murovanie stitov cez kliestiny

murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod Tomas123 » Str 30. Sep 2009 11:31:42

Ahojte, potreboval by som poradit, chcem vymurovat stit ale akurat cez tristvrtiny stitu idu kliestiny. Co s tym :?: dakujem za rady
Tomas123
 




Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod MiroM » Str 30. Sep 2009 11:36:59

Toto je jednoznacne chyba projektanta. A nechapem tesarov, preco to pri montazi krovu neprisposobili. Ved kliestiny sa mohli posunut, resp. jedna kliestina z paru sa mohla vynechat. Aka vyska muriva je nad kliestinami? Ak by nebol stit velky, mohol by si to domurovat tensimi tvarnicami, resp. je aj moznost pouzitia OSB + EPS + presietkovat.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod esde » Str 30. Sep 2009 11:54:47

Ak je krov robeny podla projektu, tak RYCHLO predat stavbu nejakemu zufalcovi ;-).

Ak je to vtip, tak mate bod, dal som sa nachytat.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod mlaco » Str 30. Sep 2009 12:14:15

Priloz foto. Co tak opytat sa statika, ci sa moze zrusit jedna s kliestin, alebo obe.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod Tomas123 » Str 30. Sep 2009 12:35:02

prikladam este fotku k lepsiej ilustracii, vyska muru nad kliestina by bola cca 90 cm
Prílohy
Tomas123
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str 30. Sep 2009 12:22:40
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod juro_b » Str 30. Sep 2009 15:50:33

este aj krov bez väznic,no to je uz pruser...jedine co ma napada,ale mozno je to blbost,tu vonkajsiu zhodit a nechat len tu kliestinu co ide stredom muru,obmurovat z oboch stran ytongom a dalej pokracovat zasa povodnou hrubkou...
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod esde » Str 30. Sep 2009 16:34:22

Ako pise juro_b len s tym, ze kliestinu nevyhadzovat ale "obalit" Ytongom, dodrziavat zakladne zasady:
- drevo a Ytong sa nebudu dotykat, musi tam byt priestor na pracu dreva (1-2 cm)
- aj tak budu od seba izolovane hydroizolaciou "ipou"
Mur vyzera byt tak ci tak predimenzovany, takze nemusite mat obavy o statiku zbytku stitu.

Neodpustim si poznamky:
- difuzna poistna folia musi byt napnuta, kriticke je prave miesto pri pomurnici, na fotke to vyzera odflaknute prave na tomto mieste.
- niekde mate kliestiny prichytene svornikmi (zavitova tyc), niekde vidim len 3 klince. Spravne ma byt :
- svornik,
- buldog podlozky medzi krokvou a kliestinami
- klince v rohoch kosostvorca (prienik krokvy a kliestiny)
- na cisty hambalkovy krov (podla fotografie) je spojenie pomurnice z vencom prilis chabe. Rozdiel medzi cistym hambakovym a krovom s vaznicami je cca 10-nasobny vo vodorovnych silach. A takto riedko upevnenu pomurnicu by som si nedovolil ani u vaznicovej sustavy.

Celkovo to vyzera, ze to odflakli 3 ludia naraz: projektant, investor a tesar. Nasledky bude niest len a len investor. Ak investor a tesar je ta ista osoba, o to horsie.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod Miro Ke » Str 30. Sep 2009 19:06:02

len doplním
S výstavbou obytných podkroví sa do popredia záujmu dostal hambálkový krov s optimálnym rozpätím 9,0 až 12,0 m. Dve krokvy, ktoré ležia v jednej rovine, sú v polovici až v dvoch tretinách svojej výšky spojené ťahadlom, ktoré nazývame hambálok. Hambálok znižuje vnútorné sily v priereze krokvy (ohybové momenty a priečne sily), čo v konečnom dôsledku prináša úsporu materiálu. Zaťaženie sa prenáša cez pomúrnice do zvislých nosných konštrukcií. Výhodou hambálkového krovu je, že neobmedzuje dispozíciu podkrovia, hambálok sa môže využiť aj na zavesenie podhľadu. Nevýhodou tohto konštrukčného systému sú pomerne vysoké hodnoty vodorovných síl, ktoré treba zachytiť napr do železobetónových vencov. Tie sa nesmú prerušiť po celom obvode stavby. Aj kotvenie pomúrnic sa musí navrhnúť s ohľadom na vodorovné účinky síl. Ak sú nosné steny v podkroví vysoké alebo sú z materiálu s nižšou pevnosťou (pórobetón), odporúča sa zosilniť ich pod pomúrnicami nosnými stĺpikmi (z ocele alebo oceľobetónu), ktoré prepoja vence pod pomúrnicou a v rovine stropu.
a velmi pekny článok http://www.obcanskavystavba.cz/clanek/p ... eho-krovu/
Naposledy upravil Miro Ke dňa Str 30. Sep 2009 19:06:51, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod MiroM » Štv 01. Okt 2009 7:58:25

No tak to uz ano. Hambalkovy krov ...... Tak tam by som si dobre rozmyslel, ci odstranit kliestiny, pretoze prave tie posobia pri hambalku ako vzpery. Na tie spoje krokva/kliestina urcite dopln zavitove tyce, drevo sa zosusi a tie klince nebudu vytvarat taky pevny spoj a pri hambalku je ten spoj dolezity.
Ale myslim, ze pri tej vyske 90cm mozes kludne pouzit na obmurovanie 15cm tvarnice, podla foto by tam mohli vojst.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod esde » Štv 01. Okt 2009 8:55:43

Podla uvedenej fotky nie je v danom dome veniec v pravom zmysle slova ale len akesi kotvy. V spojeni s hambalkovym krovom je to dost nebezpecna kombinacia. Pre istotu radsej pred pokladkou krytiny domurujte tie stity, nech maju tie kotvy aspon nejaky zmysel.
Aby ste nedopadli ako na obrazku, porovnajte obe strany.
Zelezobetonove stlpiky prenasajuce vodorovne sily na pomurnici do stropu su samozrejmostou.
Prílohy
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod Tomas123 » Štv 01. Okt 2009 16:35:32

na strechu pojde plechova krytina, a stlpiky mam, ze: zahnuta pomurnica, cca 2,5m dalej stlpik, potom zas 2,5m stlpik, po 2,5m zas jeden stlpk a potom cca 10 metrov nic a potom zahnuta pomurnica a o dva metre dalej zas zahnuta pomurnica, staci to?
Tomas123
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Str 30. Sep 2009 12:22:40
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod juro_b » Štv 01. Okt 2009 22:49:09

Tomas123 píše:na strechu pojde plechova krytina, a stlpiky mam, ze: zahnuta pomurnica, cca 2,5m dalej stlpik, potom zas 2,5m stlpik, po 2,5m zas jeden stlpk a potom cca 10 metrov nic a potom zahnuta pomurnica a o dva metre dalej zas zahnuta pomurnica, staci to?


to sa musis opytat tvojho projektanta,kto ti to tu vypocita?dolezite je,ako vysoko mas pomurnicu,ake hrubky roxorov si pouzil,atd atd,dokonca ja som zosilnoval väznice kvoli snehovej oblasti (kysuce) na radu stavebneho dozoru...projektant mi to tiez mierne odflakol,nastastie spolu s krovarom ,dozorom a znamym statikom som to dal dokopy.nechcem malovat certa na stenu,ale prudko porozmyslaj o zastaveni stavby...
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod jepeto » Str 21. Okt 2009 22:26:16

Ja idem robit stit tento vikend, len neviem ako to mam spravit. Sikminu zrezavat tak, aby tesne priliehala k parozabrane alebo som pocul aj nazor, ze je tam treba nechat aspon 2,5 cm medzeru medzi tvarnicou a parozabranou. Ako ste to vy riesili ?? Poradte z osobnej skusenosti. Vopred dakujem
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: murovanie stitov cez kliestiny

Poslaťod Miro Ke » Štv 22. Okt 2009 7:33:46

jepeto /asi bola myslená poistná hydroizolacia/, riešenie bolo prezentované, takže celu diskusiu treba vyhladat. Len zhruba treba to urobit tak aby sa dal vrch muriva zateplit a tym sa eliminoval TM z hora.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron