8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod Andrej0308 » Ned 02. Aug 2009 23:42:08

Dobrý deň. Na staršom rodinnom dome máme kopanú studňu hlbokú asi 8,5m. Máme šachtu so samonasávacím čerpadlom, nádržou a tlakovým spínačom v hĺbke asi 1,5m. V studni bývalo vždy aspoň 2m vody, posledné roky sa to však už pohybuje iba okolo 80 cm. Preto sme museli predĺžiť hadicu a dať kôš o niečo nižšie, asi iba pol metra od dna studne. Takže čerpadlo ťahá vodu asi z hĺbky 7m, čo už sa blíži k hranici pre samonasávacie čerpadlo. Skúšali sme prečistiť studňu pred dvoma rokmi a teraz znova. Problém je v tom, že všetok piesok, čo sme zo dna vybrali, tak sa dotlačil vzápätí naspäť a bola to vlastne zbytočná práca. Nemali sme doteraz odpieskovací filter medzi studňou a čerpadlom, možno kvôli tomu nám včera prestalo fungovať čerpadlo úplne. Našťastie máme ešte jedno náhradné, ale nechceme zničiť aj to, preto sme kúpili odpieskovací filter a ideme ho zajtra nahodiť pred čerpadlo. Problém je ten, že máme úzku šachtu, nezmestí sa tam a budeme musieť dať 90° koleno, čo som sa dočítal je, ako keby sme pridali ešte ďalších 5m k hĺbke sania. K tomu pripočítať kôš, spätnú klapku, filter a zo 7m to narastie tak, že samonasávacie čerpadlo bude mať problém tu vodu nasať. Zajtra to skúsime a uvidíme. Ak to nepôjde, čo mi radíte? Rozšíriť šachtu, aby tam nemuselo byť koleno? Je to dosť práce a neviem, či to bude mať dostačujúci efekt. A ak to aj pôjde, nebude sa čerpadlo príliš namáhať a nezničí sa za pár mesiacov tak či tak?
Riešením by bolo ponorné čerpadlo. Ale je tam voda iba tých 80 cm a piesok, ktorý by to ponorné čerpadlo mohol zničiť ešte skôr ako samonasávacie. A predpokladám, že ponorné čerpadlo by ten piesok ešte viac rozvírilo. Existuje nejaké ponorné čerpadlo na pitnú vodu, ktoré má ochranu pred nasávaním jemného piesku?
Ďalšia možnosť je asi prehĺbiť studňu, ale keď sa tam ten piesok tlačí, asi by to nebolo také jednoduché.
Inak prameň je to výdatný, iný zdroj vody zatiaľ nemáme a v najbližšej dobe sa mestská voda ani neplánuje k nám ťahať a musíme z tej studne zásobovať 2 domácnosti a doteraz sme stíhali aj polievať v záhrade a voda sa stále držala na rovnakej výške. Peňazí momentálne nejako navyše nemáme, novú studňu vŕtať sa nechystáme, chceli by sme len nejako dať dokopy toto čo už máme s tým, že to bude ako tak fungovať.
Andrej0308
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Ned 02. Aug 2009 23:13:51
Bydlisko: Topoľčany
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod sigma » Pon 03. Aug 2009 8:41:04

Pieskovy filter (myslim filter na zachytavanie piesku = obyčajný sitkový cca 60 mikrónový filter) ma ovela vacsi odpor ako koleno, takze ak vam to nebude fungovat, tak koli filtru a nie koli kolenu.
Naposledy upravil sigma dňa Štv 06. Aug 2009 8:21:12, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod petok » Pon 03. Aug 2009 9:52:15

Odpor odpieskovacieho filtara zalezi od kartuse ktoru tam mate t.j. 60-80um a od jeho zavitovych vstupov a vystupov a od jeho znecistenia a zial byva vacsi ako odpor 90 kolienka lebo sa postupne zanasa. Nemate nahodou priestor ze by ste tam mohli dat dve kolienka 45 stupnove? Tym by ste odpor mohli znizit ale nie vyrazne. Aky mate priemer sania - 6/4" alebo 5/4" nedajboze 1"? Cim mate mensi priemer tym budete mat vacsie problemi. Cize tu by som siahol po najvacsom priemeri sania, a mozno prehlbeni sachty aby som zmensil vzdialenost vysky cerpadlo - studna.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod joko » Pon 03. Aug 2009 21:21:56

Plne súhlasím s Petok - om. Konieckoncom aj Ty sám si načrtol všetky variácie, a poradiť možno jedine Troodon by vedel. On je starý závlahár, prípadne mu napíš SS, alebo ja mám na neho sukromný kontakt, ak by sa neozval.
Poradiť ťažko: Takmer všetky možnosti si vyčerpal. Si na hranici samonasávacích možností, a je otázkou času, kedy odpáliš aj druhé čerpadlo. :( Moja rada by znela prehlbiť, a vyložiť spodok makadámom do hrúbky cca 20 cm aby sa voda nezvírila , a následne skúšať čerpadlo.S ponorkou máš tiež pravdu, no jedine hladať na Webe. Ešte ma napadá myšlienka - možno nezmyseľ, - ak je tam plávajúci piesok, tak skúsiť do studne utopiť menšiu rúru, samozrejme menšiu do dna pod hladinu a do toho makadám a ponorku. Tam by sa možno piesok už nevíril a tak by čerpadlo mohol pracovať bez ujmu, a možno aj samonasávací bez nového filtra. :?:
Ako čerpadlo - trojlamelové Sigma skús zohnať použité, prípadne repasovať to Tvoje staré. Náhradné dieli Sigma centrum v Petržalke na Černého pri policajtoch, ak ešte fungujú, alebo Sigma servis v DNV, kontakt na nich mám no asi nebude lacný.
Prípadne ak si chceš nechať poradiť od neho, tak po súhlase Ti možno môžem dať kontakt ak on s tým bude súhlasiť, no on je značkový servis.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod Andrej0308 » Str 05. Aug 2009 19:04:52

Takze sme to spojazdnili a zatial to vyzera, ze to novsie cerpadlo nema s tou vyskou taky problem. Uvidime, ked sa zaspini ten odpieskovaci filter. To koleno je dlhe mozno aj nejakych 20 cm, takze sa to ohyba pozvolne a az taky velky odpor to nerobi. Nadrz je natlacena v priebehu par sekund (neporovnatelne s tym, co bol doteraz), tak z toho usudzujem, ze sa toto cerpadlo az tak netrapi s tym sanim. Dokonca pri dlhsom pusteni vody (napr. pri sprchovani alebo polievani zahrady) vypina, co sa nam doteraz nestavalo a to predosle tahalo bez prestavok. Co zas asi tiez nie je az taka velka vyhra, lebo som tu cital, ze je lepsie, ked ide cerpadlo bez prestavok, ako ma stale vypinat a zapinat. Takze to zatial budeme testovat a ak by malo aj toto cerpadlo dodychat, tak to budeme musiet riesit jednou z tych moznosti, co tu boli navrhnute. Prva vec na vymenu bude urcite sacia hadica, lebo ma naozaj priemer 1", nerozumiem, ako nam tam mohol vodar taku dat.
Andrej0308
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Ned 02. Aug 2009 23:13:51
Bydlisko: Topoľčany
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod joko » Str 05. Aug 2009 20:17:09

Som rád, že to tak dobre dopadlo. S tým "pulzovaním pri polievaní moc nenarobíš, musel by si dať hrubšiu rúru - ventil - hadicu - koncovku, podľa toho, čo Ti najviac škrtí prietok., Pri polievaní zas veľa vody naraz tiež nieje výťazstvo, takže buď trochu ešte priškrtiť, aby pulzovanie nebolo moc časté, alebo nechať tak. Treba veriť, že rozbehový kondenzátor, alebo ovládanie čerpadla je na také pulzovanie stavané. Jedine, keby to zapínalo v intervale pod 10 sek. tak by som to začal riešiť. A tá sacia rúra asi bude tiež v pohode, pokiaľ Ti tak dobre saje. Meň ho ak bude treba niečo robiť so spätnou klapkou.
Nech sa darí. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod petok » Pia 07. Aug 2009 8:29:52

No vidis aky si sikovny :P Ked si to rozbehol suhlasim s Jokom - zatial nic s tym nerob, sleduj to a ked bude nejaky problem na sani /porusena hadica, spatna klapka, ako rychlo sa znecisti filter pieskom a tym padom zvacsi odpor na sani atd/ az potom to vymen. S tym pulzovanim je to tak ako si pisal - mozno by pomohlo otvorit dalsi kohut - polievat z dvoch miest. Doporucuje sa aby cerpadlo sa prevadzkovalo tak aby nebolo zapinane viac ako 20 krat za hodinu - to je idealny stav.
Prajem vela vody a malo poruch. :drink
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod joko » Ned 09. Aug 2009 13:16:08

Petok, napriek tomu, že je to téma do elektriky, no pre mňa hlavne súvisí s čerpadlami, preto to sem napíšem. Píšeš, že by čerpadlo nemalo zapínať častejšie, ako 20-krát za hodinu. Prosím , ak môžeš upresni túto informáciu. Nespochybňujem, len by som sa rád poučil.
Ja som robil - resp. do dnes robím pod vodou s veľkými čerpadlami typu Sigma GFMU 100, alebo GFHU 100, kde je 7,5kW motor, pod vodou, niekedy ho máme takmer na chrbte, alebo o ňu tlčieme hlavu, máme ho istené nadprúdovým ističom, no už sa nám stalo, že pod vodou sme odpálili komplet vinutie motora, a potápač bol priamo pri tom. Ako pointa, odpálili sme presne týmto spôsobom, že po vyhodení ističa sme za pár sekund nahodili istič, a čerpadlo znovu zapli.
Pre Tvoju info, zas som robil s čerpadlom FLICHT, kde interval zapínania od výrobcu bola skrátená na 7 sek.
Prosím , ak máš zdroje na rozumy, alebo ak sú neaké ističe, čo nedovolujú skoršie zapínanie čerpadla v predčasnom limitom, rád by som sa o tom niečo viac dozvedel.
Zatial vďaka.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod gambler » Pon 10. Aug 2009 17:54:07

Nasiel som jeden clanok, kde je pisane ze zopnutie by nemalo byt viac ako 40x za hodinu. Ale zrejme to bude zavisiet aj od vyrobcu a kvality cerpadla. http://www.ebara.sk/index.php?stranka=produkt&id=vod_xnadrz
gambler
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Sob 04. Júl 2009 22:39:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod petok » Uto 11. Aug 2009 9:17:41

petok píše: Doporucuje sa aby cerpadlo sa prevadzkovalo tak aby nebolo zapinane viac ako 20 krat za hodinu - to je idealny stav.


gambler píše:Nasiel som jeden clanok, kde je pisane ze zopnutie by nemalo byt viac ako 40x za hodinu.


No jasne. Ospravedlnujem sa za preklep samozrejme ze som mal na mysli maximalny pocet zopnuti 40x za hodinu a nie 20x. Pozrel som si to aj v manuali od cerpadla. Este raz sa ospravedlnujem.
petok
 
Príspevky: 69
Registrovaný: Pia 30. Jan 2009 15:26:34
Bydlisko: okres NM
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod NED » Str 14. Máj 2014 14:30:19

kedže môj projekt je vrtanou studňou nevyšiel (železo 30x a mangán 50x prekročená norma) tak som zavolal báger, zobral prútiky a hľadal. Pri tretej jame asi v 3m mi bágrista povedal, že tam nie je voda a zrazu mokrý zub! Hľbka studne 5m hladinu stľpca vody mám cca 1m a chcel by som použit čerpadlo z vrtu, tak ho chcem dať naležato, len neviem ako ho upevniť dole. Na nasávanie xcem dať nerez sitko napr. z cedníka. Poradte ako ho položiť na dno. Napadlo ma napr. z PPR-ky kúpiť kríž a urobiť "jasle", lenže čerpadlo sa myká a mohlo by sa poškodiť.Ešte mi poraďte čím vysypať dno studne - myslím štrk.
NED
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 12:33:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod ... » Str 14. Máj 2014 15:59:02

NED píše:kedže môj projekt je vrtanou studňou nevyšiel (železo 30x a mangán 50x prekročená norma) tak som zavolal báger, zobral prútiky a hľadal. Pri tretej jame asi v 3m mi bágrista povedal, že tam nie je voda a zrazu mokrý zub! Hľbka studne 5m hladinu stľpca vody mám cca 1m a chcel by som použit čerpadlo z vrtu, tak ho chcem dať naležato, len neviem ako ho upevniť dole. Na nasávanie xcem dať nerez sitko napr. z cedníka. Poradte ako ho položiť na dno. Napadlo ma napr. z PPR-ky kúpiť kríž a urobiť "jasle", lenže čerpadlo sa myká a mohlo by sa poškodiť.Ešte mi poraďte čím vysypať dno studne - myslím štrk.


a ta voda z tej kopanej studne ma ake zlozenie ? :-)

inac cerpadlo ktore je urcene pre prevadzku vo zvislej polohe dat nalezato nemusi byt uplne dobry napad, nevies ako su napriklad konstrukcne riesene ulozenia hriadela a co sposobi ich ine zatazenie....

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
joko
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod NED » Str 14. Máj 2014 19:59:31

zloženie neviem, je jemne zakalena a nesmrdi po železe. keby sa nedala piť tak bude len polievanie a splachovanie WC.
Volal som výrobcovi čerpadla a on mi poradil že čerpadlo môže isť ležato.
NED
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 12:33:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod joko » Štv 15. Máj 2014 18:58:35

NED píše:zloženie neviem, je jemne zakalena a nesmrdi po železe. keby sa nedala piť tak bude len polievanie a splachovanie WC.
Volal som výrobcovi čerpadla a on mi poradil že čerpadlo môže isť ležato.

môže sa to stáť, ale je to málo pravdepodobné, že dva zdroje na jednom stavebnom pozemku budú mať rôzne zloženie vody. Veď vrtaná studňa dostáva tú istú vodu ako kopaná, lebo vrt by mal byť obsypaný pieskom, a voda buď bude totožná, alebo minimálne miešaná z rôznych výšok zdroja.
Ak si tam mal 50 X prekročený limit mangánu, tak je otázne aj to polievanie, lebo už tu boli popisované prípady o hrdzavom trávniku, a upchatých postrekoch.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: 8m kopaná studňa s pieskom - aké čerpadlo

Poslaťod ... » Štv 15. Máj 2014 20:35:31

joko píše:môže sa to stáť, ale je to málo pravdepodobné, že dva zdroje na jednom stavebnom pozemku budú mať rôzne zloženie vody. Veď vrtaná studňa dostáva tú istú vodu ako kopaná, lebo vrt by mal byť obsypaný pieskom, a voda buď bude totožná, alebo minimálne miešaná z rôznych výšok zdroja.
Ak si tam mal 50 X prekročený limit mangánu, tak je otázne aj to polievanie, lebo už tu boli popisované prípady o hrdzavom trávniku, a upchatých postrekoch.


pokial viem tak obsyp by sa mal robit tak aby sa neprepajali jednotlive vrstvy (jasne ze uplne hermeticke to nebude a nejake premiesanie asi nastane), takze ak to je dobre spravene, tak zlozenie vody z roznych vrstiev moze byt rozne...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron