Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod Jaro » Str 12. Aug 2009 14:47:06

Ahojte,

nastahoval som sa docasne do sestrinho domu. Dom bol uz par rokov prazdny,kedze robi v zahranici. Spal som v podkrovi (ciastocne zateplenom) a bol som prekvapeny, ze tam neustale nieco hryzie v krove. Druhy den som nasiel kus dreva, ktory sa tam valal a rozporcoval som ho. Nasiel som ho deravy ako reseto a v nom bielu larvu dlhu asi 2.5-3 cm. Obrazky su v prilohe.

Krov je povodny z roku 1932 pokial viem. Neviete poradit co to je a ko sa toho zbavit ? Bol by som nerad, keby isiel krov k zemi a museli sme zacat neplanovanu prestavbu ....

Vopred dakujem za pomoc

jaro
Prílohy
Jaro
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Ned 14. Dec 2008 23:59:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod Jookie » Str 12. Aug 2009 15:05:46

Nestacilo by natriet CervoStopom alebo niecim podobnym? Ale to sa asi bude robit blbo, kedze to drevo je uz v streche a zniektorych stran sa teda nebude dat natriet...
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod Wlado » Str 12. Aug 2009 20:39:14

kúpte si nejaký fungicíd na báze vody a jednorazový oblek aký používajú lakovači, respirátor, okuliare a nastriekať to postrekovačom na stromčeky tak sa dostanete aj na neprístupné miesta.
Obrázok užívateľa
Wlado
 
Príspevky: 412
Obrázky: 23
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 21:08:20
Bydlisko: DS
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 26 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod Jookie » Str 12. Aug 2009 20:53:45

Wlado píše:kúpte si nejaký fungicíd na báze vody


Preco prave fungicidnu latku? Ved ta by mala byt skor na plesne ako na hmyz, nie? Ci je to myslene tak, ze aj tak je to nejaka chemia, ktora tu haved zabije?

Prave ten CervoStop (a jemu podobne natery) su urcene proti takymto drevo-skodcom, mali by usmrtit zijuce a napenetrovat drevo na najblizsie obdobie proti skodcom. Ten plast + respirator + postrekovac je super riesenie! :ano:
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod MiroM » Štv 13. Aug 2009 7:55:40

Len upresnim, ze ta skareda larvicka nie je cervotoc, ale larva tesarika (druhove meno tusim krovovy). Pred rokmi sme jednu sezonu kurili este v rodicovskom dome smrekovymi doskami s korou. Bola ich tam hromada. (ked som hodil dosku do ohna s larvami, tak zacali skripat ako besny :D ). Vtedy som si zistoval, co su to zac. Cervotoc je mensi a robi len male 1-2mm-ove dierky.
Pouziva sa na nicenie lignofix. Precitaj si nieco tu http://www.hhpp.sk/ochrana-dreva.php
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod ziletka » Štv 13. Aug 2009 9:07:11

doplnujuca otazka: bochemit je na ochranu dreva proti takymto skodcom. Plni aj funkciu zabijania uz existujucich skodcov v dreve?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod PeterK » Štv 13. Aug 2009 9:24:45

Existuje Bochemit Plus práve na ochranu už napadnutého dreva.
Obrázok užívateľa
PeterK
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:24:11
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod Jaro » Štv 13. Aug 2009 10:44:34

dakujem za rady. mam par doplnujucich otazok.

Podkrovie je ciastocne zateplene. Neviem, ci su napadnute hrady aj za zateplenim. Je nejaky sposob ako to zistit (pripadne ich vyzabijat) bez toho aby som musel strhat co uz je zateplene ?

CervoStop, Lignofit aj bochemit su natery. Ak dobre ratam, vsiaknu par milimetrov do hlbky dreva. Staci to na vyhubenie tych lariev ? Videl som, ze tie larvy maju chodbicky do hlbky par centimetrov.
Jaro
 
Príspevky: 34
Registrovaný: Ned 14. Dec 2008 23:59:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod ski555 » Štv 13. Aug 2009 18:24:51

správne Jaro si podotkol akurát som to chcel písať,najlepšie sa drevo ošetruje takýmito prípravkami ak je ešte nenamontované a s kludom možeš niekoľkokrát postriekať.Takto vyhodíš desiatky Eur akoby von oknom,prípravok pojde do dreva tak 2 - 3 mm maximálne viac nie a aj to na strope sa veľmi zle prevádza takéto niečo.Možeš vyskúšať hocičo na vzorke trebárs aj zbytok lazúry na doske hrubej aspoň 2,5 cm a uvidíš aj keď ju budeš doslova polievať,ďaľšie a ďaľšie vrstvy sa budú len hromadiť na sebe,drevo viac nepotiahne.Viem,že som ťa nepotešil,ale,ale ak sú napadnuté aj krokvy,tak hlbkovo ich neošetríš,ak sa niečo dá a nie je to v dezolátnom stave,tak lepšie demontovať.
ski555
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 20:33:18
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod rezivomh » Sob 15. Aug 2009 15:07:15

Keď je drevo značne vyschnute, čo od tebou udavaneho roku je, tak nasiakne urcite viac ako len par mm...v krove su aj praskliny takze sa postrek dostane aj hlbsie. Priemerne by som pocital tak 1 az 2 cm z kazdej strany. Maly by si pouzit pripravok ktory odpudzuje skodca s ktorym mas problem, a i ked sa postrek nedostane do uplnej hlbky, toho skodca to vypudi. Nikdy totiz nedosiahnes napustenie dreva nejakym prostriedkom skrz na skrz (to je hlupost).
Všetko ohladom stavebného reziva, rád poradím každému v rámci mojich vedomostí.
rezivomh
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Ned 10. Máj 2009 11:43:01
Bydlisko: Holíč
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nieco mi zere krov - co a ako sa toho zbavit ?

Poslaťod ski555 » Sob 15. Aug 2009 20:27:23

treba si vyskušať na nejakej starej doske,dopredu by som peniaze zbytočne nevyhadzoval a neber do úvahy teoretické názory.
ski555
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 20:33:18
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 7 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron