Statika prekladov a strechy

Statika prekladov a strechy

Poslaťod Majo 2 » Uto 25. Aug 2009 21:59:54

No dobre, ja len že na garáži mám pri svetlosti 5 metrov v projekte preklad široký 25 cm a vysoký 39 cm.
Na preklade pomúrnica, ktorá nesie polovičku váhy strechy.
Podľa projektu železo 5*fí14, ale to som dobrovolne zmenil po porade z dozorom na 8*fí16, s toho 2 hupy, a výška prekladu je asi 44cm.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: Statika prekladov a strechy

Poslaťod MiroM » Uto 25. Aug 2009 22:30:59

Majo 2 píše:No dobre, ja len že na garáži mám pri svetlosti 5 metrov v projekte preklad široký 25 cm a vysoký 39 cm.
Na preklade pomúrnica, ktorá nesie polovičku váhy strechy.
Podľa projektu železo 5*fí14, ale to som dobrovolne zmenil po porade z dozorom na 8*fí16, s toho 2 hupy, a výška prekladu je asi 44cm.


Polovicku strechy? To snad nie. V najhorsom pripade 1/4 vahy strechy. Pokial mas vaznicovu sustavu, tak vacsinu zataze prenasaju prave vaznice. V oblasti pomurnice zatazenie nie je take velke.
Tych 8xR16 si pouzil v dolnej casti? Lebo ak ano, tak to je riadny ulet, a obavam sa, ze ta vystuz tam nie je funkcna, kedze nie je dodrzana pozadovana vzdialenost medzi jednotlivymi prutmi. Ratajme spolu: 8x1,6cm je vystuz, 2x2cm je bocne krytie a 2cm je minimum medzi vystuzou, teda 7x2cm, dokopy je to teda 30,8cm a to sa do 25cm sirky nevojde. HUPy su ok. Ak dal do hornej casti vystuz R16 tak neviem co ho k tomu viedlo, v hornej casti taka silna vystuz nie je nutna.
Este doplnim, ze pripad, ze pomurnica prechadza rovnobezne nad prekladom ako ked na preklad posobi zatzenie povedzme od vaznice, ktora prechadza kolmo stredom prekladu.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Statika prekladov a strechy

Poslaťod Majo 2 » Str 26. Aug 2009 21:05:08

Je to sedlová strecha, klieštiny priamo na pomúrnici, žiadne nosné stredové a vrcholové väznice.
Tri prúty dole a tri hore, hupy zviazané z krajnými prútmi. Rozpätie pomúrnic 6,75 m.
Myslím si že pri takejto hrúbke prekladu fakt horná výstuž je zbytočne pevná, aj som to hovoril, ale stavebný dozor ma presvedčil, išlo o pár Euro.
Ale napríklad pri filigránoch bola horná výstuž minimálne tak pevná ako spodná, tomu rozumiem tak že sa ráta z určitým priehybom stropu a železo na ťah vydrží viac ako v tlaku.
Strechu navrhla projektantka, schválil ten istý statik čo schválil výstuž v preklade a ...... nejak sa mi toho železa zdalo málo, a keď ma ešte budeš nahlodávať tak doplním aj väznice, šlo by to. 8-)
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Statika prekladov a strechy

Poslaťod MiroM » Str 26. Aug 2009 21:26:45

Majo 2 píše:Je to sedlová strecha, klieštiny priamo na pomúrnici, žiadne nosné stredové a vrcholové väznice.
Tri prúty dole a tri hore, hupy zviazané z krajnými prútmi. Rozpätie pomúrnic 6,75 m.
Myslím si že pri takejto hrúbke prekladu fakt horná výstuž je zbytočne pevná, aj som to hovoril, ale stavebný dozor ma presvedčil, išlo o pár Euro.
Ale napríklad pri filigránoch bola horná výstuž minimálne tak pevná ako spodná, tomu rozumiem tak že sa ráta z určitým priehybom stropu a železo na ťah vydrží viac ako v tlaku.
Strechu navrhla projektantka, schválil ten istý statik čo schválil výstuž v preklade a ...... nejak sa mi toho železa zdalo málo, a keď ma ešte budeš nahlodávať tak doplním aj väznice, šlo by to. 8-)

Takze mas hambalok. Pri tak malej vzdialenosti pomurnic je to jedna z moznosti konstrukcie strechy. Ja osobne hambalok nemam velmi v laske a cudujem sa projektantom, ze ich este navrhuju. Hambalkove strechy su najmenej odolne strechy - voci vetru, voci snehu....
Opytaj sa statika, aku funkciu maju tie horne 3 pruty R16 v hornej tahovej zone :) Preklad je namahany na ohyb, takze v hornej casti prekladu taka silna vystuz postrada zmysel. Je to len konstrukcna vystuz.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Statika prekladov a strechy

Poslaťod Majo 2 » Str 26. Aug 2009 22:23:48

pokiaľ väznice nie sú osadené po dľžke priamo na nosnom múre, čo väčšinou nie sú, tak deformácie väznice pri záťaži snehom nebudú menšie ako pri hambálku s klieštinou na pomúrnici, vrcholovou klieštinou a závesom.
Tak dobre, stredný prút hornej tlakovej výstuže je fakt zbytočne tučný, ale krajné horné prúty sú najviac namáhané na vybočenie.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Statika prekladov a strechy

Poslaťod MiroM » Štv 27. Aug 2009 7:55:33

Majo 2 píše:pokiaľ väznice nie sú osadené po dľžke priamo na nosnom múre, čo väčšinou nie sú, tak deformácie väznice pri záťaži snehom nebudú menšie ako pri hambálku s klieštinou na pomúrnici, vrcholovou klieštinou a závesom.
Tak dobre, stredný prút hornej tlakovej výstuže je fakt zbytočne tučný, ale krajné horné prúty sú najviac namáhané na vybočenie.


Ako to myslis, ze pokial nie su opsadene pozdlzne? Na sedlovej streche su vaznice vzdy osadene pozdlzne. Vaznica sa samozrejme dimenzuje na ovela vacsie prierezy ako dake kliestiny. Kliestiny pri vaznicovej sustave maju zo statickej stranky iba pramalu ulohu, drzia totizto iba podhlad. Pri hambalku naopak, kliestiny tvoria klucovu ulohu v statike strechy. Ak budem mat cas dam sem obrazok s vypoctami zatazenia hambalkovej a vaznicovej strechy, na ktoru bude posobit bocny vietor, uvidis ten obrovsky rozdiel. Vaznice totizto prenasaju zataz do nosnych murov,sily pripomurniciach su male. Pri hambalku ma strecha tendenciu sa "rozchadzat" v oblasti pomurnice.

Co sa tyka prekladu. Co myslis pod tym vybocenie? Akoze namahany zboku? Na preklad zboku neposobi ziadna sila a ak by posobila, tak skor ako by sa mal preklad zlomit, sa vytrhne z muriva. Alebo si myslel namahanie na smyk? Na smyk sa davaju strmienka. Stojim si za tym, ze do hornej casti by postacovala vystuz 2xR10, maximalne 2xR12 - opakujem, ze je to konstrukcna vystuz. Ale mozno sa tu vyjadri nejaky profesionalny statik. Uz je to dost davno, co som bol donuteny si o tom nastudovat teoriu :)
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Statika prekladov a strechy

Poslaťod Majo 2 » Štv 27. Aug 2009 22:11:07

Myslím tak že pokiaľ nie sú celé položené na nosnom múre, ale nehovorím že to je problém, len pokiaľ má niekto väznice osadené na štítových stenách a v strede domu podopreté na jednom mieste tak sily pri záťaži sú tam riadne.
Klieštiny budem mať priamo na pomúrniciach, vrcholovú väznicu a záves, to znamená že prípadný priehyb krokvy pri záťaži vetrom bude prenášaný do druhej krokvy a klieštiny, strecha má mať sklon 18°. Nehovorím že to je stabilnejšie ako väznicová sústava, ale nemyslím že to je nejaká nebezpečná strecha a že bočné sily na pomúrnice by mohli byť veľké.


Namáhanie prekladu napríklad pri hambálku na rozchádzanie, čo pri 5 metrovom preklade môže byť reálnejšie.
Menšie takéto sily môžu byť aj pri väznicovej sústave, stačí že sneh alebo vietor vytvorí na krokve a na väznici priehyb.
Možno by tam ozaj stačila výstuž R10, ale to je jedno, už tam mám silnejšiu.
Zas na druhej strane nepočul som že by niekto dával výstuž vo venci menšiu ako 4*R10 aj na stene kde nepôsobia žiadne bočné sily, ale pre zvýšenie celkovej tuhosti stavby to je dobre.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť