Riešenie kanalizačnej prípojky

Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod kleine » Pia 23. Okt 2009 19:49:29

Riešim pripojenie RD na obecnú kanalizáciu. Je to najvhodnejšie riešenie napojenia alebo by bolo lepšie postupne (trebárs 45° kolenami) to svahovať až k potrubiu verejnej kanalizácie ?
Prílohy
kleine
 
Príspevky: 106
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 11. Dec 2008 18:51:13
Bydlisko: Kúty
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod deko » Pia 23. Okt 2009 20:11:55

my uz viac ako rok vypustame nase splasky do obecnej (povodne bola zumpa). pod wc mam 110 trubku kolmo dole asi meter. potom je asi 20 metrov v spade 1,5 cm (160 rury) a do obecnej kanalizacie je skok asi pol metra kolmo dole. zatial vsetko je v pohode (klop klop na drevo)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod kleine » Sob 24. Okt 2009 12:33:23

... jediný problém môže asi nastať v tom, že tá zvislá časť mojej prípojky časom asi bude sadať, až kým nesadne na dno tej verejnej kanalizácie ( a bude problém ). Asi bude najlepšie namontovať 2 - 3 opase na tú zvislú rúry a vytvorí tak kotvy v zemine.
kleine
 
Príspevky: 106
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 11. Dec 2008 18:51:13
Bydlisko: Kúty
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod vvv » Sob 24. Okt 2009 21:22:34

Myslim, ze pripojenie do verejnej kanalizacie moze urobit len vlastnik kanalizacie, pripadne nim odobrena organizacia, alebo osoba. Ak sa dobre pamatam, tak to pripojenie sa realizuje nie kolmo zvrchu, ale pod 45 stupnovym uhlom zhora, takto treba prisposobit trasu kanalizacie.

S týmto príspevkom autora vvv súhlasil
joko
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod kleine » Ned 25. Okt 2009 8:42:56

Tu niesu nejaké obecné predpisy ako správne realizovať prípojku k obecnej kanalizácií. Len keď bude hotová, mám zavolať jedného pána zodpovedného na OcÚ za odpadové hospodárstvo, ktorý to príde skontrolovať a hotovo. V mojom prípade v tej vodorovnej časti prípojky dodržím sklon 2 cm na meter dĺžky a zvislá časť je už len šup dole. Mám obavy že pri 45° uhle by mohlo riedke odtiecť a husté by zostalo ... A to moje riešenie má ešte jednu výhodu: množstvo vykopanej zeminy :) Pri 45° sklone by som sa nakopal oveľa viacej.
kleine
 
Príspevky: 106
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 11. Dec 2008 18:51:13
Bydlisko: Kúty
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod bigben » Ned 25. Okt 2009 10:18:36

kleine píše:... jediný problém môže asi nastať v tom, že tá zvislá časť mojej prípojky časom asi bude sadať, až kým nesadne na dno tej verejnej kanalizácie ( a bude problém ). Asi bude najlepšie namontovať 2 - 3 opase na tú zvislú rúry a vytvorí tak kotvy v zemine.

S týmto súhlasím, môže to sadať až na dno verejnej kanalizácie a potom bude tej vykopanej zeminy 2x viac :P Ja by som to riešil nie opásaním na 2-3 miestach, ale tú stupačku smerom dolu by som pustil mimo kanalizáciu cca 30 cm na pevný podklad a potom ležato do kanalizácie. Pribudli by dve kolená 87°. Ja som takto pripojený 6 rokov a o.k. Ale je fakt že nemáme tú stupačku a spád 2% od domu nám vyšiel priamo na vrch kanalizácie pomocou toho 87° kolena.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod vvv » Ned 25. Okt 2009 17:11:59

kleine píše: Mám obavy že pri 45° uhle by mohlo riedke odtiecť a husté by zostalo ... A to moje riešenie má ešte jednu výhodu: množstvo vykopanej zeminy :) Pri 45° sklone by som sa nakopal oveľa viacej.



Samozrejme myslel som len napojenie na kanal 45 stupnovym uhlom. Trasu viest normalne standardnym spadom a potom kaskadou zist dole, aby sa dalo takto napojit na kanalizacny zberac.

S týmto príspevkom autora vvv súhlasil
joko
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Ned 25. Okt 2009 19:40:48

Moja rada na základe obrázku: hneď po opustení stavby spraviť etáž smerom dole do hlbky cca 60 cm. tzn. 45st. dole, 35 cm rúry a znovu 45st do vodorovna. 50 cm pred ob. kanálom spustiť rúru cez 2x45st kolená dole, a ako písal vvv 1x 45 st do boku a do kanála pod 45 st.
Čo sa týka zanárania rúry do kanála, ak bude ležať 5 m tak predsa nemôže klasať. musela by sa rúra rozpojiť aby zvyslá časť mohla klesať a to je predsa "kaleráb".
Čo ja viem o napájaní do obecnej kanalizácie: prípojka - teda jedno koleno do hornej tretiny kanála pod uhlom 45 stupňov sa musí zabetonovať do obecnej kanalizácie, kvalitným betónom zaliať a z vnútornej strany vyhladiť. /samozrejme nakoľko sa dá/. Tento spoj by mala poverená osoba prekontrolovať. Ak to schváli, tak do toho kolena dopojíš kanalizačnú prípojku.
Samozrejme ak UJO v obci Ti to podpíše, tak je to na jeho triko, ak sa obecná kanalizácia upchá, no na Tvoje náklady tú poruchu odtránia. /pozri zákon o sieťových odvetviach. Zákon 442/2002 zb.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod deko » Ned 25. Okt 2009 20:49:35

joko kazda obec ma ine pravidla. napr. u nas su radi ze niekto sa chce pripojit a nevypusta splasky za humno. specialne som sa pytal na urade - u nas nie su absolutne ziadne obmedzenia ani poziadavky. stacilo moju ruru zasunut do obecneho zberaca. bodka. nic viac. pred pripajanim som starostovi povedal ze mam vykopany rigol, idu mi pretlacit trubku popod cestu. povedal ok a ze mu mam povedat, ked to bude hotove. na druhy den som prisiel, povedal ze je to hotove, vypisal papier ze nase splasky uz idu do obecnej kanalizacie a ze tam nebudem vypustat dazdovu vodu, podpisal a bodka...

teraz som si spomenul, ze na tom obecnom potrubi nebolo klasicke 90 stupnove tecko, ale 45 stupnove. zberac na ulici ma 3 roky a je postaveny z KG rur s priemerom 160 (ale netvrdim ze dalej sa nerozsiruje - som na konci ulice).
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod MiroM » Pon 26. Okt 2009 9:24:06

kleine píše:... jediný problém môže asi nastať v tom, že tá zvislá časť mojej prípojky časom asi bude sadať, až kým nesadne na dno tej verejnej kanalizácie ( a bude problém ). Asi bude najlepšie namontovať 2 - 3 opase na tú zvislú rúry a vytvorí tak kotvy v zemine.


Nemas v obecnej kanalizacii pripravenu odbocku(ja som tiez nemal)? Ak nie, tak pouzi taku pripojovaciu sadu s velkym gumovym limcom a vnutornou PVC tvarovkou, ktora ma doraz pre ruru. Takze nehrozi, ze tvoja rura sadne na dno rury obecnej kanalizacie, ten doraz ju podrzi.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasili - 2
jan45, joko
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Pon 26. Okt 2009 11:44:13

Deko , všetko beriem a nespochybňujem. Všade je to inak. Ide iba o to, že dnešný Starosta o pól roka už tam nemusí byť, a ten druhý už tak nemusí rozmýšlať. Že on nepozná zákon je mi to tiež normálne, prečo by to aj študoval, no neznalosť zákona z jeho strany Teba neospravedlňuje. A Teraz nepíšem konkrétne o tebe , lebo zákon aj fórum platí na celé Slovensko.
Ak už je nachystaná prípojka odbočka na obecnej kanalizácii, tak všetky tieto problémy odpadnú, lebo tam je to jasné,že to napojíš do pripravenej tvarovky. Problém začína iba vtedy, ak na ulici je betónový kanál, bez odbočky, prípadne vo väčšom meste, kde už to nespravuje starosta ale vodárne, a tam je to už iná káva. A ak je ten spomínaný kanál v hlbke 3,5 metra, tak ako jeden respondent má z tohoto fóra, tak na 10 m dlhú prípojku je cenová ponuka 10 000 Eur (teda 300 starých litrov.), rozkopávka ulice, atd, atd. ...
Záverom, ak je kanál z KG rúr, tak tam je to malina, ak je to betón tak tam to chce prípravu a šikovného majstra, a súhlas majiteľa či správcu kanalizácie. Prípadné následky však väčšinou znáša zhotoviteľ prípojky.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod laco910 » Str 18. Nov 2009 14:31:14

MiroM píše:
kleine píše:... jediný problém môže asi nastať v tom, že tá zvislá časť mojej prípojky časom asi bude sadať, až kým nesadne na dno tej verejnej kanalizácie ( a bude problém ). Asi bude najlepšie namontovať 2 - 3 opase na tú zvislú rúry a vytvorí tak kotvy v zemine.


Nemas v obecnej kanalizacii pripravenu odbocku(ja som tiez nemal)? Ak nie, tak pouzi taku pripojovaciu sadu s velkym gumovym limcom a vnutornou PVC tvarovkou, ktora ma doraz pre ruru. Takze nehrozi, ze tvoja rura sadne na dno rury obecnej kanalizacie, ten doraz ju podrzi.


To MiroM-ako vyzera ta
Sada a kolko stoji,lebo ja sa potrebujem napojit na 300 mm korug.ruru ale na spodnu cast(lebo min.spad).
laco910
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Str 04. Mar 2009 19:32:20
Bydlisko: šaľa
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Str 18. Nov 2009 20:51:10

laco910 píše:
To MiroM-ako vyzera ta
Sada a kolko stoji,lebo ja sa potrebujem napojit na 300 mm korug.ruru ale na spodnu cast(lebo min.spad).


Samozrejme, na svojom robíš čo chceš, no na obecnom už nie, ale ja sa pýtam, či sa nebojíš, že Ťa obecná kanalizácia vytopí, ak sa do nej napojíš v spodnej časti, a ak ťa aj nevytopí, tak počítaj s tým, že ak sa Tvoja prípojka pravidelne nevyčistí a bude tam stáť voda, tak skôr či neskôr sa ti zanesie. Jedine sa čudujem, že riešiš problém týmto štýlom, a nepostavil si dom o 20 cm vyššie, aby si prípojku mal tak ako to má biť. Takáto prípojka nič dobrého neveští. :nie: :nie: :cry:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod laco910 » Str 18. Nov 2009 22:08:45

keď vodár minulí rok robil kanalizáciu v základoch tak pozeral hlbku kanalizácie v šachte pred vedlajšim domom a tvrdil že to "vydá", to je v pohode a keď som to teraz vykopal ... taky malý argument -moja prípojka by bola predposledná , za mnou je už len jeden dom
laco910
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Str 04. Mar 2009 19:32:20
Bydlisko: šaľa
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Riešenie kanalizačnej prípojky

Poslaťod joko » Štv 19. Nov 2009 21:26:56

Laco, zavolal by som toho vodára, nech to dopojí na faktúru, nech na to dá záruku, a nech nesie zodpovednosť, ak to tak spravil. Aj ja by som Ti od počítača mohol napísať že Ti to vdá, že to napoj, však mne o nič neide :dash . Ako som písal podstivo premerať, a podľa výsledkov hľadať riešenie, ktorá dlhodobo obstojí. ˇUtecha, že dnes si druhý v rade, o desať rokov už pravdou nemusí biť. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron