redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod deko » Štv 05. Nov 2009 15:46:05

JOKO: mimochodom, redukcak sa zaraduje za spatnu klapku alebo pred nu? a spatna klapka ma byt pred vodarenskym meracom alebo za nim?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: Páková vodovodná batéria hluk

Poslaťod joko » Štv 05. Nov 2009 16:24:35

To Deko. Spätná klapka nie je na klasickej vodovodnej prípojke, tak ako tam nieje ani redukčný ventil. V žiadnom prípade nasmie biť pred meračom, po čase by si sa k tomu nedostal, jedine, ak by si sa odstavil na ulici. Merač patrí do vodomernej šachty , a to cca do 2 metre od hranie pozemku. A tam iba vodomer, dva ventily , ten druhý s vypúšťákom. Takto je štandard. Priamo v objekte ja odporúčam poradie:
-najprv guľový ventil na odstavenie objektu, aby si pokaždé nemusel vliezť do šachty, ( zatiaľ najlepší z Nás tam ide dávať Elektromagnetický ventil napojený na Alarm, ktorá vodu zatvorý , ak ja aktivovaný alarm a otvorí, ak sa alarm deaktivuje. Teda voda nepraskne a nevytečie, ak nie si doma. Cena bajočko 80 Eur za ventil a pohon , ovládanie je na majiteľovi. Montoval som už aj na vypínač k pračke pod vaňu, kde majiteľ nechcel v kúpeľni priznať hadice od pračky :ano:
-ak chceš tam dať nejaké filtre,
- ak chceš tam dať spätnú klapku, no to iba v prípade, ak by prišlo do úvahy niekedy prepojenie vody so studňou, inak je zbytočné, :?: :oops:
- redukčný ventil na ustálenie tlaku , to však vrelo odporúčam každému, možno aj s filtrom a s preplachom a výpusťou priamo z filtra, ušetrí batérie a kartuše od hrdze z ulice(stredné triedy od Honeywell) :ano: :ano:
- ak náhodou filter alebo redukčný ventil nedude na šróbenie, tak jedno kúrenárske mosadzné šróbenie , aby sa dalo v prípade potreby rozobrať a vymeniť potrebnú súčiastku.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Páková vodovodná batéria hluk

Poslaťod deko » Štv 05. Nov 2009 16:36:26

joko: nie je nahodou v nejakej norme zakotvene, ze na vstupe rozvodov pitnej vody do domu musi byt spatna klapka? lebo mam pocit ze norma hovori o povinnosti (ale je to len moj pocit).

ale k veci. samozrejme ze pred merac nesmie ist nic :) to by vodari velmi rychlo zacali pindat a skoncilo by to s peknou pokutou...

islo mi o to, ci moze byt v pivnici (teda nie vo vodovodnej sachte) zostava:

vstup - gulak - spatna klapka - redukcny ventil - filter/filtre - gulak - potrubie do domu.

alebo ci to musi byt:

vstup - gulak - redukcny ventil - spatna klapka - filter/filtre - gulak - potrubie do domu.

kedze sme odisli od povodnej temy, po jokovej odpovedi toto vlakno rozdelim.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Páková vodovodná batéria hluk

Poslaťod joko » Štv 05. Nov 2009 17:05:03

Deko, podľa mojích vedomostí, vodovodná prípojka končí vodomerom, a tam spätná klapka nepatrí. Zákon vyslovene zakazuje spájať iné zdroje do obecného vodovodu. Tým, že tam iný zdroj nieje, tak klapka tam nie je opodstatnená. Klapku dávam z vlastnej iniciatívy, kde by teoreticky mohlo dôjsť ku spojeniu dvoch zdrojov, teda plus studňa. Toto legislatíva nepripúšťa, teda nerieši. Do svojho systému však montuješ čo chceš. ( legislatíva Zákon o sieťových odvetviach)
Poradie: ako prvý gulák, aby si to za gulákom mohol rozobrať. Poradie redukčák - klapka je nepodstatná, lebo sú nezávyslé na sebe , takže tu by som bral do úvahy priestorové dispozície aby redukčák, keďže je väčší, menej zavadzal. Do úvahy berieš druhý gulák, čo ja by som tam neodporúčal, nevidím dôvod. Ak dáš filter, resp redukčák s filtrom, kde je aj vypúšťací ventil, tak druhý gulák je úplne zbytočný, ale aj bez vypúšťacieho ventilu to považujem za zbytočné. Pre mňa sú to zle zainvestované peniaze, práca navyše, spojov navyše a potencionálny zdroj opravy. Tie filtre s preplachom čistíš pod tlakom teda preplachuješ tlakom vody a nepotrebujes druhý ventil. Ten by bol potrebný, ak by si dal velký filter, kde sa plexisklo demontuje, no to by si mal mať tiež bez tlaku, čo niekde potrebuješ odpustiť . Tieto prípojky ja riešim operatívne priamo na požiadavky investora. Takže ja odporúčam iba jeden gulák resp. ten elektromagnetický ventil ako nová generácia alebo level navyše. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Páková vodovodná batéria hluk

Poslaťod Henry » Štv 05. Nov 2009 19:23:55

Prepáčte za totálny OT.

Vo vodomernej šachte sa mi stále zdržiavala voda, aj pri dlhodobom suchom počasí. Po jej odčerpaní som zistil som slabý únik z diery okolo prívodného oceľového potrubia od cesty. To potrubie je už značne hrdzavé a dá sa s ním ľahko hýbať. Žiadal som obec, ako majiteľa a správcu vodovodu o opravu. Dali si podmienku, aby som pred ich príchodom odčerpal z šachty vodu, čo som im splnil.
Na obhliadku prišli aj vodári a zistili, že je to neštandardné zapojenie, pretože obecný vodovod a prípojka k môjmu domu sú z plastu, len asi 30cm pred vstupom do vodomernej šachty je prechod z plastového na oceľové potrubie. Šróbenie na tom spoji bolo uvoľnené, tak to skúsili dotiahnuť zo strany vodomera, čo sa im aj podarilo a zdanlivo únik zastavili. Moc zaťahovať nemohli, pretože nevideli predmetný spoj a plastová rúra v zemi pružila - hrozila by jej deformácia a poškodenie. Pre nich to bolo vyriešené, ale namietal som, že je to nespoľahlivé a hocikedy ten hrdzavý spoj môže znova povoliť.

Bolo mi povedané, že na mojom pozemku sa oni rýpať v zemi nemôžu, mám si sám odkopať z vonkajšej strany šachtu, kde je spoj trubiek a potom ich mám zavolať. Oni to poriadne zatiahnu, ale ak v tom čase nebude vidieť únik, volal by som ich tak zbytočne a musel by som výjazd zaplatiť. Prípadná výmena hrdzavého kusu potrubia aj so šróbenim je podľa nich zbytočná a ak chcem, vymenia to, ale len z môjho vrecka (aj keď je to medzi vodomerom a cestou).

Nie som si istý, či to je košér jednanie. Ak máte znalosti, poraďte ako mám postupovať.
Ďakujem a ešte raz sorry za OT.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Páková vodovodná batéria hluk

Poslaťod joko » Štv 05. Nov 2009 20:12:56

Odpoviem, no Deko slúbil, že z tejto témy odčlení vodovod od hlučnosti batérie.
Tá prípojka nieje štandardná, hlavne netuším dôvod použitia dvoch rúr. Prevdepodobne tam bola stará oceľová, a po čase tam dali RPe, čo napojili na starú pôvodnú oceľovú rúru od vodomeru. A vodárne konajú podľa zákona. Tvojou povinnosťou je spraviť prípojku, oni to natlakujú, dajú tam vodomer a stane sa to ich majetkom. Ak to chceš prerobiť, čo vrelo odporúčam, tak sa skús s nimy dohodnúť, že Ty to vykopeš, dáš ten kúsok novej rúry a spojku, a oni nech Ti namontujú nový vodomer. ( je pravdepodobné, že aj to Ti nechajú zaplatiť) Oceľové rúry majú životnosť 50 rokov. Sám sa rozhodni, či je čas ne jej odstránenie. S tým rýpaním je to tak, že ak oni budú rýpať, tak Ty im to zaplatíš.
Tu je legislatíva.
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/ ... _sk_pz.pdf

hľadaj §4, odst. 7, písm.c
Naposledy upravil joko dňa Štv 05. Nov 2009 20:49:38, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod deko » Štv 05. Nov 2009 20:19:16

joko ma pravdu, iba s jednym rozdielom. vsetky rury od odbocky na ulici su navzdy tvoje (okrem vodomera). takze ty sa o ne aj musis starat. a ak unika voda z potrubia pred vodomerom, vodari maju pravo odpojit ta na ulici (samozrejme ak to zistia).

takze ti neostava nic ine, ako poriadne zanadavat (odporucam aj pocas kopania - zvysuje to hladinu adrenalinu, cize aj vykonnost), vykopat ryhu az po odbocku na ulici, zavolat vodarom nech ti pridu odplombovat vodomer, vymenit rury a zas zaplombovat vodomer. ak to nie su hovada, tak za to nebudes platit.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!

S týmto príspevkom autora deko súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod esde » Štv 05. Nov 2009 20:56:15

Prikladam obrazok z knihy: Technicka zarizeni budov v praxi.
Prílohy
Naposledy upravil esde dňa Štv 05. Nov 2009 21:12:08, celkovo upravené 1
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod esde » Štv 05. Nov 2009 21:10:19

Osvedcilo sa mi pouzit najskor spatnu klapku a az nasledne uzatvaraci ventil, ktory ma na boku vypustak. Pri opacnom poradi sa blbo vypusta voda zo systemu.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod joko » Štv 05. Nov 2009 21:10:31

esde píše:Prikadam obrazok z knihy: Technicka zarizeni budov v praxi.

Esde, ďakujem za obrázok, je to ponaučenie aj pre mňa, no fyzicky so spätnou klapkou vo vodomernej šachte som sa nestretol. Možno je to náhoda, alebo som si to prehliadol . Ešte raz vďaka. Učíme sa celý život. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod deko » Štv 05. Nov 2009 21:15:04

hmm viem si predstavit, ako mi vodari zacnu nadavat ak by som cokolvek namontoval pred vodomer. vznika tak moznost, ze to odtial vymontujem (spojky RPe su rozoberatelne velmi jednoducho) a spravim by-pass vodomeru. ale mozno ani nie a este budu radi ze sa im vodomer menej kazi...

a zaujimalo by ma, co je ten "uklidnovaci kus"? diik
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod joko » Štv 05. Nov 2009 21:31:02

deko píše:hmm viem si predstavit, ako mi vodari zacnu nadavat ak by som cokolvek namontoval pred vodomer. vznika tak moznost, ze to odtial vymontujem (spojky RPe su rozoberatelne velmi jednoducho) a spravim by-pass vodomeru. ale mozno ani nie a este budu radi ze sa im vodomer menej kazi...

a zaujimalo by ma, co je ten "uklidnovaci kus"? diik

Obyčajne vodomer je o jednu dimenziu menší ako samotné potrubie. Hlavne pri väčších dimenziách, ale napr. aj v byte. Prípojka 3/4, vodomer iba 1/2" . Za redukciami dávajú kus rúry - tvarovku s prírubami, aby sa voda z redukcie ustálila, prestala točiť a tiekla plynule. To je ten ukludňovecí kus.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: redukcny ventil, spatna klapka, vodomer - ako rozmiestnit?

Poslaťod esde » Štv 05. Nov 2009 21:34:34

Ukludnovaci kus je sucast vodomeru, zvycajne kus mosadznej rurky, kuzeloviteho tvaru. Je to nutne preto aby nevznikali turbulencie, ktore by mohli ovplyvnit merac. Ak by ho nebolo, clonami v potrubi hned za vodomerom by sa dali robit s pocitadlom "divy".

Vsetko pred vodomerom je z hladiska stavebnika nedotknutelne. Za ukludnovacim kusom sa uz fantazii medze nekladu.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Páková vodovodná batéria hluk

Poslaťod mlaco » Štv 05. Nov 2009 21:58:03

joko píše:...Elektromagnetický ventil napojený na Alarm, ktorá vodu zatvorý , ak ja aktivovaný alarm a otvorí, ak sa alarm deaktivuje. Teda voda nepraskne a nevytečie, ak nie si doma. Cena bajočko 80 Eur za ventil a pohon...


T.j. nemoze mat pustenu pracku v nepritomnosti. A ani umyvacku riadu. Hm... to by vsak nemuselo vadit. Dokonca, vlastne, idealne by bolo aj elektrinu (okrem chladnicky a rury na pecenie, server..), v pripade aktivacie alarmu.

Ta rura na pecenie - tip od elektroprojektanta, aby zeny mohli piect a odbehnut pri tom do obchodu :ano:
Naposledy upravil mlaco dňa Štv 05. Nov 2009 22:01:32, celkovo upravené 2
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron