EPD v Cíferi

Re: EPD v Cíferi

Poslaťod createrra » Štv 02. Júl 2009 9:36:31

Jarka píše:Len doplním, že nešlo o totožné trojsklo. "Naše" g malo mať hodnotu iba 0,5. Vo svojom predchádzajúcom príspevku som chcela poukázať len na vzťah U a medzery pri trojskle a s tým spojený dvojitý efekt.

Ešte otázočka: V lete by "Vaše" vyššie g nemalo robiť problémy? Čo ukazujú výpočty, aké sú Vaše predpoklady? Máte nejaký graf - porovnanie tohto EPD s 3sklom s g=05 a g=0,6? Ide mi najmä o skrátenie vykur. sezóny, zníženie vykur. výkonu a nároky na chladenie v lete. To tak pre zaujímavosť. ;)

Vďaka.


V EPD má zvýšenie g z 50% na 60% dôsledok zniženia mernej spotreby tepla o cca. 1,5-2,5KWh/m2/rok, podľa veľkosti južnych okien. Vypočet PHPP dáva presnú odpoveď. Skla majú predovšetkým efekt ak sa používajú na juhu, a tam treba tak či tak riešiť tienenie. PHPP pomerne dobre zhodnoti aj riziko letného prehrievania.
Skla s vyšším g skutočne znižuje U asi o 0,1. Preto pri trojsklách treba 18mm medzeru ktorá pri Argone zvýši U o 0,1. Máme teda dve možnosti trojskla: U=O,5 s g=50% alebo U=0,6 s g=60%.
Výrobcov je zopár, treba sa obrátiť na výrobca okien ktorý požiadavku posúva na výrobcov skla.
Ešte jeden detail: zasklievacia lišta musí byť nerezová alebo plastová, a podľa možnosti ohybaný v rohoch. Slaba hodnota zasklievacich líšt (napr. hlinikové) môžu výrazne zhoršiť parametre a uvedené opatrenia budú úplne zbytočne...
createrra
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Str 01. Júl 2009 18:28:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: EPD v Cíferi

Poslaťod esde » Štv 02. Júl 2009 10:21:35

Ako pise sigma, toto nie je z dreva ani z rozumu, toto je z cistych penazi. Tu sa vyslovene nehladelo na naklady ani na pomer vykon/cena len na cistu imidzovku nech to stoji co chce.
Uz len to penove sklo. Ak by bolo nahradene XPS, vysledok by bol s lepsimi parametrami a s nizsou cenou. Holt ked sa rube s peniazmi, na nejake "drobne" sa nehladi.

Musim suhlasit s MiroM, projektanti ziju vo svete, kde vysledk PHPP je nad vsetko aj nad namerane udaje. Pre nich pasiv v PHPP = pasiv v reale.
Uz len "Pokiaľ však architekt sa k tomu stavia zodpovedné, vypočítané domy funguj dobre aj v skutočnosti" je nezmysel. Ziaden clovek nedokaze zabudovat do PHPP spravanie erikov a ti dokazu zakryt vsetko.

Rozumny pristup je pouzivat PHPP (este to nie je pasiv), postavit dom (este to nie je pasiv) a ZMERAT vlastnosti domu. Az ked ZMERANE udaje (nie len blower door) rozhodnu ci to je alebo to nie je pasiv. Aj aj to moze byt za par rokov (vznik medzier, tepelne mosty vznikle dlhodobou kondenzaciou vody, znehodnotenie vatovej izolacie,..) pase.

T.j. povedat o nejakom projekte: toto bude pasiv je, jemne povedane, odvazne. Ak uvedene hodnoty dosiahne pri merani napr. po dvoch rokoch prevadzky, potom ok, je to v danom case pasiv.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: EPD v Cíferi

Poslaťod MiroM » Štv 02. Júl 2009 10:47:16

createrra píše:Musím reagovať na pochyby o programe PHPP. Najprv treba upresniť že PHVPP je zjednodušený vypočet, a vysledok môže byť vnímaný ako optimisticky, predovšetkým ak ide o masívnu stavbu kde by príp. vznikli rôzne tepelné mosty. PHVPP nie je prispôsobený ani lokálnym klimatickým podmienkám.
PHPP naopak je jediny nástroj pre Architektov (okrem dynamickej simulácie ktoré sám Architekt nezvládne) ktorý je dostatočne jednoduchý a pritom má overené vypočty meraniami v stovkách domov. Merania v rámci štatistickej odchýlke veľmi dobre korešpondujú s výsledkami vypočtu.
Neznáme činitele (ako napr. správanie obývateľov, rozdiely medzi projektom a realizáciou alebo aj neznalosť v zadávaniu dát do programu) môžu spôsobiť nemalé rozdiely. Pokiaľ však architekt sa k tomu stavia zodpovedné, vypočítané domy funguj dobre aj v skutočnosti - to je overené tisícmi EPD ktoré u sú postavené pri vysokej spokojnosti obývateľov.
Odporúčam súčastniť sa školenia PHPP ktoré raz za čas organizuje iEPD (http://www.iEPD.sk). Pre Slovensko (aj Česko) boli p. Krajcsovicsom (iEPD) v spolupráci s PHI Darmstadt vypracované klimatické dáta pre PHPP tak, aby domy sa mohli vypočítať čo najpresnejšie na celom území. Okolie Žiliny vychádza na Slovensku najhoršie, pretože zapasuje v zime často s inverziou.


Ja som pouzil PHPP z roku 2002, tepelne mosty som tam samozrejme zadal tak, ako o nich viem, ze su v reale a nie nejake predpokladane. Ja som uz velakrat vravel, pre mna su to len cisla, realna prevadzka je pre mna smerodajna.
S tymi 1000-kami EPD si trosku prehnal, kde sa nachadzaju v Nemecku?

createrra píše:Ešte jeden detail: zasklievacia lišta musí byť nerezová alebo plastová, a podľa možnosti ohybaný v rohoch. Slaba hodnota zasklievacich líšt (napr. hlinikové) môžu výrazne zhoršiť parametre a uvedené opatrenia budú úplne zbytočne...


Mal si na mysli distancny ramik, zasklievacia lista je nieco uplne ine. Plastovy distancny ramik -swiispacer sa myslim ohnut neda, je v rohoch lepeny, u nerezoveho to ide. Hlinikovy distancny ramik sa hadam u trojskiel ani nepouziva.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: EPD v Cíferi

Poslaťod Branco » Uto 04. Aug 2009 21:20:26

Pekny domcek, skladba steny (myslim stojky z exterierovej strany na obvodovych stenach) mi pripomina jeden EPD na Bielom Kostole pri Trnave od p.Pifka ale inak... koniec koncov je jedno od koho je navrh steny, hlavne aby to dosiahlo planovane parametre. To drevo z exterierovej strany je chutovka:) Len tak dalej, drzim palce.
Branco
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 12. Jan 2009 9:18:58
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Predchádzajúci

Späť na Montované stavby a stavby na kľúč

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia