odvetravana fasada?

odvetravana fasada?

Poslaťod zahradnik » Str 09. Sep 2009 13:02:44

Zdravim Vas vsetkych,

nenasiel som na fore info... riesim rekonstrukciu domu zo 70-tych rokov plus pristavba... mury (klasicke kvadre - zeby Porfix?) su hrube 35cm plus omietka brizolit, tak je to cca 40cm... na pristavbe bude asi nieco podobne, tehla alebo tvarnice (to este nemam jasno) :-) ... zvnutra planujem na starsej casti kompletne sadrokarton a na novsej casti-este nemam jasno :-)

moja otazka je, ci ma niekto skusenosti s odvetravanou fasadou (ide mi o system novabrik.cz alebo podobne)... pripadne pod to dat aj vatu (5-7cm?) ako izolaciu... ma niekto s tym skusenosti?... riesil to niekto?.. z hladiska estetiky je to ""pekné" ale z hladiska praktickosti? z hladiska zateplenia?

neviem sa pohnut, ak by som zateploval EPS, tak budem mat siroke mury a problem aj s oknami a parapetmi a pod.. Tepelne straty som este neratal, neviem sa k tomu casovo dostat... preto ma zaujimaju Vase skusenosti alebo aspon trosku nakopnut, akym smerom sa uberat...

vdaka za info
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: odvetravana fasada?

Poslaťod emkac » Str 09. Sep 2009 13:23:41

Tak som sa pozrel na stranku danej firmy. Co veta, to perla.

>Některé fasády, například klasické "házené" omítky, jsou sice levné, ale podle toho také vypadají jejich užitné vlastnosti - špatně izolují a trvanlivost mají časově omezenou.

Odkedy maju omietky izolovat???

> Použité materiály na bázi polystyrenových desek, stavebních lepidel, tmelů, akrylátů atd. sice mají vysokou izolační hodnotu, ale jako systém spíše poškozují a deformují tepelný "balanc" domu. Navíc jsou křehké, velmi citlivé na kvalitu technického provedení a snadno mechanicky poškoditelné. Jejich finální účinek lze přirovnat k šusťákovému plášti anebo zalepené obálce, uvnitř které se nachází váš dům.

Tak poskodzuju a deformuju? Toto si nechaj vysvetlit. To by zaujimalo viacerych. :mrgreen:
A nieco je citlive na kvalitu spravenia. Hmm. Ake prekvapive.

> Vetšina materiálů, které ke stavbám například rodinných domů používají má velmi dobré koeficienty tepelného odporu.

V laboratornych podmienkach. Ale aj tak by ma zaujimal ten dobry tepelny odpor starej tehly.

>To v praxi znamená, že čtyřiceticentimetrová zeď, která z nějakých důvodů začne vlhnout, pak má snížennou izolační účinnost a je z ní rázem „třicítka“.

Oooo, ake presne a konkretne cisla. Urcite su podlozene vypoctom. Hmmm.
-------


No jo.

Nasmerovat ta mozeme najprv do temy viewtopic.php?f=4&t=145
Tam si precitaj, ci zateplovat.

Ak teda zateplovat, tak EPS. Ze budes mat hrube steny? Budes ale menej platit.
Problem s oknami? Casom ich asi vymenis, na starom dome sa da najviac energie usetrit vymenou starych deravych okien za nove.
Cize najprv ries okna. Ak budu ok, ries zateplenie strechy. A ked budes mat za sebou aj to, ries zateplenie steny.


Mimochodom, od firmy, ktora napise take bludy, by som si nekupil ani lizatko, nieto este nejaky zateplovaci system.


Ale mne never, ja som anonym. ;) Ty musis vediet. Cize nieco si nastuduj, idealne celu sekciu o zateplovani. A potom chod do danej firmy, nech ti tie zazracne vety vysvetlia a podlozia vypoctami. A sam sa rozhodni.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: odvetravana fasada?

Poslaťod k+k » Str 09. Sep 2009 14:04:12

staci si ten novabrik napocitat a vysledok je jasny. u nas by vysiel 480 tis Skk => odchod :) navyse sa polovicke ani nepacil ten design :)
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: odvetravana fasada?

Poslaťod juve » Str 09. Sep 2009 14:04:22

zahradnik píše:neviem sa pohnut, ak by som zateploval EPS, tak budem mat siroke mury a problem aj s oknami a parapetmi a pod.. Tepelne straty som este neratal, neviem sa k tomu casovo dostat... preto ma zaujimaju Vase skusenosti alebo aspon trosku nakopnut, akym smerom sa uberat...


Široké múry budeš mať aj s Novabrikom. Hrúbka Novabriku je cca 6cm +6 cm Nobasil- to je spolu 12 cm . A bez izolácie pod Novabrikom to nemá žiaden zmysel.
EPS resp.minerálna vlna hrúbky 12 cm má určite lepšie tep.vlastnosti ako Novabrik

emkac píše:Jejich finální účinek lze přirovnat k šusťákovému plášti anebo zalepené obálce, uvnitř které se nachází váš dům.


Ja osobne radšej v zime používam kvalitnú "" šuštákovú bundu " pod ktorou mám teplé prádlo ako ťažký 50kg kožuch :lol: :lol:
juve
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:52:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: odvetravana fasada?

Poslaťod zahradnik » Str 09. Sep 2009 14:40:55

emkac píše:
Nasmerovat ta mozeme najprv do temy viewtopic.php?f=4&t=145
Tam si precitaj, ci zateplovat.


Mam pocit, ze cim clovek toho viac precita, tym viac je dezorientovany :-) alebo problem vo filtrovani informacii? :-)

emkac píše:Ak teda zateplovat, tak EPS. Ze budes mat hrube steny? Budes ale menej platit.
Problem s oknami? Casom ich asi vymenis, na starom dome sa da najviac energie usetrit vymenou starych deravych okien za nove.
Cize najprv ries okna. Ak budu ok, ries zateplenie strechy. A ked budes mat za sebou aj to, ries zateplenie steny.


Dobre nakopnutie.... jasne ze okna sa budu riesit hned medzi prvymi... strecha je na plane zateplit cca o dva-tri roky (tramovy strop-palach)...
Preto sa teraz informujem na tie steny, aby clovek vedel, ako naplanovat financovanie a prace...
ale uznavam, myslienka je to dobra, nechat to na neskor... Asi chcem vyriesit vsetko naraz (podla manzelky najlepsie by bolo aj hned)...

Takze si to este necham prejst hlavou :-)
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: odvetravana fasada?

Poslaťod emkac » Str 09. Sep 2009 14:58:57

Ked ides menit okna, potom nemas problem s hrubkou steny.
Aj teraz si ludia daju bezne tehlu 44 (lebo je superizolacna, lebo projektant povedal) a na to 5-10 cm (lebo vsak zateplit treba, lebo vsak takto to sa to robi).:nie:
A maju tiez hrube steny.
Ak das (napriklad) 15 cm EPS, potom budes mat hrubku steny 55 cm.
A kedze menis okna, nove umiestnis do stredu tak, aby si potom mal pre teba vhodne parapety vnutri aj vonku.
Z viacerych dovodov je okna lepsie osadit zarovno steny viewtopic.php?f=10&t=147, ale to musis ty vediet, ci ti vnutorny parapet a stena cez 30 cm nebude vadit. Ak nie, tak je to lahsie.

A ohladom tej postupnosti. Pri starych domoch je to tak, ze najkritickejsie su okna. Ked su tie OK, riesi sa zvysok. V podlahe uz vela vody (asi) nenamutis, tak zostava iba strecha a steny.
Z tychto dvoch je dolezitejsia strecha.
Ale je to na Tebe.
Ak ju nejako izolovanu mas, a stenu nemas, potom urob steny hned po oknach. Ak mas strechu v zlom stave, ries ju.
Ak to do zimy nestihnes (casovo, financne), tak urcite nejako docasne zaizoluj spalety okolo novych okien.

Ale to sme odbocili od temy.
Moja odpoved teda na Tvoju otazku o dvetravanej fasade: NIE. :nie:
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: odvetravana fasada?

Poslaťod deko » Str 09. Sep 2009 15:05:36

mnou odporucane poradie zateplovacich prac:

- vymena okien, vchodovych dveri
- vymena strechy/stresnej krytiny
- zateplenie/pripadne aj zobytnenie/ podkrovia/strechy (zaroven zateplenie venca z ochladzovanych stran)
- zateplenie sokla
- zateplenie fasady
- zateplenie podlahy

moje poradie:

- vymena okien
- zateplenie fasady (zacali mi plesniviet vsetky dolne vnutorne rohy stien)
- zateplenie stropu (iba ulozena vata na podlahe povaly - brutalny tepelny most v podobe venca) - na vymenu strechy ale budem mat dostatok penazi az po nejakom uragane alebo 5 rokoch
- zateplenie fasady
- zateplenie podlahy

teraz budem zateplovat sokel a uz teraz si trieskam hlavu o mur, lebo uz teraz mi je jasne ako budem nadavat pri burani okapovych chodnikov (mam hrubku zateplenia 15 cm), lebo si budem musiet davat pozor na to, aby som neposkodil existujuce zateplenie steny...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: odvetravana fasada?

Poslaťod zahradnik » Str 09. Sep 2009 15:30:16

emkac píše:Ked ides menit okna, potom nemas problem s hrubkou steny.

okna musim menit, lebo.. niektore sa uz pre istotu neotvaraju, aby nevypadlo sklo... (dom po starej mame, ktora na klucku nedociahla, tak neotvarala, a radsej mala otvorene dvere :-) a nehovorim o tom, ze okna nemaju tesnenie (ak neratam rozne látky okolo okna, len aby nefukalo), a... tak dalej, skoda to rozpisovat...

emkac píše:A kedze menis okna, nove umiestnis do stredu tak, aby si potom mal pre teba vhodne parapety vnutri aj vonku.
Z viacerych dovodov je okna lepsie osadit zarovno steny viewtopic.php?f=10&t=147, ale to musis ty vediet, ci ti vnutorny parapet a stena cez 30 cm nebude vadit. Ak nie, tak je to lahsie.

To som zhruba precital, takze to je ok... Takemu parapetu sa potesi manzelka... toooolko kvetin co sa tam da pestovat...

emkac píše:A ohladom tej postupnosti. Pri starych domoch je to tak, ze najkritickejsie su okna. Ked su tie OK, riesi sa zvysok. V podlahe uz vela vody (asi) nenamutis, tak zostava iba strecha a steny.
Z tychto dvoch je dolezitejsia strecha.
Ale je to na Tebe.
Ak ju nejako izolovanu mas, a stenu nemas, potom urob steny hned po oknach. Ak mas strechu v zlom stave, ries ju.
Ak to do zimy nestihnes (casovo, financne), tak urcite nejako docasne zaizoluj spalety okolo novych okien.


Postupnost...
okna su na "odstrel" hned v druhom rade... prva je podlaha, vyhodit dlazkovicu :-), a okna riesit potom spolu s pristavbou... strecha sa riesi hned po pristavbe, zateplenie povale pravdepodobne rok neskor..

emkac píše:Ale to sme odbocili od temy.
Moja odpoved teda na Tvoju otazku o dvetravanej fasade: NIE. :nie:


Vdaka za cisty a jasny nazor
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron