Umiestnenie stupačiek

Umiestnenie stupačiek

Poslaťod joko » Štv 04. Dec 2008 13:23:49

Rád by som upozornil nových staviteľov na detaili, s ktorými sa stretávam často na novostavbách. Pred chvíľou som reagoval na dve témy, ktoré moju tému vyprokovali. Montujem inštaláciu, ale na základe projektov sa len výnimočne dá montovať, lebo projektant pri stole narysuje krásnu rovnú čiaru, investor mu za to dobre zaplatí, ale skutočné prevedenie vždy rieši montér so stavbyvedúcim - dozorom - investorom. V projektoch málokedy býva zohľadnené rozmiestnenie sanitárnych zariadení v súvyslosti s odvodnením týchto zariadení. Na poslednej stavbe som sa stretol s projektom, kedy na jednej stupačke kanalizačného potrubia , na jednom nadzemnom podlaží "PÁN" projektant naprojektoval tri odbočky nad sebou, čo v praxi znamená 3*17až 27 cm na výšku podľa typu materiálu, a stavebník sa čudoval prečo sa to nezmestí do podlahy. Aby som to uzavrel . Sú to drahé detaili viď téma " Ako vysekať dieru pre rozvody cez venec a strop". Dodatočne to riešia výklenkamy , zadeklovaním z SDK, no miestnosti už strácajú jednoliatosť a hlavne Dva až tri razy to staviteľ zaplatí.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Umiestnenie stupačiek

Poslaťod mlaco » Štv 04. Dec 2008 14:43:15

Co to znamena "tri odbočky nad sebou"? Nejaky obrazok by pomohol...

(Budeme betonovat ZB dosku nad pivnicou, tak uvazujem ake prestupy a kde si ponechat)
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Umiestnenie stupačiek

Poslaťod Ferdo » Štv 04. Dec 2008 14:54:27

Joko nepoznám situáciu, lebo si ju nepopísal do detailu. Ale sú dvoj aj trojodbočky a tie sú hodne nižšie. Nemal na mysli "PÁN" projektant práve toto ?
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Umiestnenie stupačiek

Poslaťod joko » Štv 04. Dec 2008 17:17:30

Uviedol som to ako odstršujúci príklad :evil: , robil som to z červeného REHAU fi 100, prvá odb. 100/100 pre sprchu, nad ňou 100/100 na Wc, a tretia 100/100 na umyvadlo. Samozrejme 1. a 3. sa redukovala, lebo rehau nerobí redukované odb. Mali byť osadené jedna do druhej, len dľžka tých troch odbočiek po spojení je cca 60 cm, ale hlavne problém robí rozteč medzi sprchou a WC, pokiaľ dávaš každú do samostatnej odbočky.
Svoje upozornenie som ale skôr chcel upriamiť na plánovanie, umiestnenie a prechody zvyslých rúr cez konštrukcie stavby, lebo dosť sa to zanedbáva a väčšinou sa to rieši "za jazdy", kedy už tie riešenia sú len prispôsobované danému stavu. lebo tehla sa dá vyrezať - vysekať, ale betónované a armované vence kvôli statyke by si nemal porušiť. A ak neideš cez pôvodne plánované a urobené otvory tak už ideš mimo múr v SDK výklenkoch. Samozrejme to prinesie sebou hlučnosť kanalizácie a estetický hendicep. To samozrejme platí aj pre dažďové zvody z plochých striech a teras.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Umiestnenie stupačiek

Poslaťod stevo79 » Štv 04. Dec 2008 17:41:33

spominane dvoj aj trojodbočky su vyrabane aj naSlovensku: www.plastika.sk
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Umiestnenie stupačiek

Poslaťod joko » Štv 04. Dec 2008 17:52:16

Samozrejme, že sa to tak nerobilo, lebo som sa nezmestil z výškových dôvodov, do prvej kolmej odbočky sa odviedol záchod a sprcha a do druhej umyvadlo. Len som chcel zdôrazniť kvalitu a reálnosť projektu, a predpoklady stavby. Lebo ak zmeníš projekt, musí súhlasiť projektant, aby platila záruka. Ide mi o plánovanie stavieb a vyvarovania chýb pred samotnou stavbou.
P.s. Po preštudovaní tebou ponúkaného materiálu som sa uistil, že ani Plastika nevyrába z PVC-U v červenom - kvalitnejšom prevedení iné odbočky, len jednoramenné a to v najmenšej dimenzii 100/100 ako rehau. Šedé PVC dostaneš v lubovolnom prevedení a dľžkach 20 cm pri profile 100/50 čo je 16 cm pracovná dľžka.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Umiestnenie stupačiek

Poslaťod stevo79 » Štv 04. Dec 2008 19:47:10

ja som sice aj v interiery rury priemeru 110 mm daval tie oranzove ale zda sa mi ,ze tam by stacili aj sede, lebo nie su vystavene tlaku ake ked to ide v zemi, alebo nie?
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Umiestnenie stupačiek

Poslaťod joko » Štv 04. Dec 2008 20:36:45

Ano máš pravdu, šedé su určené do interiéru, a je podstatne väčší sortiment, no niektorí investory na stupačky chcú kvôli kvalite a pevnosť oranžové, ktoré sú pôvodne určené do zeme. Naopak šedé sú pomerne tenké a krehké, a do zeme je hazard ich použiť. Ale často zvíťazí otázka peňaženky v oboch prípadoch.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron