Aky kotol na podlahovku?

Aky kotol na podlahovku?

Poslaťod robo72 » Sob 29. Nov 2008 22:57:48

Potreboval by som poradit pri kupe kotla a bojlera na el.energiu na podlahove kurenie .Vykurovaná plocha ja 80 m2 , jedno podlažie , podkrovie zateplené , neobývané , v projekte sme počítali s DEVI - vypočítali tam 9kW , zmenili sme to na teplovodné.
Naposledy upravil emkac dňa Sob 29. Nov 2008 23:47:20, celkovo upravené 1
Dôvod: Tema presunuta + zmena nazvu temy
robo72
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Sob 29. Nov 2008 22:47:04
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Aky kotol na podlahovku?

Poslaťod Ninive » Pon 01. Dec 2008 0:14:50

Mám pocit, akoby ste v tom mali mierny mišung.
- DEVI ste zmenili za teplovodné a čo to prinesie? Ak by ste napísali, že pre vysoké straty meníte elektriku za plyn, tak chápem. Či budú káble, alebo voda, tak by sa spotreba veľmi zmeniť nemala. Je to to isté.
- osbne nechápem, ako sa vám podarili také tepelné straty na tak malú plochu. Asi by ste si mali poriešiť túto otázku. Ak ju vyriešite dobre, potom sa vráťte k vašej otázke: DEVI, alebo teplovodné. A to rozhodovanie je napočudovanie zložité. Je to mením tak často, ako sa mi mení množstvo hormónov v tele (aspoň mám ten pocit).A nie a nie sa rozhodnúť. Ešte šťastie, že mám ešte dosť času, teda len sa tak biedne utešujem....... :lol: :lol: :lol:
Ninive
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 17:55:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Aky kotol na podlahovku?

Poslaťod fabka2004 » Pon 01. Dec 2008 8:36:32

2 robo72:

v prvom rade porieste obrovsku streru 9kW na 80 m2 ... a potom uz budete sa pohybovat v inych dimanziach tak aj uvazovanie bude ine a vyberat budete z inych kotlov alebo date elektricke vykurovanie
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Aky kotol na podlahovku?

Poslaťod emkac » Pon 01. Dec 2008 11:43:25

Aby som odovedal na otazku:

Odporuca sa kondenzacny kotol. Najma na podlahove kurenie.

Dovolujem si sem vlozit odkaz z e-filipa, kde krak3n pisal o tom, preco 18Kw kotol pre 5kW straty nie je dobry. V zasade z toho sa da vycitat, aky kotol pre ake straty.
krak3n píše:18kW kotol bude bezat pri 5kW strate cca 1/3 casu . t.j. 1 min bud ehriat potom nico cez 2min chladnut atd dokola. V lepsom pripade 10 min hriat a cca 25min nehriat .. taketo cyklovanie mu velmi velmi pomoze ;) .. Rozumny kotol ktory vie svoj vykon riadit od 3 do 18kW bude pri 5kW strate bezat na 5kW a nebude vypinat zapinat. Problem bud ena jar a jesen . ked strata poklesne pod 3kW .. zas zacne to vypinanie a zapinanie. Idealne je aby kotol vedel bezat od 0kW (taky nepoznam.. asi len geminox zacina na 1kW... ) po maximalnyu stratu domu + nejaka (aspon 20%) rezerva .. (samozrejme pokial kotol vyraba aj TUV, tak + vykon na TUV). Pre moderny dom sa potom zo sortimentu kotlov najlepsie hodi geminox 1-10kW :) resp. pomalicky (ale velmi pomaly) sa aj dalsi vyrobcovia snazia nieco podobneho zaradit do svojeho sortimentu.

(pokial budem poziadany, dany prispevok zmazem, kedze nie som jeho autorom ;) )

Pre 9 kW straty teda kotol o rozsahu X do 12, pricom X je co najmenej. :)

Inac suhlasim, ze ta strata je velka. Ale kedze nevieme detaily, mozno sa znizit neda.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Aky kotol na podlahovku?

Poslaťod Miro Ke » Pon 01. Dec 2008 13:12:41

skutocne sa to musi upresnit pretoze tych 9KW moze byt pozadovany prikon podlahovky a nie tepelna strata, a ak je to tepelna strata tak ta moze byt zaratana aj za plochu zatepleneho podkrovia aj ked v sucasnosti neobyvaneho co potom je strata na plochu cca 160m2
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Aky kotol na podlahovku?

Poslaťod robo72 » Uto 02. Dec 2008 14:52:51

Skutočne sa jedná o príkon podlahovky 9kW , tepelné straty vypočítané podľa smernice č.24/81 sú 4,8kW
robo72
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Sob 29. Nov 2008 22:47:04
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aky kotol na podlahovku?

Poslaťod VirKing » Ned 07. Dec 2008 21:21:30

Ja sa pridám k otázke. Práve plánujem kúrenie - už viem že to bude (len) podlahovka a akumulačné nádrže [AN] - možno 2-3 aby to vydržalo po nabitá na pár dní. Ale dnes som študoval kotle a zistil som že drevosplyňovací nie je stavaný na spustenie - nabitie nádrží a zhasnutie - že by skôr mal bežať celú sezónu. A taktiež je pomerne "rozhýčkaný" čo sa týka spaľovaného materiálu.
Naproti tomu klasický kotol - liatinový - zožerie všetko a nevadí mu spustenie na deň-dva kým sa nabijú nádrže a potom znova prestávka. A nevraviac o tom že je o dosť lacnejší a má vyššiu životnosť ako priemerných 6 rokov pri klasickom plechovom splyňovacom.

Teraz sa Vás chcem opýtať - čo si o tom myslíte? Máte niekto aj praktické skúsenosti? Idem na to dobre? Nebudem môcť kúriť nonstop celý týždeň kôli práci atď. Čo sa týka kúrenia keď sa vyprázdnia AN tak som rozmýšľal buď dať elektrický prietokový ohrievač na výstup z kotolne - vstup do kúrenia, alebo možno zainvestovať a natiahnuť ešte do domu aj plyn a zapojiť plynový kotol k drevenému, aj keď do toho plynu sa mi moc nechce... aj keď to možno docením na staré kolená ;)

Ďakujem Vám.
Obrázok užívateľa
VirKing
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 18:07:41
Bydlisko: BnB
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia