Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod Furko » Sob 29. Aug 2009 18:48:34

A čo takto skúsiť aktívny hromozvod, neštudovali ste to niekto? Nevyšlo by to lacnejšie?
:?:
Obrázok užívateľa
Furko
 
Príspevky: 61
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 20:47:57
Bydlisko: Krásno nad Kysucou
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod MartinH » Sob 29. Aug 2009 20:37:20

Furko píše:A čo takto skúsiť aktívny hromozvod, neštudovali ste to niekto? Nevyšlo by to lacnejšie?
:?:

Aktivny bleskozvod nie je o nic lepsi ako klasicky, len si treba priplatit. Snazim sa ubranit slovu podvod.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod Ferdo » Sob 29. Aug 2009 21:29:41

Jookie v projekte domu 9,5x8,5m mám hromozvod tvaru Z. Najväčší vply na to, či blesk urobí nejaké škody, bude mať určite odpor zemniča. Ak bude mať vysoké hodnoty, tak nepomôže ani tvar 8 . Tiež som to robil sám. Nakúpil som držiaky na škridle a hrebenáče. Celé to stálo okolo 70 Evri.
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod Jookie » Ned 30. Aug 2009 21:22:30

Ferdo, dik za info, sledujem ze aj ine domy to tak maju... Material uz mam nakupeny a rozpocitany na 'Z', takze to bude definitivne 'Z' :)
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod ziletka » Pon 08. Mar 2010 15:44:59

aby som nezakladal novu temu, napisem otazku sem lebo som si to trochu zjednodusil a teraz neviem ci som nespravil chybu.
Bleskozvodove lano iduce zo strechy dole je pripojene svorkou na rynu a potom ide cez fasadu dole. Tam by mal byt vytvoreny obluk aby voda ktora tecie pri dazdi po nom nevtekala do fasady ale aby este pred tym odkvapla. Problem je v tom ze ja som ten vstup do fasady riesil tak ze som uchytil fxp trubku o krokvu a teda bleskozvod je od drevenej krokvy asi 2-3cm.
Spravil som chybu? Nema to byt dalej od horlavych materialov?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod Slavo_T » Pon 08. Mar 2010 16:19:16

ziletka píše:aby som nezakladal novu temu, napisem otazku sem lebo som si to trochu zjednodusil a teraz neviem ci som nespravil chybu.
Bleskozvodove lano iduce zo strechy dole je pripojene svorkou na rynu a potom ide cez fasadu dole. Tam by mal byt vytvoreny obluk aby voda ktora tecie pri dazdi po nom nevtekala do fasady ale aby este pred tym odkvapla. Problem je v tom ze ja som ten vstup do fasady riesil tak ze som uchytil fxp trubku o krokvu a teda bleskozvod je od drevenej krokvy asi 2-3cm.
Spravil som chybu? Nema to byt dalej od horlavych materialov?


Bleskozvod ma byt od horlavych materialoch vzdialeny min. 20 cm , podla norny . Pri revizii el. a bleskozvodu mi to hovoril revizak. Mal by tam byt ten ohyb , presne kvoli tej vode ako popisujes a zaroven dosiahnes aj tych spomynanych 20 cm.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod stevo79 » Pon 08. Mar 2010 16:34:19

Slavo_T píše:Mal by tam byt ten ohyb , presne kvoli tej vode ako popisujes



s tym ohybom proti vode nesuhlasim, ohybov na bleskozvode by malo byt co najmenej a zvedeny blesk by mal ist do zeme co najkratsou a najrovnejsou cestou, v norme mas uvedeny maximalny polomer obluku, a ked robis obluk na odkvapavanie vody tak robis navyse jeden obluk a dodrzanie polomeru je na hrane, vyhodnejsie je odkvapavanie vody zabezpecit stieracim kruzkom


ziletka píše:Problem je v tom ze ja som ten vstup do fasady riesil tak ze som uchytil fxp trubku o krokvu a teda bleskozvod je od drevenej krokvy asi 2-3cm.


podla tvojho popisu za mi zda, ze vstup do fasady mas prilis vysoko, aky mas presah strechy od muru? dodrzal si hodnotu maximalneho polomeru zalomenia?
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod miroTT » Pon 08. Mar 2010 17:04:02

Mohol by som poprosiť link alebo cislo normy v ktorej sa píše o bleskozvodoch? Veľmi pekne ďakujem.
miroTT
 
Príspevky: 104
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 14:38:04
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod MartinH » Pon 08. Mar 2010 17:46:57

miroTT píše:Mohol by som poprosiť link alebo cislo normy v ktorej sa píše o bleskozvodoch?


Nech sa paci:
STN EN 62305-1
STN EN 62305-2
STN EN 62305-3
STN EN 62305-4
STN EN 62305-5

Poucne citanie pre vsetkych, ktori chcu vediet viac o bleskozvodoch: http://www.kniska.eu/
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod bobco » Sob 19. Feb 2011 14:58:05

Zdravím Vás a prikmotrím sa k tejto téme.
Práve som videl projekty, ktoré pre mňa spracováva architekt a mám dilemu v správnosti naprojektovania bleskozvodu. Pri zadávaní projektu som požadoval, že ak to nebude nevyhnutné, aby sa bleskozvod ani neriešil ( neviem ako norma :?: sused asi 10 m vedľa má plechovú krytinu na celej streche a bez bleskozvodu)
Projektant sa vyjadril jasne za :?
Uvediem len na objasnenie, že dom bude mať rozmery a tvar ako v prílohe prízemie, kde garáž so zádverím je nižšia ako celý dom viď rez BB.
Projektant navrhol riešenie ako je v projekte bleskozvodu. Problém vidím v spojení bleskozvodu domu a garáže a to práve z výškových dôvodov ako aj presahu strechy. Podľa tech. správy by mal bleskozvod byť vedený vo fasáde, ktorá je plánovaná z 20 cm EPS, no a v mieste vedenia bleskozvodu tam má byť použitá sklenná vata.
Ako hlavné nedostatky tohoto riešenia vidím:
1. estetickosť, keď bude zo strechy prechádzať zvod pod presah strechy ( 80 cm), ďalej cez izolačné vrstvy :grc
2. ako tento zvod vyústim na hrebeni garáže ( v jej rovine je kúpeľňové okno ) , tento hrebeň nie je v rovine s hrebeňom strechy.
3. dodržanie minimálnych oblúkov na zvode vzhľadom na bod 2
4. možné zatekanie cez prechod fasádou a to v miestach vniknutia a vyústenia zvodu
5. kombinácia EPS a v mieste zvodu sklenná vata

Mnou navrhované riešenie bolo: ak už hromozvod tak v tvare Z pre dom a ďalší samostatný s jedným zvodom pre garáž. Som iba laik a toto riešenie mi projektant zatrhol, že správne je to ako to on navrhol.
Poviem pravdu v jednoduchosti jeho riešenia je krása :kill :grc

Tienik, Martin H ako aj ďalší,mohli by ste sa k tomu vyjadriť, prípadne pomôcť s riešením :netusim
Prílohy
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod bobco » Sob 19. Feb 2011 15:01:20

ešte rez BB

ďalšou jeho perlou, čo som len z rýchlika videl bola prípojka. Po elektromer 4 x 16 ( sorry kábel neviem ) a od elmera k rozvodnej skrini len 5x6 ( sorry kábel neviem) pre plánované zaťaženie tuším 23 kW
Prílohy
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod tienik » Sob 19. Feb 2011 16:17:12

Takze k bleskozvodu:

1) mat ho musis
2) vzhladom na nove normy to klasicke "Z" uz viac menej nikde nevyhovuje, kedze pre RD vychadza jeden zvod na maximalne 15m od susedneho.
3) skryte zvody nerob ani nahodou. Pripadny uder blesku - a uz sa ti zvod pride z pod izolacie ukazat. Co potom?
Ak mozem poadit, davaj zvody zo zadnej casti dazdovych zvodov - vypada a sluzi to najlepsie
4) zvody, u teba by som iste nedaval ten zazracny mimourovnovy prepoj na garaz.
Moja rada je:
na dom hrebenovy zberac a 4 zvody - v kazdom rohu jeden.
na garaz by stacilo a to spomenute "Z" ale ja osobne by som zacal nizkym zbreracim hrotom v dostatocnej vzdialenosti od steny domu, potom hrebenak az ku kraju garaze a tam po jednom zvode dole.

Doplnok:

az teraz som si vsimol tvar strechy. Ten vikier nie je mozne zanedbat. Musi mat v najvyssom bode zberaz a nasdne po hrane klesaju zvod, najlepsie na obe strany k hlavnym zvodom.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod tienik » Sob 19. Feb 2011 16:28:20

bobco píše:ešte rez BB

ďalšou jeho perlou, čo som len z rýchlika videl bola prípojka. Po elektromer 4 x 16 ( sorry kábel neviem ) a od elmera k rozvodnej skrini len 5x6 ( sorry kábel neviem) pre plánované zaťaženie tuším 23 kW


tych 23 kW je prosim ta naco? Ved to je po preratani na jednofazove odbery (klasika v RD) viac ako 30A na fazu.
Inac 5x6 znesie okolo 41A, taze po tejto stranke to sedi.
Kedze ale nevim vzdialenost, netusim ci bu sediet ubytok.
Ja osobne by som ale urcite neriesil pripojenie domu tensim kablom ako 4x10
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod bobco » Sob 19. Feb 2011 21:26:23

tienik vďaka za vecné odpovede :drink . Tá dĺžka od elektromera k rozvádzaču bude cca 25 m.
No a teraz hurá na projektanta.
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Bleskozvod - moznost zjednodusenia?

Poslaťod tienik » Sob 19. Feb 2011 21:41:12

Neni zac,

kludne mu to vrat s tam, nech si precita normu, vyrata co ma vyrat a ansledne nech navrhne bleskozvod tak ako ma byt.
Nehovorim ze to co som popisal je jedine spravne riesenie, ale s istotou mozem povedat zo to na obrazku je 100% zle, pretoze nerespektuje ani zakladne poziadavky novej normy.

25m privod by som bez debaty daval 4x10 aspon. Samozrejme v sustave TN-C a rozdelenie PEN na PE a N urobit v hlavnom domovom rozvadzaci spolu z prizemnenim bodu rozdelenia. Je to jednoznacne najbezpecnejsie a z hladiska rezervy do buducnosti aj najlepsie riesenie v pomere cena/uzitkove vlastnosti.

PS: Este by tvoj projektant nemal zabudnut, ze terajsia norma pre RD, alebo iny objekt nevyzaduje bleskozvod, ale "ochranu pred ucinkami atmosferickej elektriky". Jednou castou toho je aj bleskozvod, ale druhou - rovnako podstatnou je prepetova ochrana. Jedno bez druheho ma velmi male sance na uspesne ochranenie zivota a majetku pri blizkom zasahu. A ked uz cosi platit, tak nech to aj cosi splna. Aj ked ti prajem, nech su peniaze za bleskozvod len vyhodene - ze v zivote nezaucinkuje.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť