Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod W_l_ado » Pia 23. Okt 2009 15:10:41

ahojte,
mala otazka. Susedia vybudovali cestu a kanalizaciu, ja som ju nepotreboval a nechcel Teraz by sa zisla, tak im chcem za to zaplatit.
Co mam pripravit aky pravny dokument zmluva o dielo, ktore uz existuje, nejaké prehlasenie?
Chcem to mať zmluvne pre ďalšie generácie potvrdené, že som sa za výstavbu zaplatil.
Ďakujem
W.
W_l_ado
 




Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod PistaTT » Pia 23. Okt 2009 15:23:41

ta cesta a kanalizacia je vo vlastnictve susedov? alebo patri obci? komu patri pozemok, kadial IS vedu?
naco chces mat podchytene, ze si sa spolupodielal na vybudovani IS?
existuje nejaky dovod, preco by si tie uz existujuce (vybudovane susedmi) IS nemohol vyuzivat (teda napojit sa na tu kanalizaciu a pouzivat tu cestu)?
PistaTT
 
Príspevky: 143
Registrovaný: Štv 15. Jan 2009 21:46:17
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod deko » Pia 23. Okt 2009 15:24:56

kupno-predajna zmluva o predaji podielu. tu nechat potvrdit u notara a zaniest na kataster (jeden exemplar kazdemu kto tu zmluvu podpisuje, tusim dva kusy ostavaju na katastri).
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod W_l_ado » Pia 23. Okt 2009 15:37:56

je to viac menej otazka ferovosti voci susedom. Ziadne zapisy do katastra nepotrebujem. Oni to kompletne vybavili a a postavili pre svoje RD. ja tam mam len zahradu. Je to cesta vo vlastnictve majitelov zahrad a nie je teda obecna. Len dake jednoduche tlacivo, zlmluu hladam. Nechcem im davat peniaze len tak na ruku...
W_l_ado
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 23. Okt 2009 15:35:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod deko » Pia 23. Okt 2009 15:48:18

kazda zmena vo vlastnickych vztahoch viazucich sa k nehnutelnostiam MUSI byt zdokumentovana v katastri. a cesta nehnutelnostou nepochybne je...

tlacivo k tomu najdes dost tazko. sak normalne tam napis kto je predavajuci (vymenovat vsetkych doterajsich spoluvlastnikov - www.katasterportal.sk), kto je kupujuci (ty, ak mas aj manzelku a nemate rozdelene BSM tak aj ona), co sa predava (presne vyspecifikovany podiel v tvare zlomku a presne vyspecifikovany pozemok a presne vyspecifikovane prislusenstvo - kanalizacia a ine IS). samozrejme suma ktoru za to zaplatis a kedy nadobudne zmluva pravoplatnost (datum povolenia zapisu katastrom).

predavajuci sa zdanenia nemusia obavat - samozrejme ak tu nehnutelnost maju vo vlastnictve dlhsie ako 2* roky

* za tento udaj sa nezarucujem, nie som si uplne isty.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!

S týmto príspevkom autora deko súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod k+k » Pia 23. Okt 2009 16:30:41

skus mrknut sem, mozno tam najdes nieco co sa ti zide. http://www.vaza.sk/
alebo si daj vypracovat zmluvu pravnikom, potom ti to kataster priamo zozuje aj cez internet so zlavou :) https://www.katasterportal.sk/kapor/newNavrhNaVkladAction.do
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod W_l_ado » Pia 23. Okt 2009 18:57:28

Ďajujem za odpovede. Prehlasenie to asi nevyriesi, to sa pouziva podla www.vaza.sk v styku s uradmi.
Stale preferujete kataster ale tam moc nemam co zapisat. Spoluvlastnikom pozemku pod cestou som aj ja rovnako ako susedia co financovali polozenie dlazby.
Cesta nie je este skolaudovana, kolaudovat sa bude az ked aj ostatni susedia si dokoncia svoje casti. Potom sa to da celkovo skolaudovat. Skuste poradit daco jednoduche pre amatera. asi zmluva o dielo? Mozem ju uzavriet na dielo ktore uz je hotove? Tam uvedeim, ze oni bolio zhotovitelia aj za moju cast parcely a ze im uhradou na ich ucet vyrovnam naklady ktore mali s vytabou mojej casti. susedia su oproti mojej zahrede cez tu cestu co si postavili k domom.

dakujem este raz
W_l_ado
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 23. Okt 2009 15:35:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod Mich » Pia 23. Okt 2009 21:12:17

My sme to riesili zmluvou o zdruzeni. Neskor pristupovali dalsi. V nej si dohodnete co vas trapi. Doporucujem u notara alebo aspon nejakeho spolahliveho nezavisleho svedka.
Peniaze najlepsie poslat alebo vlozit na ucet. Osobne si myslim , ze oni take nieco urcite medzisebou maju.
Naposledy upravil Mich dňa Pia 23. Okt 2009 21:13:32, celkovo upravené 1
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod Miro Ke » Pon 26. Okt 2009 12:52:40

my fungujeme tiez nejako tak, a existuje evidencia nakladov a podielov ku ktorej ucastnik ma pravo nahliadnut, ale cele to ide bez zmluv
- ma to vyhodu pretoze niektore veci sa takto daju riesit lacnejsie
- ma to nevyhodu pretoze je niekedy problem dohodnut sa
Vo vasom pripade ak ide o neformalne zdruzenie jednotlivych podielnikov na ceste nepotrebujete ziadnu zmluvu a na mieste tych ludi by som ani ziadnu zmluvu nedaval.Uvedomte si ze niekomu ak tie peniaze dáte, take pri oficialnej platbe by dotycny to mal napriklad zaratat do dane z prijmu.Ak by u nas novy clovek chcel nieco tak tak samozrejme tiez by sa sme nakoniec dohodli, ale potom by som napriklad ja pozadoval nie skutocne naklady ale oficialne ceny za realizaciu. Povedzme plyn, ak som to zrealizoval 500 Sk/m ale oficialne ceny na kluc su 1500 sk/m potom by som pri poziadavke na zmluvu pozadoval cenu 1500 a nie 500. A ma to svoje opodstatnenie a verte viem o com hovorim. Ale pre vlastnu potrebu aby v pripade problemov ste mali doklad dajte cez ucet a ak je tam viac ludi a tie peniaze budu urcene len na vysporiadanie doterajsich nakladov bez dalsich investicii tak platbu rozdelte na jednotlivych spolumajitelov.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod vvv » Pon 26. Okt 2009 14:23:14

Ak mas podiel na predmetnej ceste, tak ziaden papier nepotrebujes, staci ak sa v ramci ferovosti a dobrych susedskych vztahov ustne dohodnes na cene a potom ako tu uz bolo spominane zaplatis cez ucet, alebo si das potvrdit prijmove doklady, aby si mal o tom doklad. Ak podiel na ceste nemas, v kazdom pripade ti radim odkupit ho so zapisom do katastra, aby si v buducnosti nemal problem vobec na pozemku nieco postavit, lebo bez pristupovej cesty ti stavebne povolenie stavebny urad nevyda.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod W_l_ado » Štv 05. Nov 2009 17:03:02

Som spolumajitelom tej cesty so zapisom v katastri, takze dalsie zapisy nie je potrebne robit. spravil som nasledovny dokument, mozme to volat napriklad Prehlasenie.

Dolupodpisaný sused Wladimíra , Ing. František trvale bytom Záhradná5, Bratislava III. ako vlastník parcely 8533/1 v podiele 93491/1600500 vedeného v Bratislave, Katastrálne územie: BA-m.č. Rovinka potvrdzujem, že som prevzal od Wladimíra ako spoluvlastníka parcely 8533/1 v podiele 140237/1600500 vedeného v Bratislave, Katastrálne územie: Rovinka

<<<<Ako vyriešiť, aby som to poslal na účet? Neviem či podpíšu, že peniaze dostali keď ich ešte nddeostali a ja nechcem poslať peniaze na ich účet dopredu.>>>

1 200,-EUR, slovom tisíc dvesto eur prevodom na môj účet č. xyzxyz vedený v XYZ banke, Bratislava ako úhradu nákladov na výstavbu spevnenej komunikácie (cesty), ktorá sa nachádza na parcele 8533/1 vedenej v Bratislave, Katastrálne územie: Rovinka v podiele ktorý sa nachádza medzi hranicami parciel vo vlastnícke Ing. Františka trvale bytom Zahradná 5, Bratislava III. t.j. parcely 8533/12 a 8533/21 vedených v Bratislave, Katastrálne územie: Rovinka a parcelou 8593/3 vo vlastníctve Wladimíra trvale bytom Krásna hôrka. Dĺžka realizovanej cesty je totožná s dĺžkou 14 metrov hranice vyššie spomínanej parcely 8593/3 a parcely 8533/1 v polovičnej šírke cestného telesa.

Grafické zobrazenie vybudovaného cestného telesa je znázornené na kópii katastrálnej mapy predmetnej lokality, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou tohto dokumentu.

Výstavba predmetnej časti cesty bola realizovaná subdodávateľsky združenou investíciou vlastníkov parciel 8533/12, 8533/21 a 8533/13 na základe schváleného stavebného povolenia na budovanie inžinierskych sietí na parcele 8533/1. Výstavba cestného telesa pozostávala z budovania spevneného podložia, betónovej vrstvy vo výške cca. 10 cm, zámkovej dlažby, obrubníkov a kanalizačného potrubia.

Týmto potvrdzujem, že všetky záväzky Vladimíra ako spoluvlastníka parcely 2933/1 v podiele 140237/1600500 vedeného v Bratislave, Katastrálne územie Rovinka týkajúce sa nákladov na výstavbu cestného telesa pri parcele 8593/3, ktorá je jeho vlastníctvom sú vysporiadané.

V Bratislave, dňa .. ..

–––––––––––––––––––––––––––––
Ing. František
W_l_ado
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 23. Okt 2009 15:35:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod Mich » Štv 05. Nov 2009 21:38:54

W_l_ado píše:Som spolumajitelom tej cesty so zapisom v katastri, takze dalsie zapisy nie je potrebne robit. spravil som nasledovny dokument, mozme to volat napriklad Prehlasenie.

Dolupodpisaný sused Wladimíra , Ing. František trvale bytom Záhradná5, Bratislava III. ako vlastník parcely 8533/1 v podiele 93491/1600500 vedeného v Bratislave, Katastrálne územie: BA-m.č. Rovinka potvrdzujem, že som prevzal od Wladimíra ako spoluvlastníka parcely 8533/1 v podiele 140237/1600500 vedeného v Bratislave, Katastrálne územie: Rovinka

<<<<Ako vyriešiť, aby som to poslal na účet? Neviem či podpíšu, že peniaze dostali keď ich ešte nddeostali a ja nechcem poslať peniaze na ich účet dopredu.>>>

1 200,-EUR, slovom tisíc dvesto eur prevodom na môj účet č. xyzxyz vedený v XYZ banke, Bratislava ako úhradu nákladov na výstavbu spevnenej komunikácie (cesty), ktorá sa nachádza na parcele 8533/1 vedenej v Bratislave, Katastrálne územie: Rovinka v podiele ktorý sa nachádza medzi hranicami parciel vo vlastnícke Ing. Františka trvale bytom Zahradná 5, Bratislava III. t.j. parcely 8533/12 a 8533/21 vedených v Bratislave, Katastrálne územie: Rovinka a parcelou 8593/3 vo vlastníctve Wladimíra trvale bytom Krásna hôrka. Dĺžka realizovanej cesty je totožná s dĺžkou 14 metrov hranice vyššie spomínanej parcely 8593/3 a parcely 8533/1 v polovičnej šírke cestného telesa.

Grafické zobrazenie vybudovaného cestného telesa je znázornené na kópii katastrálnej mapy predmetnej lokality, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou tohto dokumentu.

Výstavba predmetnej časti cesty bola realizovaná subdodávateľsky združenou investíciou vlastníkov parciel 8533/12, 8533/21 a 8533/13 na základe schváleného stavebného povolenia na budovanie inžinierskych sietí na parcele 8533/1. Výstavba cestného telesa pozostávala z budovania spevneného podložia, betónovej vrstvy vo výške cca. 10 cm, zámkovej dlažby, obrubníkov a kanalizačného potrubia.

Týmto potvrdzujem, že všetky záväzky Vladimíra ako spoluvlastníka parcely 2933/1 v podiele 140237/1600500 vedeného v Bratislave, Katastrálne územie Rovinka týkajúce sa nákladov na výstavbu cestného telesa pri parcele 8593/3, ktorá je jeho vlastníctvom sú vysporiadané.

V Bratislave, dňa .. ..

–––––––––––––––––––––––––––––
Ing. František


Tak ako si to napisal to ma charakter zmluvy / dohody o vysporiadani. V tom pripade nemusis potvrdzovat prijem penazi ale formlulkou " dohoda nadobuda platnost pripisanim sum 1200 EUR na bankovy učet č. 123456789 XY.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Akou zmluvou riešiť spoluúčasť na budovaní IS?

Poslaťod W_l_ado » Pia 06. Nov 2009 10:29:37

No tak to naozaj krásne ďakujem za pomoc. Že som ja neštudoval to právo :( :dash
Nazvem to teda Dohodou o vysporiadaní a pridám čarovnú formulku dohoda nadobuda platnost pripisanim sum 1200 EUR na bankovy učet č. 123456789 XY.

Ďakujem ešte raz za pomoc. :yahoo :yahoo :ano:
W_l_ado
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 23. Okt 2009 15:35:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron