Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod Jookie » Štv 05. Nov 2009 20:19:04

Zdar,

chystam sa namontovat dve svetla v podkrovi (na povale), ktore sa bude vyuzivat len ako ulozny priestor. Svetla tam dam nejake take akoze odolnejsie, o vyzor sa nejedna, napr. take nieco:
http://www.hagard.sk/buxus/images/products/3902683.jpg
http://www.hagard.sk/buxus/images/products/260140.jpg

Jedna mala dilema je, ci ich mam pripevnit skrutkami o krov, aby svietili viac smerom dole, alebo ich upevnit na steny. Mozno rozumnejsie by bolo aby svietili viac smerom dole ako do stran, aby sa predislo zbytocnemu svieteniu do oci.

Problem skor vidim vo vhodnom vypinaci a tym aj zaroven v jeho umiestneni. Schodiky do tejto povaly nemam pri stene, takze po vylezeni hore by som nezapol svetlo vypinacom na stene, a tak zvazujem bud k tomu vypinacu pridat este aj PIR senzor aby sa mi svetlo zaplo uz pri vykuknuti na povalu, alebo zvazujem nad vypinacom so 'splachovacom' - zapina sa potiahnutim sa snurku ;) Vypinat a zapinat so spodnej izby to nechcem, aby sa ni nestalo, ze to tam ostane par dni zbytocne svietit.

Mate nejake navrhy ako to vhodne urobit?
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat




Re: Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod deko » Štv 05. Nov 2009 20:53:43

mas tam vyklapacie schodiky? v tom pripade na ich zadnu stranu (pri vystupe ju mas za chrbtom) namontuj nadomietkovy vypinac a mas vymalovane. a nebude ti ani zavadzat. aj tak ale hrozi, ze sa tam bude par dni svietit (pri zostupe zabudnes zhasnut). to by nehrozilo iba v pripade, ze by si tam dal dotykovy vypinac (podobny princip aky sa pouziva napr. vo vytahoch) - pri vyklapani schodov ti zapne svetlo a pri zaklapani ho vypne. potrebujes ale aj letovacku - musi tam byt tranzistor a relatko, ktore zopne svetlo pri preruseni kontrolneho obvodu.. existuju aj priemyselne spinace, ktore v sebe maju elektroniku. ich cena ale nebude prave nizka...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod Jookie » Štv 05. Nov 2009 23:43:19

To automaticke riesenie sa mi az tak nepozdava, i ked by to nebol taky problem nieco take vyrobit. To umiestnenie vypinaca 'za chrbat' pri vyleze si myslel kde? Cervene ci fialove miesto?

schodiky_a_vypinac.PNG
schodiky_a_vypinac.PNG (6.83 KiB) Zobrazené 1975 krát
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod MartinH » Štv 05. Nov 2009 23:54:56

Jookie píše:Jedna mala dilema je, ci ich mam pripevnit skrutkami o krov, aby svietili viac smerom dole, alebo ich upevnit na steny

Pred kúpou odporúčam preštudovať návod. Svietidlá môžu mať niektoré polohy zakázané.

Vypínač by som dal už do miestnosti so schodami, keď niečo ponesiete, nech už je svetlo zapnuté. Mal by mať signalizačnú kontrolku, aby "sa nezabudlo" zhasnúť.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod deko » Štv 05. Nov 2009 23:59:55

mal som na mysli fialove miesto - do cerveneho by si mohol zakopnut a vypinac by tam zavadzal.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod Jookie » Pia 06. Nov 2009 8:14:22

Deko, tiez nie zle, pozriem ci to tam rozumne vojde.

MartinH, zapinanie zo spodnej miestnosti som pri ukladani kablov zamietol a teraz tam uz tazko dorobim - nie je tam kabel ;) To 'bochnikove' svetlo je mozne montovat aj na strop aj na stenu, tie mensie tam nic o polohe montaze uvedene nemali.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod MartinH » Pia 06. Nov 2009 9:02:09

Jookie píše:tie mensie tam nic o polohe montaze uvedene nemali.

OK. Tu je priklad lampy, ktora to ma.
Prílohy
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Svetlo v podkrovi (na povale) - aky vypinac?

Poslaťod Jookie » Pia 06. Nov 2009 9:31:56

MartinH, presne tak vyzeraju tie mensie svetla, u ktorych nebolo na nete uvedene ako mozu ist ;) Takze tato na strop nie.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron