Ako "schovat" studnu?

Ako "schovat" studnu?

Poslaťod borko » Uto 22. Sep 2009 15:48:50

Mam taky problemik. Na pozemku som mal starsiu kopanu studnu, ktoru pri stavbe intenzivne vyuzivam a uvazujem aj o vyuziti do buducna (dobra vydatnost). Problem je ze vzhladom na to ze sa inak nedalo umiestnit projekt, vyslo to tak, ze studnu mam rovno oproti vchodovym dveram.
Riesenia:
1) Skruze znizit trochu nad uroven terenu a cez to supnut chodnik (najaku rozkladaciu dlazbu aby sa dalo v pripade udrzby dostat do studne). Osobne mam take divne svrbenie ze chodim cez 8m jamu zakrytu betonom...
Skor by som chcel:
2) Spravit externu pivnicu okolo studne. Studna bude znizena prakticky v pivnici, do ktorej bude vchod mimo hlavneho chodnika. Pivnicu by som vyuzil aj na umiestnenie cerpadla a mrkvicky (v dome je malicka technicka a dom je nepodpivniceny) Spodna voda v studni je v hlbke asi 6-7 metrov..takze problem s vytopenim nevidim.
Vrch pivnice by sa normalne zakryl (chodnik/travnik) takze by nebolo nic vidiet (teda okrem vchodu do pivnicky pod velkym kvetinacom ;) )
3) Doviezt furu strku a zasypat spodok, hlinov zasypat vrch a v inej casti vyvrtat novu studnu :)

Prosim setkych aby ma podporili alebo odradili od riesenia c 2. Pripadne ma potesia dalsie navrhy ako sa stym vysporiadat. Vdaka.

A este otazocka. AKo sa taka pivnica robi? Myslim hlavne na cast izolacie. Je to treba izolovat, alebo to moze mat "svoju klimu". Treba tam robit podlahu? Ta izolacia bude aj tak problem, nakolko tam aj tak usti studna :?
Prílohy
borko
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 16. Mar 2009 10:08:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Ako "schovat" studnu?

Poslaťod Ivan » Uto 22. Sep 2009 16:25:31

Ja budem riešiť podobný problém: na pozemku pôvodná kopaná studňa (hĺbka 6,5m)no nieje pred vchodom do domu,ale na dvore kde pôjdu koľaje (prístup. cesta) ku garáži.
zvažujem dve riešenia: tvoja 1) a 2) no skôr sa priklánam k dvojke
Rozmer šachty(pivničky)2*2m alebo 2*3m čistý betóm príp. šalovačky,podlaha štrk alebo makadam
výhody: umiestnenie vodárničky v šachte
skladovanie ovocia
umiestnenie vodomeru pre obecnú vodu ;)
Ivan
 
Príspevky: 84
Registrovaný: Štv 11. Dec 2008 21:34:36
Bydlisko: HC
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Ako "schovat" studnu?

Poslaťod joko » Uto 22. Sep 2009 19:44:56

Prosím ber to tak, že je to myšlienka, ktorá ma teraz napadla.
Ponechať pôvodnú studňu po povrch chodníka, s tým, že by si vymenil horný prsteň, a na to originál liatinovo - betonový dekel. No viac sa mi pozdáva šachta.
Tam by som okolo existujúcej studni vykopal jamu, vybudoval základy, podšaloval a vybetonoval klasickú deku. Vrch deky by som ale dal cca - 50 cm pod terén a na to hlinu a trávnik, alebo -20 cm a zámkovú dlažbu. HI by som vôbec neriešil, na dno do piesku zámkovú dlažbu, a mať ako mokrú - vlhkú pivnicu. Vyriešiť vchod a znížiť skrúže, umiestniť vodárničku, neaké svetlo.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako "schovat" studnu?

Poslaťod borko » Str 23. Sep 2009 9:27:12

A ako zabezpecit aby ta pivnica nepremrzala. Ci tym ze je v zemi sa tam nejaka plus teplota udrzi? Alebo dat navrch dosky XPS a 30 cm hliny?
Aka hruba stena staci na takuto pivnicu (pre DTcka alebo salovany zelezobeton)?
borko
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 16. Mar 2009 10:08:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako "schovat" studnu?

Poslaťod Ivan » Str 23. Sep 2009 14:20:42

Ja pri DTckach použijem 20ky,ak to budeme šalovať hrúbka steny max.10-12cm.
Sused má podobnú pivnicu na záhrade,nad úrovňou terénu ja len vrchná doska(strop pivnice) a ten má zaizolovaný z vnútra 8cm EPS,žiadny problém.
Ja nad takúto pivnicu neplánujem hlinu,len HI (IPA v dvoch vrstvách)na to štrk04 a zámková dlažba(bude to pod príjazdom ku garáži)
Ivan
 
Príspevky: 84
Registrovaný: Štv 11. Dec 2008 21:34:36
Bydlisko: HC
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Ako "schovat" studnu?

Poslaťod joko » Str 23. Sep 2009 18:25:59

borko píše:A ako zabezpecit aby ta pivnica nepremrzala. Ci tym ze je v zemi sa tam nejaka plus teplota udrzi? Alebo dat navrch dosky XPS a 30 cm hliny?
Aka hruba stena staci na takuto pivnicu (pre DTcka alebo salovany zelezobeton)?

Tepelná izolácia tam nie je potrebná, ak už niečo tak na vrch HI - folia, aby menej vody, hlavne kondenzu sa dostalo do vnútra. Vodomerné šachty taktiež nik nezatepluje, a napriek plechovým prikrývkam v nich v zime nemrzne. Teplota v pivniciach sa udržuje aj v zime na cca 4 . 10 st, záleží na veľkosti pivnice, hlbky v zemi. Iná otázka by bola, ak by trčala nad povrch zeme.Tam to zateplenie by bolo na mieste. Pokial to nechceš priznať, a zatrávniš, tak tam asi iba fóliu na vrch. Spodná voda Ti nehrozí, ak máš studňu a vodu na 5-6 metroch. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron