš. Ak by si presadil ČOV, alebo to spravil na čierno, tak tie jednorázové náklady (odhadujem na cca 2000 - 2500Eur pri kvalitnej ČOv) sú porovnateľné na vstupné náklady pre prečerpávačku. Ide o problám čo MiroM písal, že Ti to asi neodsúhlasia.
Pre Miro Ke: Ja som dával linky na predajcov, ako vzor, a tam máš aj ponorné kalové čerpadlá, ktoré dáš do hocijakej nádrže, a plavákovým ventilom si sama reguluje svoju funkciu. Iné modely majú nádrž, tie osadíš napr. do suterénu a nepotrebuješ žiadnu inú nádrž. Tam však výpadok el. prípadne porucha čerpadla sa rovná okamžite odstaviť vodu, aby si nezahltil kanalizáciu po obývačku.
Jaseco [laco910] má problém že je cca 50 cm pod potrebnou výškou, a iba on sám sa môže rozhodnúť do ktorej verzie ide. Či dá nádrž o objeme cca 2 m2 , a iba čerpadlo s plavákovým spínačom, alebo dá komplet prečerpávačku do šachtičky lebo kanál má už pod dekou je to iba na ňom. Určite mu odporúčam, aby si hľadal rozumy aj od iných, aby nemal iba odo mňa, lebo aj ja sa môžem mýliť, osobne som jeho dom nevidel, a možno iný mu dokáže dať lepšiu radu. Podľa jeho popisu ale ak má vyústenie 20 cm pod terénom a odtiať na 18 m má 0-vý spád lebo musí trafiť aspoň do polovice priemeru obecnej kanalizácie, tak tá prečerpávačka je tam opodstatnená. Samozrejme ale vtedy už bez šachty a spätnej klapky, ako bola postavená prvá otázka.
Znovu opakujem pre ostatných aby sa poučili aj na tomto príklade, že "uver, ale over" , plánuj a meraj.


Ďakujem MiroM a Joko za nazor. Myslim ze ta druha cast prispevku patri lacovi910.

U nas v dedine ta kanalizacia este nie je, ale je v plane uz takych 20 rokov. Na pozemok sa divam z hladiska keby tam uz bola a ako by som to riesil, na niektorych miestach v dedine je uz potiahnuta a sluzi iba na odvod dazdovej vody.

Dufam teda za ak budem stavat, tak ta kanalizacia este nebude, lebo COV sa mi zda lepsie riesenie - vidim tam menej kur*ito*
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod laco910 » Uto 24. Nov 2009 21:25:44

To Joko: Ďakujem za rady ,ešte by som mal poslednú možnosť pred prečerpávačkou, neviem či je to reálne,prikladám obrázok modrou farbou je reálny stav odpadu pod dekou(v základoch) a ružovou možnosť vyviesť odpad cez obvodovú stenu a ťahať kanalizáciu popri stene-získal by som asi 35-40cm na spád(v pohode do stredu obecného kanála), dajme tomu že by som 125rúru zasekal 5cm do steny,ktorá bude zateplená 15cm EPS-dalo by sa to?
Prílohy
laco910
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Str 04. Mar 2009 19:32:20
Bydlisko: šaľa
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Uto 24. Nov 2009 21:52:29

Laco, strašne rád by som Ti povedal že ano, ale nerád by som Ti dával falošné nádeje. Nevidel som tvoju stavbu takže radím na základe Tvojich informácii.
Písal si, že kanalizácia Ti opúšťa stavbu v hlbke -20cm. Vtedy som Ti písal, že by som radšej išiel na -50cm.
Ak prípoje dáš do steny - čo by bolo isté riešenie- dostaneš sa k tomu istému problému, že ak opustíš stavbu tak budeš nad terénom. Ak sa mýlim tak ma oprav a ja zareagujem. Zisk by bol iba vtedy, ak by si tým skrátil trasu, ale tu to asi nie je ten prípad.
Ak by sme nebrali do úvahy mrazy iba gravitáciu a funkčnosť, tak mne vychádza, že pri dome by si mal biť + 10 voči nule. Tvoje riešenie by malo opodtatnenie, ak by si prihrnul kanalizáciu, a terén dal na +20, aspoň v priestoroch kanalizácie, a vyriešil hydroizolácie vyplývajúce z dôsledku dvíhania terénu. Netuším , či je to reálne no nič múdrejšie ma nenapadá. Skús dať, ak máš ešte nejaké nové info, no na základe dostupných informácii Ti nič lepšie neviem poradiť. :cry:
Iba doplním, že sme riešili mierne podobný problém, kde vychádzalo "iba 1%" spádu. Kanalizáciu sme ukladaly s majiteľom, výšky sme merali laserom, natlkali každých 5 metrov kolíky k potrubiu ,a na ne laserom nanášali presné výšky v danom mieste. Dôkladne ukladali rúru do štrku a obsypali. A aj tak som dával záruku na prácu a nie na funkčnosť. Tam sme mali 57 cm výškový rozdiel na 54 metroch dlžky. Výsledok zistíme až o rok.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod laco910 » Uto 24. Nov 2009 22:56:00

kanalizácia vychádza z domu asi 40cm pod dekou(20cm pod plánovaným terénom)-podla foto-po tom prerobení by vychadzala nad dekou resp. vo výške deky,takže bol by spád 40cm na 20m
Prílohy
laco910
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Str 04. Mar 2009 19:32:20
Bydlisko: šaľa
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron