Spád ležatej kanalizácie

Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod paolo » Štv 24. Sep 2009 7:33:12

Ahojte,
potreboval by som poradit ohľadom kanalizácie. Ležatú kanalizáciu mám navrhnutú so spádom 3%, čo je OK. Cez základový pás mám dve prechodky 1 a 2. Vonkajšia ležatá kanalizácia pôjde od bodu 1 k bodu 2. V bode 2 bude revízna šachta, od ktorej sa pojde do ČOV. A teraz k problému. Problém je, že rúra v bode 2, je na rovnakej úrovni (možno aj máličko vyššie ako v bode 1) a kedže vzdialenosť medzi bodmi 1 a 2 je cca 9m tak pri spáde 3% mi v mieste revíznej šachty vychádza výškový rozdiel odhadom 25-30cm. Od konca kanalizačnej rúry (v prechodke základu) v bode 2 ku revíznej šachte je to cca 1,5m a "prevýšenie" tých cca 25-30cm. Potreboval by som poradiť ako správne prekonať tento výškový rozdiel.
Možnosti:
1. napojiť to priamo - na tom úseku cca 1,5m bude strašný spád (cca 20%)
2. riešiť to "kaskádou" - zachovám spád 3% a dvomi kolenami 45st (možno medzikusom) sa dostanem na úroveň revíznej šachty.
Čítal som, že spád ležatej kanalizácie môže byť max.40%, ale treba zabezpečiť potrubie proti posunu. Takže by sa to dalo riešť podľa bodu 1. Ale mne sa skôr pozdáva bod 2., nerad by som bol aby mi voda ušla a ... Možno to na takom krátkom úseku nevadí. Ale pre istotu sa pýtam. Ďakujem.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Re: Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod deko » Štv 24. Sep 2009 7:46:47

preco chces mat reviznu sachtu na ceste k domacej cov? naco je tam dobra? ved ak by sa ti upchal odpad, krtka strcis cez wc alebo cez cov...

a tiez mam pocit, ze vstup do cov planujes v hlbke odhadom 2 m (ak som to spravne pochopil). dalsia otazka - naco? ved do cov by "produkty" obyvatelov domu mali padat.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod paolo » Štv 24. Sep 2009 7:59:19

Je to revízna šachta medzi domom a ČOV. Bola proste v projekte, zdá sa mi to ako rozumné a nebola to až taká pálka. No a už je asi rok kúpená, takže toto by som už neriešil. Vzdialenosť od ČOV po tú šachtu je cca 18-20m. Šachta (dno) je v hlbke asi 1,1m pod úrovňou terénu. Ide mi len o ten kusok (1,5m) a to prevýšenie.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod joko » Štv 24. Sep 2009 10:13:53

určte by si to mal riešiť spôsobom 2. teda etážou. V takýchto prípadoch 2x45st. je v pohode. Ak dokážeš ísť v jednej rovine rovnobežne so stavbou, tak ti odúporúčam už odbočku osadiť do 45 st. smerom šikmo hore, a aj tím získaš výšku do odbočky medzikus a koleno 45 st. a máš ich spojené. Uváž si osadenie šachty, vzhľadom na vzdialenosti. Ako Deko písal, v prípade potreby čistania :yahoo sa do potrubia dostaneš z oboch koncov, no predpis hovorí, že max vzdialenosť na čistiace otvory je 18 m. Šachta je opodstatnená, no osádzal by som to ku blízkosti kolien - zmene trasy - aby si sa ľahšie dostal do oboch strán.
Pri tak dlhej a rovnej trase bez prípojok by som išiel aj na menší , teda 2% spád priemer 125, a 5 metrové rúry , aby bolo čo najmenej spojov. ČOV má aj tak 125 prípojku. A čo Deko písal o padaní produktov, tak to padanie je obyčajne 2 cm. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod paolo » Štv 24. Sep 2009 11:22:58

to joko: vdaka za odpoved. Prikladam obrazok (scan z projektu). Reviznu sachtu mam tusim DN400, kde dno je vlastne "krizovatka" v tvare Y. Takze nebudem mat problem pri cisteni sa dostat do obidvoch rur. Taka ista sachta je aj v bode 1. kde sa stretaju dve trasy, Ta sa mozno dala nahradit rozbockou, ale mam shachtu. Medzi sachtami mam navrhnute rury DN125 a od sachty c.2 k COV je navrhnuta DN150(alebo sa oznacuje 160??? neviem). Uvazujem, ze povodny spad 3% znizim (ak to nebude problem) na trase od sachty 2. na spad 2% (na DN150 je to vraj minimalny). Teraz si mi dal chrobaka, ci tam mam dat DN150 podla projektu, alebo DN125 ako pises. Zatial nemam vybranu COV a neviem aky maju priemer vstupu. Ak je to vzdy DN125 tak by bola asi blbost potom redukovat DN150 na DN125. Co zatial neviem, ci ma zmysel sachta c.3 pred COV. Zatial ju nemam kupenu a neviem sa rozhodnut ci ju dat, alebo nie. Nestretaju sa tam dve trasy, tak som uvazoval o T-kuse mozno by stacil. Alebo ju uplne vynecham a bude sa pripadne cistit cez COV. Neviem ci sa to da. Ako som pisal, o COV neviem skoro ziadne detaily. Dakujem.
Prílohy
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod vvv » Štv 24. Sep 2009 14:03:25

paolo píše: Zatial nemam vybranu COV a neviem aky maju priemer vstupu. Ak je to vzdy DN125 tak by bola asi blbost potom redukovat DN150 na DN125.

Tiez mam lezatu kanalizaciu 160, ked som objednaval cov, tak som im jednoducho povedal, ze chcem vstupny otvor takeho priemeru a este pre istotu priebezne 4 krat zopakoval :) a spravili mi to, ako som chcel.

S týmto príspevkom autora vvv súhlasil
joko
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod joko » Štv 24. Sep 2009 21:34:57

To Paolo:
1. Tretiu šachtu by bol ozaj prepych dávať, a ešte jeden meter od ČOV.
2. Prívod vody máš predpokladám DN 25, teda RPe 32. Ak to pustíš naplno v troch výtokoch súčasne, tak v odpadovom potrubí DN 125 budeš mať hladinu tak do 1/2 priemeru pri spáde 2 %. Ak dáš 160, tak to budeš mať do 1/3. Pri príliš veľkom priemere sa voda vzhľadom k nízkej hladine skôr odteče ako kal, a tak je možné , že kal ostane dočasne na trase bez vody nespláchnuté. Geberit odporúča na splachovací záchod priemer iba 90 mm, (nie 110, ako je to bežné) je vypočítané, že vtedy má potrubie najlepšie hydrodinamické vlastnosti. Ty máš pomerne dlhú trasu. Nechcem múdrovať, spýtaj sa projektanta, čo ti na taký argument povie. A to nehovorím o cenách použitého materiálu , čo zaplatíš navyše, ale o funkčnosti systému.
3. Presne nepoznám sortiment šácht v priemere 400mm, ale v 300 som si istý, že je priemer 110, a 160, a tvar Y neexistuje, ale priebežný s dvoma otvormi, - jeden vtok a jeden výtok - a so štyrmi otvormi, - tri vtoky a jeden výtok- teda 125 nie je. Tam treba mať 160 mm a pred a po šachte redukciu 125/160. Ale ako píšem možno v priemere 400 je aj Y, presvedč sa čo máš doma, aby si sa pri montáži nebol prekvapený..
4. Dávam pravdu vvv, že určite sú ČOV aj prívodom 160, no ja som sa stretol iba s prítokom 125. Treba si to tiež zosúladiť so šachtami a s potrubím.
Sú to skúsenosti z praxe, no pri montáži je už trochu neskoro dolaďovať priemery, ak už polovica technológie je nakúpené a nezhodujú sa v priemeroch. Presne ako si písal, redukovanie smerom dole nerobí dobroty, výnimkou šácht, kde voda má možnosť vzdutia a následného odtoku. V potrubí by spôsobilo zahltenie priemeru, a prípadné vytváranie podtlaku v kanalizácii. Popzdravujem .
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Spád ležatej kanalizácie

Poslaťod paolo » Štv 24. Sep 2009 22:02:08

to joko:
Vdaka za rady. O tej tretej sachte som zacal pochybovat uz od zaciatku, ale nejako ma to vtedy netrapilo tak som to neriesil. O priemeroch potrubi som nemal dovod pochybovat, myslel som si ze je to OK, kedze su z domu tri vyvody tak z druhej sachty ma byt 160.Teraz sa zacinam priklanat k DN125. Sachty mam od Wavin je to DN425 Typ IV (Lavy pritok). Je cierne dno sachty na ktore ide nasunut korugovana rura a na nu poklop. Otvory na sachte su DN160, redukcie na DN125 uz mam kupene. Myslis, ze mozem oproti projektu zmenit:
- priemer rury od druhej sachty (z DN 160 na DN125)?
- znizenie spadu z 3% na 2% od prvej sachty az po COV (pod doskou ma spad 3%)?
- tu tretiu sachtu vynecham, to sa uz nepytam.
- ten vyskovy rozdiel prekonam podla toho bodu 2. - kaskadou
Dik.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron