Výnimky v odstupoch stavieb

Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod ifitko » Štv 01. Okt 2009 13:23:34

zdravím
chcel by som požiadať o radu
chcem stavať dom Bungalov 2 od Prodom na pozemku šírky 18m

Obrázok

Poznám §6 stavebného zákona o umiestnení stavby no napriek tomu sa chcem spýtať či je možné stavať aj bližšie k hranici pozemku, resp. susednej stavby, nakoľko vidím že v praxi sa stavia aj bližšie ako hovorí zákon
taktiež viem že by som nemal mat okno od suseda ak nedodržujem vzdialenosť (myslím to z obývačky smerom k susednému domu), počul som niečo že pri nepriehľadnom skle sa to dá nejako obísť

susedia s mojim návrhom súhlasia, obec nemá výhrady, len či mi to uznajú na stavebnom úrade..

projekt ešte kúpený nemám, preto si to zisťujem dopredu

ak by som s týmto mojim návrhom šiel na stavebný úrad, je možné aby mi to tam niekto poradil?
máte niekto s tým skúsenosti?
nestalo sa niekomu že to prvotne schválili a potom pri stavebno povolení neuznali?

veľmi sa nám ten projekt páči, preto sa ho tak držím, takmer žiadne zmeny by som v ňom nerobil,
na Bungalow je to pomerne veľký dom a aj cena projektu je dobrá..

ďakujem
Obrázok užívateľa
ifitko
 
Príspevky: 74
Obrázky: 9
Registrovaný: Str 15. Júl 2009 12:49:26
Bydlisko: Vinodol
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod Jookie » Štv 01. Okt 2009 13:31:35

Od susednej stavby ma byt 5 metrov, ak niektora z tych dvoch stavieb ma na tu stranu okno. Cize vy sice okno na tu stranu dat nemusite, ale ak tam sused uz okno na tej strane (smerom k vam) ma, tak by ste mali mat 5 metrov. Ak vam vsak podpise papier ze suhlasi s tym, aby to bolo blizsie, tak tam mozete kludne mat okno aj obidvaja. Teta z miestneho stavebneho uradu mi vsak povedala, ze sice je to pekne ze sused suhlasi a ak sa nikto proti nicomu neodvola, tak to tak moze byt, ale ak by sa niekto odvolal proti tomuto stavebnemu ci uzemnemu konaniu (z akychkolvek dovodov, vobec nemusi kvoli oknam ale napr. len sa mu nepaci, ze tam chcete stavat), tak ze mi to uz ona vrati nazad, lebo by to postupilo na vyssi stavebny urad (myslim ze na krajsky) a tam by to hned zamietli aj napriek tomu, ze od suseda suhlas mam.

Na stavebnom urade nemaju problem s tym, ked za nimi prijdete a popytate sa... Vacsinou su ochotni poradit - zalezi to od cloveka. A aj to, s cim u vas budu a nebudu suhlasit, aj to zavisi od cloveka - co v jednej dedine ci meste prejde, inde nemusi. Takze kludne bez projektu s nakresom zajdite tam, ked maju strankove hodiny a oni vam par minut urcite venuju.

Miro
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod ifitko » Štv 01. Okt 2009 13:41:35

ďakujem

len doplním, sused z mojej strany nemá žiadne okno

na stavebný úrad pôjdem, konkrétne do Vrábieľ
Obrázok užívateľa
ifitko
 
Príspevky: 74
Obrázky: 9
Registrovaný: Str 15. Júl 2009 12:49:26
Bydlisko: Vinodol
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod esde » Štv 01. Okt 2009 13:56:38

V tejto etape nepotrebujete projekt, staci nakres aky ste tu uviedli.

BTW bacha na ulicnu ciaru. Ta je dana:
- regulativami obce (ak su)
- okolitou zastavbou
- zakonom (6 m)
- presvedcenim vacsinou starsej, neustupnej pani na SU
Ja len aby ste spravne odhadli situaciu a tomu vedeli prisposobit strategiu ;-)

Ja byt ta starsia pani, tak vam to hned zamietnem. Mate tam totiz ciaru inac ako sused a zaroven inac ako doporucuje zakon a taka svojvolnost sa len tak nevidi. Zrazit vam hrebienok.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod Miro Ke » Štv 01. Okt 2009 14:02:09

ja viem tak že minimálny odstup od hranice pozemku je 2m a to so súhlasom susedov, len v stiesnených podmienkach je možné túto hranicu posunúť. Otázka znie čo sú to stiesnené podmienky??? Ale pri bežnom chápaní to može byť stavba v existujúcej zástavbe, kde povedzme staršie domy stoja na hranici pozemkov. Na nových parcelách je to otázne a 18 m pozemok je síce užší ale nie stiesnený. Ináč držím palce aby to vyšlo.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod ifitko » Štv 01. Okt 2009 14:03:52

s tou stavebnou čiarou je to všelijako na tej ulici, tam je snáď každý v inej vzdialenosti,
sused je dosť ďaleko s domom preto aby mu tam vošla garáž,

ale keby bol len v tom problém tak sa prispôsobím, či budem mať pred domom 6 alebo 8 metrov je mi jedno
Obrázok užívateľa
ifitko
 
Príspevky: 74
Obrázky: 9
Registrovaný: Str 15. Júl 2009 12:49:26
Bydlisko: Vinodol
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod esde » Štv 01. Okt 2009 14:19:05

V takom pripade doporucujem prekreslit na 6m a zobrat si do ruky kopiu zakona, predmetnu cast zvyraznit fixou. Teta uvidi, ze ste obcan ctiaci si zakon, hoci vam 6m nevyhovuje (ako mimochodom utrusite) a tak v takom pripade bude "povolnejsia" a ochotnejsia zmiernit zbytocnu tvrdost zakona.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod juro_b » Štv 01. Okt 2009 14:38:33

ja vidim problem aj v tej vzdialenosti ku nezastavanemu susednemu pozemku...keby tam nebola planovana ziadna zastavba,mas sancu ze to ukecas,ale v pripade,ze tam majitel planuje stavat,neprejde ti to.
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod ifitko » Štv 01. Okt 2009 14:57:08

v blízkej dobe sa tam sused stavať nechystá, on súhlasiť bude len čo SÚ,
no uvidím
je to riadna ulica kde končia záhrady z druhej súbežnej ulice
záhrady ľudia postupne predávajú (väčšinou rodine, tak ako v mojom prípade) na stavby domov
Obrázok užívateľa
ifitko
 
Príspevky: 74
Obrázky: 9
Registrovaný: Str 15. Júl 2009 12:49:26
Bydlisko: Vinodol
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod Plamen » Štv 01. Okt 2009 16:48:26

Ty budeš mať okno s obývačky – teda s obytnej miestnosti k susednému domu, takže platí podľa zákona 7m. To jednoducho neuhráš na Stavebnom úrade. Ešte možno 6m, ale to fakt záleží od úradníkov. Mám skúsenosti, že s niektorými sa to dalo ukecať. Je dosť možné, že od teba budú pýtať svetlotechniku – nie je lacná!!! Od druhého suseda bude nutný súhlas keďže to je menej ako 2m. Treba mať overené podpisy. Prečo chceš riešiť tento dom keď to tam nevychádza? Ak máš záujem, kontaktuj ma na môj mail K.projekt@post.sk, poradím. Projekt sa dá spraviť aj individuálny, vybeneme na Stavebný úrad, prejdeme si s nimi konkrétny problém a spravíme projekt, aby všetko sedelo na 100%.
Plamen
 
Príspevky: 100
Registrovaný: Str 10. Dec 2008 20:14:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod boro » Štv 01. Okt 2009 20:37:20

Ak susedia nemajú námietky, skúste na tú staršiu pani na úrade okrem pokusu stiesnené územné podmienky aj § 6 ods. 5 vyhlášky č. 523/2002. Svetlotechnický posudok bude stáť pár euro navyše, ale mohol by váš problém (s pani na úrade) vyriešiť.

Toto (resp. celú vyhlášku, stavebný zákon a prípadne aj ďalšie normy) by sa zišlo hodiť kdesi na web, nech sa tu nemusíme spoliehať na pamäť a dohadovať sa o vzdialenostiach:

Kód: Vybrať všetko
§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.
(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1,50 m od steny.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod Plamen » Pia 02. Okt 2009 9:08:49

Ak by mal dom 12m, čo nie je problém, tak vieš ísť od jedného suseda 2m – nepotrebuješ žiadny súhlas a od druhého 4m+on má dom cca 2m, takže stavba od stavby 6m – to by sa dalo ukecať. Ten priestor pre auto 3m máš tak na chlp. Rátaj s tým, že ešte bude nejaký plot, ten má tiež svoju šírku, takže s autom prejdeš no nebude to pohodlné – nastupovanie vystupovanie z auta. 4m je už v pohode.
Plamen
 
Príspevky: 100
Registrovaný: Str 10. Dec 2008 20:14:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod milko78 » Pia 02. Okt 2009 9:51:06

Ako uz tu boli spomenute odstupy stavieb su spravne akurat medzi rodinnými domami ma byt vzdialenost 7m a nie 5. Este si sused moze vyziadat spracovanie svetlotechnickeho posudku. Ako projektant by som odporucal dom riesit na mieru podla pozemku a zmensenie min. odstupov by som vopred konzultoval zo stavebným uradom a susedmi.
Naposledy upravil milko78 dňa Pia 02. Okt 2009 9:55:42, celkovo upravené 2
milko78
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia 02. Okt 2009 9:39:42
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Výnimky v odstupoch stavieb

Poslaťod Plamen » Sob 03. Okt 2009 9:30:47

Ifitko

Prišla Vám ss?
Plamen
 
Príspevky: 100
Registrovaný: Str 10. Dec 2008 20:14:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia