Ako robit zaklady domu?

Ako robit zaklady domu?

Poslaťod martin1 » Ned 30. Nov 2008 12:43:14

Zdravim, chcel by som sa spytat ako robit zaklady pod dvojpodlaznu stavbu, ked mam pieskove podlazie (blizko pri sanbergu v ba, pod lesom - kje to ilovita poda a od hlbky asi 3 metre zacina prakticky cisty piesok). ako spevnit spodok, do akej hlbky betonovat zaklady, pripadne potom na to davat tvarnice vystuzene zelezom, do ktorych sa leje beton? ake ma byt podlozie pod dekou, ked chcem davat perimeter, ake tam ma byt zlozenie - hlina, vacsi strk, mensi, perimeter a na to beton? tvarnice v zakladoch sa po bokoch izoluju hned, alebo az na konci stavby? ked chcem davat 15 cm polystyren na ytong 30 tak aj sokel ma byt s 15 cm perimetra a na to mozem plynule davat eps 15? Vdaka
Naposledy upravil emkac dňa Ned 30. Nov 2008 13:03:55, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod MiroM » Pon 01. Dec 2008 0:21:32

Ked som sa chystal zakladat dom, tak som vedel, ze tam je piesok. Bol som z toho dost vykolajeny, ale ukludnilo ma nezavisle viacero odbornikov, ktori tvrdili, ze piesok je ovela lepsi ako keby som tam mal il. Hladal som okolo toho aj na nete a naozaj, piesok, pokial samozrejme nie je tekuty a spodna voda, je daleko v hlbke, tak ma omnoho vacsiu unosnost ako napr. il a je to aj drenaz. S tou unosnostou je to pravda. Pri zabovani bol piesok prakticky nestlacitelny, na kusku som mal zem a ta sa stlacila cca 5cm.
martin1 píše:ked chcem davat 15 cm polystyren na ytong 30 tak aj sokel ma byt s 15 cm perimetra a na to mozem plynule davat eps 15? Vdaka

Neviem do akej hlbky chces zaklady zateplovat, ale v nadzemnej casti by som dal taku istu hrubku ako bude fasada. Pod zemou moze byt hrubka 10cm. Odskok na sokli nie je nutny. Ma to aj Baumit v technickych detailoch.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod emkac » Pon 01. Dec 2008 11:30:00

To mas vela otazok, z nich niektore by mal zodpovedat projekt, niektore statik, a niektore moze aj internet.

Kolko zeleza a ake zaklady a aky podklad pod to je vec projektu a statika. Zvycajne statik ma prist na stavbu a ma posudit lozisko a odporucit ako na zakladove pasy. Ak to nechces takto, potom to urobis predimenzovane, kedze pre istotu spravis zaklady moc velke a pevne. (zbytocne)

Tvarnice na zakladove pasy sa pouzivaju ako "debnenie" na spravenie zakladovej dosky. Zvycajne sa davaju namiesto obycajneho salovania drevom, lebo to je narocnejsie na kvalitne spravenie. Kolko ich das - nuz, do akej vysky chces tahat zakladovu dosku.

Neporadim, kedy a ako robit vnutornu izolaciu zakladov, ale vonkajsiu (po boku) rob kludne na konci stavby. Aspon sa pocas vystaby hrubej stavby a okolia neznici. Ak ju chces dat silou mocou skor, tak si pockaj na hydroizolaciu a na mury, kedze sokel sa zatepluje tak, ze je na izolacii a "trci zo zeme".
Ja som osobne daval do vacsej hlbky 5 cm XPS (-60 cm az -30 cm), na to som daval 10 cm XPS, kde to uz trci nad teren (-30 cm az +30 cm) a nad to 15 cm EPS ako klasicke zateplenie.
Hrubky si zvol podla ocakavanych a planovanych tepelnych strat, podla financii a podla estetickeho hladiska. :? (Napr. niekomu sa paci soklovy odskok a tvrdo ho chce, vtedy asi 15cm sokel a 15cm mur nebude.) Nie je to otazka co musis alebo nemusis urobit, je to jedno.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod martin1 » Štv 04. Dec 2008 23:55:05

emkac mi napisal:

,,Ja som osobne daval do vacsej hlbky 5 cm XPS (-60 cm az -30 cm), na to som daval 10 cm XPS, kde to uz trci nad teren (-30 cm az +30 cm) a nad to 15 cm EPS ako klasicke zateplenie."

- chcel som sa este spytat ako si zasit ten 5 cm xps aby sa nezosmykol nizsie? ako je to dobre vyriesit?, ten 10 cm a potom nad to 15 si uz daval plynule na to, - kontaktne, bez nejakeho kotvenia ci zakladnej listy? do tych -60 cm tam si mal pri zakladoch debnenie? lebo inak si neviem predstavit ako na z bokov nerovny beton - zaklady (beton naliaty do vykopu) by som daval xps.
Dakujem
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod emkac » Pia 05. Dec 2008 0:09:27

Sokel som si ciastocne zateploval sam, dokoncila to firma.
Postup bol:
najprv som si vyznacil, kde bude 30 cm nad teren. Z jednejho kraja na druhy som natiahol snurku, podla dlhej vodovahy odkontroloval a zacal lepit cele platne XPS v rozmedzi -30 +30. Nalepil som (hodne lepidla, tvarnice boli trosku krive, kde tu trcal preteceny beton (velke kusy som kladivom urzil), ale najma doska a tvarnice neboli v jednej rovine, salovanie dosky sa odflaklo), podlozil som tehlami, dorovnal pripadne vahou a nechal den uschnut.
Na druhy den som pod to nalepil 30 cm vysoke platy XPS hruby 5 cm. Narazil som to uplne pod ten 10 cm XPS, a podlozil kamenmi. Na dalsi den to bolo pevne, neskor sa na ten hrubsi XPS dala sietka a lepidlo, potom nopovka a prihrnul som to hlinou.
XPS som nekotvil, horny bude z polovice zasypany, na to budem davat iba farbu, kamen nechcem.

Na toto XPS davali zakladacie listy, na ne 15 cm EPS. Ale uz by som listy nedaval, zbytcnych cca 4K. Mohli ten EPS davat priamo na to XPS.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod deli » Pia 05. Dec 2008 11:15:22

vyhodnejsie je najprv vlozit perimeter do debnenia, a az potom zaliat betonom zakladov. Jednoduche, menej pracne, cistejsie.
Obrázok užívateľa
deli
 
Príspevky: 80
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 19:28:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod MadaC » Pia 05. Dec 2008 12:56:00

Podla mna najjednoduchsie je vykop na sirku pasov, vyliat pasy, postavit debniace tvarnice, vyliat ich ci uz s doskou alebo bez dosky je na tebe a potom PUR penou nalepis na DT perimeter, alebo xps. Debnit drevom a fixovat XPS do salungu aby nevyplaval je podla mna pracnejsie.
MadaC
 
Príspevky: 185
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:34:39
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod martin1 » Pia 05. Dec 2008 13:43:57

Vdaka, riesenie od MadaC, sa mi zda najlepsie. vykopem pasy tak 1,1 do hlbky, vylejem do nich 70 cm betonom dorovnam aj so zelezom vystuzom, necham vytvrdnut, na to polozim debniace dielce, vylejem ich zvnutra betonom, spravim zakladnu dosku a stavam dalej, necham fugu medzi zemou debniacimi dielcami, kde potom po dokonceni stavby nelepim perimeter asi 40 cm pod zem a 30 nad zem, prihrniem a je to, predpokladam ze ked budem davat 15 eps, tak najlepsie bude aj perimeter dat 15 cm, nech je to pekne suvisle, aj ked to asi pojde trochu do penazi.
-Vie mi este niekto poradit ako pokladat perimeter pod zakladoviu betonvu dosku? ake tam je najlepsie davat vrstvy: zem, strk, mensi strk, perimeter s drazkami do seba a na to beton?
Vdaka
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod Bororo » Pia 05. Dec 2008 14:34:04

deli píše:vyhodnejsie je najprv vlozit perimeter do debnenia, a az potom zaliat betonom zakladov. Jednoduche, menej pracne, cistejsie.


to ano, len treba samozrejme to debnenie spravit sirsie o hrubku toho xps...
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod juro_b » Sob 06. Dec 2008 18:42:27

ja som to spravil tak,ze na dt-cka (daval som dva rady.cca 48cm), som jednoducho zboku prilozil XPS,ktore vytrcalo dohora este asi 12 cm, a prisypal hlinou. to cotrcalo som vyuzil ako salovanie deky,zvonku som prilozil dosky, prevrtal a zdrotoval som to spolu s kari rohozami ...potom sa uz len zabetonovala podkladova doska a bolo...rovno som mal aj zaizolovanu dosku. :D
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod milan » Sob 06. Dec 2008 19:28:50

emkac a este pred tym ako si daval xps, natavoval si asfal.pas kolko hore a kolko podzem?
milan
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 22:14:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod milan » Sob 06. Dec 2008 19:33:35

emkac a este otazka? staci penetrak a natavit ako na beton?
milan
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 22:14:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod Nastas » Ned 07. Dec 2008 8:14:22

Základové pásy som robil 90cm hlboké, 60cm široké. Do nich som nalial (približne do roviny 10cm betonu. Prvý rad DT do roviny do betonu, ďalšie na sucho. 8cm XPS som nalepil obyčajnou PUR penou, na to nopovka, drenáž, zásyp. Vylial DT betonom. Šalovanie dosky a beton 10cm. Celoplošná izolácia a beton 5cm. Múry porfix 25cm. Na jar EPS 25cm. Okna 3skla plast. Do strechy 30cm Isover. Do podlahy 20cm EPS. Streščné 2 ks trojskla.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod martin1 » Ned 07. Dec 2008 14:20:08

Nastas píše:Základové pásy som robil 90cm hlboké, 60cm široké. Do nich som nalial (približne do roviny 10cm betonu. Prvý rad DT do roviny do betonu, ďalšie na sucho. 8cm XPS som nalepil obyčajnou PUR penou, na to nopovka, drenáž, zásyp. Vylial DT betonom. Šalovanie dosky a beton 10cm. Celoplošná izolácia a beton 5cm. Múry porfix 25cm. Na jar EPS 25cm. Okna 3skla plast. Do strechy 30cm Isover. Do podlahy 20cm EPS. Streščné 2 ks trojskla.


Chcel som sa a spytat k tej deke ,,salovacie dosky a beton 10 cm, celoplosna izolacia a beton 5 cm". Tu celoplosnu izolaciu si daval ipu, alebo aj nejaku teplenu - perimeter? cital som ze pod zakladovu dosku je idealne davat perimeter a potom uz na podlahu netraba davat ziadnu izolaciu...
martin1
 
Príspevky: 774
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 12:37:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod emkac » Ned 07. Dec 2008 21:21:31

milan píše:emkac a este pred tym ako si daval xps, natavoval si asfal.pas kolko hore a kolko podzem?

emkac a este otazka? staci penetrak a natavit ako na beton?


Ja som nemal asfaltovy pas, ale fatrafol izolaciu. Ta bola vytiahnuta cca 20-25 cm nad beton na tehlu.
XPS som daval na to.
Pod zem som nedaval ziadnu hydroizolaciu.
A tym padom ziaden penetrak a ziadne natavenie.
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron