Rozvody v navážke

Rozvody v navážke

Poslaťod samostavitel » Str 23. Sep 2009 8:28:06

Zdravím všetkých,

staviame chalupu na svahovitom teréne, na šírku (resp. hĺbku) chalupy máme prevýšenie 2 metre. Zadnú časť sme teda 1 meter zakopali a predná je o 1 zdvihnutá DTčkami. Čaká nás navážka a rozvody. Vraj štandartný postup je spraviť najskôr navážku do DTčiek, utlačiť ju žabou a potom vykopať ryhy pre rozvody a uložiť ich - tento spôsob má zaistiť aby sa rozvody nezničili, nepretlačili keď po navážke budú chodiť mechanizmy.

Problém máme v tom že napríklad priechodky na odpady máme ešte v základových pásoch, tzm. keby sme postupovali týmto spôsobom, museli by sme v navážke vykopať ryhu hlbokú cca 1,3m aby sme sa dostali k priechodke odpadu. Okrem toho že tieto priechodky na odpad máme na 2 stranách domu, tzm. 2x kopať 1,3m hlbokú a 4m dlhú ryhu, máme tam priechodky na vodu a 5 priechodiek na drenážky.

Skúšal niekto z Vás ukladať tie rozvody zároveň s navážkou, tak aby sa náhodou nepretlačili?

Vďaka za akúkoľvek skúsenosť, či radu.
samostavitel
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Str 23. Sep 2009 8:21:36
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Rozvody v navážke

Poslaťod paolo » Str 23. Sep 2009 10:41:26

Ja som to tak robil a je to v pohode. Najprv sme urobili rozvody lezatej kanalizacie s vyvodmi, ktore koncili nad doskou. Potom sa 3 rady DTciek postupne zasypavali navazkou a udusavali zabou. Roznobezne popri KG rure som poukladal velke kamene, UNCcko zasypali kanalizacnu ruru a kamene zeminou a urobili si taky najazd a chodili po nom.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Rozvody v navážke

Poslaťod joko » Str 23. Sep 2009 18:12:54

Ak som dobre pochopil Tvoj príspevok, tak tiež by som navrhoval pripraviť ryhu pred navážkou, ak aj tam navezieš, tak poriadne udusať, aby následne už terén nesadal. Podstivo obsypať štrkom frakcia do 6 cm, prípadne 0 - 4-kou prípojky a to 10cm pod a 10 cm nad rúrami. Zasypať hlinou bez ostrých kameňov, a na to ľubovolnú navážku.
Tým, že štrk nie je stlačiteľný ako hlina , a terén pod prípojkami je dostatočne pevný, tak následné dusanie navážky už by nemal poškodiť prípojky. Jediným nebezpečenstvom sú ostré kamene prípadne úlomky betónu, ktoré pri dusaní môžu poškodiť prípojky. Taktiež dôraz klásť pri prechodoch cez základy, a nešetriť tam so štrkom, aby sa prípojka pri prechodoch dusaním nepohla a nepoškodila. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Rozvody v navážke

Poslaťod emkac » Pon 28. Sep 2009 22:50:29

Lenze kamene tam mozu byt. Aj v hline, a aj ostre. Nahoda je blbec. Neodporucaju sa rozvody preto obsypat pieskom? Aby sa pri zabovani neprederavli kamenmi?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Rozvody v navážke

Poslaťod quark » Uto 29. Sep 2009 8:42:30

piesok sa nedá zhutniť, preto sa ním obsypávajú rozvody.
a slúži aj ako signalizácia pri kopaní v zemine / pozor- niečo je tu uložené, čo nie je v dokumentácii/.

S týmto príspevkom autora quark súhlasil
joko
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Rozvody v navážke

Poslaťod joko » Uto 29. Sep 2009 10:44:41

emkac píše:Lenze kamene tam mozu byt. Aj v hline, a aj ostre. Nahoda je blbec. Neodporucaju sa rozvody preto obsypat pieskom? Aby sa pri zabovani neprederavli kamenmi?

Súhlasím s tebou, že opatrnost nidy nie je dosť. Napriek tomu, ak sa potrubie obsype "podstivo" 10 cm pod a 10 cm nad pieskom, štrkom do frakcie 6 cm, a utlačí sa váhou človeka, tak už ani žaba ho nepoškodí. Predpoklad je , aby sa podložie dostatočne zhutnilo, aby sa tam pôda nezdeformuvala. Nepredpokladám, a aj normy tak komentujú, že pri 10 cm vrstve obsypu dookola, by sa nejaký predmet v hlbke 1 meter pretlačil stenu potrubia. Stojím za svojím pôvodným odporúčaním. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Rozvody v navážke

Poslaťod paolo » Uto 29. Sep 2009 10:47:03

Ako som pisal rozvody som urobil pred navozenim navazky. Vykopal som ryhu, ulozil a vyspadoval KG rury. To ulozenie a vyspadovanie robil vodar. Potom sme KGcka podsypali pieskom. Aby sa piesok dostal pod rur vsade, tak som ryhu polial vodou (hadicou zo studne). Vznikli tam prazdne miesta kde som dosypal piesok. Takyto podklad bol pevnejsi ako suchy piesok. KGcka som potom zasypal pieskom aj zvrchu a na to hlinu (bez kamenov). Kedze mi cez tuto lezatu kanalizaciu malo chodit UNC, tak som pred ryhu a za nu dal riadne sutre a cele to zasypali hlinou (nie navazkou). Bol to taky nadjazd, z ktoreho mal "radost" sofer UNC (boleli ho krize a to nadskakovanie mu nerobilo dobre).
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron