signalizácia činnosti el. bojlera

signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod MaP » Štv 11. Jún 2009 21:32:18

Mám elektrický bojler momentálne zapojený do el. zásuvky. Chcel by som to trocha zmeniť. Chcem to urobiť tak, že bojler (resp. zásuvka v ktorej je zapojený) bude zapínaný bežným vypínačom, aby som jednoducho mohol bojler vypnúť alebo zapnúť bez vyťahovania zástrčky. Chcem však pri vypínači mať signálku o tom, že bojler je práve v prevádzke, teda, že práve nahrieva. Pretože to, že vypínač je zapnutý neznamená, že aj momentálne nahrieva. Ohrev je riadený tremostatom bojlera podľa teploty vody. Takže potrebujem nejaká signálne svetielko, ktoré bude svietiť vtedy keď bude daným obvodom pretekať prúd. Napojiť sa priamo na termostat bojlera nechcem. Bojler je relatívne nový, v záruke, zvlášť vývody na toto nemá. Takže odhadujem, že do tohto obvodu bude do série zapojené nejaké signálne svetlo, ktoré bude mať minimálnu spotrebu, minimálny odpor a znesie prúdové zaťaženie cca 16A. Existuje niečo také?
MaP
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:03:09
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod Nastas » Štv 11. Jún 2009 21:47:18

Spínacia zásuvka stojí 4EUR. Svetielko máš na bojleri.Nastav čas 4-5hod. pred kúpaním, zvyšok sem-tam a máš inteligentné riadenie ohrevu TUV.(Sem-tam znamená vysledovať vlastnú domácnosť, môj systém ti nič nepovie). Dá sa to aj za niekoľko tisíc.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod deko » Štv 11. Jún 2009 21:47:57

preco ten bojler nemozes vypinat termostatom, pripadne isticom v rozvadzaci? nechce sa mi verit, ze v dnesnej dobe by niekto mohol mat pripojeny bojler na vedenie spolu s inymi spotrebicmi... a naozaj na bojleri nie je nejaka signalizacia ze zohrieva? zapinat svetlo podla toho, ci vedenim preteka prud, sa sice da. je to ale dost pakaren.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod MartinH » Pia 12. Jún 2009 0:04:41

MaP píše:Takže potrebujem nejaká signálne svetielko, ktoré bude svietiť vtedy keď bude daným obvodom pretekať prúd ..... Existuje niečo také?

Moznost 1: Kontrolne prudove rele do rozvadzaca http://www.elkoep.sk/pri-51-1~1.html
Moznost 2: Kupit (http://www.conrad.sk/- obj. cislo 130495) alebo postavit si vlastny detektor s prudovym transformatorom. Je to ten obvod, co je v spinacich predlzovackach, ktore ked zapnete jeden spotrebic, automaticky zapnu aj ostatne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod MaP » Pia 12. Jún 2009 13:35:40

MartinH, dík za radu. Myslím, že toto je presne to čo som hľadal. Osobne sa mi viac pozdáva to prúdové kontrolné relé.

Nastas a deko, zrejme ste nepochopili na čo sa pýtam, aj tak však dík za reakciu. Pokúsim sa ešte raz vysvetliť:

Bojler je samozrejme zapnutý samostatne na zásuvku. Tiež má vlastný termostat a signalizáciu ohrevu - samozrejme. Bojler je však namontovaný niekde "ďaleko" alebo "za rohom". Ale zechce sa mi chodiť pozreať, na svetielko na ňom, či hreje alebo nie. Túto signálku chcem mať "na dosah", teda niekde na očiach. Preto ak je bojler zapnutý buď hreje alebo nehreje podľa momentálnej teploty vody v ňom. Ja však chcem mať niekde, kde to je vidno signalizáciu, či práve ohrieva alebo nie. Chcem to preto, že idem tento bojler zapojiť na teplovodné kachle, a chcem mať prehľad o tom, kedy hrejú kachle - a stačia ohrievať, a kedy musí pomôcť elektina.
MaP
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:03:09
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod Vydra » Str 08. Júl 2009 16:57:56

Nejdem zakladať novú tému, mám podobný problém.

Na kotli na tuhé palivo mám obehové čerpadlo zapojené na samostatnú zásuvku, ktorá je prepojená s vypínačom s kontrolkou - tento typ:

http://www.abb-epj.cz/catalog.asp?thema=6271&category=2849

Nedarí sa mi to však zapojiť tak, aby kontrolka svietila, keď zapnem čerpadlo. Buď to funguje ako na klasickom vypínači s orientačnou kontrolkou - čiže svieti, keď je spotrebič, napr. svetlo na chodbe vypnuté, alebo kontrolka svieti len veľmi slabo aj pri vypnutom, aj zapnutom vypínači. Už som vyskúšal všetky možné kombinácie zapojenia, otáčal som tu kontrolku všetkými smermi a nič. Mám vôbec na to správny vypínač alebo je to vôbec možné nejako zapojiť?
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod MartinH » Str 08. Júl 2009 20:24:02

Vydra píše:http://www.abb-epj.cz/catalog.asp?thema=6271&category=2849

Nedarí sa mi to však zapojiť tak, aby kontrolka svietila, keď zapnem čerpadlo. Buď to funguje ako na klasickom vypínači s orientačnou kontrolkou - čiže svieti, keď je spotrebič, napr. svetlo na chodbe vypnuté, alebo kontrolka svieti len veľmi slabo aj pri vypnutom, aj zapnutom vypínači. Už som vyskúšal všetky možné kombinácie zapojenia, otáčal som tu kontrolku všetkými smermi a nič. Mám vôbec na to správny vypínač alebo je to vôbec možné nejako zapojiť?

Priamo na tej stranke najdete schemu zapojenia so signalnou tlejivkou 6S. Do krabice vypinaca musite mat dovedeny L aj N.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod Vydra » Ned 19. Júl 2009 19:00:19

MartinH: Dík za odpoveď, nejaký čas som bol mimo, tak píšem až teraz.

Bohužiaľ sa mi to aj tak nepodarilo spustiť. Volal som elektrikárovi, ktorý mi robil inštaláciu v dome a povedal mi, že s takým vypínačom sa ešte v živote nestretol, vraj všetky fungujú naopak - svieti, ak je spotrebič vypnutý. Musím k tomu zavolať niekoho, kto sa v tom vyzná, ale chcem aspoň vedieť, či takéto zapojenie existuje a či je tento typ vypínača na to správny lebo už nechcem vyzerať ako magor, keď niekde v obchode vysvetľujem, čo vlastne chcem :?

úprava:

Teraz som si všimol, mám tam pravdepodobne orientačnú tlejivku 6So, môže byť problém v tom?
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod Slavo_T » Ned 19. Júl 2009 19:19:48

MaP píše:Mám elektrický bojler momentálne zapojený do el. zásuvky. Chcel by som to trocha zmeniť. Chcem to urobiť tak, že bojler (resp. zásuvka v ktorej je zapojený) bude zapínaný bežným vypínačom, aby som jednoducho mohol bojler vypnúť alebo zapnúť bez vyťahovania zástrčky. Chcem však pri vypínači mať signálku o tom, že bojler je práve v prevádzke, teda, že práve nahrieva. Pretože to, že vypínač je zapnutý neznamená, že aj momentálne nahrieva. Ohrev je riadený tremostatom bojlera podľa teploty vody. Takže potrebujem nejaká signálne svetielko, ktoré bude svietiť vtedy keď bude daným obvodom pretekať prúd. Napojiť sa priamo na termostat bojlera nechcem. Bojler je relatívne nový, v záruke, zvlášť vývody na toto nemá. Takže odhadujem, že do tohto obvodu bude do série zapojené nejaké signálne svetlo, ktoré bude mať minimálnu spotrebu, minimálny odpor a znesie prúdové zaťaženie cca 16A. Existuje niečo také?


A co tak vyhodit tu zasuvku , na ktoru je teraz napojeny bojler a dat tam sporakovy vypinac s tlejivkou ? http://www.elektroklesny.cz/inshop/scri ... ?Level=201 Tlejivka svieti vtedy ked je vypinac zapnuty a tym padom je napajany aj bojler. Myslim , ze najrychlejsie a najlacnejsie riesenie.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod MartinH » Ned 19. Júl 2009 19:51:57

Vydra píše:Bohužiaľ sa mi to aj tak nepodarilo spustiť.


1. Kazda tlejivka do vypinaca svieti len vtedy, ked je na nej napatie.
2. Kedy je na tlejivke napatie, je urcene zapojenim vypinaca.

Rozlisuje sa:
Orientacna tlejivka = tlejivka zapojena tak, ze svieti, ked je spotrebic vypnuty. Oznacenie So.
Signalizacna tlejivka = tlejivka zapojena tak, ze svieti, ked je spotrebic zapnuty. Oznacenie S.
(Firma ABB okrem zapojenia rozlisuje tlejivky aj tak, ze signalizacna svieti silnejsie a orientacna slabsie, ale na principe to nic nemeni.)

Pripojenie signalizacnej tlejivky: na jeden pol vypinaca je prichadza faza. Z druheho polu vypinaca odchadza faza do spotrebica a paralelne aj do tlejivky. Druhy vyvod spotrebica je samozrejme pripojeny na nulak. Pre tlejivku plati to iste, treba ju pripojit na nulak a kedze tlejivka je vo vypinaci, musite tam doviest nulak. Spotrebic a tlejivka su tak spojene paralelne a su teda oba sucasne zapnute alebo sucasne vypnute.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod Slavo_T » Ned 19. Júl 2009 20:25:55

Vydra píše:Nejdem zakladať novú tému, mám podobný problém.

Na kotli na tuhé palivo mám obehové čerpadlo zapojené na samostatnú zásuvku, ktorá je prepojená s vypínačom s kontrolkou - tento typ:

http://www.abb-epj.cz/catalog.asp?thema=6271&category=2849

Nedarí sa mi to však zapojiť tak, aby kontrolka svietila, keď zapnem čerpadlo. Buď to funguje ako na klasickom vypínači s orientačnou kontrolkou - čiže svieti, keď je spotrebič, napr. svetlo na chodbe vypnuté, alebo kontrolka svieti len veľmi slabo aj pri vypnutom, aj zapnutom vypínači. Už som vyskúšal všetky možné kombinácie zapojenia, otáčal som tu kontrolku všetkými smermi a nič. Mám vôbec na to správny vypínač alebo je to vôbec možné nejako zapojiť?


Ak si nevies rady s vypinacom, tak mozno by to slo cez zasuvku . Skus pozriet : http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5537.0.html , http://paja-trb.unas.cz/elektronika/navody/zasuvka.html
Ale ja by som tu kontrolku skor osadil na vidlicu http://ema-elektro.sk/index.php?lang=&l ... &id=1293#g z tej pohladovej strany , aby ju bolo vidiet.
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod Vydra » Ned 19. Júl 2009 22:23:04

Ďakujem za rady, hneď zajtra to teda vyskúšam so signalizačnou tlejivkou.

Určite sú aj iné, jednoduchšie riešenia, ale ja som najprv do steny osadil krabice, káble, obložil to, namontoval sa kotol a až potom som dával zásuvku a vypínač. A keďže v celom dome mám rovnakú radu od ABB, dal som aj na to čerpadlo taký vypínač, pričom som netušil, že s tým bude taký problém. Klasický s obyčajnou krytkou tam nechcem lebo je blízko dverí a už sa mi stalo, že to niekto omylom zapol, aby si zasvietil v miestnosti a nevypol. Takto keď je na krytke kontrolka a označenie 1 - 0, hádam to nebude nikoho mýliť.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: signalizácia činnosti el. bojlera

Poslaťod Vydra » Štv 06. Aug 2009 20:33:28

Všetko nakoniec funguje tak ako má. Problém bol nakoniec tam, kde by som to nečakal - v zásuvke nebol pripojený jeden kábel, takže na vypínači som to mohol kombinovať akokoľvek.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron