potrebný čas na zhotovenie základov

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod Miro Ke » Pia 04. Sep 2009 14:47:51

il sa nedá zhutniť, takže skutočne len začistiť ryhu, čo sa týka únosnosti podložia tak údaj 80-150 KPa sa dá ľudsky previesť na údaj 0,9-1,8 kg/cm2 a tento údaj určuje celkovú váhu domu na bežný meter základov.
Orientačne
- 5 m muriva x 30cm porobeton 5x0,3x400 600 kg
- strecha cca 7m2 500 kg
- sneh, iné vplyvy 2000 kg
- .... 1000 kg
suma sumarum je to povedzme 4100 kg /100/60 = 0.7kg/cm2, ak som to počítal správne ste na hranici únosnosti podložia
k hĺbke výkopov neviem či to je pravda alebo nie ale pre mňa platí, či idem hlbšie tým by podložie malo byť únosnejšie.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat




Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod esde » Pia 04. Sep 2009 14:52:31

Fuuuj, uz asi takmer 30 rokov je na uzemi SR platna sustava SI http://sk.wikipedia.org/wiki/SI. ;-)
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod deko » Pia 04. Sep 2009 15:11:19

esde píše:Fuuuj, uz asi takmer 30 rokov je na uzemi SR platna sustava SI http://sk.wikipedia.org/wiki/SI. ;-)


ale takto je to zrozumitelnejsie a clovek neriskuje, ze spravi chybu pri prepocte kg/cm2 na pa...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod Brutal12345 » Pia 04. Sep 2009 19:56:03

esde píše:>Geotextíliu taktiež zamietol že je tam zbytočná. Ale kameňa tam môžem valiť s rozumom koľko chcem.

Uz len tieto dve vety by mi stacili aby som sa s architektom rozlucil.

Skuste si aspon predstavit, ked uz nie vykonat, maly pokus:
Do pohara date kamene do polovice. V druhom pohari budete mat piesok tiez do polovice.
Potom oba zmiesate. Bude vysledna zmes mat objem plneho pohara?

Predpokladam, ze ste prisli aj sam na to, ze vysledny objem bude mensi.

Rovnako to bude u vasich zakladov. Ak mate ilovite podlozie (t.j. vysoky podiel ciastociek hornin mensich ako 0,005mm) a na to nasypete a zhutnite kamen, co sa stane?
Po rokoch vam voda pretransportuje il do medzier medzi kamenmi a vysledny objem zmesi klesne, zaklady klesnu, mury popraskaju(dufajme, ze len to). To je jeden z dovodov, preco je il taky citlivy.
Aby k tomu nedoslo, je nutne oba materialy oddelit a na to bola vymyslena geotextilia. To k prvej vete.

Preto je pouzitie kamena nad ilovitym podlozim problematicke a je nutne vediet co a ako. Co vas architekt zjavne zanedbal, asi chybal na niektorych prednaskach. Ale teraz je taka moda, pchat kamenivo pod zaklady hlava-nehlava, tak ide z modou.

S tym suvisi sirka zakladov, vo vasom pripade 60 cm. Ak ste si skontrolovali architektov vypocet, tak uz viete ci pocita haluze alebo to ma racio a teda nie je priestor na "nepaci sa mi". Bud to tak vychadza alebo to nevychadza.
Od sirky pasov a nezamrznej hlbky vo vasej teplotnej oblasti vychadza vyska zakladovych pasov.

T.j. vsetko je dane podlozim + oblasti = pozemkom (to poznate) a tlakom na pate muru (to poznate). Nie je tam ziaden priestor na paci/nepaci, o tom ste rozhodli vyberom pozemku a projektom domu nad zemou.

Ja osobne by som sa co najrychlejsie zdekoval. Ak sa budete drzat uvedeneho architekta namiesto fyziky a napr. vam po rokoch popraskaju mury, co urobite, ake su vase predstavy?
klop, klop, dobry den. pan architekt, robili ste projekt na moj dom a teraz mam popraskane mury. Chcem od vas aby ste zaplatili buranie a znovupostavenie domu, ktory bude mat vyriesene zaklady podla stavebnej fyziky.
???
Asi je jasne, ze takato absurdita ostane len scifi. Preto by som na SVOJOM dome nedopustil pokusy a zjavne odhady pana architekta.

Ale ako pisem, to som ja, uchyl. Je to vas dom, za svoje peniaze mozte na nom skusat co len chcete.


Asi sme sa nerozumeli. Zamietol štrkové lôžko do základov ale povolil určité množstvo kameňa priamo do betónu..........
Napriek tomu skúsim niejakého iného statika.....Nepozná niekto :?:
Brutal12345
 
Príspevky: 146
Registrovaný: Pon 13. Apr 2009 18:46:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod marek_kokso » Ned 06. Sep 2009 15:58:30

mimo píše:podkladný betón spolu s betónovaním DT?, ok, mal si len jeden rad DT, tak či tak, v princípe, je to takto ok?

fajn výkon, deň príprav + 5 dní a hotovo... koľko si mal ľudí a akú máš zastavanú plochu?


zastavanú plochu mám okolo 100 m2. Na stavbe robili cca 3-5 chlapi od pondelka do štvrtka. V piatok podvečer sa robil podkladný betón.

Podkladný betón spolu s DT je OK, aspoň do istého počtu radov DT. Záleží od konkrétnej stavby, ale 1-2 rady sú v pohode. Treba ich však zafixovať (napr. drevom, ako v mojom prípade, alebo 5cm vrstvou betónu), aby sa nepohli pri zhutňovaní žabou a pri betónovaní.
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod Mich » Ned 06. Sep 2009 19:22:23

Niekto tu pisal , ze na vykopane zaklady sa musi prist pozriet statik. Toto som nevedel. Kto to vyzaduje a kedy? Kam sa zapise vyjadrenie statika?
V statickom posudku mam presne specifikovane podlozie ako Il tuhej konzistencie so zhutnitelnostou min. 160 kpa.
To si asi nevycucal z prsta, dufam.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod fabka2004 » Ned 06. Sep 2009 19:57:47

Mich píše:Niekto tu pisal , ze na vykopane zaklady sa musi prist pozriet statik. Toto som nevedel. Kto to vyzaduje a kedy? Kam sa zapise vyjadrenie statika?
V statickom posudku mam presne specifikovane podlozie ako Il tuhej konzistencie so zhutnitelnostou min. 160 kpa.
To si asi nevycucal z prsta, dufam.

toto si mal statik prist pozriet do vykopanej zakladovej skary, takze ak tam nebol a nemal k dispozicii geologicky posudok z danmeho vrtu resp pozemku, tak ak nepohladal dane pomery v danej lokalite, tak si to vycucal z prsta ... teraz uz len mozete dufat ze ste zalozili tak ako by sa v danom pripade malo zakladat ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod Mich » Ned 06. Sep 2009 20:56:50

fabka2004 píše:
Mich píše:Niekto tu pisal , ze na vykopane zaklady sa musi prist pozriet statik. Toto som nevedel. Kto to vyzaduje a kedy? Kam sa zapise vyjadrenie statika?
V statickom posudku mam presne specifikovane podlozie ako Il tuhej konzistencie so zhutnitelnostou min. 160 kpa.
To si asi nevycucal z prsta, dufam.

toto si mal statik prist pozriet do vykopanej zakladovej skary, takze ak tam nebol a nemal k dispozicii geologicky posudok z danmeho vrtu resp pozemku, tak ak nepohladal dane pomery v danej lokalite, tak si to vycucal z prsta ... teraz uz len mozete dufat ze ste zalozili tak ako by sa v danom pripade malo zakladat ...


Ide mi o to ci niekto bude odomna pytat nejaky dokument ze sa bol pozriet.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod fabka2004 » Ned 06. Sep 2009 21:55:35

Mich píše:
fabka2004 píše:
Mich píše:Niekto tu pisal , ze na vykopane zaklady sa musi prist pozriet statik. Toto som nevedel. Kto to vyzaduje a kedy? Kam sa zapise vyjadrenie statika?
V statickom posudku mam presne specifikovane podlozie ako Il tuhej konzistencie so zhutnitelnostou min. 160 kpa.
To si asi nevycucal z prsta, dufam.

toto si mal statik prist pozriet do vykopanej zakladovej skary, takze ak tam nebol a nemal k dispozicii geologicky posudok z danmeho vrtu resp pozemku, tak ak nepohladal dane pomery v danej lokalite, tak si to vycucal z prsta ... teraz uz len mozete dufat ze ste zalozili tak ako by sa v danom pripade malo zakladat ...


Ide mi o to ci niekto bude odomna pytat nejaky dokument ze sa bol pozriet.

malo by sa to uviest v stavebnom denniku ktory by mal byt priebezne vedeny a podpisovany stav dozorom
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: potrebný čas na zhotovenie základov

Poslaťod emkac » Pon 07. Sep 2009 0:34:31

Takto.
Stavebny dennik je casto len zdrap paiera. Teda MAL by to byt seriozny dokument, ktory sa vyzaduje pri kolaudacii, ale opak je pravdou.
Mal by slusit ale najma investorovi, ako a kedy sa co robilo, aby vedel.
Ale ruku na srdce, nerobi sa to.
Navyse dennik nie je oficialne potrebny, ked stavbu vykonava firma na kluc. Dennik je potrebny len pre svojpomocnu vystavbu.
Ale to je OT.

Co je dolezite je, ze statik sa NEMUSEL pozriet na zaklady. Ale MAL. Lebo potom nemohol presne vypocitat statiku, takze ju radsej nadimenzoval.
Tragedia je to len pre investora.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Predchádzajúci

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia